Bikini Bölgesi Temizliği

1
2.248 views
Bikini bölgesi temizliği

Bikini bölgesi temizliği, başta sağlık, hijyen ve estetik görüntü açısından üzerinde hassasiyetle durulması ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Biz kadınların en büyük sorunlarından biri hepimizin hemfikir olacağı üzere vücudumuzdaki kıl ve tüyler. Bu yüzdendir ki genital bölge kıl temizliği son derece önemli. Bikini bölgesi kıl temizliği ile ilgili olarak; bikini bölgesi temizliği nasıl olmalı? Bikini bölgesi nasıl temizlenir? Bikini bölgesi temizleme yöntemleri neler? Bikini bölgesi temizliği acısız nasıl yapılır? Bikini bölgesi kılları nasıl yok edilir? Bikini bölgesi kılları nasıl azaltılır? Bikini bölgesi en kolay nasıl temizlenir? Gibi tüm bilmeniz gerekenlerin en ayrıntılı cevapları yazımızda.

Bikini Bölgesi Kılları

Anatomik olarak derimizin büyük bölümünde kıl kökleri mevcuttur. Vücudumuzu saran bul kıl köklerinin bir bölümü doğuştan itibaren aktif olarak uzarken bir bölümü ise ergenliğe girdikten sonra hormonların etkisiyle harekete geçer. Küçük çocuklar tüysüz bir görünüme sahip olsa da yakından bakıldığında şeftali tüyüne benze şekilde incecik tüylere sahiptir. Yani aslında kıl köklerine doğuştan itibaren sahibiz. Kız çocuklarının ergenliğe girmesinin ardından yaşanan ilk fiziksel değişim tüylenmedir. Ergenlik çağına girilmesiyle beraber salgılanmaya başlayan testosteron ve büyüme hormonları kılların artması ve uzamasına sebep olur. Ergenliğe girişin ilk işareti olan bu tüylere dünyanın pek çok yerinde ergenlik tüyü adı veriliyor. Ortalama olarak 9 – 11 yaşları arasında başlayan bikini bölgesinde tüylenme yaş büyüdükçe ve ergenliğin ileri safhalarına geçtikçe artar. Kıl ve tüylerin sayısı, kalınlığı ve kapladığı alan ergenlik boyunca artar ve rengi koyulaşır. Tüylenme 18 – 20 yaş civarına kadar devam eder ve son halini alır. Tabi bu yaş aralıkları, ırka, yaşanan coğrafyaya, hormon seviyesine göre kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Her ne kadar gereksizmiş gibi görünse de özel bölge kıllarının vücutta bazı önemli görevleri vardır. Bikini bölgesi kılları vücudumuzun karşı cinsi etkilemek için salgıladığı feromonları tuttuğu bilim insanları tarafından tespit edildi. Bu kıllar ayrıca cinsel ilişki sırasında meydana gelebilecek tahrişleri de önlemeye yardımcı oluyor. Ancak genital bölge kıllarının çok yoğun olması, fazla uzun olması pek çok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Bikini bölgesindeki uzun ve yoğun kıllar zamanla mantar oluşumuna ve bakteri üremesine elverişli bir ortam sağlıyor. Ayrıca terleme sonrasında kötü koku oluşumuna, kaşıntı ve tahrişe sebep olabiliyorlar.

Bikini Bölgesi Temizliği Nasıl Olmalı?

Bikini Bölgesi Temizliği Nasıl Olmalı

Bikini bölgesi kıllarının çok ve uzun olması, özelikle Uzakdoğu ülkelerinde olmak üzere bazı kültürlerde çok tercih ediliyor. Ancak bizim de içinde bunduğumuz İslam kültüründeki temizlik anlayışında bikini bölgesinin kıllarının kısa bölgenin temiz olması büyük önem taşıyor. Bu kılların temizlenmesinin estetik boyutu olduğu da bir gerçek. Cinsel partnerlerin tercihi, kadınların bölgedeki kılları ne şekilde ve ne kadar temizleyeceği konusunda kararını büyük oranda etkiliyor.

Bikini bölgesi kıllarının temizlenmesi için kadınlar tarafından pek çok yöntem uygulanıyor. Makas, jilet, cımbız, epilasyon aleti, ağda, lazer genel itibariyle en çok kullanılan yöntemler. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın dikkat etmeniz gereken bazı temel prensipler var. Sürekli ve uzun süre jilet, ağda, sir, eldiven ve epilatör kullanımı tende tahrişe sebep olacağı ve kıl köklerini açıkta bırakacağı için bölgede enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca bu yöntemleri sürekli kullanmak bölgedeki deriyi inceltip tahriş eder, kıl köklerini üst deriye daha da yaklaştırır. Bu da kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan bikini bölgesi kararması sorununu beraberinde getirir. Bikini bölgesi kararması aslında deride olan bir problem değildir. Bikini bölgesi kıl köklerinin daha görünür hale gelmesidir. Saydığımız bu sebeplerden dolayı jilet, epilasyon, sir, ağda hangi yöntemi tercih ederseniz edin sürekli olarak ve uzun süre bu yöntemleri uygulamamaya özen gösterin.

Benzer İçerik:  Vajinal Akıntı

Bikini Bölgesi Temizliği Yöntemleri

Bikini bölgesi kıl temizliği için biz kadınların kullandığı çok sayıda yöntem mevcut. Tüy dökücü krem, jilet, makas, sir, ağda, eldiven, epilasyon, lazer başlıca özel bölge kıl temizliği yöntemleri. Bu saydığımız her bir yöntemin kendine göre bazı artıları ve eksileri mevcut. Bu yöntemlerden ağda ve epilatör gibileri çok acılı olabilirken, jilet ve makas gibi yöntemler acısız ama etkili ve uzun süreli sonuç vermiyor.

Bikini Bölgesi Jiletle Nasıl Alınır?

Avantajları – Dezavantajları

Jiletle bikini bölgesi kıllarını almak belki de kadınların en sık kullandığı yöntem. Pratik ve hızlı olması, istenen pürüzsüz görüntüyü kolayca sağlaması jileti, bikini bölgesi en kolay nasıl temizlenir sorusunun cevabı halinde getiriyor. Bunlar jilet kullanmanın avantajları. Jilet kullanmanın bu avantajları yanı sıra bazı dezavantajları da mevcut elbette. Jiletlerin keskin olması çok sayıda kazaya ve kesiğe sebep olabiliyor. Bu da son derece hassas olan genital bölgeyi enfeksiyonlara açık hale getiriyor. Bu kesikler zamanında ve doğru müdahale edilmezse kıl kökü iltihaplanması gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini unutmayın. Ayrıca jiletin hatalı ve çok kullanılması kıl köklerini güçlendirme kıl çıkan bölgenin genişlemesi, kılların kalınlaşması gibi sonuçlar verebiliyor.

Bikini Bölgesi Jiletle Nasıl Alınır

Nasıl Yapılır?

Bikini bölgesini jiletle almadan önce şayet kıllar uzunsa makas ile kısaltmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Tıraşa başlamadan önce jiletinizin paslı, kirli, körelmiş olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bikini bölgesine özel olarak geliştirilmiş tıraş bıçaklarını tercih edin. Jileti banyoda oturur pozisyonda, bacaklarınızı iki yana uygun açıda açarak kullanın. Göremediğiniz bölgeler için ayna kullanmak faydalı olacaktır. Jileti kılların çıkış istikameti yönünde yani yukarıdan aşağı doğru hareket ettirin. Jileti kılları daha dipten kesebilmek için çıkış yönlerinin aksine aşağıdan yukarı doğru kesmek en çok yapılan yanlış. Jiletin bu şekilde kullanılması, bikini bölgesi kıl batması, kıl dönmesi gibi sağlık problemlerinin başlıca sebebidir. Jilet kullanırken kesinlikle sıradan sabun, şampuan veya köpük gibi ürünleri kullanmayın. Bildiğiniz gibi vajen, ph olarak asidik bir ortamdır. Sabun ve benzeri ürünler bazik yapıda olduğu için vajinanın asidik yapısını bozarak bakteri ve mantar oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden jilet kullanırken, bu iş için özel üretilmiş ph değer özel bölgenin ph değeriyle uyumlu olan jel ürünleri tercih edin. Jilet derinin nem kaybetmesine neden olur, işiniz bittikten sonra bölgeye nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca kullandığınız ürün kullan at tarzda değilse işiniz bittikten sonra tıraş bıçağını iyici temizlemeyi unutmayın.

Bikini Bölgesinde Epilatör Kullanımı

Avantajları -Dezavantajları

Epilatör ile genital bölge temizliği sık kullanılan yöntemlerden biri. Bikini bölgesinde epilatör kullanmanın en büyük avantajı kılların yeniden çıkma süresinin daha uzun olması ve geçici bir süreliğine de olsa kılların zayıflaması. Epilatör kullanımı sonrası bölgede kızarlıklara ve yanmaya yol açar ancak bu 24 saat içerinde geçer ve görünüm normale döner. Epilasyon cihazları özel bölgede istenen pürüzsüz görüntüyü de kolaylıkla sağlamakta, kılların yeniden uzaması neredeyse 25 -30 gün süreyi bulabilmektedir. Epilatör kullanmanın en büyük dezavantajı ise herkesin tahmin edeceği üzere acı. Ayrıca epilasyon cihazları kılları çekerek çıkardığı için tende tahriş ve kanamalara da sebep olabilmektedir. Epilatör ile bikini bölgesi alma kıl köklerini sürekli açıkta bırakacağı için bölgeyi enfeksiyonlar açısından riskli hale getirebilir.

Benzer İçerik:  Vajinal Akıntı

Bikini Bölgesinde Epilatör Kullanımı

Nasıl Yapılır?

Tıpkı jilette olduğu gibi kılların uzun olmamasına özen gösterin uzun kılları epilatörle almak acıyı daha da artıran bir faktör bu yüzden epilatör kullanmadan önce makas yardımıyla kılları kısaltmanız faydalı olacaktır. Cihazı kullanmaya başlamadan önce bölgeye buz sürerek bir miktar uyuşturmanız çekilen acının bir miktar azalmasına yardımcı olur. Cihazı teninizde hareket ettirirken diğer elinizle derinizi hafi germeniz epilatörün daha etkili sonuç vermesine yardımcı olacaktır. Epilasyon cihazları bikini bölgesi kıllarını almada en etkili sonucu veren yöntemlerden biridir ancak vajinaya yakın bölgelerde epilatör kullanması çok tavsiye edilen bir durum değil. Epilatörler sürekli çekme prensibi ile çalışır. Özellikle vajina dudaklarına yakın bölgelerde yapılan bu sürekli çekme hareketi zaman içinde vajina dudaklarında sarkmaya neden olabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Bikini Bölgesine Ağda Kullanımı

Bikini bölgesine ağda yaptırmak pek çok kadının korkulu rüyası olsa gerek. Ancak çekilen acı karşılığında elde edilen sonucun son derece başarılı olması kadınları ağda yaptırmaktan geri durmasını engelliyor. Bikini bölgesine ağda yaptırmak için kuaförler ve pek çok özel işyeri mevcut olduğu gibi evde kendi başınıza da yapmanız mümkün. Kuaförler ve işyerleri bu işi profesyonelce yaptıkları için daha az acıyla daha kısa sürede en pürüzsüz sonucu elde etmek gayet mümkün. Ancak unutmayın ki bu gibi yerlere çok sayıda kişi ağda yaptırmak için geliyor. Temizliğinden, hijyenik olduğundan emin olmadığınız hiçbir yerde ağda yaptırmayın. Bikini bölgesi kılların kurtulmak istiyorum derken enfeksiyon, bulaşıcı hastalık gibi tehlikelerle karşılaşmayın. Güvendiğiniz, temizliğinden, hijyenikliğinden, profesyonelliğinden emin olduğunuz yerleri tercih edin.

Bikini Bölgesine Ağda Kullanımı

Güvendiğiniz bir yerde yaptırmak kaydıyla bikini bölgesine ağda yaptırmak verdiği etkili sonuç sayesinde son derece mantıklı bir tercih olacaktır. Tabi bu işlemi tek başınıza evde yapmanız da mümkün. Piyasada bikini bölgesi kullanımına yönelik çok sayıda ağda bantları ve diğer ağda ürünleri mevcut durumda. Bu ürünleri alarak evde kendi kendinize ağda yapmanız mümkün. Evde ağda yaparken bölgenin temiz ve kuru olmasına mutlaka çok özen gösterin. Ağda uygulayacağınız bölgeye işleme başlamadan önce pudra sürmek rahatlatıcı bir etki olmasını sağlayacaktır. Bölgeye ağdayı veya siri sürmeden önce diğer elinizle gerdirmeyi unutmayın. Derinizi hafiften gerdiğinizde kıllar dik konuma gelecek ve bu sayede ağda daha kıllara daha iyi yapışacaktır. Ağdayı kıllarınızın çıkış istikametinin tersine doğru çekmeniz tek seferde daha çok kıl almanızı sağlar. Yani ağdayı alt bölgeden tutarak göbeğiniz istikametinde yukarı doğru çekin.

Tüy Dökücü Krem Kullanımı

Tüy Dökücü Krem Kullanımı

Bikini bölgesi temizliği acısız nasıl yapılır deyince akla gelen ilk seçeneklerden biri tüy dökücü krem kullanmaktır. Bir kalıp olarak tüy dökücü krem ifadesi kullanılsa da tüy dökücü ürünler sadece krem formunda değil. Özellikle son yıllarda sprey formunda tüy dökücü ürünlerde piyasada yer almakta. Genital bölge kılları için sprey ve krem gibi ürünler alırken ürünün parfümsüz olmasına özen gösterin. Bu ürünler zaten hali hazırda kimyasal bileşiklerdir. Sırf güzel kokuyor diyerek vücudumuzun en hassas bölgesini daha fazla kimyasal maddeye maruz bırakmak çok akıllıca değil. Krem ve sprey ürünleri kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken husus vajina içine sürmemek veya bir şekilde bulaştırmamaktır. Tahmin edeceğiniz üzere bu durum acı ve tahrişi beraberinde getirecektir. Krem ve sprey ürünler en küçük kıllarda bile etkili sonuç verir. Ancak unutmayın ki bu ürünler kimyasal bileşiklerdir. Vücudunuzu uzun süreler boyunca ve defalarca bu kimyasallara maruz bırakmak sağlık açısından sakıncalı olabilir. Bu yüzden tüy dökücü krem kullanmayı tercih ediyorsanız bazen bikini bölgesi temizliğinde farklı yöntemleri kullanarak, vücudunuzda birikme ihtimali olan kimyasalların tamamen atılması için vücudunuza zamana tanıyın.

Benzer İçerik:  Vajinal Akıntı

Bikini Bölgesine Lazer Epilasyon

Bikini bölgesi kılları nasıl yok edilir sorusunun tek ve net cevabı lazer epilasyon. Bikini bölgesi kıllarından kurtulma hayalini kuran kadınlar lazerle epilasyon yaptırmayı tercih ediyor. Bikini bölgesine lazer epilasyon yaptırmak genital bölge kıl alma işlemlerinin en maliyetlisi. Ancak uygun ekonomik şartlara sahipseniz lazer epilasyon ile bikini bölgesi kılları azaltma en etkili yöntem. Ancak unutmayın ki genital bölge kıllarının vücutta gördüğü fonksiyonlar var. Yani bölgedeki tüm kıllardan kurtulmak sağlık açısından çok tavsiye edilebilecek bir durum değil. Lazer epilasyon ile bikini bölgesi kılları azaltılır ve zayıflatılır. Bunu işlemi kendi istediğiniz kadar yaptırabilirsiniz ancak tamamen kıllardan kurtulmak çok mantıklı olmayacaktır.

Bikini Bölgesi Makas Kullanımı

Bikini bölgesi en kolay ve acısız nasıl temizlenir sorusunun cevabı tabi ki makas. Steril edildikten sonra makas kullanmak en sakıncasız yöntem. Ancak makas istenen pürüzsüz görüntüyü sağlamaktan çok uzaktır. Bu bikini bölgesindeki kılları makas kullanarak kesilmesinin gereksiz olduğu anlamına gelmez. Yazımızın ilk bölümlerinde sürekli aynı yöntemle kılları almanın sakıncalar doğurduğunu belirtmiştik. İster epilasyon olsun ister jilet, ister ağda veya sir ağda sürekli aynı yöntemle bikini bölgesi kıllarını almak çok sağlıklı olmayacaktır. Bu yüzden bu yöntemleri kullanırken arada bir kez kılları sadece makasla kesmek sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Eldivenle Bikini Bölgesi Alma

Bikini bölgesini eldivenle almak kadınların sık kullandığı diğer bir yöntem. Steril ameliyat eldiveniyle bikini bölgesini kıllarını almak epilasyon aleti ve ağdaya nazaran daha az acı verdiği için tercih ediliyor. eldivenle bikini bölgesini alanlar sonuçtan gayet memnun olduklarını çeşitli ortamlarda dile getiriyor. Sonuçta acıdan kaçınmak için başvurulan bir yöntem sonuçları tatmin edici oluyor. Uzun zaman alacak bir işlem olacağı için tercih etmek tamamen kişisel tercihinize kalmış bir durum.

Sorularınızı Bize Yazın

Bikini bölgesi kıl temizliği, kıl azaltma, kurtulma, yok etme gibi konu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri tüm detayları ile açıklamış bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı, diğer tüm kadınlara konu hakkındaki tavsiyelerinizi, deneyimlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here