Bitkisel Çayların Faydaları

05.06.2020
594
A+
A-

Bitkisel çayların faydaları aslında saymamakla bitecek gibi değildir. Çünkü her derdin devası olacağı bitkisel çaylar mevcuttur. Çok eski yıllardan günümüze kadar pek çok hastalığın tedavisi bitkisel çaylar ile yapılabilmektedir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak pek çok sorunun çözümü bitki çayları ile yapılabilir. Baş ağrısından soğuk algınlığına hatta kansere kadar pek çok hastalığın tedavisi bitkisel çaylar ile mümkün olabilmektedir. Yüzlerce bitkinin çayı içilebilir. Yer yer zararlı olanları da bulunabileceği gibi genellikle çoğu bitki çayı insan için oldukça sağlıklıdır. Bitki çay içerken o bitkinin ne işe yaradığını bilerek içerseniz daha faydalı olacaktır. Yani Ihlamur bitkisinin soğuk algınlığına iyi geldiğini bilerek grip olduğunuzda tüketirseniz oldukça yararını görebilirsiniz.
Bitkisel çayların faydaları kullandığınız bitkiye göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle bitkileri tanımakta faydalı olmaktadır. Çünkü bazı bitkiler yarardan çok zarar da olabilir. Bu nedenle ne tarz bir fayda görmek istiyorsanız o çayı tüketmek daha yararlıdır.

Bitki Çayı

Bitki çayı, doğada yetişen bitkilerin yaprakları, çiçeği, tohumu ya da kabuğunun sıcak suda demlenerek çay haline gelmesidir. Her derde deva olacak bitki çayı bulunmaktadır. Bitkisel çayların faydaları saymakla bitmez. Siz yeter ki bitki çayları ile tedavi olmak isteyin. Hastalığınıza uygun şifa olacak bitki çayı bulmanız kolay olacaktır. Doğada yüzlerce çeşit bitki çayı bulunmaktadır. Artık günümüzde bitki çayları hazır olarak satılmaktadır. Fakat böyle tüketmek istemiyorsanız bitki kendinizde sıcak su ile demleyerek çay haline getirebilirsiniz. Hatta sevdiğiniz bitkileri bir araya getirerek çayda yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış bir seçimdir.
Bitkisel çayların faydalarından birazdan bahsedeceğiz. Şifalı bitki çaylarında meyveler ile de birleştirerek daha etkili hale getirebilirsiniz. Ama biraz önce de söylediğimiz gibi tedavi amaçlı bir bitki çayı tüketecekseniz bitki çayının ne işe yaradığını bilmeniz daha faydalı olacaktır.

Bitki Çayları İsimleri

Oldukça faydalı olan bitki çayları isimleri saymaya kalktığınızda karşımıza oldukça uzun bir liste çıkmaktadır. Bu liste içerisindeki bitkisel çayların faydaları öğrenildiğin de kişiler için oldukça yararlı bir hale gelmektedir. İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan bitki çaylarının isimleri bir liste halinde şu şekilde sayılabilir:

A : Ada çayı, anason, adamotu, acı ağaç, ağacı bakla, andız kökü, ardıç, ardıç tohumu, alıç, altın otu, ahududu, ayva, asma, ayrık otu, ayı üzümü, amber, acı elma yağı, altın mühür, akdiken, arnika, aslanpençesi, ayçiçeği

B : Badem, ballıbaba, bakla, Balsam otu, bayır turpu, biber, biberiye, bamya, brokoli, böğürtlen, buğday, balık otu, bezelye

C : Ceviz, civanperçemi, cezayir menekşesi, centiyan, Çiğdem, çörekotu, çam sakızı, çekem, çay, çemen, Çin anasonu, çobançantası, çuha çiçeği

D : Dut, defne, dağ çayı, düğün çiçeği, damkoruğu, dereotu, deve dikeni, domates, deniz yosunu, denizkadayıfı

E : Elma, enginar, ebegümeci, eğrelti otu, eğir kökü

F : Funda, fesleğen, fındık

G : Gül, greyfurt, gelincik, güzel avrat otu, gül hatmi, günlük

H : Hanımeli, havuç, hatmi, haşaş, hurma, hint yağı, hüsnüyusuf, hünnap, Hodan, hayıt, halile

I-İ : Isırgan, ıhlamur, iğde, incir, ıspanak

K : Kakule, kantaron, karanfil, karnabahar, karabaş otu, kakao, kabak, katırtırnağı, karpuz, kasımpatı, kayın ağacı, kayısı, keçiboynuzu, kekik, kenevir, kereviz, kaynanadili, karabiber, kafur, kahve, Kivi, kiraz, kızılcık, kestane, kına ağacı, keten tohumu, kuşkonmaz, kuşburnu, kişniş, kudret narı, kitre

L : Limon, lavanta, lahana

M : Melisa, menekşe, maydanoz, mahlep, meyankökü, mısır, muz, muskat, mine çiçeği, melek otu, mazı

N : Nane, nar, nergis, nazar otu, nilüfer

O-Ö : Ökseotu, okaliptus, oğul otu

P : Pırasa, Pelin otu, pancar, papatya

R : Rezene

S-Ş : Semizotu, sinameki, safran, sumak, Susam, şeftali, şebboy, soya, sumak, sarı kantaron, salep, şeytantersi

T: Tarçın, tere, taflan

Ü: Üzerklik, üvez

V: Vişne

Y : Yasemin, yaban gülü, yosun, yenibahar, yulaf

Z: Zencefil, zerdeçal, zeytin, zahter, zulumba

Bitki Çayları Nelerdir?

İnsanlar için bitkisel çayların faydaları oldukça fazladır ve kişiler de bu bitki çayları nelerdir diye merak etmektedir. Bitki çayları günlük yaşamda da sıklıkla tüketilmelidir. Çünkü pek çok hastalık bu bitki çayları sayesinde şifa bulabilir.
Bitkisel çayların faydalarını öğrenebilir ve ona göre bu çaylardan yararlanabilirsiniz. Başlıca tüketilen ve oldukça faydalı olan bitki çayları:
• Ihlamur: Soğuk algınlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. Balgam sökücü özelliği ile rahatlama sağlar. Kan dolaşımını düzenli bir şekle sokar.
• Yeşil çay: Antioksidan özelliği bulanan bu bitki vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
• Papatya: Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Regl döneminde kadınlar için oldukça faydalıdır. Stres ve kaygıyı azaltıcı özelliği vardır.
• Adaçayı: Sindirim sistemi düzenleyici bir bitkidir. Mide bulantısını azaltır. Ayrıca üst solunum yolu iltihabı için kullanılmaktadır.
• Kekik: Bağışıklık sistemini düzenleyici bir bitki olan kekik tansiyonu da düzenlemektedir.
• Nane: Bitkisel çayların faydalarından bahsederken naneyi atlamak olmaz. Taze ve kuru nane olarak tüketilebilen bu bitki mide bulantısı için oldukça faydalıdır. Ayrıca mide yatıştıran, sindirim sistemindeki gazı söktürücü özelliği bulunur.
• Yasemin: Yatıştırıcı özelliği bulunan yasemin bitkisi regl döneminde kadınların yardımcısı olmaktadır. Sindirim sistemini de düzenlemektedir.
• Isırgan: Antioksidan özelliği bulunan ısırgan otunun vücuttaki zararlı toksinleri atma özelliği vardır. İdrar söktürücü ve sindirim sistemindeki gaz söktürücü özelliği bulunur.
• Mısır püskülü: İdrar yolu enfeksiyonu için oldukça faydalı bir bitkidir. Yüksek tansiyonu düzenleyici özelliği de vardır.
• Rezene: Sindirim sistemini düzenlemektedir. Emziren annelerin süt miktarını artırır.
• Anason: Bitkisel çayların faydalarından bahsederken doğal ağrı kesici olarak anason çayı tercih edilmektedir. Kan dolaşımını düzenlerken uyku sorunu yaşayan kişilere de önerilmektedir.
• Elma: kalp için faydalı çaylardan bir tanesidir. Sindirime yardımcı olmaktadır.
• Zencefil: Gaz giderici özelliğinin yanı sıra doğal bir ağrı kesicidir. Grip ve nezle durumların da etkili olan bitkinin yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.
• Civanperçemi: Özellikle kadınlar için çok faydalı bir bitkidir. Adet kanamalarını, rahim akıntılarını düzenlerden regl ağrılarını azaltır. Kan yapıcı özelliği bulunur. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
• Funda çayı: Boşaltım sistemi için faydalı olan bir çaydır. Böbrek taşı rahatsızlığı bulunan kişilere önerilmektedir.
• Melissa: gaz söktürücü özelliği bulunan bitki sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır. Migren ağrıları içinde kullanılır. Diş ağrılarını azaltır.
• Limon: Soğuk algınlığı için yarayışlı olan limon sindirim ve dolaşım sistemi içinde faydalıdır.
• Mersin: Üst solunum yolu hastalıkları için kullanılan bir bitkidir. Bitkisel çayların faydalarından söz edilirken kan kesici özelliği olan mersin çayını da unutmamak gerekir.
• Sinameki: kabızlık durumunda kullanılan bir ilaçtır.
• Kantaron: Kaygı giderici ve sakinleştirici özelliği bulunan kantaron çayını depresyon halindeyken tüketilmesi önerilir.
• Kuşburnu: Vitamin deposu olan kuşburnu soğuk algınlığı durumları için çok faydalıdır. Ayrıca kansere karşı koruyucu olarak tüketilen bu çay vücut direncini artırarak rahatlama sağlatır. Kemik ve eklem ağrılarını azaltır.

Benzer İçerik:  Kadınlarda Sık İdrara Çıkma

BİTKİ ÇAYLARININ FAYDALARI VE ZARARLARI

Genellikle şifa kaynağı olan bitki çaylarının faydaları ve zararları da bulunmaktadır. Genel anlamda kişilere fayda sağlayan bu çaylar miktarından fazla tüketildiğinde kullanan kişiye zarar da verebilir. Bitkisel çayın faydalarını araştırırak tüketmek her zaman daha doğru olacaktır. Çünkü özelliğini bilmediğiniz bir çay farklı sonuçları da beraberin de getirebilir.
Bitki çayları baş ağrısından hazımsızlığa, kanserden depresyona kadar pek çok konuda faydalı olmaktadır. Özellikle günümüzde kişiler kilo kaybı için ve bitki çaylarının sıklıkla kullanmaktadırlar. Fakat her şeyin fazlasının zarar olması gibi bitki çaylarının fazlası da kişiye zarar verebilir. Bitkisel çayların faydalarına bakarken zararları da göz önüne alınmalıdır. Bitkisel çayların zararları şu şekilde olabilir.
• Metabolizmayı hızlandırırken nabzınızı da hızlandırabilir ve beraberinde kalp çarpıntısı gibi durumlar yaratabilir.
• Bitki çaylarının aşırı tüketime genellikle sindirim sistemini çalıştıracak için bu durum da beraberinde ishal durumu yaratabilir. İshal durumunun artması vücutta susuzluğu da beraberinde getirir. Vücudun susuz kalması da kişide baş ağrısından baş dönmesine kadar pek çok duruma neden olabilir.
• İshal durumu yaşanabilecek gibi kabızlık durumu da fazla tüketilen bitki çayları ile beraber görülebilir.
• Bitki çayının özelliğine göre fazla tüketilmesi halinde uyku sorunlarına yol açabilir. Bu durum uykusuzluk yapabileceği gibi fazla uykuyu da beraberinde getirebilir.
• Sakinleştirici özelliği bulunan çayların fazla tüketilmesi sonucunda zihin karmaşası ve baş dönmesi gibi durumlar yaşanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.