Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

19.03.2018
570
A+
A-

Ağız kokusuna çözüm bulmak, bu dertten muzdarip olanların en çok istedikleri şey olsa gerek. Çok fazla sebeplerden kaynaklanabilen ağız kokusu kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir sağlık sorunu. Ağız kokusundan; doğal yöntemler, ilaç, bitkisel kürler, gargara başta olmak üzere çok çeşitli yöntemlerle kurtulmak mümkün.

Ağız kokusu tedavisi ile ilgili olarak kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemlerle evde ağız kokusu nasıl giderilir, ağız kokusundan kurtulmak için ne yapmalı tüm bilmeniz gerekenler yazımızda. Siz de ağız kokusuna son vermek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Ağız Kokusuna Çözüm Önerileri

Nefesi kokan insanlar ağız kokusuna çözüm aramaktadır. Ağız kokusu pek çok insanın yaşadığı oldukça kötü bir durumdur. Kişilerin bulundukları ortamda diğer insanlar tarafından fark edilen ve hem kişiyi hem de karşısındakini rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusu kişilerde pek çok neden ile görülebilir. Kişiler ağızlarının korktuğunu kendileri fark etmeyebilirler. Bu durumda en kötüsüdür.

Karşısındaki insan ağzını korktuğunu söyleyemez ve kişiden uzaklaşabilir. Böyle bir durumu kimse yaşamak istemez. Ağız kokusuna çözüm ararken öncelikle ağzınızın neden korktuğunu bilmeniz gerekir.

Bazen kolay bir yolla ağız kokusunu geçilebilirken bazı nedenler ise uzun süre kişide ağız kokusuna sebep olabilir. Bu nedenle ilk önce ağız kokusunun nedenini belirlemelisiniz.

Kimi insanlar ağız bakımlarını düzgün bir şekilde yapmadıkları için ağız kokusu gibi sıkıntılar yaşayabilirler. Bu kişilerin ağız bakımlarını düzenli olarak yaptıkları takdirde ağız kokularından kurtulmaları mümkündür. Fakat herkeste bu durum böyle olmayabilir. Bazen diş ve mide kaynaklı sorunlar da ağız kokusu yapmaktadır. Ağız kokusuna çözüm ararken bunlara dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yanlış müdahale ettiğinizde ağız kokusu da geçmez.

Ağız kokusu kişileri sosyal hayatta oldukça etkileyen bir sorundur. Girdiğiniz bir ortamda ağzınız kokuyor ise sevdiğiniz insanlar bile sizden uzaklaşabilir. Ve toplumumuzda genelde ağzı kokan kişiye bu durum söylenmez. Aslında kişiye söylenip uyarı yapılırsa kişide bu duruma karşılık önlem alabilir. Ağız kokusu utanılacak bir durum değildir. Hatta ağız kokusu bazı durumlarda hastalıkların belirtisi olabilir. Sizler ağız kokunuzu fark ettikten sonra ağız kokusuna çözüm arayarak bu durumdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Ağız kokusuna çözüm ararken karşımıza pek çok yol çıkacaktır. İsterseniz ilaçlarla isterseniz de doğal yollarla ağız kokusuna müdahale edebilirsiniz. Yani siz yeter ki ağız kokusundan kurtulmak isteyin. Siz istediğiniz sürece bu durumdan kurtulmak da kolay olacaktır.

Mideden Gelen Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

Ağız kokusunun pek çok çeşidi bulunabilirken mideden gelen ağız kokusuna kesin çözüm arayışına girildiğinde bu durumu önemsemeniz gerektiğini unutmayınız. Ağız kokusu diş ya da mide kaynaklı olabilir. Eğer diş kaynaklı bir ağız sorunu yaşıyorsanız diş bakımınızı düzenli olarak yaptığınız takdirde bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Fakat ağız bakımınızı yapıyorsunuz ama yine de ağız kokusundan kurtulamıyorsanız da yüksek ihtimalle ağız kokunuz bir mide rahatsızlığından olabilir.

Mide kaynaklı olarak yaşanan ağız kokusu genellikle bir mide hastalığına işaret gösterdiği için bu duruma dikkat edilmeli ve doktora danışmalısınız. Genellikle midesinde reflü gibi rahatsızlığı bulunan hastaların ağız kokusu şikayetleri de olmaktadır.

Reflü hastalığında midede yemekleri sindirmek için kullanılan mide asidi yemek borusundan yukarı geldiği için yemek borusuna ve hatta boğaza kadar tahriş edip zarar vermektedir. Bu zarar ağız kokusunu da beraberinde getirmektedir.

Ayrıca mide tembelliği bulunan yani yedikleri besini oldukça uzun bir sürede sindiren kişilerde de ağız kokusu sıklıkla görülmektedir. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız ve ağız kokusuna çözüm arıyorsanız bir kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz ve uygun tedaviye başlamanız en doğrusu olacaktır.

Sık tuvalete gidemeyen mide ve bağırsak sorunu yaşayan kişiler de ağız kokması yaşanmaktadır. Doktorunuzun verdiği tedaviyle rahatsızlığınız düzelmeye başladığında ağız kokunuz da zamanla azalacaktır.

Mideden gelen ağız kokusuna kesin çözüm ararken doktorunuzun verdiği tedavinin yanında sizlere zarar vermeyecek evinizde kolaylık da hazırlayabileceğiniz doğal kürler ile ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Ağız kokusuna çözüm arayan kişiler şimdi bahsedeceğimiz kürleri kendileri hazırlayabilir ve kullanabilirler.

 • Mersin yaprağı ile ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Yaklaşık 7-8 adet mersin yaprağını 1 bardak kadar kaynar suyun içerisine atıp demlenmesini bekleyin. Demlenen yaprakları soğumaya bırakın ve ılık bir vaziyette iken özellikle akşam yatmadan önce tüketebilirsiniz.
 • Ada çayı da ağız kokusu için oldukça faydalıdır. Demlediğiniz ada çayından günde en az bir bardak içerek mide kaynaklı ağız kokusuna çözüm bulabilirsiniz.
 • İki tane karanfil ve bir tane çubuk tarçını yaklaşık bir bardak kadar ananas suyunun içerisine atın ve 10 dakika kadar bekleyin. Hazırladığınız bu suyu içerek ağız kokusuna çözüm bulabilirsiniz.
 • Mide ve bağırsaklardaki gaz oluşumu nedeniyle ortaya çıkan ağız kokusuna da çiğ patates oldukça o faydalıdır. Yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar çiğ patates rendesini yiyerek ağız kokusuna önleyebilirsiniz.

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm; İbrahim Saraçoğlu Kürü

Ağız kokusuna bitkisel çözüm İbrahim Saraçoğlu kürü sayesinde böyle bir sıkıntı yaşayan kişiler kolaylıkla kurtulabilirler. Ağız kokusuna çözüm ararken hem ilaçlar hem de kendi hazırlayacağınız kürler ile bu duruma müdahale edebilirsiniz.

Ağız kokusu kimsenin yaşamak istemediği sıkıntılı bir durumdur. Kişi ve çevresinin rahatsız eden bu durum önlem alındığı takdirde önüne geçilebilen bir durumdur.

Ağız kokusuna çözüm ararken öncelikle ağız kokusunun kaynağını bulmalısınız. Mide kaynaklı ağız kokusu yaşayabileceğiniz gibi diş çürüğü nedeniyle de ağız kokusu durumu olabilir. Bu iki durum da ağız kokusu yapsa da ikisinin de farklı çözümleri bulunmaktadır. Ağız kokusunun her türlü tedavisi varken yapacağınız bitkisel yollarla da bu durumdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu’nun bu kürü sayesinde sizlerde kısa sürede ağız kokusu sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Gerekli olan malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı ada çayı
 • 1 bardak su ( mümkünse klorsuz su )

Bir bardak suyu kaynattıktan sonra içerisine bir tatlı kaşı adaçayı yağını atarak yaklaşık 10-15 dakika çayın demlenmesini bekleyin. Karışımı soğumaya bıraktıktan sonra bu karışımı gün içerisinde gargara olarak kullanabilirsiniz. Günde 2-3 kez bu karışım ile gargara yapabilirsiniz.

Advantan M Losyon

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler

Daha hızlı çözüm için gargaranın yanı sıra gün içerisinde ada çayı da tüketebilirsiniz. Hazırlanan bu karışımın ömrü iki gündür. İki gün sonra yeni bir karışım hazırlayarak onunla gargara yapabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu kürünün yanı sıra ağız kokusu için oldukça faydalı bitkiler de bulunmaktadır. Kürle beraber bu bitkileri de kullanabilirsiniz. Hem bu sayede ağız kokusuna çözüm bulmak da daha kısa sürecektir.

Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler

 • Karanfil: Keskin bir tadı ve kokusu olan bitkidir. Eskilerden bu yana insanlar tarafından hem ağız kokusu hem de sindirime yardımcı olunması için karanfil kullanılmaktadır. Diş ağrılarına da iyi gelen bu bitki ağza atılıp çiğnendiğinde ağız içerisindeki kötü kokuyu da almaktadır. Fakat aşırı miktarda karanfil kullanımı ağız içerisine zarar verebilir. Bu nedenle kararında bir karanfil kullanımına gidilmelidir.
 • Adaçayı: İbrahim Saraçoğlu kürünün de ana maddesi olan ada çayı ağız kokusuna çözüm arayanlar için oldukça faydalı bir bitkidir. Diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılan adaçayı ağız içerisindeki kötü kokuyu almaktadır. Bunların yanı sıra gün içerisinde adaçayı tüketimi sindirime de yardımcı olmaktadır.
 • Yeşil çay: Metabolizma hızlandırmayı sağlayan yeşil çay gün içerisinde özellikle diş rahatsızlıkları kaynaklı ağız kokusunu önlemektedir. Ağız içerisindeki mikroplarla savaşan bir bitkidir.
 • Siyah çay: Ağız kokusunun nedenlerinden bir tanesi de az bakımının düzenli bir şekilde yapılmamasıdır. Ağız bakımı düzenli bir şekilde yapılmadığında dişlerde plaklar oluşmaya başlar. Oluşan plaklarda ağız kokusunu beraberinde getirmektedir. Ağız kokusuna çözüm olan bitkilerden bir tanesi olan siyah çay içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde diş plağı oluşumunu azaltmaktadır. Ayrıca aromalı kokusu sayesinde ağız kokusunu da önlemektedir. Fakat siyah çayda yeşil çayda ağız kokusuna sadece kısa süreli müdahale etmektedirler.
 • Aloe Vera: Pek çok sıkıntı ya iyi gelen aloe vera bitkisi özellikle mide rahatsızlıkları kaynaklı meydana gelen ağız kokularını önlemektedir. Aloe vera mide asidini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Özellikle reflü rahatsızlığı nedeni ile ağız kokusu çözümü arayan kişilere yardımcı olan bir bitkidir.
 • Isırgan otu: Bir antioksidan olarak kullanın ısırgan otu vücudun temizlenmesine yardımcı olurken ağız ve mide içerisindeki mikropları da temizlemektedir. Ağız kokusuna iyi gelen bitkilerden bir tanesidir.
 • Nane: Kendine has bir aroması olan nane bitkisi özellikle ağız içi diş ve diş eti kaynaklı ağız kokusunu önlemekte kullanılmaktadır. Uzun süreli ağız kokusuna giderme sen de anlık olarak ağız kokusuna çözüm olmaktadır.
 • Maydanoz: Özellikle azda koku yapacak yemekler yedikten sonra birkaç dal maydanoz alıp çiğnemek ağız kokusuna iyi gelmektedir.
Benzer İçerik:  Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

 

Ağız Kokusuna Karşı İlaç Kullanımı

Ağız kokusuna ilaçlı çözümler arandığında kişilerin karşısına birbirinden farklı pek çok alternatif çıkmaktadır. Ağız kokusu kişileri oldukça rahatsız eden, iş hayatlarını ve günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen bir durumdur.

Ağız kokusu kişinin hayat standartını düşüren bir durumdur. Hem kişinin kendisini hem de çevresini rahatsız etmektedir. Böyle durumla karşı karşıya kalan kişi de ağız kokusuna çözüm arayışına girmektedir.

Ağız kokusunun birbirinden farklı nedenleri bulunur. Kişi ağız kokusuna çözüm ararken ilk önce bu kokuya sebep olan nedeni bulmalı ve ona karşı önlem alması gerekmektedir. Çünkü bu ağız kokuları hastalık belirtisi olabilir. Bu hastalık belirtisi ile beraber kişide ona göre tedavisini yaptırmalıdır.

Ağız kokunuz geçici ya da kalıcı olabilir. Fakat her durum için ağız kokusuna çözüm ararken birbirinden farklı ilaçlar karşımıza çıkmaktadır. Hem mide rahatsızlıkları kaynaklı oluşan ağız kokuları hem de diş ve diş eti hastalıklarından dolayı oluşan ağız kokularını çözüm olması için kullanılan bir takım ilaçlar şunlardır:

 • Pharmol: Ağız içerisinde meydana gelen kötü kokuyu giderici bir gargaradır. Ağız kokusuna çözüm arayan kişilere sunulan bu ilaç diğer gargaralardan farklı iki çeşidi bulunan gargaranın biri alkolsüz diğeri ise 200 ml çinko klorit içermektedir. Pharmol’ün bu iki seçeneğinden arzu ettiğinizi seçip kullanabilirsiniz. Yan etkisi bulunmayan bu gargara düzenli bir şekilde kullanıldığında ağız içindeki kokuyu temizlemektedir. Sadece ağız kokusu için değil ağız bakımı için de oldukça faydalı olan bu gargara içinde bulunan etken maddeleri sayesinde az içindeki zararlı bakterileri de temizlemektedir.
 • Fresh White: Ağızdaki kötü kokuyu alan bu sprey kullananlar ferah bir nefes imkanı sunmaktadır. Spreyin içerisinde bitki özleri, B6 ve E vitamini bulunmaktadır. Özellikle gün içerisindeki açlık, sigara ve yemek sonrası oluşan kötü kokuların giderilmesi için sıklıkla tercih edilen bir ağız spreyidir.
 • Buccotherm: İçerisinde farklı mineraller bulunan ve ağız içi pek hoşuna uygun olan bu sprey ağız kokusuna çözüm arayan kişilere günlük olarak kullanımda sunulmaktadır. Kullanan kişilere az içerisinde ferahlık yaratarak kötü kokudan arınmayı sağlamaktadır.
 • Glister: İçerisinde bulunan nane esansı sayesinde ağız kokusuna çözüm arayanlara yardımcı olan bir ağız spreyidir. Bu sprey ebatların sayesinde çantada taşımaya elverişli ve her dakika kurtarıcınız olabilir.
 • Freshies: Kapsül şeklinde olan bu ilaç yutularak kullanılmaktadır. İlacı yuttuktan 15 dakika sonra ağız içerisinde nane aromalı ferah bir nefes oluşmaktadır. Nane esansının yanı sıra ilacın içerisinde kekik ve maydanoz da bulunmaktadır. Son derece organik ürünlerden elde edilen bir ilaçtır.
 • CB12: Eczanelerde bulabileceğiniz bu ilaç gargara formundadır. Yaklaşık 12 saatlik etki süresi bulunmaktadır. Gün içerisinde tekrar kullanma zorunluluğu yaratmadan sabah evden çıkmadan kullandığınız takdirde gün içerisinde etkisini göstermeye devam edecektir. Ağız kokusuna çözüm olmasının yanı sıra diş fırçalamasının ardından kullanıldığında diş çürümesini önleyici özelliği de bulunmaktadır.

Ağız Kokusu Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu doğal yollarla nasıl giderilir  diye düşünüyorsanız karşınıza sizlere yardımcı olacak pek çok yol çıkmaktadır. Ağız kokusu çözümsüz bir dert değildir. Siz kurtulmak istediğiniz zaman tedavisi bulunmaktadır. Yani ağız kokusu kader değil kişilerin seçimidir. Kişilerin hayatını olumsuz etkileyen bu durum ilaçlarla çözüme bildiği gibi doğal yollarla da kolaylıklar çözülebilir. Nedenini bildikten sonra ağız kokusuna çözümü de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Doğal yollarla ağız kokusu nasıl giderilir:

 • Dişinizi fırçalamayı unutmayın: Ağız bakımın en önemli basamağı diş temizliğidir. Diş bakımınızı yapmadığınız da diş plağı oluşmaya başlar ve en sonunda diş çürümesine kadar gider. Diş plağı ve düş çürümesi ağız içinde koku durumu yaratmaktadır. Ayrıca yemeklerden sonra diş temizliğinin yapılması da önemlidir. Ağız içi temizlik sadece diş fırçası ile fırçalama ile bitmez. Dilinizi de zarar vermeden fırçalamalısınız. Ayrıca diş ipi de kullanarak diş temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. Ağız kokusuna çözümün ilk basamağının ağız ve diş temizliği olduğunu unutmayınız.
 • Açlık: Aç kalma durumu pek çok kişide ağız kokusu yapmaktadır. Gün içerisinde yemek yemeye vakit bulamadığınız zamanlar bile bitki çayları tüketebilirsiniz.
 • Su tüketmek: Bazı kişilerde ağız içinde salgılanan tükürük kaynaklı ağız kokusu olmaktadır. Gün içerisinde bol miktarda su içmek ağız kokusuna çözüm olmaktadır.
 • Karanfil çiğnemek: Keskin kokulu bir baharat olan karanfil ağız kokuna çözüm olarak eskilerden bu günlere kadar kullanılmaktadır. Ağız içerisinde ki zararlı bakterilerin çoğalmasını da engellemektedir.
 • Yoğurt yemek: Ağız kokusuna çözümde ve ağız bakımında önemli bir yeri olan yoğurt düzenli bir şekilde tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Özellikle mide kaynaklı ağız kokusu için oldukça işe yaramaktadır.
 • Sakız çiğnemek: Sindirime de yardımcı olan sakızlar özellikle aromalı yapıda olanları ağız kokusunu almaktadır.
 • Çay tüketin: Hem siyah çayın hem de pek çok bitki çaylarının ağız kokusuna çözüm de önemli bir yeri bulunmaktadır. Siyah çay diş üzerinde plak oluşumunu engelleyip ağız kokusunu gidermektedir. Ada çayı, nane çayı, yeşil çay, mersin çayı gibi bitki çayları da ağız kokusunu alan çaylar arasındadır. Pek çok bitki çayının antioksidan özellikleri de bulunduğundan oldukça faydalı olacaktır.
 • Tarçın: insan sağlığı için oldukça faydalı bir baharat olan tarçın ağız kokusuna çözüm arayışında da sıklıkla kullanılmaktadır. Tarçın çiğnemek ayrıca ağız içerindeki zararlı bakterilerle savaşta yardımcı olmaktadır.
 • Gargara yapmak: Ağız kokusunu önlemek için ağız bakımı çok önemlidir. Gargara yapmak hem ağız temizliği için yapılması gereken bir olayken ayrıca düzenli yapılan gargara sayesinde ağız kokusu sorunu ile de mücadele edilmiş olup. Gargara malzemesini bitkilerle doğal olarak evde hazırlayabileceğiniz gibi ilaç formundaki hazır gargaralar ile de gargara yapabilirsiniz.
 • Ağız ve mide sağlığınıza dikkat edin: Düzenli bakımları yaptığınız halde ağız kokusu devam ediyor ise bu bir hastalığın işareti olabilir. Bu nedenle uzman bir doktora başvurup ağız kokusuna neden olan sorunu öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.