Cilt Lekelerine Karşı Uygulanan En İyi Çözümler

18.03.2018
903
A+
A-

Cilt lekelerine doğal çözüm, hem cildi yıpratmayan hem de sağlığı olumsuz etkilemeyen tedavi yöntemleri arasındadır. Medikal ürünlerin neredeyse tamamında çeşitli kimyasal maddeler bulunur. Bu maddeler cildin zamanla yıpranmasına ve tahriş olmasına neden olabilir.

Medikal ürünlerin de kullanım alanları bulunmaktadır. Ancak önceliği doğal olan ürünlere vermek doğru olacaktır. Birçok hastalığın ve rahatsızlığın doğada çaresi bulunur. Buna dayanarak cilt lekelerine doğal çözüm üretmek mantıklı olacaktır.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Özellikle yüzdeki lekeler birçok insan tarafından rahatsızlık yaratmaktadır. Estetiği olumsuz yönde etkileyen bu cilt lekeleri, melanin pigmentinin deri altında birikmesi ile meydana gelmektedir.

Bu pigmentin birikme sebebi ise çok çeşitli olabilmektedir. Bunlar arasında güneş yanıkları, sivilce oluşumu, yaşlılık, doğum lekesi, olumsuz hava şartları gibi nedenler bulunmaktadır. Deri altında oluşan bu lekelerin giderilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Cilt lekelerine doğal çözüm üretmek de kişinin tercihidir. Ancak unutulmamalıdır ki doğal yöntemler, istikrarlı bir şekilde uygulanmaları halinde büyük oranda fayda sağlamaktadır.

Ciltte meydana gelen sivilcelerle oynanması, leke oluşumunu tetikleyen bir durumdur. Bu yüzden sivilcelerle oynamamaya, onları sıkmamaya özen göstermek gerekir. Bunun yerine cildi temiz tutmaya ve düzenli olarak yüksek faktörlü güneş kremi kullanmaya dikkat edilmelidir.

Güneşe fazla maruz kalan bölgelerde de cilt lekeleri oluşabilmektedir. Özellikle yüz, göğüs, el gibi bölgeler güneşe direkt olarak maruz kaldığı için zamanla güneş lekeleri meydana gelebilir. Bu lekelerin oluşmaması için öncesinde mutlaka güneşten koruyucu bir ürün kullanmaya dikkat etmek gerekir. Güneşten koruyucu kremler yaz – kış her mevsim kullanılmalıdır.

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzdeki lekelerin giderilmesi, cildin hem canlı olması hem de estetik görünmesi adına önem taşır. Ciltteki lekelerin yok olması için uygulanması gereken yöntemleri 3 ana grupta kategorize etmek mümkündür. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

Cilt lekelerine doğal çözüm olarak bitkisel maskelerin uygulanması ve bitkilerden yararlanılması mümkündür. Bu doğal maske tarifleri ve faydaları aşağıda detaylı olarak paylaşılmıştır.

Cilt lekeleri için medikal yöntemler de tercih edilebilir. Özellikle derinde bulunan ve yapısı büyük olan cilt lekelerinin medikal yöntemlerle giderilmesi daha kolay olmaktadır. Lazer tedavisi, cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Doktorun gerekli görmesiyle cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir.

Cerrahi uygulama için cildiye uzmanının hastayı muayene etmesi ve buna göre tedavi yöntemi seçmesi gerekir.

Cilt lekelerine Dermokozmetik Yöntemler

Dermokozmetik yöntemler de cilt lekelerinden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Ancak bu ürünlerin içerisinde kimyasal maddeler de bulunmaktadır. Bu kimyasal maddeler çok sık kullanıldığı zaman cildi tahriş edebilmektedir.

Dermokozmetik ürünlerin mutlaka doktor tarafından verilmesi ve reçeteye uygun şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde daha büyük sorunlar meydana gelebilmektedir.

Aşağıda cilt lekelerine doğal çözüm yöntemleri ve lekelerden korunma önerileri maddeler halinde paylaşılmıştır.

 • Güneş kremi kullanmaya azami özen gösterilmelidir. Özellikle ciltteki kahverengi lekelerin oluşumunu engellemek için güneşten korunmak oldukça önemlidir.
 • Erken önlem almaya özen gösterilmelidir. Ciltteki lekeler zaman geçtikçe derinin altına işler. Bu da tedavinin daha kapsamlı ve daha uzun olmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle kahverengi lekelerin oluşumunda erkenden önlem almak gerekir.
 • Azelaik asit, retinol, C vitamini gibi maddelerin leke giderme etkisi olduğu bilinmektedir. Buna dayanarak içeriğinde bu maddelerin bulunduğu bitkilerden, meyvelerden ya da ürünlerden faydalanmak cilt lekelerini gidermek için etkili olacaktır.
 • Cilt lekelerine doğal çözüm yöntemlerini düzenli uygulamaya özen göstermek gerekir.
 • Sigara ve alkol kullanımı, ciltte leke oluşmasını tetikleyen etkenler arasındadır.
 • Lazer tedavi ile ciltteki lekelerden kurtulmak mümkün olmaktadır.
 • Meyve sebze tüketirken antioksidan özelliği bulunan gıdalar yiyerek ciltteki lekelerin giderilmesi sağlanabilir.
 • Cilt rengi açıcı özelliği olan dermotolojik ürünler kullanılabilir. Bu ürünler mutlaka doktor onayı ile alınmalıdır.
 • Ciltte meydana gelen lekelerin bir diğer nedeni ise karaciğer hastalıklarıdır. Bu yüzden karaciğeri yormayan besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Cilt Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Doğal yöntemler her zaman daha az yan etkiye sahip olan yöntemler olmuşlardır. Ancak bu noktada atlanmaması gereken bir konu vardır. Doğal yöntemlerin işe yaraması için mutlaka düzenli olarak uygulanmaları gerekir.

Aksi takdirde sadece bir defa uygulanan yöntemin fazla bir etkisi olmayacaktır.

Cilt lekelerine doğal çözüm yöntemlerini uygularken sabırlı ve istikrarlı olarak sonuca odaklanmak gerekir. Aşağıda bu doğal yöntemlerden bazıları paylaşılmıştır.

Karbonat

Karbonatın her alanda olduğu gibi cilt bakımında da yeri oldukça büyüktür. Ciltteki dökülmeleri önleme özelliği bulunan karbonat, akne oluşumunu da engellemektedir. Karbonatı bir miktar suyla karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra leke ve aknelerin olduğu bölgeye sürmek yeterli olacaktır. 15 -20 dakika kurumasını bekledikten sonra cilt temizlenebilir. Karbonatın peeling etkisi de bulunmaktadır. Bunun için karbonatla cilde dairesel hareketlerle masaj yapılması yeterli olmaktadır.

Aloe Vera

Bu bitkinin en büyük özelliği cildin canlanmasını ve yenilenmesini sağlamasıdır. Bu sayede hücrelerin yenilenmesi ile birlikte ciltteki lekelerde azalma meydana gelir. Aloe vera yaprağını enine kesip içindeki jeli cilde sürmek ve kuruduktan sonra yıkamak yeterlidir.

Kuşburnu Yağı

Cilt lekelerine doğal çözüm yollarından biri olan kuşburnu yağı, cildi yenileme ve canlandırma özelliğine sahiptir. Ciltteki lekelerin giderilmesinde oldukça etkili bir alternatiftir. Bu doğal yöntem ile ciltteki hücrelerin çoğalmasını sağlayarak lekeleri yok edebilirsiniz.

Limon

Limon, içerdiği asit sayesinde cilt tonunu açma özelliğine sahiptir. Limonun suyunu ciltteki lekelere uygulayıp kurumasını bekledikten sonra yıkamak yeterlidir. Limon suyunu cilde uygulayınca güneşe maruz kalmamak gerekir. Bu nedenle gece yatarken uygulanması tavsiye edilir.

Bal

Balın cildi yenileme ve hücre oluşumunu destekleme özellikleri bulunmaktadır. Balı tarçın ile karıştırıp cilde uygulayarak hem cildin nemlenmesini sağlayabilir hem de tarçın tozu sayesinde peeling etkisi yaratabilirsiniz. Ayrıca düzenli uygulamada ciltteki lekeleri giderdiği de bilinmektedir.

E Vitamini

Cilt için vazgeçilmez kaynaklardan biri de E vitaminidir. Eczanelerden alınması mümkün olan E vitamini kapsül ya da ampul şeklinde olabilir. Ampul ya da kapsül içerisindeki E vitaminini yüz kremine ekleyerek kremin etkisini arttırmak mümkündür. Bunun yanı sıra E vitaminini ciltteki lekelere direkt olarak uygulamak da mümkündür.

Domates

Ciltteki hücreleri yenileme özelliğine sahip olan domates, içerdiği beta karoten sayesinde cilt tonunu açmayı sağlar. Domatesin suyunu cilde sürmek ve 15 – 20 dakika bekledikten sonra yıkamak yeterli olmaktadır.

Benzer İçerik:  Pürüzsüz Cilt İçin Doğal Yöntemler

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler

Cilt Maskeleri Ne İşe Yarar? Faydaları nelerdir?

Sivilceye İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Ciltteki Akne İzleri Nasıl Geçer?

Ciltte meydana gelen akne oluşumu cildin yapısıyla, genetikle, yaşla ve bazen de beslenmeyle ilgili olabilmektedir. Sivilcelerin sıkılması iz kalmasına neden olur. Bu yüzden sivilcelerin sıkılmaması gerekir. Sivilcelerin neden olduğu cilt lekelerine doğal çözüm için aşağıda paylaşılan yöntemler uygulanabilir.

Toz Şeker

Toz şeker, doğal peeling yöntemleri arasında en çok tercih edilen tekniklerden biridir. Ciltteki ölü hücrelerin yok olmasında oldukça etkilidir. Böylece derinin üst yüzeyindeki akne izleri kolaylıkla yok olur. Ölü derilerin ciltten arınması ile birlikte cilt daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. Toz şekerle peeling uygulamasını akşamları, cildi temizledikten sonra yapmak yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin cilt için faydaları oldukça fazladır. Ciltteki lekelerin giderilmesinde etkili olan bu yöntem, aynı zamanda sivilce oluşumunu a büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Cildin 4 – 6 arasında olması gereken pH seviyesini dengeleyerek akne oluşumunu engeller. Elma sirkesini pamuk yardımı ile cilde sürmek ve bu şekilde 20 dakika beklemek yeterlidir. Dilerseniz cildi yıkamayabilirsiniz. Elma sirkesini her gün 1 kere kullanmak sivilce oluşumunu engellemek ve ciltteki lekeleri yok etmek için yeterlidir.

Cilt Lekeleri İçin Karbonat

Karbonat hem cilt bakımında, hem mide yanmalarında hem de ev temizliğinde sıkça tercih edilen doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Pek çok fayda sağlayan karbonat, cildin yenilenmesinde ve lekelerden arınmasında oldukça etkili bir alternatiftir. Aşağıda karbonatın faydaları sıralanmıştır.

Karbonatın Faydaları

 • Mide yanmalarını önlemek için 1 çay kaşığı karbonatı su ile içmek faydalı olacaktır.
 • Karbonatı bir miktar sirke ile karıştırarak cilde uygulamak peeling etkisi yaratır ve ölü derilerden arınmayı sağlar.
 • Dişlerine beyazlamasında da oldukça etkili olan karbonat, gargara şeklinde kullanılarak ağız kokusunu önler.
 • Bir miktar su ile karbonatı karıştırarak koltukaltına uygulamak, doğal deodorant etkisi yaratmaktadır.
 • Cilt lekelerine doğal çözüm olarak ciltteki güneş yanıklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Bir damacana içme suyu içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat eklemek, suyun alkali olmasını sağlar.
 • Dolaplardaki kötü kokuların engellenmesinde oldukça etkilidir.
 • Duşta saça uygulanması ile birlikte kepek sorununu ortadan kaldırır.
 • Ayakları karbonatlı suyla yıkayarak hem ayak kokusunu önlemek hem de yorgunluğu atmak mümkündür.

Cilt Lekelerine Doğal Karbonat Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Birkaç damla limon suyu
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Uygulama

Cam bir kasede tüm malzemeler iyice karıştırılır. Homojen bir karışım elde edince cilde uygulanır. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika kadar ciltte beklettikten sonra ılık suyla yıkanır. Bu tarifi her gün uygulamak mümkündür.

Yoğurt ve zeytinyağı cildin nemlenmesini sağlarken, limon suyu renk bozukluklarını düzeltmektedir. Karbonat ise hem peeling etkisi yaratıp ölü derileri uzaklaştırır hem de cildi besler.

Cilt Lekeleri İçin Maya & Karbonat Maskesi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı yaş maya
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 10 damla su

Uygulama

Cam bir kasede yaş maya ile su karıştırılır. Daha sonra karbonat eklenir ve tekrar homojen bir hale gelene kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde uygulanır ve yaklaşık 15 dakika ciltte beklettikten sonra yıkanır. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak mümkündür. Bu sayede cilt lekelerine doğal çözüm uygulanmış ve cildin beslenmesi sağlanmış olur.

Maya, cildin beslenmesinde ve kırışıklıkların önlenmesinde oldukça etkilidir.

Akneler İçin Karbonat Maskesi

Malzemeler

 • 4 çay kaşığı karbonat
 • Birkaç damla su

Uygulama

Cam bir kasede su ve karbonat güzelce karıştırılarak macun kıvamı elde edilir. Daha sonra cilt lekelerine doğal çözüm olması adına lekelerin ve aknelerin üzerine uygulanır. Karbonat ciltte kuruduktan sonra dairesel hareketlerle cilde masaj yapar gibi çıkarılır. Böylece ciltteki ölü deriler de uzaklaştırılmış olur. Cilde düzenli olarak peeling yapmak, cilt lekelerinin giderilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir.

İbrahim Saraçoğlu; Cilt Lekelerine Çözüm Önerileri

Cilt lekelerine doğal çözüm yöntemlerini uygularken İbrahim Saraçoğlu maske tariflerinden de faydalanmak gerekir. Bu maske tarifleri hem ciltte yan etkiye neden olmaz hem de oldukça ulaşılabilir fiyatlara sahiptir. Bu maske tariflerini düzenli olarak uygulamaya özen gösterilmesi gerekir.

Ciltteki lekeler deride melanin pigmenti fazlalığı sonucunda ortaya çıkar. Kahverengi lekeler ise daha çok yaşlılığın bir getirisidir. Bununla birlikte güneş lekeleri de ciltte kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur. Gebelik ve tiroit hastalıklarının da leke oluşumunu tetiklediği bilinmektedir.

Ciltte oluşan bu lekelerin sağlık açısından bir zararı olmasa da kişileri rahatsız ettiği için kimi zaman psikolojiyi olumsuz etkileyebilmektedir. Bu da cilt lekelerine doğal çözüm yöntemlerinin araştırılmasını doğurur.

Cilt lekelerine doğal çözüm önerilerini uygularken mutlaka güneş kremi kullanmaya özen göstermek gerekir. Güneşin olmadığı günlerde de güneş kremi kullanılması gerekmektedir. Bu süreçte zararlı güneş ışınları dünyaya ulaşmaya devam etmektedir. Bu yüzden yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanarak bu zararlı güneş ışınlarından korunmak gerekir.

İbrahim Saraçoğlu; Cilt Lekeleri İçin Soğan Maskesi

 

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
 • 2 adet soğan cücüğü (soğanın en küçük göbeği)

Uygulama

Öncelikle soğanların ortasındaki en küçük göbek kısımlarının suyu çıkarılır. Üzerine elma sirkesi ilave edilir. Elde edilen bu kür, ciltteki lekeler için birebirdir. Karışımı cilde uyguladıktan sonra 30 dakika sonra yıkamak mümkündür. Dilerseniz cildinizi yıkamasanız da olur. Bu maske tarifini 2 – 3 günde bir uygulamak, ciltteki lekelerin giderilmesi için yeterli olmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu Cilt Lekeleri İçin Lavanta Maskesi

 

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı lavanta kurusu
 • 1 yemek kaşığı testere dişli aslan pençesi (düz yapraklı olmamalı)
 • 500 ml su

Uygulama

Su bir tencereye alınır ve kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine testere dişli aslan pençesi ve lavanta eklenir. Dilerseniz bu kaynar suyun buharını cilde tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra suyu süzüp bir pamuğa döküp cilde de uygulayabilirsiniz. Cildin canlanmasını ve yenilenmesini sağlayan bu maske, ciltteki lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Cilt Lekeleri İçin Semizotu Maskesi

Malzemeler

 • Bir tutam maydanoz
 • Bir tutam semizotu
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 4 tatlı kaşığı yoğurt

Uygulama

Cam bir kase içerisinde tüm malzemeler iyice karıştırılır. Daha sonra cilde sürülür ve yaklaşık 30 dakika bu şekilde beklenir. Kuruyan maske ovarak ciltten arındırılır. Bu şekilde peeling etkisi yaratılır. Bu maske tarifini haftada 2 kere uygulamak yeterli olmaktadır.

Cilt Lekeleri İçin Yumurta Kabuğu Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 adet yumurtanın kabuğu
 • 1 tatlı kaşığı vazelin

Uygulama

Yumurtanın kabuğu un haline gelinceye kadar ezilir. İçine kabartma tozu ile vazelin eklenir. Güzelce karıştırdıktan sonra cilde uygulanır. 20 dakika ciltte bekletilen maske, peeling yapar gibi temizlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.