Bir Şampiyonun Hikayesi

0
0 views

Şampiyon pizzacı olarak bilinen Hakkı Akdeniz, 1980 yılında Diyarbakır’a bağlı olan Silvan ilçesinde hayata gözlerini açtı. Çok yoksul  bir ailede doğan Akdeniz 13 yaşına kadar Silvan’da ayakkabı boyacılığı yapmasının yanı sıra lahmacuncuda çalıştı.

1997 senesinde  Kanada’da olan abisinin yanına göç etti. Abisinin sahibi olduğu pizza dükkanında pizza yapmayı öğrenen Akdeniz’in pizza imparatorluğu macerası da başlamış oldu.

2001 yılında ABD’ye gelen Akdeniz, kendisini otobüs durağında karşılayacak olan arkadaşı gelmeyince  günlerce evsiz, aç ve susuz kaldı. New York’ta sokakta yaşadığı günlerde çok zor anlar yaşadı.

Bir gün sabaha karşı, sokakta tanıştığı Senegalli evsiz arkadaşıyla üzeri kapalı bir çöp konteynerinde uyurken, konteynıra yanaşan bir çöp kamyonuna, çöplerle birlikte atıldığı anda uyanarak, son anda ölmekten kurtuldu ve aynı zamanda Senegalli arkadaşının da canını kurtardı.

İngilizce bilmeyen Akdeniz için New York’ta evsiz kaldığı dönem çok daha zor geçti. Kendisi gibi İngilizce bilmeyen Senegalli arkadaşıyla Fransızca konuşmaya çalışan Akdeniz, birlikte başvurdukları evsizler barınağına, kimliği olmadığı için kabul edilmediler. Daha sonra başka bir barınağa kabul edilen Akdeniz burada 96 gün kaldı.

Barınakta tanıştığı evsiz bir Türk kadını, kendisini Adıyamanlı bir restoran sahibinin yanına götürdü ve iş bulmasını sağladı. Daha sonra bir kaç farklı restoranda çalışan Akdeniz, bu arada boks sporuyla ilgilenmeye başladı. Disiplinli çalışması onu, amatör dalda ABD Altın Eldiven şampiyonluğuna ulaştırdı.

Kaburgasının kırılmasıyla boksu bırakan Akdeniz, yarı borç parayla 2009 yılında küçük bir pizza dükkanı açarak pizza hamuru açma işine yoğunlaştı.

Akdeniz, bir çok defa bu alanda yapılan akrobasi yarışmalarına katılırken, ilk katılımda ancak 87’nci olabildi. Bu başarısızlığı onu yıldırmadı. Daha sonra İtalya’da ABD’yi temsilen katıldığı yarışmada dünya birincisi oldu. Akdeniz, ABD’deki yarışmalarda da akrobatik şekilde pizza şampiyonluğunu kazanmasıyla ününe ün katarken, bu arada ardı ardına açtığı pizza dükkanlarının sayısını da 13’e çıkarttı.

Benzer İçerik:  Vajinal Mantar Tedavisi

2012’de ABD’deki Sandy kasırgası felaketinde  New  York’daki  işletme sahipleri, bir pizza dilimi veya sandviçi 20 dolara satarak haksız kazanç elde etmeye çalışırken, Hakkı Akdeniz, 3 dükkanını açarak New Yorklu’lara günlerce ücretsiz pizza ve içecek dağıttı.

Akdeniz Manhattan’daki evsizler için yardım ağı oluşturdu. Evsiz erkeklerin saçlarını kesmeyi kabul eden bir berber ve duşlarını kullanmalarına izin vermek isteyen bir spor salonu da buldu.

Evsizlere giyim konusunda da yardım yapan Pizza kralı, aynı zamanda dükkanlarında artan pizzaları ise çöpe atmayarak, haftanın 6 günü kendisinin de bir dönem kaldığı Bowery Mansion adlı evsizlerin bulunduğu barınağa pizza kutularının içine para koyarak yardım etmeye devam ediyor.

Hakkı Akdeniz; “hayalim, doğduğum büyüdüğüm topraklar da gençlere örnek olup pizza okulu açmak ve Amerika’da evsizleri sadece yemek dağıtarak değil ev ve iş sahibi yaparak topluma kazandırmak çünkü sokakta kalan herkesin bir hikayesi vardır dileğim bir gün hiç kimsenin evsiz kalmaması” diye konuştu.

Dürüstlüğün her kapıyı açan bir anahtar olduğuna inanan Akdeniz “o anahtar herkeste olmalı” dedi.

Amerika Yardım Meclisi tarafından “Yılın En İyi İnsanı” ve “Yılın Adamı” ödülüne layık görüldü.

ABD Temsilciler Meclisi’nin “sosyal adalet şampiyonu”, “toplumda lider” ve “iş dünyasında öncü” olarak nitelendirilmesinden dolayı ödüle layık gördüğü Akdeniz’in, New York Eyaleti Meclisi tarafından verilen ödülde ise “topluma örnek hizmetler veren” ve “işinde eşsiz kişisel başarıya imza atan” bir birey olduğu vurgulandı ve “Beacon Award Başarılı Göçmen Oscar Ödülüne” layık görüldü.

New York Şehri Konseyi tarafından “toplumdaki fevkalade başarıları ve üstün hizmetleri” nedeniyle ödüllendirilen Akdeniz, Manhattan Bölgesi Başkanlık Ofisi’nden de “Yaşadığı Şehri İyileştirme ve Toplumu Zenginleştirme” adına bir ödül aldı.

Şu ana kadar dünya çapında verilen ödüllerden  toplam 12 adet alan Hakkı Akdeniz adını sık sık dünyaca ünlü televizyon kanallarından  New York Times, FOX TV, FOX5, FOX NY, CNN, ABC, CBS, Food Network, Business İnsider, New York One, Good Morning America, Telemundo, Univision, Voice of America, Voice of New York ve PIX11 ‘de duyurmaktadır.

Benzer İçerik:  GDO Nedir? Zararları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here