Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir? Ağız Kokusuna Çözüm

22.03.2018
455
A+
A-

Ağız kokusu tedavisi, bu sağlık problemini yaşayanların en çok istedikleri şey olsa gerek. Ağız kokusu, insanın sağlığını ve sosyal yaşantısını doğrudan etkileyen, bazen başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilen ve ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu.

Ağız kokusu ve ağız kokusu tedavisi ile ilgili olarak; ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusuna iyi gelen ilaç, gargara, diş macunu, sprey, bitkiler, bitkisel çözümler ve besinler hangileri? Evde ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusundan kurtulmanın doğal yolları neler? Gibi tüm bilmeniz gerekenler ayrıntılarıyla yazımızda. Ağız kokusu problemi yaşıyor ve ağız kokusunda kurtulamıyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu, insanın hayatını kabusa çevirebilecek sosyal ilişkilerimizi doğrudan etkileyebilen bazen daha büyük bir hastalığın habercisi olabilen bir sağlık sorunu. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde ellisi az ya da çok ağız kokusu problemi yaşıyor.  İnsanları utandıran bir rahatsızlık olsa da ağız kokusu tedavisi; ilaçlar, gargaralar, ağız spreyleri, bitkiler, evde uygulanabilecek doğal yöntemler kullanarak gayet basit şekilde yapılabilmektedir.

Henüz başımıza gelmeden ağız kokusunu önlemek için gerekli tedbirleri almamız en doğrusu. Ancak ağız kokusunu önlemek için önceden tedbir alınsa da bazen bu tedbirler çözüm olmayarak ağız kokusu problemi yaşanabiliyor. Bu yüzden öncelikle ağız kokusu neden olur iyi bilmek gerekiyor.

Ağız kokusu oluşumuna pek çok şey sebep olabilir. Yediğimiz ve içtiğimiz yiyecekler, kullandığımız ilaçlar, yetersiz ağız hijyeni, üst solunum yolu enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları, iç organları etkileyen sistemik hastalıklar ağız kokusuna sebep olabilir. Çok sık karşılaşılan bir sorun olan ağız kokusu tedavisi sistemik bir rahatsızlık yoksa son derece basittir.

Ağız Kokusu Nedenleri Neler?

Sabah uyanınca ağız kokusu hemen her insanın başına gelen bir problem. Sabah uyanınca yaşanan ağız kokusu nedenleri arasında ilk sırada gece yatmadan önce dişleri fırçalamamak gelir. Ayrıca gece uyku boyunca sindirim sistemi faaliyet halindedir ve bu faaliyetler sonucu bazı gazlar açığa çıkar.

Sabah uyanınca yaşanan ağız kokusu kısa süre içerinde geçiyor ve gün içinde koku olmuyorsa endişelenecek bir durum yok demektir. Sabah ağız kokusu herhangi bir sağlık problemine işaret etmez, bünyenizin normal çalıştığının bir göstergesidir. Sabah uyanınca oluşan ağız kokusunu gidermek için gece yatmadan önce dişleri fırçalamak yeterli olacaktır.

Ağız kokusuna sebep olan çok sayıda faktör söz konusu. Ağız kokusuna ne sebep olur, ağız kokusunun nedenleri neler maddeler halinde sıralamaya başlayalım.

 • Diş çürümesi veya ağız içinde apse
 • Ağız ve diş sağlığına gereken özeni göstermemek. Dişleri fırçalamamak, dişleri yetersiz fırçalama, diş aralarını diş ipi ile temizlememek
 • Diş eti hastalıklarına bağlı oluşan ağız kokusu
 • Bazı ilaçlar tükürük üretimini düşmesine sebep olur. Tükürük üretiminin azalması ağız kokusuna sebep olabilir.
 • Tüketilen yiyecek ve içeceklere bağlı oluşan ağız kokusu. Başta soğan ve sarımsak olmak üzere, alkol, peynir ve diğer süt ürünleri ağız kokusuna sebep olabilir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan ağız kokusu. Bademcik iltihaplanması, sinüzit ve burun tıkanmasına yol açan tüm hastalıklar sürekli ağızdan nefes alma ve mukusun ağız içine akması sebepleriyle ağız kokusuna neden olur.
 • Az sıvı tüketimi ve uzun süreli açlık. Kısa aralıklarla azar azar sıvı tüketilmemesi ve uzun süre aç kalınması halinde ağız içinde kuruluk meydana gelir. Ağız kuruluğu ağız içindeki bakterilerin faaliyetlerinin artmasına sebep olur. Ağız içindeki bakteri faaliyetleri ağız kokusunu beraberinde getirir.
 • Şayet protez kullanılıyorsa protez temizliğini doğru yapmamak ve protez altına kaçan gıda parçaları ağız kokusuna sebep olabilir.
 • Reflü bir mide rahatsızlığıdır ve mide sıvısının yemek borusu ve ağza çıkması halidir. Mide sıvısı ağız kokusuna sebep olur.
 • Sigara ve benzeri ciğerlere çekilen tütün ürünleri ağız kokusuna sebep olabilir.
 • Diyabet (şeker hastalığı), karaciğer ve böbrek gibi organları etkileyen sistemik kaynaklı rahatsızlıklara ağız kokusuna sebep olabilir.

Görüldüğü üzere ağız kokusu sebepleri bir hayli fazla. Bunlardan biri veya birkaçı aynı anda ağız kokusu problemi yaşamanıza sebep olabilir. Saydığımız bu sebeplerden en sık görüleni ağız ve diş sağlığına gereken özeni göstermemekten kaynaklanır.

Dişleri düzenli fırçalamak, ağız içi hijyene gerekli hassasiyeti göstermemek, diş eti ve dil temizliğine dikkat etmemek ağız kokusu yaşanmasının en yaygın sebebidir.

Ağız Kokusuna Sebep Olan Hastalıklar

Ağız kokusundan kurtulmak için öncelikle ağız kokusuna ne sebep olur iyi bilmek ve tespit etmek gerekiyor. Ağız ve diş sağlığı sebepli ağız kokusundan evde kendi başımıza alacağımız birkaç tedbir ve basit uygulamalarla kolaylıkla kurtulmak mümkün.

Ancak üst solunum yolu enfeksiyonu, sinüzit karaciğer, böbrek, mide hastalıkları, sistemik hastalıklar ve diyabet kaynaklı ağız kokusu yaşıyorsanız mutlaka hastaneye giderek bir uzman kime görünmeniz gerekir. Bu sebeplerden meydana gelmişse ağız kokusu tedavisi zaten mümkün olmayacaktır veya sadece geçici süre etkili olacaktır.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Benzer İçerik:  Yüz Gerdirme Nedir Nasıl Yapılır?

Böyle durumlarda ağız kokusundan kurtulmak için, kullandığınız ilaç, gargara ve bitkisel ürünler kokuyu gidermez sadece bir süreliğine maskeler. Kullandığınız ürünün etkisi kısa süre içinde geçtikten sonra koku tekrar geri gelir. Ağız kokusundan kurtulamıyorum diyerek yakınanların karşılaştığı durum tam olarak bu.

Peki ağız kokusunun nedeni yukarıda saydığımız türde bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlayacağız?  Bunun için basit bir yöntem var. Ağzınızı sıkıca kapattıktan sonra burnunuzdan nefes verin. Şayet ağız kokunuz en az 10 santimetre mesafede bulunan kişi tarafından alınabiliyorsa ağız kokusu sebebi muhtemelen farklı bir hastalık kaynaklıdır ve vakit kaybetmeden doktora gitmeniz sağlığınız açısından son derece önemli.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? 

Ağız kokusunu giderme için yapılması gereken ilk şey ağız ve diş sağlığına dikkat etmek. Günde en az 2 kez düzenli olarak dişleri fırçalamak ağız kokusundan kurtulmak için yapılması gereken ilk ve en önemli yöntem. Ama unutmayın ki dişleri düzenli fırçalamak ağız kokusunu önlemek için tek başına yeterli olmayabilir.

Ağız kokusuna dişlerin arasında kalan yemek parçalarının zamanla diş plağına dönüşmesi neden olur. Bu sebeple dişleri fırçaladıktan sonra diş aralarını diş ipi kullanarak temizlemek de çok önemli. Ayrıca yılda 2 kez düzenli olarak diş hekimine muayene olmak, olası çürükler ve diş eti problemlerine erken müdahale etme fırsatı verir.

Ağız kokusuna kesin çözüm ağız ve diş sağlığı ile başlıyor. Ağız ve diş sağlığınıza özen göstermeniz ağız kokusundan kurtulmak için yeterli olacaktır. Ancak bunlara ek olarak inatçı ağız kokusunu gidermek için evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ağız kokusunu gidermek için kesin çözüm olacaktır.

 • Bol su tüketmek ağız için kurumasının önüne geçer ve ağız kokusuna neden olan bakterileri ağız içinde üremesini engellemiş olursunuz.
 • Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin. Ağız kokusunun sebebi diliniz olabileceğini göz önünde bulundurun ve diş fırçası alırken dil fırçalamaya uygun olan modelleri seçin.
 • Ağız kokusu için gargara kullanmak en etkili yöntemlerden biri. Akşam yatmadan önce gargara ile ağzınızı çalkalamanız ağız kokusunu gideren en etkili yöntemlerden biri.
 • Piyasada pek çok firmanın ağız kokusuna iyi gelen diş macunu ürünleri mevcut. Kullanacağınız diş macununu ağız kokusunu önlemek için özel üretilmiş ürünlerden tercih edin.

Ağız kokusu için ilaç kullanımı ise diğer bir yöntem. Yukarıda saydığımız yöntemler ağız kokusuna kesin çözüm olmamışsa tıbbi destek almak faydalı olacaktır. Doktorunuz ağız kokusunun sebebini tespit etmek için yapacağı muayenenin ardından sizin için en iyi ilaç hangisi ise reçete edecektir. Doktora gitmeden başkalarının tavsiyesi ile kesinlikle ilaç kullanmayın çünkü ağız kokusu başka bir hastalık kaynaklı ise bilinçsiz ilaç kullanmak tehlikeli olabilir.

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm Önerileri

Ağız kokusunu gidermek için öncelikle yukarıda saymış olduğumuz yöntemleri uygulamanız büyük önem taşıyor. Ağız kokusuna iyi gelen bitkiler tek başına çözüm değildir. Bu bitkileri kullanmak ağız kokusunu bir süre kesmekte etkilidir. Ancak unutulmamalı ki bu bitkiler ağız kokusuna önleyen yöntemlerin tamamlayıcısıdır. Tek başına bu bitkileri kullanmak ağız kokusuna kesin çözüm olacağı anlamına gelmez.

 

 • Karanfil: Karanfilin ne kadar güzel koktuğunu ve hoş bir tada sahip olduğunu söylemeye gerek yoktur sanırım. Bir küçük parça karanfili birkaç dakika ağzınızın içinde hafifçe çiğneyerek dolaştırmanız halinde etkisini hemen gösterecektir.
 • Tarçın: Bir diğer hoş kokulu bitki ise tarçın. Tarçın ayrıca bilinen en iyi doğal antibiyotiklerden biridir. Uygun olan yiyecek ve içeceklerinize bir miktar tarçın eklemeniz halinde ağız kokusuna neden olan bakteriler azalacak ve ferah bir nefese sahip olabileceksiniz.
 • Nane: Nane en güzel kokuya sahip bitkilerden biri hiç kuşku yok ki. Çiğ naneyi ağzınızda çiğnemek ağız kokusuna son vermek için iyi bir yöntem. Ayrıca kuru naneyi kaynatarak yapacağınız çay mideyi yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Kaynatılmış nane çayı mide kaynaklı ağız kokusu için birebirdir.
 • Dereotu Tohumu: Ağız kokusuna bitkisel çözüm için diğer bir seçenek ise dereotu tohumu. Ağzınızda bir süre boyunca birkaç adet dereotu tohumu çiğnemek nefesinize ferahlık verecek ve ağız kokusunu giderecektir.
 • Rezene: öksürükten soğuk algınlığına, idrar yolları enfeksiyonundan böbrek taşına kadar pek çok sağlık sorununda kullanılabilen rezene ağız kokusu giderme konusunda da son derece etkili.
 • Maydanoz: soğan, sarımsak, alkol ve benzeri yiyecek ve içecek tüketimi kaynaklı ağız kokusunu gidermek için et etkili bitkisel çözüm maydanoz. Birkaç dal maydanoz çiğnemek yiyecek içecek kaynaklı kötü ağız kokusuna anında etki eden bir yöntem
 • Limon Suyu: Limon suyunun asidik yapısı ağız kokusundan kurtulmak için son dere etkili bir yöntem. Bir miktar limon suyunu ağzının içinde gargara yapmak ve ağzınızı limon suyuyla çalkalamak ağız kokusunu gidermek için uygulanabilecek son derece etkili bir yöntem.

Sorularınızı Bize Yazın

Ağız kokusu tedavisi başta olmak üzere ağız kokusu nedenleri neler, ağız kokusu nasıl giderilir gibi konu hakkında tün bilinmesi gerekenlerin tüm ayrıntılarını sade ve anlaşılır bir şekilde izah etmiş bulunuyoruz. Ağız kokusu giderme ve ağız kokusu tedavisi hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.