Bacaklarda Batık Nasıl Geçer

16.05.2020
722
A+
A-

Bacaklarda batık nasıl geçer konusu pek çok kadın tarafından merak edilen bakım konularından biridir. Kadınların özellikle bahar ve yaz aylarında büyük sorunlar yaşadığı batık kıllar, kıyafet seçimini dahi etkilemektedir. Bu durum birçok kadın da psikolojik etkiler de yaratabilmektedir. Ancak batık kıllardan kurtulmak mümkündür.

Batık Nedir?  Nasıl Oluşur?

Vücuttaki istenmeyen tüylerin vücuttan uzaklaştırılmasının pek çok yöntemleri bulunmaktadır. Ağda, epilatör, lazer epilasyon, tüy dökücü krem, tıraş bıçağı gibi alternatiflerle vücuttaki tüylerden kurtulmak mümkündür. Ancak tüylerin alınması ile birlikte bazı durumlarda tüy henüz büyüyememişken üzerini deri kaplayabilmektedir. Bu katman çok ince bir yapıda olmasına rağmen, tüyün yüzeye çıkışını engellemektedir. Bu durumda tüy içerde büyümeye devam ettiği için katman altından görünebilecek boyuta ulaşır. Görünmesi mümkün olan ancak epilasyon yöntemleriyle alınması mümkün olmayan bu oluşumlar bacaklarda batık olarak adlandırılır.

Batıklar vücudun ve bacakların birçok yerinde oluşabilmektedir. Çoğunlukla diz kapağı çevresinde ve ayak bileklerinde görülür. Çorap, pantolon gibi ürünlerin baskı yaptığı yerlerde daha çok batıklar oluşmaktadır. Bu görüntü, kadınlar için oldukça can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Bu da bacaklarda batık nasıl geçer sorularını doğurur.

Ağda sonrasında vücuttan uzaklaştırılan tüyler zamanla uzamaya başlar. Ağda esnasında cildin ince üst katmanı da alındığı için daha sonra bu katman yapılanmaya başlar. Tüylerin uzadığı dönemde pul pul dökülmeler gösteren cilt, gözeneklerin kapanmasına neden olabilmektedir. Özellikle kuru cilt tipine sahip olan kadınlarda batık sorunu daha fazla görülür.

Batık Kıllar Nasıl Temizlenir?

Batık kıllar bazı durumlarda kıl köklerinde iltihaba neden olabilmektedir. Bu da kırmızı renkli oluşumlara neden olur. Bu durum bazı durumlarda sivilce ve çıban gibi durumları da tetikler. Batık kılların temizlenmesi, bölgenin iltihaplanmasını da engeller. Ancak batık kılları temizlerken hijyenik ve sağlıklı yöntemler tercih etmek gerekir.

Batık kıl nasıl çıkartılır diye merak eden kişiler çoğunlukla iğne gibi araçlarla tüyleri deri altından çıkartmaya zorlamaktadır. Bu durum başta etkili bir çözüm gibi görünse de o bölgenin iğneden dolayı iltihap kapması söz konusudur. Bununla birlikte iğnenin yarattığı tahribat kıl kökünü çıkarmayı sağlamış olsa da daha büyük bir yara oluşumuna neden olur. Bu bölge zamanla kabuk bağlar ve iyileşmesi zaman alır. Bacaklarda batık nasıl geçer adı altında yapılan bu uygulama batık kıldan daha büyük bir sorunu beraberinde getirir. Ayrıca bu durumun kronikleşme ihtimali de bulunmaktadır. O nedenle daha hijyenik ve kalıcı çözümler üretilmelidir.

Hem sağlık hem de estetik açıdan istenmeyen batıklar, çoğunlukla epilatör aletlerinin kullanımı nedeniyle oluşmaktadır. Bu aletler kılları farklı yönlere çekerek alırlar. Hatta bazen kılın kökünden kopması da söz konusu olur. Bu da zamanla batık kıllara neden olmaktadır.

Bacaklarda batık nasıl geçer konusu için oldukça fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler doğal ya da medikal olabilmektedir. Batıkları vücuttan uzaklaştırmak için öncelikle doğal ve bitkisel yöntemler tercih edilmelidir. Her cilt tipinin bitkisel yöntemlere karşı verdiği cevap farklı olabilmektedir. Bu nedenle istikrarlı bir şekilde devam etmeye özen göstermek gerekir.

Batık kıllar nasıl temizlenir konusunu merak edenler için kese kullanımı da tavsiye edilmektedir. Duş ya da buhar banyosu sonrasında yumuşayan deriye kese yapılarak ölü derilerin uzaklaştırılması sağlanır. Ölü derilerin vücuttan uzaklaşmasıyla birlikte kıl köklerinin üzerindeki ince tabaka da yok olur. Bu da batık oluşumunu büyük ölçüde engeller. Bu yöntemi sürekli yaparak batıkları temizlemek mümkündür.

Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Batıklar ihmal edildiğinde zamanla daha da artabilmektedir. Bunların ince uçlu aletlerle temizlenmesi ise yara izlerine neden olur. Bu yara izleri zamanla batıklardan daha kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Bu durumun yaşanmaması için batıkları doğal ve sağlıklı yollarla temizlemek gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Bacaklarda lekesi kalan batıkların temizlenmesi için bazı yöntemler bulunur. Bacaklardaki batıklardan kurtulmak için uygulanan yöntemler lekelerin giderilmesinde de etkilidir. Bunun için temel eylem, vücuttaki ölü derinin uzaklaştırılması işlemidir. Peeling olarak da adlandırılan bu işlem düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapıldığında başarılı sonuç vermektedir.

Bacaktaki Batık Lekelerini Gidermek İçin Peeling

Bacaktaki batık lekeleri peeling uygulamalarıyla giderilebilir. Aşağıda 3 farklı peeling yöntemi bulunmaktadır.

 • Ev yapımı peeling ürünleri :Evde doğal peeling ürünleri yaparak hem maliyeti düşük hem de çok daha sağlıklı ürünler elde etmek mümkündür. Bunun için en yaygın tarif zeytinyağı ve şeker ikilisinden oluşmaktadır. 2 yemek kaşığı toz şeker, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Ardından bacaklarda batık olan bölgelere uygulanır. Uygulama esnasında dairesel hareketler yapılmalıdır. Daha sonra soğuk suyla yıkanır ve durulanır. Bu yöntem tamamen doğal ve zararsız olduğu için her gün uygulanması mümkündür.
 • Kese :Kabak lifi olarak da geçen kese, vücuttaki ölü derilerin atılmasında en etkili yöntemlerden biridir. Kese uygulaması için öncelikle derinin yumuşaması gerekir. Özellikle hassas cilt tipine sahip kişiler için bu ayrıntı önemlidir. Ancak cilt tipi dayanıklı olan kişiler kuru kese uygulaması da yapabilirler. Kuru kese uygulaması daha net çözüm sağlamaktadır. Derinin yumuşaması için ılık bir banyo yapmak yeterlidir. Banyo esnasında orta sertlikteki bir kesenin dairesel hareketlerle cilde uygulanması gerekir. Keseyi cilde sürterken sürekli aynı yere denk getirmemek gerekir. Kese, kısa sürelerle cilde temas ettirilir. Batıklardan kurtulmak için bu işlemin haftada 1 defa yapılması yeterli olacaktır.
 • Ponza taşı: Ponza taşı, aslında ayak topuklarındaki çatlama sonucunda meydana gelen ölü derilerin ve nasırların giderilmesi için tercih edilmektedir. Ancak bacaklarda batık nasıl geçer sorusuna da cevap olmaktadır. Ponza taşını batık olan bölgeye uygularken oldukça hassas davranmak gerekir. Keseyle aynı etkiye sahip olan ponza taşı, keseden çok daha kuvvetlidir. Mutlaka banyoda yumuşamış olan cilde uygulanmalıdır. Uygulama esnasında sert ve bastırarak uygulamalar yapılmamalıdır.

Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer?

Bacaklarda batık nasıl geçer sorusu için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Doğal yöntemler: Doğal yöntemlerde ev yapımı peeling uygulamaları, kese, ponza taşı gibi uygulamalar yer almaktadır. Bunların düzenli bir şekilde uygulanması, bacaktaki batıklar için doğal çözüm sunacaktır.
 • Bitkisel yöntemler: Evde hazırlanması mümkün olan maske tarifleriyle bacaklardaki batıklar giderilebilir. Bunun için uygulanan tariflerin istikrarlı bir şekilde yapılması gerekir.
 • Medikal yöntemler: Çeşitle kremler ve kimyasal peeling ürünleri bu gruba dahildir. Doğal ve bitkisel yöntemlerle sonuç elde edemeyen kişiler için medikal yöntemler tavsiye edilmektedir. Bu yöntemleri uygulamadan önce kişinin herhangi bir hastalığı ve alerjik durumu olmadığından emin olması gerekir. Kimyasal peelingler cildi tahribata uğratabildiği için doktora veya eczacıya danışarak kullanılmalıdır.
 • Lazer epilasyon: Batık kıllar nasıl temizlenir sorusuna en etkili cevaplardan biri de lazer epilasyon uygulamasıdır. Lazer epilasyon uygulaması, uygulamanın yapıldığı bölgedeki tüm tüylerin dökülmesine ve bir daha çıkmamasına olanak tanır. Bu da batık sorununu tamamen ortadan kaldırır. Lazer epilasyonun uygulanacağı merkezi doğru seçmek gerekir. Hijyenik koşullar, deneyim ve başarı gibi kriterler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
Benzer İçerik:  Sivex Losyon ile Sivilcelere Kesin Çözüm! Sivex Losyon Fiyatı, Hakkında Bilmeniz Gerkenler

Batık Tüylerden Kurtulma Yöntemi

Batıklardan kurtulmak için aşağıda maddeler halinde sıralanmış olan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Lazer epilasyon tedavisi uygulamak: Tüylere ve batık sorununa kesin çözüm olarak lazer epilasyon yöntemi sunulabilir. Lazer epilasyon yöntemleriyle tüm kılların dökülmesi mümkündür. Bu da batık sorununu ortadan kaldırmak için yeterlidir. Evde uygulanabilen lazer epilasyon cihazları da batık sorununa çözüm olabilmektedir. Ancak kişinin cilt tipi, kıl rengi, cilt rengi ve deri kalınlığı lazer epilasyonun başarısını etkileyen kriterler arasındadır. Bu nedenle herkes için aynı seans sayısı yeterli olmamaktadır.
 • Hijyene önem vermek: Özellikle kullanılan tıraş bıçakları, epilatör aletleri, cımbız gibi malzemelerin yeteri kadar dezenfekte olduğundan emin olmak gerekir. Cilde direk olarak değen bu malzemeler, düzenli aralıklarla alkol yardımıyla temizlenmelidir.
 • Batık kılları yaraya çevirmemek: Batık kılları iğne ya da sivri bir malzemeyle temizlemek pek çok kişi tarafından yapılmaktadır. Yüzeye yakın olan batıkların bu şekilde temizlenmesi mümkün olabilir. Ancak daha derindeki batık kılların bu şekilde müdahale görmesi derin yara islerine neden olabilmektedir.
 • Ölü deriyi temizlemek: Batıklardan kurtulmak için temel mantık ölü derinin atılmasıdır. Bu nedenle düzenli aralıklarla peeling yapmaya özen göstermek gerekir.
 • Deri soyucu ilaç kullanmak: Eğer kişinin herhangi bir hastalığı ya da alerjik reaksiyonu yoksa akne tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçları da kullanmak mümkündür. Bu ilaçlar arasında salisilik asit içeren ürünler yer alır. Salisilik asit, derinin soyulmasında etkilidir. Aynı zamanda benzoil peroksit içeren ürünler de cildin yenilenmesinde etkilidir.
 • Bitkisel yağ kullanmak: Bitkisel yağları düzenli olarak kullanmak, kıl köklerinin yumuşamasını sağlar. Aynı zamanda deriyi de yumuşatan bu malzemeler, kılların uzamasına olanak tanır. Böylece deri altında kıl uzaması meydana gelmez ve batık sorununa çözüm bulunmuş olur.

Batık sorununa doğal yollarla çözüm bulmak isteyen kişiler, bitkisel tarifleri düzenli ve istikrarlı bir şekilde uygulamak durumundadır.

Batık Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bacaklarda batık nasıl geçer sorusuna cevap bulduktan sonra bacaklarda batık oluşumu nasıl önlenir sorusu gündeme gelmektedir. Bacakta batık oluşmaması için uygulanması gereken bazı teknikler vardır. Bunlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Kılların kırılmasına neden olacak uygulamalar yapılmamalıdır. Çok uzun olan tüylerin ağda ile alınmaya çalışılması durumunda kıllar kırılabilir. Bu da batık oluşumunu tetikler.
 • Ağda işleminde sonra tüylerin azalmasını sağlayan losyon kullanmak bacaklarda batık oluşumunu önlemek için tavsiye edilir.
 • Kese ve peeling uygulamalarını batık olsa da olmasa da yapmaya özen göstermek gerekir. Bu uygulamalar vücuttaki kan dolaşımını hızlandıracağı için selülit oluşumunu da engeller.
 • Krem, losyon gibi deriyi yumuşatacak ürünler kullanarak kıl köklerinin rahatça deri yüzeyine çıkması sağlanmalıdır.
 • Vücudun kuru kalmasını engelleyerek batık oluşumun önlemek mümkündür. Bunun için her gün bol su içmeye ve vücudu nemlendirmeye özen göstermek gerekir.

Bacaktaki Batıklar İçin Bitkisel Çözüm

 

 • Bacaktaki batıklar için karbonat maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı karbonat

Uygulanışı: bir kasede her iki malzeme iyice karıştırılır. Ardından batık sorunu olan bölgelere dairesel hareketlerle uygulanır. Ellerin tahriş olmaması için eldiven giyilmesi tavsiye edilmektedir. Uygulanan tarif 15 dakika kadar bekletilir ve ardından yıkanır.

 • Bacaktaki batıklar için şeker + limon maskesi

Malzemeler: Yarım çay bardağı limon, 4 yemek kaşığı şeker

Uygulanışı: Şeker ve limon karıştırıldıktan sonra bacaklarda batık olan bölgeye uygulanır. Uygulama esnasında masaj hareketleri yapılarak kan dolaşımı da hızlandırılır. Bu sayede bacaklardaki ölü deriler vücuttan uzaklaşacaktır.

 • Bacaktaki batıklar için aspirin

Malzemeler: 5 adet aspirin, 1,5 bardak kaynamış su

Uygulanışı: Aspirinler suyun içerisine atılarak eriyene kadar karıştırılır. Aspirinlerin erimesinin ardından bardağın dibinde bir tortu kalır. Bu tortu alınmadan, üstteki su bir şişeye doldurulur. Mümkünse püskürtmeli bir şişeye koyulan aspirinli su her gün batık olan bölgelere sıkılır ve bu şekilde bekletilir.

 • Bacaktaki batıklar için shea butter yağı

Shea butter yağının cildi yenileme ve yaraları iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Bu yağı düzenli olarak kullanarak hem vücudu nemlendirmek hem de batık lekelerinden kurtulmak mümkün olur.

 • Bacaktaki batıklar için tuz

Malzemeler: 1 yemek kaşığı tuz, 1 bardak ılık su

Uygulanışı: tuz, suyun içerisinde eritilir. Daha sonra bir pamuk yardımıyla batık olan bölgeye uygulanır. 4 – 5 dakika kadar ciltte beklettikten sonra durulanır. Bu tarifi günde 2 kere uygulamak mümkündür.

 • Bacaktaki batıklar için çay ağacı yağı

Çay ağacı yağını batık veya batık lekesi olan bölgeye sürüp bekleterek cildin yenilenmesini ve nemlenmesini sağlamak mümkünüdür. Çay ağacı yağı, özellikle cilt lekelerini gidermek için oldukça etkili bir üründür.

 • Bacaktaki batıklar için elma sirkesi

Elma sirkesinin içerisindeki asit, derinin incelerek batık tüyün çıkmasını sağlamaktadır. Bunun için bir pamuk yardımıyla batık olan bölgeye elma sirkesi uygulamak yeterlidir.

Bacaklardaki Batık Lekeleri İçin Krem

Bacaklardaki batık lekeleri için batık kıl kremi gibi ürünler de tercih edilebilir. Bunlar arasında en etkili krem madecassol krem ürünüdür. Bu kremin yaraları iyileştirme ve cildi yenileme özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte differin, acnelyse gibi deri soyma özelliği olan kremler de bulunmaktadır.

Ancak bu kremler kişinin cildinde ciddi tahribatlara yol açabilir. Bu nedenle hassas cilt yapısına sahip olan kişiler, ağır bir hastalığı olanlar ve tıbbi ilaç kullanan kişiler bu tür kremleri kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır.

Bacaktaki Batıklar İçin Suna Dumankaya Tarifleri

 • Bacaktaki batıklar için jojoba yağı

Malzemeler: 2 yemek kaşığı jojoba yağı, 2 damla lavanta yağı, 2 damla çay ağacı yağı, 2 yemek kaşığı toz şeker

Uygulanışı: tüm malzeme cam bir kasede iyice karıştırılır. Daha sonra bacaklardaki batık olan bölgeye dairesel hareketlerle uygulanır. Peeling etkisi yaratan bu tarif uygulandıktan sonra ılık suyla yıkanır ve durulanır. Bu işlemi günde 2 defa yapmak mümkündür.

 • Bacaktaki batıklar için Hindistan cevizi yağı

Malzemeler: 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 9 damla lavanta yağı, 12 damla çay ağacı yağı

Uygulanışı: tüm malzeme iyice karıştırılır ve batık olan bölgeye sürülür. Bu işlem batık sorunu ortadan kalkana kadar günde 2 defa uygulanabilir.

 • Bacaktaki batıklar için Hindistan cevizi yağı peelingi

Malzemeler: 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 yemek kaşığı toz şeker

Uygulanışı: malzemeler karıştırıldıktan sonra bacaklarda batık olan bölgeye masaj yaparak uygulanır. Malzemeyi ciltte 15 dakika kadar beklettikten sonra yıkanır. Bu tarifi her gün uygulamak mümkünüdür.

 • Bacaktaki batıklar için siyah çay

Poşet çayı demledikten sonra atmak yerine bacaklardaki batıklar için kullanabilirsiniz. Batık olan bölgenin üzerine koyulan siyah çay poşeti, 4 -5 dakika kadar bu şekilde bekletilir. Ardından durulanır. Bu uygulamayı günde 2 – 3 defa yapmak mümkündür.

Bacaklarda batık nasıl geçer konusunu merak edenler için bahsettiğimiz bitkisel yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin doğru ve düzenli bir şekilde uygulanması ile birlikte başarılı sonuç almak mümkün olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.