Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur

1
1.507 views
Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur

Adet döneminde baş ağrısı neden olur sorusunun cevabı çoğu kadın tarafından merak edilmektedir. Adet dönemi, kadınların vücut ve hormon dengelerinin değiştiği biyolojik bir dönemdir. Bu dönemde görülen baş ağrıları da normal zamanlardakinden daha şiddetli olabilmektedir. Progesteron ve östrojen hormonları, adet döneminde önemli role sahiptir. Bu hormonların salgılanması ile birlikte baş ağrılarında artış da olabilmektedir. Vücudun dengesini bozabilecek derecede olan baş ağırları için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Saf Regl Migren Nedir?

Saf regl migren, adet döneminden önceki iki gün ile adet döneminin ilk üç günü meydana gelen baş ağrılarıdır. Bu ağrılara hormon seviyelerindeki değişmelerin neden olduğu bilinmektedir. Adet döneminde baş ağrısı kadınların neredeyse yarısından fazlasında görülebilmektedir. Saf regl migren, kadınların 10’da 9’unda görülür.

Saf regl migren oluşumuna neden olan en etkili faktör, östrojen hormonundaki değişikliklerdir. Östrojen hormonundaki artış baş ağrısına iyi gelmektedir. Ancak bu hormonda seviyesinin azalması baş ağrılarına sebep olur. Bu ağrılar gebelikte azalma gösterir. Saf regl migren durumu olup da hamile kaldıktan sonra bundan kurtulan kadınların oranı 3’te 2’dir. Hamilelikte östrojen hormonu dalgalanma yapmayarak belli bir seviyede durur. Bu seviyenin değeri ise oldukça yüksektir. Bu da kişideki baş ağrılarının azalmasında oldukça etkili bir faktördür.

Adet Öncesi Baş Ağrısı Sebepleri

Adet öncesi sendromu olarak bilinen Premenstural Sendrom (PMS), hem psikoloji hem de beden sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. PMS, adetten birkaç gün önce başlayıp adet kanaması ile birlikte hafiflemektedir. Bu sendrom birçok kadında görülebilen yaygın bir durumdur. Premenstural Sendrom başlığı altında baş ağrıları da ortaya çıkabilmektedir. Bu baş ağrıları çok şiddetli seyreden ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ağrılardır.

Adet Öncesi Baş Ağrısı Sebepleri

PMS belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, karında ağrı, mide bulantısı, göğüslerde şişlik ve hassasiyet, iştahta değişme, kabızlık, tatlı krizi, akne oluşumu gibi etkenler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kişiye psikolojik olumsuzlukları da getirmektedir. Bu huzursuzluk kişinin kötü günler yaşamasına ve ağlama krizleri geçirmesine neden olabilmektedir. Adet döneminde baş ağrısı olan kişilerin çoğunun bu adet öncesi sendrom nedeniyle ortaya çıktığı bilinmektedir. Adet dönemindeki ağrıları tetiklememek için alkol ve sigara kullanımı tamamen bırakılmalıdır.

Benzer İçerik:  GDO Nedir? Zararları Nelerdir?

Baş ağrısıyla birlikte ortaya bir takım olumsuzluklar daha çıkabilmektedir. Bunlar arasında stres, açlık, mide bulantısı, omuz ağrısı, tansiyon düşmesi/artması, hormon değişiklikleri, iştahsızlık, huzursuzluk, psikolojik olarak kötü hissetme gibi durumlar bulunmaktadır.

Adetliyken Baş ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Adet döneminde meydana gelen baş ağrılarının tedavi edilmesinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri kişinin fizyolojik verilerine, sancıların derecesine, migrenin şiddetine göre farklılık göstermektedir.

Adet döneminde baş ağrısı yaşayan kişiler bitkisel yöntemlerle bu ağrıdan kurtulabilmektedir. Bunun yanı sıra baş ağrısını kontrol altında tutacak medikal ilaçların alınması da mümkündür. Ancak adet

döneminde ilaç kullanılması bazı kişilerdeki biyolojik adet sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Adetin azalması, kesilmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumu yaşamamak için bitkisel tedavi yöntemlerini tercih etmek mümkündür.

Adet döneminde baş ağrısı ilaçla tedavi yöntemleri üç başlıkta toplanmaktadır. Bunlar aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Atak tedavi yöntemi: Bu yöntemde ağrının ilk başladığı zamanlarda ilaç alınması tavsiye edilir. Bu baş ağrısı aynı zamanda mide ağrısına ve mide bulantısına neden oluyorsa baş ağrısı ilacına ek olarak bulantı ilacı kullanılabilir.
  • Koruma amaçlı tedavi yöntemi: Bu yöntemde henüz adet olmadan ilaç alımı söz konusudur. Ortada ağrı yokken ancak olması muhtemelken ulaç alınmalıdır. Adetten iki gün önce alınmaya başlayan ilaçlar adetin üçüncü gününe kadar devam eder. Bu yöntemi uygulamak için adetin hangi gün başlayacağını tahmin etmek gerekir. Bu da düzenli adet gören ve günü şaşmayan kişilerin uygulayabileceği yöntem anlamına gelmektedir.
  • Sürekli koruma amaçlı tedavi yöntemi: Bu yöntem özellikle adetlerin düzensiz olduğu kişilerde uygulanmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramaması sonucunda sürekli koruma amaçlı tedavi yöntemi uygulanabilir. Şiddetli baş ağrılarını geçirmek için ağrı olsun ya da olmasın sürekli olarak ilaç kullanılması gerekir. Adet bitene kadar ilaç kullanımı devam eder. Ancak bu tedavi yöntemi en fazla 6 ay uygulanmalıdır.

Doğum Kontrol Hapı İle Baş Ağrısı Tedavisi

Adet dönemindeyken baş ağrısına neden olan östrojen hormonu azlığı, doğum kontrol hapı ile yükseltilebilmektedir. Doğum kontrol hapı vasıtasıyla vücuda östrojen hormonu sağlanmış olur. Bu da baş ağrısını azaltmaya yarar. Bu yöntemi uygularken ara vermeden kullanılması gerekir. Doğum kontrol hapı ile adet döneminde baş ağrısı etkilerini azaltmak isteyen kişiler 35 yaşını geçmemiş olmalıdır. Gebelik düşünen kadınlar da bu ilacı kullanmamalıdır. Sigara, alkol tüketen ve ciddi bir hastalığa sahip olan kadınların doktor onayı almadan doğum kontrol hapı kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Unutmamak gerekir ki, vücuttaki fazla östrojen hormonu, bazı kanserleri tetiklemektedir. Bu nedenle doğum kontrol hapları bilinçsizce kullanılmamalıdır.

Benzer İçerik:  Paraben Nedir? Zararları Nelerdir?

Doğum Kontrol Hapı İle Baş Ağrısı Tedavisi

Adet döneminde baş ağrısı neden olur sorusuna kısaca östrojen azlığı denilebilir. Buna karşılık bu ağrılar normal migren ağrılarından farklı gelişmektedir. Bu nedenle daha şiddeti olabilmekte ve farklı bir tedavi yöntemi gerekebilmektedir. Adet dönemindeki baş ağrılarının hamilelik yaşanmasıyla birlikte azalabileceği bilinmektedir. Bu süreçte artan östrojen değerleri, ağrıların azalmasında rol oynar. Adet döneminde meydana gelen baş ağrılarının tedavisi bazı kişilerde zaman alabilmektedir.

Adet döneminde baş ağrısı yaşayanların bir günlük tutarak bu baş ağrılarını not etmeleri de tavsiye edilmektedir. Adetten kaç gün önce ya da adetin kaçıncı gününde baş ağrısı olduğunu, ne kadar sürdüğünü ve şiddetini not ederek süreci kontrol altına almak mümkün olur. Bu notlara hangi ilacın baş ağrısına daha iyi geldiği de yazılabilir.

Adet Dönemi Baş Ağrısı Bitkisel Tedavi

Adet döneminde baş ağrısı neden olur sorularına yanıt aldıktan sonra tedavi yöntemleri araştırılmaya başlanır. Bu yöntemler arasında medikal tedavi, masaj tedavisi, bitkisel tedavi gibi yöntemler bulunur. Medikal tedavi kapsamında kullanılan ağrı kesici ilaçlar, belli bir süre sonra azaltılmalıdır. Sürekli ilaç kullanımı, beden sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle daha doğal tedavi yöntemlerine eğilim gösterilmesi tavsiye edilir. Özellikle aşırı şiddetli olmayan ağrıların bitkisel yöntemlerle giderilmesi mümkün olmaktadır.

Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

Bu bitkisel tedavi yöntemleri arasında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun geliştirmiş olduğu kürler de bulunmaktadır. Bunları uygulayarak adet döneminde baş ağrısı yaşamayı engellemek mümkündür. Aşağıda İbrahim Saraçoğlu’nun baş ağrısı için tavsiye ettiği alternatifler bulunmaktadır.

Tarçın Tüketmek

Özellikle adet döneminde tarçın ya da tarçınlı gıdalar tüketerek baş ağrısını engellemek mümkündür. Tarçın, tatlı ihtiyacına da cevap vermektedir. Böylece ani gelen tatlı krizlerini baskılamak mümkün olur.

Şeker Tüketimini Azaltmak

Aşırı şeker tüketimi baş ağrısını tetikleyebilmektedir. Bunun yerine şekerli gıdaları belli ölçüde tüketmeye özen göstermek gerekir. Buna ek olarak tatlı tüketimini akşamları değil, sabahları yapmaya özen gösterilmelidir. Akşam yenilen tatlı, baş ağrısı oluşumunu tetikler.

Düz Yapraklı Aslan Pençesi Kullanmak

Bu bitkiyi kullanarak baş ağrılarını hafifletmek ve hatta geçirmek mümkün olmaktadır. Bunun için düz yapraklı aslan pençesini birkaç dakika kaynattıktan sonra günde 3 kere olmak üzere içmek yeterli olacaktır.

Biberiye Çayı Tüketmek

Biberiye çayının da baş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Biberiye yapraklarını kaynatarak doğal biberiye çayı yapmak mümkündür. Böylece adet döneminde baş ağrısı olma ihtimali azalır.

Limon Suyu Tüketmek

Limon suyunun baş ağrılarını geçirdiği bilinmektedir. Ancak limon suyunun tansiyonu düşürdüğü de unutulmamalıdır. Bu yüzden fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Limon suyunu bir bardak suyla karıştırarak içilmesi tavsiye edilir.

Benzer İçerik:  Antioksidan Nedir? Ne İşe Yarar?

Karanfil Tüketmek

Karanfilin de baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için çay içerken içerisine bir iki tane karanfil atılması baş ağrılarını hafiletir.

Adetliyken Baş Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Adet döneminde baş ağrısı geçirmenin par çok doğal ve bitkisel yolu bulunmaktadır. Bunlar arasında Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin doğal kürleri de yer alır. Aşağıda bu kürlerin tarifi ve nasıl tüketilmesi gerektiği paylaşılmıştır.

Adetliyken Baş Ağrısı Bitkisel Tedavi

Kekik Çayı

Bir fincan kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kekik eklenir ve 5 dakika kadar demlendirilir. Daha sonra tüketilmesi mümkündür. Bu çayı günde 3 – 4 fincan içmek mümkündür.

Papatya Çayı

Kaynamış olan su, bardağa alınır ve içerisine bir tutam papatya eklenir. 5 dakika demlendikten sonra günde 1 – 2 bardak içilir.

Lavanta Çayı

Bir fincan kaynar suya bir tutam lavanta bitkisi eklenir ve birkaç dakika bekletilerek demlenmesi sağlanır. Bu çayı günde 1 – 2 fincan içmek mümkündür.

Karışık Bitki Çayı

Kaynar suya fesleğen, defne ve oğul otu ilave edilerek 15 dakika kadar demlenmesi için bekletilir. Ardında tüketilmesi mümkündür. Günde 3- 4 bardak içilebilir. Bu bitki çayını 1 ay boyunca her gün uygulayarak şiddetli baş ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Civanperçemi Çayı

Bir fincan kaynar suya 1 tatlı kaşığı civanperçemi eklenir ve 8 – 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilir. Süzüldükten sonra günde 2 fincan içilmesi mümkündür.

Adet Döneminde Baş Ağrısı İçin Zencefil

Adet döneminde baş ağrısı kişinin günlük hayatını da olumsuz etkilemektedir. Baş ağrılarına boyun ağrısı, mide bulantısı, huzursuzluk, stres gibi durumların eklenmesiyle içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bu ağrıların doğal yollarla giderilmesi mümkündür. Bu sayede vücudun yan etkiye maruz kalmayarak zarar görmemesi mümkün olmaktadır.

Adet döneminde meydana gelen baş ağrılarının giderilmesinde en büyük etkili besinlerden biri de zencefildir. Zencefilin ağrıyı engellediği ve azalttığı bilinmektedir.

Zencefil kullanımı için 1 gram kadar toz zencefil kullanmak yeterli olmaktadır. 1 gram zencefili 20 damla suyla birleştirerek zencefil ekstresi oluşturulur. Bu zencefil ekstresi gün içinde birkaç defada tüketilmelidir. Toz zencefil kullanımı yerine taze kök zencefil kullanmak da mümkündür. Bunun için çayın ya da kaynamış sütün içerisine zencefil, tarçın, karanfil gibi baharatlar eklenerek etkili bir bitki çayı yapılabilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here