Adet Gecikmesinin Nedenleri

1
263 views
Adet gecikmesinin nedenleri

Adet gecikmesinin nedenleri hem bekar hem de evli olan kadınlar için merak konusudur. Dönem dönem görülebilen bu adet gecikmeleri birçok farklı kaynağa dayanabilmektedir. Aşağıda adet gecikmesi nedenleri ve belirtileri hakkında açıklamalar bulunmaktadır.

Hormonların tüm vücudu esir aldığı adet dönemi, her kadında farklı şekilde seyredebilmektedir. Bazı kadınlarda migren, tatlı krizi, karın ağrısı gibi adet öncesi sendromların şiddetli olarak görüldüğü de bilinmektedir. Vücuttaki hormon seviyelerinin değişimi ve rahmin kendini yenilemesi, kadın için zorluklar yaratabilmektedir. Ancak her ne kadar türlü zorlukları beraberinde getirse de adet görmek, kadının sağlıklı bir vücuda sahip olduğunu göstermektedir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi durumu akla ilk olarak gebelik belirtisini getiriyor olsa da bu durum bekarlarda da görülebilmektedir. Adet gecikmesinin sebepleri bekarlarda daha da merak konusudur. Adet gecikmesine neden olan sebepler aşağıda açıklamalarıyla birlikte sıralanmıştır.

 • Stres

Stresin neden olmadığı neredeyse hiçbir hastalık yoktur. Her rahatsızlıkta ilk sıralarda yer alan stres, adet gecikmesinin nedenleri arasında da ilk sırada yer almaktadır. Sınav haftası, çok yoğun çalışma, travma yaşama, aşırı heyecanlı bir durum yaşama, büyük bir üzüntü yaşama gibi duygu yoğunluklarında stres ön plana çıkar ve adet gecikmesi görülebilir. Bununla birlikte iklim – hava değişikliği de adet gecikmelerine neden olabilmektedir.

 • Tıbbi ilaç kullanımı

Doğum kontrol ilaçlarının adet gecikmesine neden olduğu bilinmektedir. Kadın vücudundaki hormonları dengelemekle görevli olan ve gebeliği önleyen doğum kontrol hapları, bazı durumlarda adet gecikmesinin nedenleri arasında yer alabilir. Doğum kontrol hapları adet gecikmesinin yanı sıra fazla ya da az adet görmeye de neden olabilmektedir. Bu durum kimi kadınlarda yan etki olarak da görülmektedir. Bu durumu yaşayan kadınların doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Adet gecikmesi nedenleri ve belirtileri arasında kemoterapi ilaçları ve antidepresanlar da yer almaktadır.

 • Çeşitli hastalıklar

Adet gecikmesinin nedenleri arasında bazı hastalıkların meydana gelmesi de bulunmaktadır. Yumurtlamanın olduğu dönemde şiddetli ya da ateşli bir hastalık geçirmek, yumurtlamayı engellemektedir. Bedenin hastalıkla yıpranması sonucunda yumurtlama da engellendiği için adet gecikmeleri meydana gelebilir. Kadın vücudundaki yumurtlamanın gecikmesi, adetin de gecikmesi anlamına gelmektedir. Çünkü yumurta çatladıktan 14 gün sonra adet görülür.

 • Yaş faktörü

Adet görmeye yeni başlayan genç kızların ilk sene adet düzensizliği yaşamaları normal olarak karşılanmaktadır. Bu süreçte adet gecikmesinin yanı sıra, adet kanamalarının şiddeti ve uzunluğu da düzensizlikler gösterebilir. Adet görmeye yeni başlayanların yanı sıra adet döneminden çıkmak üzere olan yani menopoza girme evresinde olan kadınların da adet düzensizliği yaşamaları söz konusudur.

Benzer İçerik:  Vajinal Mantar Tedavisi

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur?

Adet Gecikmesi Nedenleri Ve Belirtileri

Kadın vücudundaki yumurtaların olgunlaşması için östrojen ve progesteron hormonlarının belli bir seviyeye ulaşması gerekir. Ancak bazı durumlarda bu hormonların seviyeleri farklılıklar gösterdiği için yumurtanın olgunlaşması veya çatlaması mümkün olmayabilir. Bu durumda da adet gecikmesi meydana gelir. Adet gecikmesi nedenleri ve belirtileri aşağıda yer almaktadır.

 • Yer/mekan değişimi

Her zamanki alışkanlıkların aksaması, yerine getirilememesi hem hormon değerlerini etkiler hem de vücudun ödem tutmasına neden olabilir. Seyahat, iş gezisi, ülke değişikliği gibi durumlar da adet gecikmesinin nedenleri arasındadır. Özellikle saat farkının bulunduğu ülkelere seyahat etmek, biyolojik saatin etkilenmesine neden olmaktadır.

 • Fazla kilo vermek ya da almak

Kilodaki ani değişimler de adet düzensizliklerine neden olmaktadır. Bunun en yaygın belirtisi aşırı kilo verme sonucunda yumurtlamanın gecikmesi ile birlikte beklenen adet tarihinin ötelenmiş olmasıdır. Anoreksiya, bulimia gibi rahatsızlıklarda da adet düzensizlikleri meydana gelmektedir.

Adet gecikmesinin nedenleri arasında yer alan kilo değişimi, aşırı olmasa da düzensizliklere neden olabilir. Kişinin vücut kitle indeksi 18 değerinin altında seyrediyorsa bu durumda yumurtlamanın ve adetin gecikmesi söz konusu olabilir.

 • Aşırı spor yapmak

Her şeyde olduğu gibi spor yapmanın da fazlası zarardır. Aşırı egzersizler, ağır sporlar, bilinçsizce hareket etme adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Spor yaparken beslenme ve dinlenme konularına her zamankinden daha çok önem verilmesi gerekir. Vücut, yeterli besini alamazsa spor esnasında kasların zarar görmesi muhtemeldir. Bununla birlikte özellikle gece 11 – 03 arası alınması gereken uykunun alınmaması durumunda da kas yıpranmaları meydana gelebilir. Bu durum adet gecikmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

 • Gebelik

Adet gecikmesinin ilk akla gelen sebebi gebeliktir. Aktif cinsel hayatı olan kadınların adet gecikmesi yaşamaları durumunda akla gelen ilk faktör gebeliktir. Bu durumdan emin olmak için gebelik testi yaptırmak gerekir.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Adet gecikmesinin nedenleri yukarıda sıralandığı gibidir. Gebelik ihtimali bulunan kadınların adetin 1 – 2 gün gecikmesi ile gebelik testi uygulamaları tavsiye edilir. Stres, menopoz öncesi dönem, hava değişimi gibi pek çok nedeni olan adet gecikmesinin kaç gün olduğu da merak konusudur.

Normal şartlarda bir kadının adet döngüsü 21 – 35 gün arası olarak belirlenmektedir.  Adet kanamasının olduğu ilk gün, adet döngüsünün ilk günü olarak kabul edilir. Adet döngüsünün son gününden önceki 14. Gün yumurtlamanın olduğu gündür.

Örnek vermek gerekirse döngünün 26 gün sürdüğünü varsayalım. Bu durumda yumurtlama (26-14=12) adetin 12. günü gerçekleşecektir. Yumurtlamanın beklenen tarihte olmaması durumunda geç yumurtlama söz konusudur. Bu durumda 15. günde yumurtlama gerçekleşirse adet kanaması da (15+14=29) döngünün 29. gününde meydana gelecektir. 26’sında beklenen adet, 29’unda gerçekleşir ve 3 gün kadar gecikme söz konusu olur.

Benzer İçerik:  Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur, Ne iyi Gelir, Nasıl Geçer?

Adet gecikmesi kaç gün olur sorusuna cevap olarak 7 gün olduğu söylenebilir. 7 günden daha az olan gecikmeler normal olarak kabul edilmektedir. Ancak 7 günden daha fazla bir gecikme yaşanırsa adet gecikmesi olduğu söylenebilir.

Kişi, kendi adet döngüsünü bilmeli ve takip etmelidir. 7 günden daha fazla ve her ay tekrarlanan adet düzensizliklerinde doktora başvurmakta fayda vardır. 10 günlük adet gecikmesi durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidilmesi tavsiye edilir.

Adet Gecikmesinin Çözümleri

Adet gecikmesinin nedenleri arasında tiroit hormonu bozuklukları, yanlış beslenme düzeni, çölyak hastalığı, ağır ilaçların kullanımı, PCOS (polikistik over sendromu) gibi sebepler yer almaktadır. Adet gecikmesinin neden kaynaklandığını bilmek, tedavinin seçiminde önem taşır. Adet gecikmesinin nedenleri hava değişimi, beslenme, stres gibi çevresel koşullarsa bu durumda adet söktürücü doğal yöntemler uygulanabilir.

Adet gecikmesinin çözümleri uygulanmadan önce uzman doktora gidip muayene olmak gerektiği unutulmamalıdır. Adet döngüsü bir kadının üreme sistemiyle doğrudan ilişkili olduğu için yabana atılmamalıdır. Özellikle uzun süreler devam eden adet düzensizliklerinin tedavisi için öncelikle uzman doktor desteği alınmalıdır.

Adet gecikmesinin gebelik ihtimaliyle olabileceğini düşünenler öncelikle gebelik testi uygulamalıdır. Bunun için evde kolaylıkla uygulanabilen gebelik testlerini eczanelerden satın almak mümkündür. Ürünün kutusunda yazdığı gibi kullanarak gebelik testi yapılır. Eğer sonuç pozitif yani çift çizgi çıkarsa adet gecikmesinin nedeni gebeliktir. Negatif çıkması durumunda bu gecikmeye sebep olan başka bir sebep bulunmaktadır.

Gebelik isteyen kişilerin stres yapması sonucunda da gebelik olmamasına rağmen adet gecikmeleri yaşanabilmektedir. Hatta öyle ki, vücut hamilelik varmış gibi tepkiler de verebilmektedir.

Adet Gecikmesinin Tedavisi

Adet gecikmesinin tedavisi için öncelikle bu gecikmeye neden olan sebep araştırılmalıdır. Kişi, adet gecikmesinin nedenleri arasından bir sebepten az çok şüphelenebilmektedir. Tiroit hormonu bozukluğu, ağır hastalık olması ve ağır bir ilaç kullanımı gibi sebeplerden dolayı adet gecikmesi yaşanıyorsa bu durumda doktor onayı olmadan hiçbir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. Bu tip durumlarda doğal ve bitkisel yöntemler de tavsiye edilmez. Unutmamak gerekir ki bazı bitkiler kullanılan tıbbi ilaçlarla etkileşime geçebilmektedir. Ancak uzman doktorun değerlendirmeleri ve uyguladığı tahliller sonucunda bir tedavi yöntemi uygulanır. Uzman doktorun bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerinin uygulanabileceğini söylemesi üzerine bu yöntemler uygulanabilir.

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet gecikmesinin çözümleri arasında bulunan adet söktürücü bitkiler, adet gecikmesi durumunda kullanılmaktadır. Bu bitkilerin adet kanamasını sağladığı ve hormon seviyelerinin değişmesine imkan tanıdığı bilinmektedir. Adet söktürücü bitkileri tüketmeden önce özellikle evli kişilerin hamile olmadığından emin olması gerekir. Aşağıda adet söktürücü bitkiler maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Dereotu
Benzer İçerik:  Sürekli Yorgun ve Uykulu Olma Hali

Dereotu hem adet söktürme özelliği taşır hem de adet sancılarını dindirmektedir. Adet başlangıcından 2 – 3 gün önce 1 demet dereotunu limonla tüketmek faydalı olacaktır.

 • Kantaron

1 fincan kaynar suda 1 tatlı kaşığı kadar kantarın 10 dakika demlenir. Daha sonra tok karnına günde iki defa içilir.

 • Biber

Adet başlangıcına 2 – 3 gün kala yeşil ve tatlı kırmızıbiber tüketmek adet söktürücü özelliktedir.

 • Kekik

1 çay kaşığı kekik, 1 fincan kaynar suda 10 dakika demlendikten sonra tok karnına içilir.

 • Havuç

Havucu çiğ şekilde tüketmek adet söktürücü özellik gösterir. Bunun için adet başlangıcından 2 – 3 gün önce havuç yenmelidir.

 • Havuç tohumu

1 fincan kaynar suda 1 tatlı kaşığı kadar havuç tohumu 10 dakika demlenir. Ardından günde bir defa tok karnına tüketilir.

 • Labada tohumu

1 fincan kaynar suya 1 labadanın tüm tohumları ilave edilir ve 10 dakika demlenir. Günde 2 fincan içilmesi mümkündür.

 • Çörekotu yağı

Sabahları aç karnına 1 çay kaşığı çörek otu yağı tüketmek de hem bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar; hem de adet söktürücü özellik taşır.

 • Çörekotu tohumu

1 fincan kaynar suda 1 yemek kaşığı çörek otu tohumu 10 dakika demlenir ve tok karnına günde bir defa içilir.

 • Zerdeçal

Bir kase yoğurdun içerisine 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal karıştırıp tüketmek, adet söktürücü özellik taşır.

 • Soğan

Bur bütün soğanı dörde bölüp, yarım litre suda haşladıktan sonra aç karnına içmek oldukça faydalıdır. Bu şekilde hem adet gecikmesini engellemek mümkün olur; hem de vücuttaki enfeksiyon ve iltihap gibi oluşumlar engellenir. Sivilcelerin giderilmesi de mümkün olur.

 • Kereviz

Adet başlangıcına birkaç gün kala bol kereviz tüketmek, adet gecikmesini engellemektedir.

Adet Söktürücü Çaylar

Adet söktürücü özelliğe sahip olan bitki çayları da bulunmaktadır. Bu çayları taze olarak hazırlamak ve gün içinde tüketmek gerekir. Herhangi bir bitkiye karşı alerjisi olan ve yüksek ya da düşük tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin bu tür bitki çaylarını içmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bazı bitkiler kişide tansiyon düşmesine neden olabilmektedir.

Aşağıda adet söktürücü özelliği olan bitki çayları sıralanmıştır. Bu bitkisel çayları sabahları aç karnına içmek mümkündür. Çayların içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tatlandırılabilir.

 • Maydanoz çayı
 • Kekik çayı
 • Biberiye – papatya çayı
 • Çörek otu çayı
 • At kuyruğu otu çayı
 • Karabaş otu çayı
 • Dereotu çayı
 • Civanperçemi – çörek otu çayı
 • Çiriş otu çayı
 • Kiraz sapı çayı
 • Kuş dili otu çayı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here