Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

0
1.110 views
Adet kanamasi kac gunde bir olur

Adet döneminde mide bulantısı ve kusma birçok kadın için can sıkıcı bir durumdur. Ergenlik döneminde başlayan ve menopoza kadar devam eden adet döngüsü, her kadında farklı belirtiler gösterebilmekte ve farklı şiddete sahip olabilmektedir. Adet dönemi, ortalama 12 yaşında başlayıp yaklaşık 55 yaşlarında sona ermektedir. Kadının doğurganlığını sağlayan bu dönem, vücudun gebeliğe hazırlanması olayını kapsar. Adet döngüsü 24 – 35 günde bir meydana gelmektedir. Adet süresi ise 3 – 8 gün kadar sürer. Adet döngüsü, yumurta oluşumu, yumurtanın çatlaması, rahim duvarında kalınlaşma, rahim duvarındaki kalınlaşmanın dökülmesi şeklinde aşama halinde devam etmektedir.

Adet döneminde her kadında farklı belirtiler ve etkiler görülebilmektedir. Adet döneminde mide bulantısı ve kusma da bu belirtilerden bir tanesidir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Adet Döneminde Mide Bulantısı Neden Olur?

Adet döneminde vücuttaki hormon dengeleri değişmektedir. Bu süreçte progesteron hormonu azalırken östrojen hormonu artış gösterir. Değişen bu hormon seviyeleri rahim duvarındaki kalınlaşmanın vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu esnada da bazı kadınlarda mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusma görülebilmektedir. Bunlara ek olarak bel ağrısı, kasık ağrısı, baş ağrısı, tatlı yeme isteği gibi durumlar da sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.

Vücuttaki östrojen hormonunun artış göstermesi, sindirim sistemini doğrudan etkileyen bir durumdur. Bu da mide bulantısına neden olabilmektedir. Adet döneminde sıklıkla rastlanan baş ağrısı da en büyük belirtiler arasındadır. Migren derecesinde ağrılara neden olan bu baş ağrısı, adetin üçüncü gününden sonra azalmaya başlamaktadır.

Adet Öncesi Mide Bulantısı Normal Mi?

Adetken Mide Bulantısına Ne İyi Gelir_

Adet döneminde mide bulantısı ve kusma gibi adet öncesi mide bulantısı da normal bir durumdur. Her kadında bu etkinin şiddeti farklı olabilmektedir. Ancak değişen hormonal seviyeler adet öncesinden başladığı için bulantı da ortaya çıkabilmektedir. Adet dönemindeki karın ve kasık ağrıları da sıklıkla görülebilmektedir. Bu ağrıları azaltmanın en etkili yolu damarların genişlemesini sağlamaktır. Bu da sıcak uygulamasıyla gerçekleşir. Adet döneminde bel ve karın bölgesine sıcak su torbası konulması ya da sıcak havlu sarılması, ağrıları azaltan bir yöntemdir.

Adet döneminde sıcak duş almak da ağrıların azalmasında etkilidir. Mide bulantısını geçirmek için oksijen almaya özen gösterilmelidir. Günlük yapılacak olan 30 – 40 dakikalık açık hava yürüyüşleri hem mide bulantısını azaltır hem de ağrıların giderilmesinde etkili olur.

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi midir?

Kadınların büyük bir kısmında görülebilen adet döneminde mide bulantısı ve kusma hamilelik belirtisi ile ilişkili değildir. Bunun asıl nedeni vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarındaki seviyelerin değişiklik göstermesidir. Bu hormonlardaki değişiklik her adet döneminde meydana gelir. Adet döneminde ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma gebelikle alakalı olmamaktadır.

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi midir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur?

Adet Döneminde İshal Olmak Normal Mi?

Adet döneminde vücudun dengeleri değiştiği için ishal sorunu da ortaya çıkabilmektedir. Bu durum adet dönemi için normal kabul edilmektedir. 1 – 2 gün kadar süren adet dönemi ishali, vücuttaki s miktarının azalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle adet döneminde bol su içmeye özen gösterilmelidir. İshali tetiklemeyen besinler tüketilmelidir.

Adet Döneminde Mide Bulantısı Ve Kusma Nasıl Geçer?

Çoğu kadının yaşadığı adet döneminde mide bulantısı ve kusma bazı yöntemlerle etkisi azalan bir durumdur. Aşağıda bu etkileri azaltmak ve yok etmek için bazı öneriler yer almaktadır.

 • Doğum kontrol hapı kullanmak

Doğum kontrol hapları vücuttaki hormon dengelerini sabitleyen ürünlerdir. Hormon seviyelerinin normal değerlerde seyretmesi adet döneminde mide bulantısı ve kusma durumunu engellemektedir.

 • Bitki çayı tüketmek

Özellikle papatya çayı ve rezene çayı tüketmek, mide bulantısını önlemektedir. Karın ve kasık ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.

 • Kekik veya kekik çayı tüketmek

Kekik, üreme hormonu üzerinde oldukça önemli rol oynar. Adet döneminde kekik çayı tüketmek adet döneminde mide bulantısı ve kusma durumunu büyük oranda engellemektedir.

 • Nane limon tüketmek

Nane ve limonu bir arada tüketerek mide bulantısını ortadan kaldırmak mümkündür. Bunun için klasik nane limon çayı yapılabilir. Çayı tatlandırma amaçlı bal kullanılabilir.

Adetken Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

 • Karanfil tüketmek

Karanfilin vücuda olan faydaları oldukça fazladır. Bunlardan bir tanesi de mide bulantısını geçirme özelliğinin olmasıdır. Normal siyah çayın içine atarak da tüketilebilen karanfil, midenin rahatlamasına sağlayacaktır.

 • Zencefil – bal tüketmek

Balla toz zencefili karıştırarak tüketmek de mide bulantısını büyük ölçüde azaltmaktadır.

 • Ağırlar için nane yağı ya da karanfil yağı kullanmak

Adet döneminde sıklıkla görülen baş ağrısı, karın – kasık ağrıları nane yağı ya da karanfil yağı ile hafifletilebilir. Ağrıyan bölgelere bu yağlardan bir tanesini masaj yapar gibi sürmek yeterli olacaktır.

Adetken Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 • Ağır eşya kaldırmamak

Adet dönemi doğurganlığın bir parçasıdır. Bu özelliğin hasar almaması için adet döneminde ağır eşya kesinlikle kaldırılmamalıdır. Bu süreçte ağır spor yapılması da tavsiye edilmez. Bunun yerine hafif ya da orta tempolu açık hava yürüyüşleri yapmak yeterli olacaktır.

 • Nefes egzersizleri yapmak

Derin oksijen almak, ağrıyı azaltan etkenlerden biridir. Bunu yapmak için açık hava yürüyüşünü tercih etmek mümkündür.

 • Mide asidi düzenleyici ilaç kullanmak

Mide asidinin fazla olması hem mide yanmasına hem de bulantıya neden olabilir. Bu durumda anti asit ilaçlar kullanmak mümkündür. Bunun yerine 1 çay kaşığı karbonat tüketilmesi de aynı görevi görecektir.

 • Bol su tüketmek

Su tüketimi normal zamanlarda günlük 2,5 litre civarında olmalıdır. Adet döneminde de en az bu miktarda su tüketilmesi gerekir. Bu süreçte kafein oranı yüksek olan kahve gibi içecekleri tüketmemek faydalı olacaktır.

 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek

Beslenme düzeni tüm hastalıklarda olduğu gibi adet döneminde de adet döneminde mide bulantısı ve kusma durumunu engelleme özelliğine sahiptir. Bu süreçte ağır, yağlı, aşırı tuzlu, işlenmiş ve hazır gıdalar tüketmek yerine daha hafif ve ev yapımı yiyecekler yenilmelidir. Maydanoz, soğan, sarımsak, yoğurt, süt, yumurta, balık gibi besinler tercih edilmelidir.

 • Leblebi tüketmek

Özellikle sarı leblebi, mide bulantısına iyi gelen besinlerden biridir. Bu süreçte mide bulantısını engellemek için leblebi yenilebilir.

 • Tuzu azaltmak

Adet dönemi ödemin en fazla olduğu dönemlerden biridir. Bu süreçte vücut zaten şiştiği için bir de tuzlu besinler tüketmek daha fazla şişkinliğe neden olur. Özellikle turşu, zeytin, sos gibi fazla tuz içeren besinlerin bu süreçte tüketilmemesine ya da çok az tüketilmesine dikkat etmek gerekir.

 • Muz, kuru kayısı ve yoğurt tüketmek

İçeriğinde magnezyum bulunan besinlerin tüketilmesi de adet döneminde mide bulantısı ve kusma sorununa iyi gelmektedir. Bu nedenle muz, yoğurt ve kuru kayısı tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Kuruyemiş tüketmek

Kavrulmamış (çiğ) kuruyemiş tüketmek mide bulantısını azaltır.

 • Baş ağrısına en iyi gelen doğal besinler ise magnezyum içerenlerdir. Muz, badem, kaju, avokado, kurutulmuş kayısı, tam tahıllı unla yapılmış ekmek ya da diğer tam tahıllı unlu mamuller sayılabilir.

Adet döneminde mide bulantısı ve kusma sorununu azaltmak için yukarıda bahsi geçen önerileri uygulamak yeterli olacaktır. Kişi vücudunu tanıyarak hangi önerinin daha iyi geldiğini zamanla öğrenebilir ve bu doğrultuda önlem alabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here