Antioksidan Nedir? Ne İşe Yarar?

23.03.2018
379
A+
A-

Antioksidan nedir ne işe yarar başlıklı yazımızda antioksidan nelerde bulunur, antioksidan faydaları nelerdir, antioksidan nedir ne işe yarar, antioksidan içeren besinler gibi başlıklar altında tüm ayrıntıları ile inceleyeceğiz. Antioksidan vücudumuzda bulunan bunun dışında da dışarıdan alınabilen maddelere verilen isimdir.

Antioksidan faydaları yazımda anlatmaya çalıştım. Ancak kısaca antioksidan fayları denilince ilk akla gelen vücudumuzda serbest dolaşan bakterilerin neden olabileceği tüm rahatsızlıklara karşı vücudumuza bağışıklık kazandırarak korumasıdır diyebiliriz. Özellikle kanser ve bulaşıcı hastalıklar ile kalp ve şeker hastalığının önlenmesinde etkilidir.

Antioksidan Nedir? Ne iş Yarar?

 

Antioksidan nedir ne demektir diye düşünüyorsanız antioksidan vücudumuz için yarayışlı olan kimyasal maddelere verilen isimdir. Antioksidanı vücudumuz kendisi üretebileceği gibi dışarıdan da alınabilir.

Antioksidanlar vücudumuzda zararlı olan ve zararlı olabilecek olan diğer kimyasallar ile savaşırlar. Dışarıdan beslenme ile vücuda alınan bazı önemli antioksidanlar vardır. Bunlar selenyum, A, C ve E vitaminleridir.

Antioksidanlar vücut için oldukça faydalıdır. Vücudumuza zarar verecek hücre yıkımı oluşturacak bütün riskleri önlemeye çalışırlar. Ayrıca antioksidanlar ile yaşlanma durumu da yavaşlatırlar.

Antioksidan nedir ne işe yarar diye araştırırken antioksidanları tanımakta oldukça önemlidir. Çünkü bu yarayışlı maddeleri tanıyıp vücuda aldıkça oldukça faydası görülecektir

Antioksidan Faydaları Nelerdir?

Antioksidan faydaları nelerdir diye araştırıldığında vücut için oldukça yararlı olduğu görülecektir. Antioksidanlar insan vücuduna olumsuz etkileyen kalp, şeker hastalığı, kanser ve pek çok büyük hastalığa karşı önlem amaçlı vücutta bulunmalıdır.

Antioksidanlar sayesinde bu hastalıkla mücadele kolay olmaktadır. Ayrıca antioksidanlar bu hastalıkları önleme amacı ile de kullanılır. Antioksidan bir ilaç değildir.

Antioksidanlar genellikle hasta olmadan önce bu hastalıkların gelişini önlemek amacı ile kullanılmaktadır. Antioksidan nedir ne işe yarar diye konuşulduğunda büyük hastalıklardan koruyan ve yaşlanmayı geciktiren bir ürün olduğu söylenebilir.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler

Sivilceye İyi Gelen En Etkili Sabunlar

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir?

Vücuda oldukça yarayışlı olan bu antioksidanları nereden alacağını pek çok insan düşünmektedir ve antioksidan içeren besinler nelerdir diye merak etmektedirler. Çünkü antioksidanlar vücut tarafından üretebildi gibi dışarıdan beslenme yoluyla da vücuda olunabilir.

Antioksidan nedir ne işe yarar diye bakıldığında antioksidan içeren besinleri tanıyarak gittikten sonra insan vücuduna oldukça yarayışlı olduğunu göreceksiniz.

Antioksidanlar A, C, E vitaminleri ve selenyumdur. Bu yarayışlı maddeleri içeren besinlerde antioksidan özelliği göstermektedir. Antioksidan içeren besinlerden şu şekilde bahsedebiliriz:

 • Havuç, kabak, domates, kavun, karalahana, brokoli, şeftali, kayısı, tatlı patates A vitamini ve karotenoid içeren besinlerdir.
 • Turunçgiller, yeşilbiber, brokoli, çilek ve narenciye C vitamini içeren antioksidan besinlerdir.
 • Bitkisel yağlar, fındık ceviz gibi kabuklu yemişler E vitamini içeren antioksidan besinlerdir.
 • Tavuk, balık, sarımsak, kırmızı et bir gül tahıl ve deniz kabuklu ürünlere Selenyum içeren antioksidan besinlerdir.
Benzer İçerik:  Cildi Yenileyen Bitkisel Yağlar

Vücudumuzda üretilen antioksidanlar ise katalaz, superoxide dismutase ve glutathione perıxidasedır.

En Güçlü Antioksidan Nedir?

Antioksidanların faydasını bilenler en güçlü antioksidan nedir diye merak etmektedir. Çünkü antioksidanlar ile pek çok hastalığa karşı önlem almak ve yaşlanmayı geciktirmek mümkündür. Bu nedenle günümüzde pek çok insan antioksidan nedir ne işe yarar diye merak ederek araştırıyor ve sonucunda da daha çok antioksidan içeren besinlere yöneliyorlar.

İnsanlar için bu kadar faydalı olan antioksidanlar bazı besinlerde daha yoğun olarak bulunmaktadır. İşte en güçlü antioksidanları içeren besinlerden şu şekilde bahsedebiliriz.

 • Yeşil sebzeler: Yeşil sebzeler A, C, E vitaminlerini bol miktarda içermektedir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi içinde oldukça faydalı olan için sebzeler antioksidan besinlerdir. Bu yeşil sebzeleri pişirmeden çiğ olarak tüketmesi daha çok fayda vardır.
 • Limon: İçerisinde bulunan bol miktardaki C vitamini sayesinde oldukça faydalı bir antioksidan olarak sayılmaktadır.
 • Nar: Tam bir vitamin deposu olanlar oldukça iyi bir antioksidan meyvedir. İnsan cildi için de oldukça faydalı olan bu besin cilde parlaklık ve genç bir görüntü vermektedir.
 • Kurt üzümü: İçerisinde bulunan karotenoidler ve vitaminler ile bağışıklık sistemi güçlendiren antioksidan besindir.
 • Yeşil çay: Antioksidan nedir ne işe yarar diye düşünüldüğünde insan aklına gelen ilk antioksidan yeşil çay olmaktadır. Günde en az bir bardak tüketilen yeşil çay ile vücuttaki toksinlerden kurtulmak mümkündür.
 • Sarımsak: Antibiyotik olarak da sayılan sarımsak oldukça kuvvetli bir antioksidan besindir.
 • Keten tohumu: İçerisinde bulunan lifler ve antioksidanlar ile oldukça yarayışlı bir besin olan keten tohumunu günde 2 yemek kaşığı tüketmek gereklidir.
 • Isırgan otu: antioksidan nedir ne işe yarar diye araştırıldığında ısırgan otunu unutmamak gerekir. Oldukça faydalı bir besin olan ısırgan otu hem çay olarak hem de yemek şeklinde tüketilebilen bir antioksidan besindir.
 • Yosun: Türk mutfaklarında çok tercih edilmese de yosunlar içerisinde 25 farklı mineral ve vitamini içermektedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.