Cildi Yenileyen Maskeler

28.05.2018
598
A+
A-

Cildi yenileyen maskeler düzenli olarak uygulandığı takdirde oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Evde, doğal yöntemlerle hazırlanması mümkün olan bu cildi yenileyen maskeler, her cilt tipi için farklı tariflerde bulunmaktadır. Kişinin cilt tipine uygun olan maske tarifini uygulaması önerilir. Bu içerikte cilt maskelerinin kullanım alanları, ne işe yaradıkları, cildi yenileyen maskeler, yüz temizleyici maske yapımı, ev yapımı doğal cilt maskesi, arındırıcı maske, cilt yenilemek için doğal yöntemler konularına yer verilmiştir.

Cildi Yenileyen Maskeler Ne İşe Yarar?

Evde doğal yöntemlerle hazırlanması mümkün olan cildi yenileyen maskeler, ciltteki ölü hücrelerin atılarak pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller, bu maske tarifleri ile karşılanabilmektedir. Böylece cilt derinlemesine temizlenirken aynı zamanda beslenmektedir. Kan dolaşım hızını arttırmaya da yarayan bu doğal maske tarifleri düzenli ve doğru şekilde uygulanmalıdır.

Cildi yenileyen maskeler, cilde kolajen katkısı sağlayarak cildin gençleşmesini ve yaşlılık etkilerinden kurtulmasını sağlar. Cildin ihtiyacına göre uygulanacak maske tarifleri, ciltteki gözeneklerin iyileştirilmesinde de oldukça etkilidir.

Bitkilerdeki ve besinlerdeki vitaminlerin cilde daha etkili bir şekilde kazandırılması için cilde maske uygulanması tavsiye edilir. Bazı besinlerden faydalanmak için onları tüketmek gerekir. Ancak öyle besinler vardır ki bunlardan harici şekilde uygulayarak faydalanmak da mümkündür. Burada önemli olan kişinin ihtiyacı olan tarifi periyodik olarak uygulaması gerektiğidir. Cildi yenileyen maskeler uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri sürekliliktir. Bu maskelerin belli aralıklarla sürekli tekrarlanması, başarılı sonucu ortaya çıkaracaktır.

Cildi Yenileyen Maskeler Kullanım Alanları

Cildi Yenileyen Maskeler Kullanım Alanları

Pürüzsüz cilt için maske uygulamadan önce kişinin cilt tipine uygun bir maske tarifi seçmesi gerekir. Her cilt tipi için ve her cilt sorunu için cilt yenileyen bitkisel maske tarifleri bulunmaktadır. Aşağıda doğal cilt maskelerinin kullanım alanları yer almaktadır.

 • Peeling maske: Bu maskeler, ciltteki ölü derinin atılmasında etkilidir. Böylece cildin daha genç, parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Arındırıcı maske: Arındırıcı maskeler, cildi tüm kimyasal ürünlerden ve kirden arındırmaya yönelik yapılan maskelerdir. Böylece kullanılacak olan cilt ürünlerinin veya maskelerin emilimi arttırılmış olur.
 • Temizleyici maske: Ciltteki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlayan bu maskeler cildin ışıldamasında etkilidir.
 • Nemlendirici maske: Cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak amacıyla uygulanan nem maskeleri, hemen her cilt tipi için kullanımı mümkün olan yöntemlerdir.
 • Besleyici maske: İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde cildin ihtiyacı olan besinleri karşılayabilecek nitelikteki maskelerdir. Bu maskeleri yalnızca yüz bölgesine değil, tüm vücuda uygulamak mümkündür.

Karma cilde sahip olan kişilerin ciltlerindeki yağlı ve kuru bölgeleri analiz etmeleri tavsiye edilir. Örneğin T bölgesi denilen alın ve burun kısmı yağlı; yüzün diğer kısımları kuru olan kişilerin kuru ve yağlı ciltler için tavsiye edilen maske tariflerini kullanmaları gerekir. Cildin yağlı olan bölgesine yağ emici ve arındırıcı maskeler uygulanırken; diğer kısımlara nemlendirme ve besleme özelliği yoğun olan maskeler uygulanabilir.

Cilt yenileyen maskeler düzenli aralıklarla uygulanmalıdır. Bu maskelerin başarılı sonuç vermesi için cildi öncesinde temizlemek ve makyaj, kir gibi kalıntılardan arındırmak gerekir. Maskenin cilde ince bir tabaka halinde sürülmesi önerilir. Maskenin kuruması için en az 15, en çok 30 dakika kadar beklenmelidir. Bu süre içerisinde yaz hatlarının serbest kalması için konuşmamakta ve yatar pozisyonda olmakta fayda vardır.

Cildi Yenileyen Maskeler

Evde uygulanması kolay olan cildi yenileyen maskeler, cildin ihtiyacına göre tercih edilmelidir. Aşağıda cilt yenilemek için doğal yöntemler sıralanmıştır.

 • Karbonat maskesi: 1 yemek kaşığı yoğurda 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek elde edilen karışım, temiz cilde sürülür ve kuruması için 15 – 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilde masaj yaparak yıkanır. Bu doğal arındırıcı maske tarifini haftada 3 defa uygulamak mümkündür. Siyah noktaların giderilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Aloe vera maskesi: Aloe vera bitkisinin yaprağından elde edilen jeli bal ile karıştırıp cilde sürerek cildin yağdan arınmasını sağlamak mümkündür. Bu maske tarifini yağlı cilde sahip olan kişiler uygulayabilir.
 • Domates maskesi: Ciltteki renk eşitsizliklerini düzenlemek adına domates maskesinden yararlanmak mümkündür. Domates kabuklarıyla rondodan geçirip cilde sürmek ve yarım saat beklettikten sonra yıkamak yeterli olacaktır.
 • Zerdeçal maskesi: Ciltteki bakterilerin temizlenmesi ve akne oluşumunu engellemek için zerdeçaldan faydalanmak mümkündür. Bu cilt maskesi için 2 tatlı kaşığı toz zerdeçalı bir çay kaşığı suyla karıştırıp temiz cilde sürmek gerekir. Macun kıvamındaki maske ince bir tabaka halinde sürülmelidir. 20 dakika kadar ciltte beklettikten sonra yıkanarak temizlenir.
 • Yoğurt maskesi: Yoğurdun cildi yatıştırma ve sakinleştirme özelliği bulunmaktadır. Kaşıntıya da iyi gelen yoğurt, cildin beslenmesini ve nem kazanmasını sağlar. Bunun için içerisinde yoğurt bulunan ve cilt tipine uygun olan maske tarifleri tercih edilebilir. Bunun yanı sıra yoğurdu tek başına cilde sürerek ya da balla karıştırarak da etkisini görmek mümkündür.
 • Elma sirkesi: Elma sirkesinin asidik yapısı, ciltteki bakterilerin yok edilmesi için oldukça etkilidir. 1 ölçek elma sirkesine 3 ölçek si eklenerek seyreltilir ve ardından cilde pamuk yardımıyla tonik gibi sürülür. Elma sirkesini her gün uygulamak mümkündür.
 • Bal: Bal, ciltteki yağın dengelenmesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle özellikle yağlı ve karma cilde sahip olan kişilerin bal maskelerini tercih etmeleri gerekir. 1 yemek kaşığı balı 1 tatlı kaşığı tarçınla karıştırıp cilde sürerek peeling de yapılabilir.

Arındırıcı Maske Tarifleri

Arındırıcı maske tariflerini özellikle ölü hücre oluşumuna yatkın cilt tipine sahip kişilerin uygulaması tavsiye edilmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin arındırıcı maske ve peeling uygulamalarını daha seyrek yapmaları gerekir. Çünkü bu işlemler cildin en üst tabakasını soyma görevi görmektedir. Bu da hassas cilt tipine sahip kişilerde tahrişe neden olabilir. Aşağıda evde yapılması mümkün olan doğal arındırıcı maske tarifleri yer almaktadır.

Cilt yenileyen avokado maskesi

Avokado, E vitamini bakımından zengin bir besindir. E vitamininin cilde olan faydaları ise oldukça fazladır. Cildin canlanmasını, ışıldamasını ve genç kalmasını sağlar. Avokadonun içeriğinde bulunan yağlar, cildi nemlendirir ve besler.

Malzemeler

 • 1 tane avokado
 • 3 yemek kaşığı ev yoğurdu

Uygulanışı

Avokadonun iyice yumuşayarak olgunlaşması beklenir. Ardından kabuklarından ve çekirdeğinden ayrılarak çatalla ezilir. Püre kıvamına getirilen avokadoya ev yapımı yoğurt ilave edilerek iyice karıştırılır. Temiz cilde ince bir tabaka halinde sürülür ve 15 – 20 dakika kadar kuruması için bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanır. Bu arındırıcı maske haftada 1 defa uygulanabilir.

Cilt yenileyen kahve maskesi

Kahvenin pütürlü yapısı, ciltteki ölü derileri uzaklaştırmak için oldukça etkilidir. İçilen bir kahve fincanın telvesini çöpe atmak yerine cilt maskesi olarak uygulamak mümkündür. Bunun yanı sıra kahveyi normal, kuru haliyle de kullanmak mümkündür.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kahve (Türk kahvesi ya da filtre kahve)
 • 3 yemek kaşığı nemlendirici krem
 • 1 ampul E vitamini

Uygulanışı

Cam bir kasede krem ve kahve iyice karıştırılır. Eczaneden satın alınması mümkün olan E vitamini ampulünden 1 tanesi bu karışıma eklenir ve karıştırılır. Ardından temiz cilde sürülür ve 15 dakika beklettikten sonra yıkanarak temizlenir.

Benzer İçerik:  Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Cilt yenileyen yulaf ezmesi maskesi

Yulaf, cildin beslenmesi ve ölü hücrelerden arınması için oldukça etkilidir. Yulaf ezmesini farklı malzemelerle karıştırarak uygulamak mümkündür.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • Yarım tatlı kaşığı bal

Uygulanışı

Her iki malzeme karıştırılır ve temiz cilde sürülüp 20 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanarak temizlenir.

Pürüzsüz Cilt İçin Maske Tarifleri

Cilt yenileyen maskeler kan dolaşımını hızlandırarak cildin parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Özellikle ciltteki ölü hücrelerin atılması, cildin sağlıklı görünmesi için oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle cilde düzenli olarak peeling yapmak gerekir. Peeling, ev yapımı doğal yöntemlerle uygulanabilir. Bunun yanı sıra kabak lifi, kese gibi ürünlerle de ölü derileri vücuttan uzaklaştırmak mümkündür. Aşağıda pürüzsüz cilt için maske tarifleri yer almaktadır.

Pürüzsüz cilt için maya maskesi

Pürüzsüz cilt için maya maskesi

Kuru veya yaş mayanın cilde olan faydaları oldukça fazladır. Maya, içeriğinde bulundurduğu yararlı bakteriler sayesinde cildin onarılmasında ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasında oldukça etkilidir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı kuru maya
 • 2 çay kaşığı ılık su

Uygulanışı

Cam bir kasede maya ve su karıştırılarak kremsi bir kıvam elde edilir. Ardından hazırlanan karışım temiz cilde ince bir tabaka halinde sürülür. 15 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Bu pürüzsüz cilt için maske tarifini haftada 2 kere yapmak mümkündür.

Pürüzsüz cilt için papaya maskesi

Tropikal bir meyve olan papaya, vücudun nem kazanması için oldukça etkilidir. Bu meyveyi beslenme programına dahil edip tüketebileceğiniz gibi maske şeklinde uygulayarak da meyveden faydalanabilirsiniz. Arındırıcı maske özelliği taşıyan bu maskeyi haftada 1 – 2 defa yapmak mümkündür.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı papaya püresi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Uygulanışı

Tüm malzemeler cam bir kasede karıştırıldıktan sonra temizlenmiş olan cilde uygulanır ve 15 – 20 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanarak temizlenir.

Pürüzsüz cilt için limon maskesi

Limon, cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda cildin bakterilerden arınmasında da rol oynar. Bu maskeyi uyguladıktan sonra güneş kremi ile korumak gerekir.

Malzemeler

 • Yarım limonun suyu
 • 30 gram toz şeker (2 yemek kaşığı)
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı (veya zeytinyağı)

Uygulanışı

Cam bir kaseye tüm malzemeler eklenerek iyice karıştırılır. Ardından cilde dairesel hareketlerle sürülerek 15 dakika kadar ciltte bekletilen maske ılık suyla temizlenir.

Cildi Derinlemesine Temizleyen Maskeler

Cildi yenileyen maskeler cildin temizlenmesinde de etkin rol oynamaktadır. Bu sayede ciltteki kan dolaşımı hızlanarak cilde parlaklık ve canlılık kazandırılır. Cilt yenileme bitkisel yöntemlerle yapıldığında yan etki oluşumu minimuma düşer. Eğer kişinin herhangi bir deri hastalığı, aşırı hassasiyeti veya herhangi bir besine karşı alerjisi varsa bu tür cilt maskesi tariflerini uygulamadan önce doktoruna danışması tavsiye edilir.

Cildi derinlemesine temizleyen yaş maya maskesi

Mayanın cilt için faydalı bir besin olduğundan daha önce bahsettik. Kurumaya gibi yaş maya da cilt için oldukça etkili bir üründür. Ciltteki kusurların onarımını sağlarken derinlemesine temizlenmesinde etkilidir.

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı yaş maya
 • 2 tatlı kaşığı ılık süt

Uygulanışı

Cam bir kasede maya ve süt iyice karıştırılır. Krem kıvamı elde edilince temizlenmiş olan cilde ince bir tabaka şeklinde sürülür. Bu şekilde kuruması için 15 -20 dakika kadar ciltte bekletilir. Maske kuruduktan sonra cildin üzerine nemli bir havlu veya bez serilir. Daha sonra yumuşayan maya, soyularak temizlenir. Bu cilt maskesi tarifini haftada 1 defa uygulamak mümkündür.

Cildi derinlemesine temizleyen keten tohumu maskesi

Cildi derinlemesine temizleyen keten tohumu maskesi

Cildin derinlemesine temizlenmesi için ölü hücrelerden arınması gerekir. Keten tohumu, ölü derileri vücuttan uzaklaştırmak için oldukça etkili bir üründür.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı keten tohumu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Yarım yemek kaşığı ılık su

Uygulanışı

Keten tohumundan maksimum düzeyde faydalanabilmek için havanda ezilmesi gerekir. İyice ezilmiş olan keten tohumları bal ve su ile karıştırılır ve birkaç saat buzdolabında bekletilir. Ardından temizlenmiş cilde masaj yaparak sürülür. Bu cilt maskesi tarifini tüm vücuda uygulamak mümkündür. 15 -20 dakika kadar ciltte beklettikten sonra ılık suyla yıkanır. Cildi derinlemesine temizleyen maskeler arasında yer alan bu tarifi haftada 1 – 2 defa uygulamak mümkündür.

Cildi derinlemesine temizleyen salatalık maskesi

Salatalık, cildin temizlenmesinde, beslenmesinde ve nemlenmesinde etkilidir. Salatalığın 2 dilimini gözlere koyarak gözlerin dinlendirilmesi de mümkündür.

Malzemeler

 • 1 salatalık rendesi

Uygulanışı

Rendelenmiş salatalık temiz cilde sürülür ve 15 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanır.

Cilt Yenilemek İçin Doğal Yöntemler

Cildin uzun süre elastikiyetini koruması ve sağlıklı kalması için cildi yenileyen maskeler düzenli olarak uygulanmalıdır. Aşağıda çeşitli cilt maskesi tarifleri yer almaktadır.

Cildi yenilemek için badem – bal maskesi

Arındırıcı maske tarifleri arasında yer alan tarif ile cildin canlanmasını sağlamak mümkündür. Bu maske hem cildi yenilemek hem de peeling etkisi yaratmak için oldukça etkilidir.

Malzemeler

 • 2 adet çiğ badem
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Uygulanışı

Bademler havanda ezilerek toz haline getirilir. Ardından bal ve limon suyu ile karıştırılır ve temiz cilde sürülür. 15 – 20 dakika kadar ciltte bekletilen maske ılık suyla temizlenir. Karışımı cilde masaj yapar gibi sürmek gerekir. Bu cilt maskesi tarifini haftada 2 defa uygulamak mümkündür.

Cildi yenilemek için muz maskesi

Muz, cilt için oldukça besleyici özellikte bir meyvedir. Cilt için gerekli olan pek çok vitamin ve mineral muzda bulunmaktadır. Cildi yenileyen maskeler arasında bulunan muz maskesini haftada 1 – 2 defa uygulamak mümkündür.

Malzemeler

 • 1 tane küçük muz

Uygulanışı

Muz, çatalla ezilerek püre kıvamına getirilir. Ardından tüm cilde uygulanır ve 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra soğuk suyla yıkanır.

Yüz Temizleyici Maske Yapımı

Evde hazırlaması oldukça kolay olan yüz temizleyici maske yapımı, hem doğal içeriği hem de kolay uygulanışı sayesinde tercih edilmektedir. Aşağıda cilt maskesi tarifleri yer almaktadır.

Yüz temizleyici maydanoz maskesi

Maydanoz, cildin beslenmesinde oldukça etkilidir. Ciltteki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlayan maydanoz, deri üzerinde bulunan toksinlerin atılmasında da oldukça etkilidir. Böylece cildin genç, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.

Malzemeler

 • 10 dal maydanoz
 • 1 bardak içme suyu

Uygulanışı

İçme suyu, bir cezvede kaynatılır. Daha sonra ocaktan alınır ve içerisine temizlenip yıkanmış olan maydanozlar eklenir. Su soğuyana kadar bu şekilde bekletilir. Ardından maydanozlu suya bir pamuk batırılır ve cilde sürülür. Tüm cilde sürülen maydanoz suyu 15 – 20 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir. Bu arındırıcı maske tarifini her gün yapmak mümkündür.

Yüz temizleyici karbonat maskesi

Karbonat, ciltteki bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlayarak akne oluşumunu önler. Aynı zamanda cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı su

Uygulanışı

Karbonat, suyla karıştırılarak kremsi bir kıvam elde edilir. Ardından temiz cilde masaj yaparak sürülür ve 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Sürenin sonunda cilt, suyla yıkanarak temizlenir. Cildi yenileyen maskeler arasında yer alan karbonat maskesini haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.