Adet Kanaması Kaç Günde Bir Olur?

0
379 views
Adet kanamasi kac gunde bir olur

Adet kanaması kaç günde bir olur konusunu merak eden kişilerin önce adet ve adet düzensizliği hakkında bilgi almasında fayda vardır. Bu konu özellikle ergenlik döneminde olan ve ilk adet döngüsünü yaşayan genç kızlar için merak konusudur. İlk adet kaç gün sürer, evli kadınlarda adet kaç gün sürer, normal adet kaç gün sürer, iki adet dönemi arası kaç gün olmalı, adet kanamasının uzun sürmesi gibi pek çok konu hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan içeriği okumanızı tavsiye ederi.

Adet Kanaması Nedir? Nasıl Olur?

Adet kanaması, kadının ergenlik döneminde başlayan ve üremenin devamı için gerçekleşen biyolojik bir olaydır. Bu süreç menopoza kadar döngüler halinde devam eder. Adet kanamasının tıptaki adı regl ve menstrüasyon olarak geçer. Halk arasında ise aybaşı ve hayız olarak dile getirilir.

Adet kanaması, rahim duvarındaki kalınlaşmanın dökülmesi ve vücuttan atılması olarak özetlenebilir. Üremenin devamı için olgunlaşan yumurtanın rahim içerisine tutunması için rahim kendini hazırlar. Yumurtlama dönemi süreci yaşanırken rahim, duvarlarını kalınlaştırarak vücudu gebeliğe hazırlar. Ancak yumurtanın döllenmemesi durumunda gebelik oluşmaz ve rahim duvarlarındaki yapılar vücudu adet kanaması yolu ile terk eder. Bu süreç her ay yaşanır.

Normal Adet Kaç Gün Sürer?

Pek çok kadın normal adet kaç gün sürer sorusuna cevap arar. Adet kanaması 2 – 7 gün arasında gerçekleşiyorsa bu durum normaldir. Ancak bu değerler zaman zaman farklılıklar gösterebilmektedir. Normalde düzenli adet gören bir kişinin normalden az ya da çok adet görmesi 1 defaya mahsussa, hava/mekan değişimi ya da stres gibi faktörlerin sebep olabileceği düşünülür.

Adet kanamasının kaç gün sürdüğü ve şiddeti kişiler arasında farklılıklar gösterir. Bununla birlikte adet öncesi sendrom olarak adlandırılan adet öncesinde baş ağrısı, mutsuzluk, aşırı tatlı isteği, kasık ağrısı gibi durumların varlığı ve şiddeti de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Adet kanaması eğer yalnızca 1 gün sürüyorsa, adet kanaması normalden az sürüyor demektir. Bu durumda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek gerekli tahlillerin yapılması gerekmektedir. 7 günden fazla süren adet kanamaları da kişi için zorluk yaratabilmektedir. Bu süreden fazla devam eden ve şiddeti her gün aynı ölçüde olan adet kanamaları kişide kansızlık ve tansiyon problemlerine de yol açabilmektedir. Bu durumun da araştırılması için uzman doktora gidilmesi gerektiği bilinmelidir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

İlk Adet Kaç Gün Sürer?

Adet kanaması kadın hayatında 10 – 16 yaşlarında başlayan ve üremenin devam etmesi için menopoz dönemine kadar devam eden döngüdür. İlk adet kanaması ile kişinin hormon seviyelerinde değişiklikler meydana gelir. Bununla birlikte fiziksel değişim de başlar. İlk adet olma yaşı kişinin yaşadığı coğrafyanın iklim koşullarına, kişinin kilosuna, beslenme şekline göre farklılıklar gösterebilir.

Benzer İçerik:  Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur

İlk adet kaç gün sürer sorusunun cevabı da normal adetle aynıdır. Ortalama 28 günde bir gerçekleşen adet kanaması 2 – 7 gün arası sürmektedir. Ancak henüz adet görmeye başlayan genç bir kızın hormon seviyelerindeki değişim vücut tarafından ilk aylarda tolere edilmeyebilir. Bu durumda ilk dönemlerde daha az adet görülmesi olasıdır. Adetlerdeki düzensizlik ilk 1 yıl devam edebilir. Bazı durumlarda kişinin ilk adeti yılda 3 – 4 defa da olabilmektedir. Adet kanamasının olduğu gün ve onu takip eden bir sonraki gün boyunca adet kanamasının şiddeti fazla olabilir. Daha sonraki günler kanama giderek azalır.

Ergenlik Döneminde Adet Düzeni Nasıl Olur?

Adet döngüsü ergenlik döneminde başlar ve üremenin sona erdiği menopoz dönemine kadar devam eder. Vücudun birçok farklılığa uğradığı ergenlik döneminde, adet kanaması da buna eşlik eder. İlk yıl vücudun adet döngülerine adapte sağlaması zor olabilir. Bu süreçte adet düzensizliği, adet kanaması miktarı azlığı, adet kanamasının az sürmesi gibi durumlar yaşanabilir. Adet kanaması kişinin hayatını olumsuz etkileyecek kadar fazla olursa mutlaka doktora danışılması gerekir.

İki Adet Dönemi Arası Kaç Gün Olmalı?

Adet döngüsü 28 günde bir gerçekleşmektedir. Kadın vücudunda yumurtlamanın gerçekleştiği günden 14 gün sonra adet kanaması olur. Bu döngü 28 olarak belirtilse de bu sayı ortalama bir değerdir. 21 – 35 günlük döngüler normal kabul edilmektedir. İki adet dönemi arası kaç gün olmalı sorusuna cevap olarak alt sınır 21, üst sınır 35 verilebilir. Bu değerlerin altında ya da üstünde adet döngüsü yaşayan kadınların doktora danışmaları tavsiye edilmektedir.

Adet Kanaması Miktarı

Adet kanaması miktarı her kadında farklılık gösteren bir durumdur. Ancak ortalama bir değer verecek olursak ilk 2 gün adet kanaması daha yoğun olur. İlk iki gün günde 3 ped kullanılması normaldir. Sonraki günlerde ise kanamanın azalmasıyla birlikte ped sayısı da azalır. Ancak aynı pedi 6 saatten fazla kullanmamak, hijyen ve sağlık açısından önerilmektedir. Adet dönemi boyunca kaybedilen kan miktarı ortalama 35 – 40 ml kadardır. Adet kanaması eğer toplamda 80 ml’den daha fazla ise doktora danışılması gerekir.

Kanama miktarı eğer aşırı derecedeyse, bu durum kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecektir. Bu durumda doktora danışmakta fayda vardır. Adet kanaması miktarı konusundan ziyade normal adet kaç gün sürer konusu dikkate alınmalıdır. Çünkü kanama miktarı kıyaslanabilecek bir durum değildir. Ancak kişinin hayatını tehlikeye atacak derecede fazlaysa doktora danışılması gerekir.

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

Evli Kadınlarda Adet Kaç Gün Sürer?

Kadınların adet döngüsünü evli ve bekar olarak kategorize etmek doğru değildir. Adet döngüsünün, gebelik olmadığı sürece, cinsellik ile ilgisi bulunmamaktadır. Cinsellik olsa da olmasa da adet döngüsü gerçekleşir ve cinsellik bu biyolojik olayı herhangi bir şekilde etkilemez. Yani evli kadınlarda adet kaç gün sürer sorusuna cevap olarak 2 – 7 limitleri söylenebilir.

Benzer İçerik:  Bir Şampiyonun Hikayesi

Adet döngüsü her ay düzenli olarak devam eder. Bu döngünün kaç günde bir gerçekleştiği ise her kadında farklılık gösterebilmektedir. Ortalama 28 gün olarak değerlendirilen adet döngüsü 21 alt sınırına ve 35 üst sınırına sahiptir. Adet döngüsü kaç günde bir olur konusunu merak eden kişiler için adet döngüsü örnekle aşağıda açıklanmıştır.

Örnek verecek olursak 24 günde bir adet gören kişiyi ele alalım. Adet döngüsünün ilk günü kanama gerçekleşir. Ortalama 7 gün süren bu kanamadan sonra vücut yumurtlama dönemine hazırlanır. Olgunlaşan yumurtalar yumurtlama gününde çatlar. Yumurtlamanın olduğu günden 14 gün sonra ise adet kanaması gerçekleşir. 26. gün tekrar adet başlangıcı olarak ele alınır ve 26-14=12 hesabıyla adet döngüsünün 12. günü yumurtlamanın gerçekleştiği ortaya çıkar.

Bu hesaplama özellikle evli ve gebelik düşünen kadınlar için önem taşır. Gebeliğin oluşması için yumurtlamanın olduğu gün yumurtanın spermle döllenmesi gerekir.

Normal Adet Düzeni Nasıl Olur?

Adet döngüsü her kadında farklı şekilde seyreder. Kimi kadında daha uzun, kimisinde daha şiddetli, kimisinde ise daha ağrılı gerçekleşebilir. Bu farklılıklar kişinin genetiği, yaşadığı coğrafyanın iklimi, hastalık geçmişi. Hayatının stresli olması gibi pek çok kaynağa dayanmaktadır. Bu farklılıklardan dolayı normal adet düzeni için net bir cevap vermektense ortalama değerler söylenmektedir.

Adet döngüsünün başlaması ve bitmesi 1 adet döngüsü (siklus) olarak adlandırılır. Adet döngüsü kaç günde bir olur sorusuna cevap olarak bu döngü 21 – 35 günler arasında tekrarlanır. Ortalama 28 gün olarak ele alınan adet döngüsünde yumurtlama ise 14. gün gerçekleşir. Adet kanaması ise 2 – 7 gün arasında devam etmektedir. Kanamanın şiddeti ise ortalama günde 3 ped, adet boyunca 35 – 40 ml olarak değerlendirilir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği, normal sınırların dışında seyreden değerlerin ortaya çıkmasıyla meydana gelir. Adet düzensizlikleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Normalden daha sık adet olma (polimenore)

Adet döngüsünün 21 ve daha az olduğu durumdur. Uygulanan çeşitli doğum kontrol yöntemleri, stres, travma, hormonal dengesizlikler ve aşırı üzüntü sebep olabilmektedir. Yılda 1 – 2 defadan fazla olması durumunda doktora danışılmalıdır.

 • Normalden daha seyrek adet olma (oligomenore)

Adet döngüsünün 35 günden fazla olması durumudur. Yılda 1 ya da 2 defa görülüyorsa doğum kontrol yöntemleri, stres, travma, tiroit hormon bozukluğu ve aşırı üzüntü sebep olabilmektedir.

 • Adet kanamasının az olması (hipomenore)

Buna neden olan en yaygın faktör yaştır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte adet kanamalarında da azalmalar görülebilir.

 • Adet döngülerinin eşit olmaması (metroraji)

Kanamaların ne zaman olacağı belli olmayan, tamamen düzensiz bir durumdur.

 • Adet kanamasının fazla olması (menoraji)

Buna neden olan en doğal sebep yumurtlamanın gerçekleşmemiş olmasıdır. Bununla birlikte uygulanan çeşitli doğum kontrol yöntemleri de sebep olabilmektedir.

 • Gecikme

Adet kanaması kaç günde bir olur sorusunun cevabı olarak ortalama 28 gün olduğu bilinmektedir. Her ay aynı döngü sürecini yaşayan kadınlar bazen adet gecikmesi de yaşayabilmektedir. Adet gecikmelerindeki sebepler kişinin yaşam tarzına göre farklılık gösterebilir. Aktif cinsel hayatı olan ve korunmayan kadınların adet gecikmesi yaşaması durumunda akla ilk olarak gebelik şüphesi gelmektedir. Eğer gebelik oluşmamışsa bu durumda gecikmeye neden olacak bir diğer etken ise yumurtlamanın gerçekleşmemiş olmasıdır. Bunun yanı sıra stres, travma, aşırı üzüntü gibi durumlarda da adet gecikmesi görülebilir. Adet gecikmesine neden olan başka bir etken ise korunma amaçlı 1 – 3 ayda uygulanan hormon iğneleri olabilmektedir.

 • Ara (intermenstrüel) kanama
Benzer İçerik:  GDO Nedir? Zararları Nelerdir?

Adet düzensizliğine neden olan sebepler arasında sıkça karşılaşılan ara kanamalar, rahim ağzında (serviks) bulunan enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra polip ve miyomlar da ara kanamalara neden olmaktadır. Doğum kontrolü amacıyla uygulanan hormon iğneleri, spiral uygulaması ve doğum kontrol hapı kullanımı da ara kanamalara neden olabilmektedir.

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur?

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Adet düzensizliği nedenleri pek çok kaynağa dayanmaktadır. Ancak bunları belli başlıklarda toplamak mümkündür. Aşağıda adet düzensizliği sebepleri maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Hormonal ilaç kullanımı
 • Doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanmak
 • Doğum kontrol yöntemi olarak hormon iğnesi kullanmak
 • Doğum kontrol yöntemi olarak spiral uygulaması
 • Polikistik over sendromu (PCOS)
 • Menopoz dönemine yaklaşmış olmak
 • Tiroit hormonlarındaki bozukluklar
 • Rahimde ya da rahim ağzında polip veya miyom bulunması
 • Stres
 • Aşırı ağır spor yapılması
 • Aşırı egzersiz yapılması
 • Lohusalık döneminde olmak
 • Emzirmek
 • Obezite (aşırı kilolu olmak)
 • Ani kilo değişimleri
 • Yetersiz beslenme
 • Büyük bir ameliyat geçirmiş olmak
 • Yakın zamanda doğum yapmış olmak

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği, adet kanaması kaç günde bir olur sorusuna verilen 21 – 35 gün limitlerinin dışında gerçekleşen bir durumdur. Bu durumun tedavi edilebilmesi için öncelikle buna sebep olan etkenin netleştirilmesi gerekir. Bu netliği sağlamak adına adet düzensizliği yaşayan kişilerin mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek gerekli tahlilleri yaptırması gerekir.

Rahim ağzında polip, miyom varsa küçük bir cerrahi operasyon gerekebilir. Değişen yaşam koşulları nedeniyle gerçekleşen adet düzensizlikleri dinlenme ve stresten uzaklaşma yöntemleriyle giderilebilir.

Adet döngüsü kaç günde bir olur konusunun 21 – 35 günler arasında olmaması, kısa sürede verilen fazla kilolar ya da ani kilo alımıyla da gerçekleşebilmektedir. Bu şekilde gerçekleşen adet düzensizlikleri için doğru beslenme düzeni, yeteri kadar kalori alımı konularına dikkat etmek gerekir. Günlük ihtiyacın altında kalori alımında adet düzensizliğinin yanı sıra farklı rahatsızlıklar da meydana gelebilmektedir.

Kullanılan tıbbi ilaçlar da adet düzensizliği yapabilmektedir. Doktorun onayı ile adet söktürücü bitki çayları tüketilebilir. Ancak özellikle bir hastalığı olan ve ilaç kullanan kişilerin adet söktürücü kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here