Benzalin Topikal Jel Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Neler?

24.02.2019
1.257
A+
A-

Benzalin topikal jel, sivilce tedavisinde kullanılan, doktorların hastalarına sıklıkla reçete ettiği, en iyi sivilce kremi markaları arasında ilk sıralarda yer alan bir ürün. Benzalin sivilce kremi ile ilgili olarak; benzalin topikal jel nedir, ne işe yarar? Benzalin jel nasıl hazırlanır, nasıl kullanılır, yüzde ne kadar kalmalı? benzalin jel yan etkileri neler? Benzalin jel kulanlar memnun mu, benzalin işe yarıyor mu? benzalin muadili ürünler hangileri? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.benzalin topikal jel

Sivilcelerden Kurtulmak

Sivilceler, kadın veya erkek fark etmeksizin dünyada en sık karşılaşılan cilt problemi. Daha çok ergenlik döneminde çıkan sivilceler sadece bir cilt sağlığı problemi değil elbette. Dış görünüşe yaptığı olumsuz etkiler, özellikle yüzde çıkan sivilcelerin estetiği bozması beraberinde psikolojik sorunlar ve özgüven kaybına da sebep oluyor.

Ergenlik dönemi gibi duygusal çalkantıların çok olduğu bir dönemde yaşanan sivilce problemi çok satıda gencin kabusu haline dönüşüyor.

En sık yaşanan cilt problemi olması, sağlık ve estetik açıdan verdiği zararların büyük olması sivilcelerden kurtulmak için çok fazla sayıda yöntemin geliştirilmesine olanak sağlıyor. Sivilcelere kesin çözüm için en çok başvurulan yöntem ise hiç kuşkusuz ki sivilce kremi kullanmak.

Hali hazırda sivilcelerden kurtulmak isteyenler için yüzlerce sivilce kremi kullanıma sunulmuş durumda. Neredeyse tüm sivilce kremi üreticileri kendi ürünlerinin etkili sivilce kremi olduğu iddiasında. Peki bu ne kadar doğru?

Sivilce kreminin ne kadar etkili olduğu kullanan kişinin bünyesinden, kullanım şekline göre değişiklik gösterir. Yani hangi sivilce kremi en iyisi sorusunun tek bir cevabı yok ve cevap kişiden kişiye göre değişiyor.

Kullanıcı yorumları dikkate alındığında en iyi sivilce kremi markaları arasında benzalin topikal jel de yer alıyor. Kullanmayı düşünenler için benzalin topikal jel hakkında tüm bilinmesi gerekenler neler sırasıyla bahsetmeye başlayalım.

Benzalin Topikal Jel Nedir, Ne İşe Yarar?

Benzalin topikal jel; sivilce, iltihaplı sivilce ve ergenli dönemi sivilceleri (akne vulgaris) tedavisinde kullanılan bir üründür. Benzalin kremine etken maddeleri Benzoil Peroksit ve Klindamisin Fosfat’tır. Cilt yüzeyindeki aknelere sebep olan bakterilerin gelişimini engelleyerek var olan sivilceleri kurutur, yeni sivilce oluşumunu engeller.

Benzalin jel cilt yüzeyini hafif kurutucu ve soyucu bir etkiye sahiptir. Bu yolla ciltteki fazla yağ, kir ve diğer kirlerin atılmasını sağlayarak cilde canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Benzalin jel bu soyucu etkisiyle sadece sivilceleri değil, ciltteki siyah nokta, beyaz nokta ve sivilce lekelerine karşı da son derece etkili sonuçlar verir.

Benzalin Nasıl Hazırlanır?

Benzalin topikal jeli eğer mümkünse eczacınızdan hazırlamasını isteyin şayet bu mümkün olmuyorsa evde kendi başınıza birkaç dakika içinde siz de hazırlayabilirsiniz. Benzalin jelin kutusunu açtığınızda 1 büyük ve 2 küçük tüp çıkacaktır. Küçük tüplerden birinin içinde saf su, diğerinde ise toz halinde klindamisin maddesi yer alır. İlk olarak saf suyu klindamisin tozun içinde dökün. Saf suyu döktükten sonra toz madde saf suyun içinde tamamen çözünene kadar sallayın.

Elde ettiğimiz bu sıvıyı içinde hel bulunan büyük kaba boşaltın. Kutunun içinden çıkan karıştırma çubuğu ile homojen bir karışım elde edene kadar birkaç dakika boyunca iyice karıştırın. Karıştırma işini tamamladıktan sonra. Kutunun üzerine günü tarihini yazmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu sayede ürünü kaç gün kullanacağınızı her kullanımda ne kadar miktar kullanmanız gerektiğini takip edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

SİYAH NOKTALARA KESİN ÇÖZÜM

CİLT LEKELERİNE DOĞAL ÇÖZÜM

Benzalin Nasıl Kullanılır?

Benzalin nedir, ne işe yarar ve hazırlanışı hakkında verdiğimiz bu bilgilerin ardından şimdiden benzalin nasıl kullanılır konusuna değinmeye başlayalım.

 • Benzalin jeli doktorunuz ne şekilde reçete ettiyse o şekilde kullanın. Doktorunuzun kullanım ile ilgili verdiği talimatların dışına çıkmayın. Aşırı doz kullanımın tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etki görülme riskini artıracağını aklınızdan çıkarmayın.
 • Doktorunuz aksi bir talimat vermediyse benzalin jel sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez kullanılır.
 • Benzalin topikal jelin tam etkisini göstermesi 4 ila 6 haftayı bulabilir. Tedavinin ilk günlerinde kremin etki etmediği düşüncesine kapılarak kullanmayı bırakmayın.
 • Tedavinin ilk günlerinde iyileşme belirtileri görülmesi ve sivilcelerin azalması durumunda tedavi sonlandı düşüncesiyle kullanımı yarıda bırakmayın. doktorunuz ne kadar süre tedavi programladıysa sonuna kadar devam edin.
 • Kremi kullanmadan önce cildinizi ılık suyla yıkayarak yağ, kir, makyaj malzemesi gibi tüm kalıntılardan temizleyin ve iyice kurulayın.
 • Benzalin jeli sivilceli cilt bölgesine aşırı bastırmadan ince bir tabaka halinde sivilceli bölgeye masaj yapar gibi uygulayın.
 • Benzalin jeli göz, burun, ağız, açık yaraya temas ettirmeyin. Temas etmesi halinde bölgeyi bol suyla yıkayın.
 • Tedavi süresince kremin uygulandığı bölgede kızarıklık, aşırı kuruluk, aşırı tahriş gibi durumlarla karşılaşırsanız doktorunuzun kontrolünde kullandığınız dozu azaltın.
 • Benzalin topikal jel beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden benzalin jel kullanırken saçınıza, renkli kıyafetlerinize, çarşaflarınıza temas ettirmekten özenle kaçının.
 • Tedavi süresince doğrudan güneş ışınları veya solaryum gibi UV ışınlarına doğrudan maruz kalmaktan kaçının. Krem kullandıktan sonra doğrudan uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte kararmalara neden olabilir.
 • Hamilelik, hamilelik ihtimali veya emzirme durumunuz söz konusu ise doktorunuzu tedaviyi programlarken konu hakkında mutlaka bilgilendirin.Benzalin Topikal Jel
Benzer İçerik:  İsotrexin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? İsotrexin Fiyat

Benzalin Yan Etkileri Neler?

Benzalin topikal jel içeriğinde yer alan herhangi bir maddeye karşı alerji veya hassasiyetiniz olduğunuzu biliyorsanız ürünü kullanmayın. Tedavi sürecinin ilk günlerinde bazı yan etkiler görülme ihtimali vardır. Benzalin topikal jel kızarıklık, ciltteki kuruluk ve soyulmaya neden olabilir. Benzamin jel ciltte soyulma ve hafif kuruluk yapıcı bir üründür. Bu belirtiler tedavinizin olumlu sonuç verdiğinin bir göstergesidir. Söz konusu belirtiler aşırı seviyede ise ve ciltte tahrişe neden oluyorsa doz azaltılmasına gidilmesi gerekebilir. Saydığımız bu belirtiler haricinde benzalin kullananlarda yaygın bir yan etki görülmez.

Benzalin topikal hel kullandıktan sonra;

 • Şiddetli karın ağrısı
 • Kurdeşen
 • Nefes almada güçlük
 • Ellerde ve yüzde şişme gibi yan etkiler görülmesi halinde kremin içeriğindeki bir maddeye alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Saydığımız bu belirtilerle karşılaşmanız halinde kremi kullanmayı hemen sonlandırın ve durumu doktorunuza bildirin.

Benzalin Topikal Jel Fiyatı Ne Kadar?

Benzalin topikal jel 25 gram ve 50 gram olarak iki farklı şekilde satışa sunulmuştur. 2018 yılı itibariyle benzalin 25 gr reçeteli fiyatı 28,01 TL’dir. Benzalin 50 gr fiyatı ise 55,50 TL’dir.

Sivilce tedavisinde krem kullanımı son derece yaygın ve en çok tercih edilen yöntem ve hali hazırda eczanelerde çok sayıda sivilce kremi bulunuyor. Piyasada bulunan diğer sivilce kremleri ile ilgili olarak geniş kapsamlı bilgi sahibi olmak için aşağıda bağlantısı bulunan makalelerimizi okuyabilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

EN İYİ – EN ETKİLİ SİVİLCE KREMLERİ

SİVİLCEYE İYİ GELEN SABUNLAR

Benzalin Muadili Ürünler Hangileri?

Benzalin eczanelerde reçeteli olarak satılan bir üründür ve kolaylıkla bulunabilmektedir. Ürününü bulunamadığı zamanlarda veya içeriğindeki bir maddeye karşı hassasiyetiniz varsa benzalin muadili ürün kullanmak başvurulacak tek çözüm.

Benzalin topikal jel muadili ürünler;

 • Benzoxin
 • Clindoxyl
 • Clinoper
 • Oximin

Bize Yazın

Benzalin sivilce kremi ile ilgili olarak tüm bilinmesi gerekenleri detaylı şekilde açıkladık. Benzalin jel hakkında başta kullanımı olmak üzere aklınıza takılan tüm hususları, cevabını merak ettiğiniz tüm soruları yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

Benzalin jel kullananların yorumları büyük oranda olumlu. Blog, sosyal paylaşım siteleri gibi mecralarda benzalin jel kullananlar en iyi sivilce kremlerinden biri olduğunu ifade ediyorlar. Benzalin jel kullanıcı yorumları genel itibariyle olumlu olmasını dikkate alırsak benzalin jel işe yarıyor mu sorusunun cevabı evet olarak karşımıza çıkıyor. Siz de daha önce benzalin jel kullandıysanız elde ettiğiniz sonuçları, tecrübelerinizi yorumlar kısmına yazarak tüm okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Büşra dedi ki:

  Merhaba, bir sorum olucaktı. Doktorum monodoks hap ile beraber benzalin muadili olan benzoxin jeli verdi. Benzoxin jel 2. Kullanımda yanak bölgemde kızarıklık ve elmacık kemikleri üstünde hafif şişkinliğe neden oldu. Sonra dr nadixa krem ile değiştirdi. Internetten okuduğum kadarıyla benzoxin nadixa kremden daha etkili hem de beyaz nokta sorununa iyi geliyor. Benzoxini sadece T bölgeme uygulasam yanaklarımda yine alerjik tepkiye sebep olur mu?

 2. Mehmet Akif dedi ki:

  Hastaneden verilen reçetede Benzoxin 5+1 jel yazıyor ama bana eczaneden Clindoxyl verildi bir farkı varmıdır ?