Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi

17.03.2018
451
A+
A-

Cildimiz bizlerin aynasıdır. Dışarıdan bakıldığında ilk görünen yer olan cildimizin her zaman güzel görünmesine ve temiz olmasına dikkat ederiz. Fakat bazı kişilerde farklı nedenlerden dolayı cilt üzerinde lekelenmeler olabilir. Bu lekelenmeler gözle görülüp kişileri rahatsız edebilir.

Cilt üzerindeki lekelenmelerin birbirinden farklı pek çok nedeni bulunabilir. Cilt üzerinde çıkan sivilceler geçse bile ardından izlerini bırakabilirler. Bu izlerin bazıları zamanla geçse de pek çoğu özellikle de sivilceyle oynanmışsa cilt üzerinde kalıcı olur. Bunların yanı sıra yaz ayları geldiğinde güneş ışınları da cilt üzerinde lekelenmeler yapmaktadır.

Bu lekelenmelerden kurtulmak için kişiler çok pahalı kozmetik ürünlerine paralar vermektedirler. Fakat artık böyle bir şeye gerek yoktur. Evde kendi hazırlayacağınız bir maskeyle cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz. Hem de oldukça basit malzemeler ile. Cilt lekeleri için karbonat maskesi bilen pek çok insanın başvurduğu ve çok faydasını gördüğü yöntemlerden bir tanesidir.

Karbonat pek çok kişinin evinde bulunan, evinde bulunmasa bile arandığında kolaylıkla bulunan ve uygun fiyatlı bir maddedir. Karbonat içinde partiküller bulunan, bu partiküller sayesinde cildi güzelce temizleyen bir madde olmaktadır. Sizler de şimdi vereceğimiz birkaç tarif ile evleriniz de cilt lekeleri için karbonat maskesi yapabilirsiniz.

Evde Karbonat Maskesi Yapmak

Evde Karbonat Maskesi Yapmak

Evde Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeler

· 3 çay kaşığı karbonat

· Yeteri kadar su

Bu karışım ile yüzünüzdeki fazla yağlanma kaynaklı sivilcelerden ve sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz. Gerekli ola malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırarak macun kıvamı elde edin.

Bu karışımı sivilcelerin ve sivilce lekelerinin üzerine sürün. Yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü temizleyin. Hazırlamış olduğunuz bu cilt lekeleri için karbonat maskesini haftada bir kez düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Karbonat ve maya maskesi

Gerekli malzemeler:

· 1 çay kaşığı karbonat

· 1 çay kaşığı yaş maya

· 10 damla kadar su

Verilen malzemeleri ideal ölçülerinde bir kabın içerisinde karıştırın. İyice yoğurup bir karşımın elde ettikten sonra cilt üzerinde lekenin bulunduğu yerin üzerine karışımı sürün.

Yaklaşık 10-15 dakika karışımın kurumasını bekledikten sonra ılık su ile maskeyi güzelce yıkayın. Şikayetçi olduğunuz bu durumdan cilt lekeleri için karbonat maskesi hazırlayarak ve düzenli kullanım ile kurtulabilirsiniz.

Yoğurtlu ve Zeytinyağlı Karbonat Maskesi

Gerekli malzemeler:

· 1 çay kaşığı karbonat

· 1 çay kaşığı zeytinyağı

Benzer İçerik:  Balık Yağının Cilde Faydaları

· 1 yemek kaşığı yoğurt

· Limon suyu

Verilen malzemelerden karbonat ve yoğurdu bir kabın içerisinde karıştırmaya başlayın. Karışan iki malzemenin üzerine zeytinyağını ve limon suyunu ekleyerek karışım bir macun kıvamı alıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı cilt lekelenin üzerine uygulayınız. Karışımın içerisinde limon suyu bulunduğu için çok uzun süre bekletmek doğru değildir. Yaklaşık 5 dakika maske cildinizde kaldıktan sonra ılık su ile yıkayınız. Limon ve zeytinyağı ilaveli bu cilt lekeleri için karbonat maskesini haftada bir kez yaptığınız da kısa sürede gözle görülür şekilde cilt lekeleriniz azalacaktır.

Portakallı Karbonat Maskesi

Gerekli malzemeler:

· 1 tatlı kaşığı portakal suyu

· 1 tatlı kaşığı karbonat

Karbonat ve portakal suyunu güzelce karıştırıp macun kıvamı elde edinceye kadar güzelce karıştırmanız gerekiyor. Hazırladığınız karışımı cilt lekelerinizin üzerine sürün. Bu karışımı cilt üzerindeki kırışıklıklarınıza da uygulayabilirsiniz. Çünkü bu karışımın sıkılaştırıcı özelliği de bulunmaktadır. Karışımı cildinize uyguladıktan sonra yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su bu temizleyiniz. Cilt lekeleri için karbonat maskesi sayesinde hem cilt lekelerinizden kurtulurken hem de cildinizi sıkılaştırabilirsiniz.

Karbonatlı Yoğurtlu ve Şekerli Peeling Maskesi

Gerekli malzemeler:

· 1 çay kaşığı karbonat

· 1 çay kaşığı şeker

· 2 yemek kaşığı süzme yoğurt

· 4 damla limon suyu

Verilen malzemeleri verilen miktarı kadar bir kabın içerisinde güzelce karıştırıp hamur kıvamı elde edin. Hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın. Karışımı uygularken cildinize ovalayarak sürün. Ovalayarak peeling etkisi yaratarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Karışımı uyguladıktan sonra yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi ılık su ile temizleyin. Cilt lekeler için karbonat maskesini düzenli olarak uygulayarak cilt lekelerinizden kurtulabilir cildinizi yenileyebilirsiniz.

Önemli not 1: Maskeleri uygularken üzerinize döküldüğünde iz yapabilir. Bu nedenle sürekli kullanmadığınız bir tişörtü maskeyi uygularken giymeniz sizin için daha kullanışlı olacaktır.

Önemli not 2: Hazırladığınız bütün cilt maskelerini uygulamadan önce cildinizin temiz olması gerekir. Özellikle yüzünüzde makyaj varken maskeyi uygulamadan önce makyajınızı temizleyin.

Önemli not 3: İçerisinde limon suyu ve portakal suyu bulunan maskeleri uyguladıktan sonra direk güneş ışınına maruz kalmak cildiniz için zararlı olabilir. İçerisinde bulunan asit nedeni ile cildiniz hassas bir hale gelecektir. Bu nedenle bu maskeleri gece yapmanız daha doğru olacaktır.

Önemli not 4: içerisinde yoğurt bulunan cilt lekeleri için karbonat maskesinde yapılan karışımın daha etkili ve uygulanan maskeden alınan sonuçlar daha iyi olması için yoğurt seçimizi kaymaksız ve organik olarak yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.