Ayak Tırnağı Kalınlaşması

31.01.2019
494
A+
A-

Ayak tırnağı kalınlaşması, kişinin yaşamını hem estetik anlamda hem de sağlık anlamında olumsuz etkileyen bir durumdur. Buna neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Tırnak kalınlaşması ve sararması, ayak tırnaklarında mantar rahatsızlığının olabileceği sorusunu da doğurmaktadır. Bu içerikte ayak tırnağı kalınlaşması neden olur, tırnak kalınlaşması bitkisel tedavi, tırnak kalınlaşması için ilaç, ayak tırnağı kalınlaşması evde tedavisi gibi konular detaylı olarak açıklanmıştır.

Ayak Tırnağı Kalınlaşması Neden Olur?

Ayak bakımı, sağlık açısından oldukça önemli bir konudur. Tüm gün, vücudu taşımaya yardımcı olan ayakların sağlıklı olması, rahat ve acısız bir şekilde hareket etmeyi sağlar. Günlük ihtiyaçların kolaylıkla giderilebilmesi için ayak sağlığının dikkate alınması gerekir.

Ancak bazı durumlarda ayaklar ve ayak tırnakları sağlığını kaybedebilmektedir. Ayak tırnağı kalınlaşması da bu sorunlardan bir tanesidir. Ayak tırnağı kalınlaşması sorununa neden olan sağlık sorunları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Cilt ve deri hastalıkları

Özellikle sedef gibi cilt ve deri hastalıkları ayak tırnaklarının sağlığını kaybetmesine neden olabilmektedir. Sedef hastalığı ayak tırnaklarına yakın bir bölgede belirirse ayak tırnağı kalınlaşması görülür. Bir diğer cilt hastalığı olan egzamanın da bu soruna neden olabileceği bilinmektedir.

 • Tırnak/ayak mantarı

Ayak tırnağı kalınlaşması sorununa neden olan en yaygın etken tırnak mantarıdır. Tırnak mantarının tırnaklardaki rengin sararmasına yol açtığı da bilinmektedir. Tırnak kalınlaşması ve sararması tırnak mantarının varlığında görülmektedir. Bunun yanı sıra tırnakların güçsüzleşmesi, kolay kırılması ve üst yüzeyinin kolay yüzülmesi de söz konusudur. Tırnak mantarının neden olduğu en büyük sorunlardan bir tanesi de koku yapma durumudur. Ayakların kokmasına da neden olan tırnak mantarı, hem estetik hem de sağlık açısından olumsuz etkilere sahiptir.

 • Eklem iltihabı

Eklemlerdeki iltihaplanma zaman içerisinde vücuttaki diğer organları da etkileyen bir hastalıktır. Buna bağlı olarak tırnak kalınlaşması ve sararması durumu görülebilir.

 • Romatizmal hastalıklar

Romatizmal hastalıklar vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir. Kas ve eklem problemlerine yol açan bu hastalıklar aynı zamanda ayak tırnağı kalınlaşması durumuna da neden olabilmektedir.

 • Kalp hastalıkları

Vücuttaki kan dolaşımını olumsuz şekilde etkileyen kalp hastalıkları ayaklardaki tırnakların kalınlaşmasına neden olabilir.

 • Kanser

Tüm vücudu ve bağışıklık sistemini etkileyen kanser, ayak tırnağı kalınlaşması sorununa da neden olabilmektedir.

 • Diyabet

Şeker hastalığının da bu soruna neden olduğu bilinmektedir. Bunun yası sıra dolaşım bozukluğu olanlarda da ayak tırnağı kalınlaşması görülebilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak Tırnağı Kalınlaşması Sebepleri

Ayak tırnağı kalınlaşması sağlık sorunlarıyla meydana gelebileceği gibi çevresel etkenlerle de oluşabilmektedir. Bu şekilde oluşan tırnak kalınlaşmasının önlenmesi için o etkeni ortadan kaldırmak gerekir. Aşağıda tırnak kalınlaşmasının çevresel nedenleri sıralanmıştır.

 • Yanlış ayakkabı seçimi

Ayak tırnağı kalınlaşması sorununa neden olan bir diğer sebep ise yanlış ayakkabı seçimidir. Burnu sivri, dar ve ortopedik olmayan ayakkabılar, ayak tırnaklarının sıkışmasına ve itilmesine neden olur. Bu da ayak tırnağı kalınlaşması sorununun başlıca nedenidir.

 • Darbe

Ayak tırnağına ağır bir cisim düşmesi veya ayak parmağının bir yere sıkışması gibi durumlar da ayak tırnağı kalınlaşmasına neden olmaktadır.

 • Ayak bakımının doğru yapılmaması

Özellikle yaz aylarında ayakların aşırı terlemesi sonucunda nemli bir ortam oluşur. Bu da hem ayak mantarına hem de ayak tırnağı kalınlaşmasına davetiye çıkarır. Bunun yanı sıra çok sık toprağa çıplak ayaklarla basmak da ayak bakımını olumsuz etkilediği için tırnak kalınlaşmasına neden olabilir.

 • Bakım ürünlerinin hijyenik olmaması

Özellikle kuaför gibi bakım merkezlerinde kullanılan manikür – pedikür aletlerinin steril olduğundan mutlaka emin olunması gerekir. Evde kullanılan el – ayak bakım aletlerinin de periyodik olarak alkolle temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde ayak tırnağı kalınlaşması sorunu ortaya çıkabilir.

 • Yaşlanma
Benzer İçerik:  Sivilceye İyi Gelen Maske Tarifeleri

Yaşın ilerlemesiyle birlikte tırnaklarda kalınlaşma olması beklenen bir durumdur. Buna bağlı olarak kişide ayak tırnağı kalınlaşması sorunu görülebilir.

 • Cerrahi işlem

Enfeksiyon sonucu tırnak çekilmesi durumunda doğru bakım yapılmazsa ayak tırnağı kalınlaşması görülebilir.

Ayak Tırnağı Kalınlaşması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak tırnağı kalınlaşması sorunu tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın medikal, bitkisel ya da cerrahi yöntemlerle tedavisi mümkündür. Kendi kendine iyileşme durumu söz konusu olmadığı için bu tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Uzman doktordan yardım alarak kişiye hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiği belirlenmelidir. Bunun için ayak hastalıkları uzmanından (podiatrist) randevu almak yeterlidir.

Bu aşamada evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri, kişinin herhangi bir alerjik reaksiyonu ve ciddi bir hastalığı yoksa uygulanabilmektedir. Ağır hastalığı olan kişiler bitkisel içerikli ürünleri doktorlarına danışmadan kullanmamalıdırlar.

Aşağıda tırnak kalınlaşması tedavisi, tırnak kalınlaşması bitkisel tedavisi ve ayak tırnağı kalınlaşması evde tedavisi detayları yer almaktadır.

 • Medikal tedaviler

Bu tedavi yöntemlerinde mantar ilacı kullanımı söz konusudur. Ağız yoluyla ya da ayak tırnağına sürülen ilaçlar mevcuttur. Antifungal, yani mantar önleme özelliğine sahip olan tırnak kalınlaşması ilacı, kullanım talimatına göre uygulanmalıdır.

İlaç kullanımının yanı sıra lazer tedavisi yaptırarak da ayak tırnağı kalınlaşması sorunu ortadan kaldırılabilir. Bunun için hijyenik koşullara sahip olan, deneyimli bir klinik tercih edilmelidir.

Bir diğer seçenek ise tırnak yüzeyinin yapılandırılması işlemidir. Bunun için ilk olarak tırnak yüzeyi özel aletlerle törpülenir ve inceltilir. Ardından solüsyon yardımıyla kapatılır. Tırnak normal haline gelene kadar solüsyon zaman zaman yenilenir.

 • Cerrahi tedaviler

Bu tedavi yöntemlerinde tırnağın tamamen alınması durumu söz konusudur. Bazı durumlarda ise tırnağın boyutları küçültülerek iyileşmesi gözlemlenir.

 • Bitkisel ve doğal tedaviler

Bu tedavi yöntemleri evde kolaylıkla uygulanabilen ayak tırnağı kalınlaşmasının tedavi yöntemleridir. Ayak tırnağı kalınlaşması evde tedavisi için çay ağacı yağı, sirke ve çeşitli jel ürünlerin uygulanması mümkündür.

Tırnak Kalınlaşması Bitkisel Tedavisi

Ayak tırnağı kalınlaşması soruna çözüm olarak bazı bitkisel yağlar ve ürünler kullanılabilir. Bunlardan bazıları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Sarımsak
 • Elma sirkesi
 • Çay ağacı yağı
 • Ev yoğurdu
 • Tuz
 • Aloe vera jeli
 • Karbonat
 • Kekik yağı
 • Limon suyu
 • Portakal yağı
 • Lavanta yağı

Bu tür bitkisel ürünleri olduğu gibi ayak tırnağına sürmek mümkündür. Ev yoğurdu, sarımsak, karbonat, tuz gibi malzemeleri ise sirke, limon ya da su ile birleştirerek uygulamak daha etkili olacaktır. Ürünü sorunlu bölgeye sürüp 15 – 20 dakika kadar bekletmek yeterlidir. Bu uygulamaları her gün yapmaya özen göstermek gerekir. Bitkisel yöntemleri uygulayarak sonuç almak için istikrarlı olmak gerektiği unutulmamalıdır.

Ayak Tırnağı Kalınlaşmasından Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 • Kişisel ayak ürünleri, tırnak makası, terlik, çorap gibi malzemeler kişiye özel olmalıdır ve başkaları tarafından kullanılmamalıdır.
 • Ayakkabı seçimini doğru yapmak gerekir. Yalnızca estetik düşüncelerle satın alınan ayakkabılar ayağın şeklini korumamakta ve tırnaklara baskı yapabilmektedir. Bu da ayak tırnağı kalınlaşmasına neden olur.
 • Çorap seçimi de oldukça önemlidir. Pamuklu ve ayakları çok sıkmayan çoraplar tercih edilmelidir.
 • Ayak bakımı yaparken kullanılan tırnak makası, törpü gibi aletlerin hijyenik olduğundan emin olmak gerekir. Bunun için bu ürünleri alkolle ya da kolonyayla temizlemek gerekir.
 • Ayak tırnağı kalınlaşması sorununu yaşamamak için ayak bakımına oldukça özen göstermek gerekir. Bunun için ayakların terli kalmamasına, tırnakların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kışın ayaklar sürekli bot içerisinde ve çoraplı olduğu için gün içinde mümkün olduğunca havalandırılmalıdır. Ayakları her gün yıkamak ve yıkadıktan sonra kurulamak gerektiği unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.