Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler

01.03.2019
1.074
A+
A-

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler güzelliğimizi korumak için doğanın bizlere sunduğu mucizelerdir. Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler nelerdir nasıl uygulanır gibi sorulara geçmeden önce cilt lekeleri neden olur sorusuna cevap verelim. Cilt lekeleri neden olur dedikten sonra yazımda sizlere, cilt lekelerine sebep olan faktörler, cilt lekelerine iyi gelen bitkiler tüm ayrıntılarıyla ve son olarak cilt lekelerine çözüm sunan en etkili maske tarifleri vererek  dolu dolu bir yazı hazırladım.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt lekeleri çoğunlukla yaz mevsiminde ortaya çıkan ve pek çok yaş grubunda görülebilen bir durumdur. Yaz mevsiminde ortaya çıkan cilt lekelerinin büyük bir kısmı güneş kaynaklıdır. Bu nedenle yazın çıkan cilt lekeleri, güneş lekesi olarak da adlandırılmaktadır. Cilt lekelerini güneş lekelerinin yanı sıra hamilelik döneminde çıkan lekeler, yaşlılıkla beraber oluşan kahverengi lekeler, akne izleri, doğuştan var olan cilt lekeleri ve çil oluşumu şeklinde kategorize etmek mümkündür.

Cilt lekeleri, melanin adı verilen pigment ciltte birikmesi ile meydana gelmektedir. Malenin fazlalığı, ciltte leke oluşumuna neden olur. Melanin pigmentinin fazla olduğu kısımlarda cilt lekeleri göze çarpar. Cilt lekeleri hem yüz de hem de vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Ancak güneşe direkt maruz kalan bölgeler daha fazla lekelenmeye meyillidir. Bunlar da genellikle el ve yüz bölgeleridir. Yüzde oluşan cilt lekelerini engellemek için güneş kremi kullanmaya özen göstermek gerekir.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler Video İzle

Cilt Lekelerine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Cilt lekelerinden kurtulmak için öncelikle bu lekelere neden olan temel faktörü belirlemekte fayda vardır. Aşağıda cilt lekelerine sebep olan etkenler paylaşılmıştır.

 • Çeşitli ilaçlar kullanmak
 • Genetik kaynaklı faktörler
 • Bronzlaştırıcı ürünler kullanmak
 • Uzun süre güneşe maruz kalmak
 • Solaryum uygulaması yaptırmak
 • Kimyasal bakım ürünleri kullanmak

Açık cilt rengi tonlarına sahip olan kişilerin, güneşin zararlı ışınlarından etkilenme oranları daha fazladır. Bu da hem cildin erken yaşlanmasına, hem de deformasyona uğramasına neden olur. Yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremler kullanarak bu deformasyonu en aza indirmek mümkün olmaktadır. Güneş kremlerini sadece yaz aylarında değil kış aylarında da düzenli şekilde kullanmak gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle kar yağışlarında güneş ışınlarının daha fazla yansıdığı tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise beyaz renge sahip olan karın rengi absorbe etmemesidir. Bu da cildin güneşten daha fazla etkilenmesine yol acar.

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ciltteki lekelerinden kurtulmanın iki ana yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler bitkisel (doğal) yöntemler ve medikal (ilaçlı veya operasyon gerektiren) yöntemler olarak sınıflandırılmaktadır. Bu iki ana kategori kendi içerisinde pek çok farklı alternatifler içermektedir. Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları bulunur. Ancak eğer cilt lekeleri yüksek seviyede değilse bu durumda bitkisel yani doğal içerikli yöntemler uygulanabilir.

Cilde uygulanan bitkisel yağlar ve doğal maske kürleri, ciltte bulunan lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Doğal yöntemlerin ve bitkisel yağların cilde fayda sağlaması için düzenli ve istikrarlı kullanım gerektiği unutulmamalıdır. Tedavinin sonuç vermesi için doğal bitkileri periyodik aralıklarla uygulamak gerekir. Aksi takdirde sonuç almak mümkün değildir.

Cilt Lekelerine Çözüm

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler, doğal yöntemler kategorisinde yer almaktadır. Bu bitkilerin düzenli olarak kullanılması durumunda cildin lekelerden arınması mümkündür. Cilt için bitki kullanımının çoğunlukla bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak kişinin herhangi bir bitkiye karşı teşhis edilmiş alerjisi varsa, bu tür bitkisel yöntemleri uygulamadan önce doktor onayı almasında fayda vardır.

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler, cildin tahriş olmadan ve uzun süre içerisinde onarılmasını sağlar. Yani hem sağlık açısından avantaj sahibiyken, hem de uzun vadede sonuç vermesi nedeniyle dezavantaj sahibidir. Medikal yöntemlerde ise avantaj ve dezavantaj tam tersi olarak ortaya çıkar. Kısa sürede sonuç veren medikal yöntemler, cildin tahriş olmasına, deformiteye ve kızarıklıklara sebep olabilmektedir. Her iki yöntemin artıları ve eksileri doğru değerlendirilmeli ve bu doğrultuda tedavi yöntemi tercih edilmelidir.

Kişinin cildindeki lekeler ağır ve derin değilse bitkisel yöntemler oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Ancak doğuştan var olan cilt lekeleri ve yanık lekelerinin bitkisel yöntemlerle giderilmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu durumda cilt doktoruna başvurarak uygulanması gereken tedavi hakkında bilgi alınmalıdır. Doktorunuz cildin kimyasal ürünlerle soyulmasını ya da cerrahi operasyon yapılmasını uygun görürse, bu doğrultuda bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Kişinin cilt yapısı, yaşı, genetik özellikleri, cinsiyeti gibi pek çok ayrıntı tedavi yöntemlerinin başarı oranını etkilemektedir.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler arasında pek çok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatifler doğal olduğu için ağır yan etkilere neden olmaz. Hemen herkesin uygulayabileceği bu doğal yöntemler, cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu bitkisel yöntemlerin düzenli olarak haftada 2 – 3 defa uygulanmaları, tedavi sürecini olumlu etkilemektedir. Aşağıda cilde iyi gelen bitkiler paylaşılmıştır.

 • Biberiye

Biberiye

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler arasında önemli yeri olan biberiye cilt lekelerine çözüm konusunda oldukça başarılıdır. Biberiye yapraklarını havanda ezip birkaç damla biberiye yağı ekleyerek macun kıvamı elde edilir. Bu karışımı cilde sürüp 15 – 20 dakika beklettikten sonra yıkamak yeterli olacaktır. Biberiye, cildin canlanmasında ve sivilcelerin kurutulmasında etkilidir.

 • Aşk Otu

Aşk Otu

Aşk otunu aktarlardan satın almak mümkündür. Bu bitkinin kökü suda kaynatılarak oldukça etkili bir su oluşturulur. Ilık hale getirilen bu aşk otu suyu, cilde sürülür. Ciltteki lekelerin giderilmesinde etkilidir.

 • Anason Tohumu

Anason Tohumu

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler içinde bulunan anason tohumlarını aktardan satın aldıktan sonra suda kaynatıp süzmek gerekir. Elde edilen su, ılık hale getirildikten sonra cilde uygulanır. Uygulama esnasında dairesel hareketler yaparak ciltteki kan akışının hızlanması sağlanır. Bu bitki cildin lekelerden arınması ve canlılık kazanması için etkili bir seçenektir.

 • Kudret Narı

Kudret Narı

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler arasında yer alan kudret narı bitkisi aktarlarda zeytinyağı içerisinde bekletilmiş hali bulunmaktadır. Hazır olarak almak istemeyen kişiler kudret narı bitkisini doğal zeytinyağında bekleterek istenilen karışımı elde edebilirler. Bu yağ ile cildi nemlendirmek, hem cildin kırışmasını hem de lekelerden arınmasını sağlamaktadır. Bu bitkisel ürünün egzamaya da iyi geldiği bilinmektedir.

 • Arpa Unu

Arpa Unu

Arpa ununu bir miktar su ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra cilde uygulamak yeterli olmaktadır. Yaklaşık 1 saat kadar ciltte bekletilmesi önerilir. Ardından cilt temizlenir. Bu yöntem ile ciltteki lekelerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

 • Aloe Vera Leke Giderici

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler arasında aloe vera da bulunmaktadır. Bu doğal yöntem ile cildi tahribata uğratmadan lekelerden arındırmak mümkündür. Aloe vera, cildin canlılık kazanmasında ve hücrelerin yenilenmesinde de oldukça etkili bir bitkidir. Aloe vera leke giderici maske uygulanışı aşağıda paylaşılmıştır.

Aloe Vera

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler arasında cildin canlanmasında ve lekelerden arınmasında rol oynayan diğer bitkiler ise üzüm çekirdeği ekstresi, limon suyu, havuç ve elma sirkesidir. Birkaç damla üzüm çekirdeği ekstresini cilde doğrudan uygulayabileceğiniz gibi bir miktar su ile karıştırarak da uygulamanız mümkündür. Limon suyu temiz cilde bir pamuk yardımıyla uygulanabilir. Havucun suyunu sıkıp cilde sürmek cilt lekelerinden kurtulmak için oldukça etkilidir. Elma sirkesi de cilt lekeleri gidermede tercih edilmektedir.

Benzer İçerik:  Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Cilt Lekesi Maskesi

Aloe vera leke maskesi için bitkinin bir yaprağını koparıp enine kesmek gerekir. Enine kesilen yaprağın içerisinde aloe vera jeli yer almaktadır. Bu jeli doğrudan cilde uygulamak yeterlidir. Jelin kuruması için yaklaşık 20 dakika beklenir ve ardından cilt ılık su ile yıkanarak temizlenir. Bu yöntemi haftada birkaç defa uygulamak yeterli olacaktır.

Aloe vera maskesi kadar salatalık maskesi de cilde oldukça iyi gelmektedir. Bunun için salatalık kabuklarını ya da salatalık dilimlerini cilde sürmek ve kurumasını beklemek yeterli olmaktadır. Salatalığın içerisindeki C vitamini, cildin yenilenmesinde ve canlanmasında rol oynar. Salatalık aynı zamanda güçlü bir antioksidan olduğu için beslenme düzenine de eklenmesi tavsiye edilir. Düzenli olarak salatalık tüketmek cildin canlılık kazanmasında etkili olacaktır.

Elma Sirkesiyle Cilt Lekelerine Son

Elma sirkesinin cilde faydaları oldukça fazladır. İnsan sağlığı için mucizevi özelliklere sahip olan elma sirkesi, cilt lekelerinin giderilmesinde de önemli rol oynar. Cilt lekelerinden kurtulmayı sağladığı gibi sivilce oluşumunu da engellemektedir. Aşağıda elma sirkesinin cilde sağladığı faydalar detaylı olarak paylaşılmıştır.

 • Sivilce (akne) oluşumunu engeller

Cilt, yağlı bir yapıda olduğu için belli bir pH değerine ve asidik özelliğe sahiptir. Cildin sahip olması gereken ideal pH değeri 4 ila 6 arasındadır. Bu değer zamanla artabilmekte ya da azalabilmektedir. Cildin asidik yapısının zamanla bazik yapıya dönüşmesi, akne oluşumunu tetikler. Özellikle yağlı ortamlarda bunulmak, hava kirliliğine maruz kalmak, kalitesi düşük makyaj malzemeleri kullanmak ve makyajı çıkarmadan uyumak gibi durumlarda cildin pH ve asidik dengesi bozulmaktadır. Elma sirkesi, bu bozulan dengenin yerine getirilmesinde büyük rol oynar. Anti bakteriyel özelliğe sahip olması cildin canlılık kazanmasında etkilidir.

 • Güneş yanıklarına iyi gelir

Güneş yanıkları, özellikle yaz aylarında meydana gelen hem estetik açıdan hem de sağlık açsından istenmeyen bir durumdur. Güneş yanıklarından oluşan cilt lekelerine çözüm için güneş yanığı olan bölgelere elma sirkesi uygulamak yeterli olacaktır. O bölgenin nemlenmesi, acıyı azaltacak ve lekelerin giderilmesini sağlayacaktır.

 • Cilt lekelerini yok eder

Elma sirkesiyle cilt lekelerine son vermek mümkündür. Bunun için lekeli olan bölgeye elma sirkesi sürmek ve o şekilde bekletmek yeterli olmaktadır. Bu uygulamayı her gün yapmak mümkündür.

 • Cildin nemlenmesini sağlar

Cildin ihtiyacı olan pH dengesini sağlayarak nemlenmesinde rol oynar. Elma sirkesi hem çok kuru olan hem de çok yağlı olan cilt tipleri için uygun bir üründür. Tüm cilt tiplerine uyum sağlaması, elma sirkesinin mucizevi özelliklerinden biridir.

 • Cildin kırışmasını engeller

Elma sirkesinin cildi nemlendirmesi ve gerekli dengeyi sağlaması sonucunda kırışıklıkların önlendiği gözlemlenmiştir. Kırışıklıklar özellikle çok kuru olan ciltlerde, yer çekiminin de etkisi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Elma sirkesinin cildi yeteri kadar nemlendirmesi sonucunda ciltteki kırışıklıkların engellendiği bilinmektedir.

 • Tırnak mantarına iyi gelir

Elma sirkesi ile tırnaklardaki mantarı tedavi etmek de mümkündür. Özellikle ayak parmaklarındaki ve tırnaklardaki mantarlar, düzenli elma sirkesi kullanımı ile yok olmaktadır. Bunun için elma sirkesini tırnağa bolca sürmek yeterli olmaktadır. Bu uygulamayı günde 3 defa yapmaya özen göstermek gerekir. Tırnaktaki mantar tamamen geçinceye kadar uygulanmalıdır.

 • Selülitlerin azalmasında etkilidir

Elma sirkesini bir miktar masaj yağı ile karıştırarak selülitli bölgeye uygulamak, o bölgenin selülitlerden arınması için oldukça etkilidir. Her banyoda uygulanması gereken bu yöntem, 1 ayın sonunda sonuç vermektedir.

 • Kepek sorununu ortadan kaldırır

Elma sirkesini bir miktar su ile karıştırıp saçlara uygulayarak kepek sorunundan kurtulmak mümkündür. Uygulama esnasında kafa derisine masaj yapılması, o bölgenin uyarılması için önemlidir.

 • Siğil sorununa iyi gelir

Elma sirkesi ile siğillerden kurtulmak mümkündür. Siğil olan bölge güzelce temizlendikten sonra bir pamuk yardımıyla elma sirkesi sürülür. Bu pamuk siğil olan bölgede bir sürü bekletilirse daha fazla verim almak mümkündür. Siğil renk değiştirip kuruyana kadar bu işlem yapılmalıdır. Siğil tamamen kuruduktan sonra seyrek aralıklarla yapılması mümkündür.

Elma Sirkesinin Cilde Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesini cilde uygulamadan önce cildi güzelce temizlemek gerekir. Ciltteki gözeneklerin temizlenmesi, elma sirkesini absorbe etmesi için önemlidir. Temiz cilde pamuğa dökülen elma sirkesi sürülür. Daha sonra en az 20 dakika bekletilir. Dilerseniz cildi hiç yıkamasanız da olur. Ancak sirke kokusundan rahatsız olan kişiler 20 dakika sonra ciltlerini soğuk suyla yıkayabilirler.

Elma sirkesinin cilde fayda sağlaması için düzenli olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun için her gün periyodik olarak elma sirkesi uygulanabilir.

Cilt Lekelerini Geçiren Bitkisel Yağlar

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler içerisinde bitkisel yağların da önemi büyüktür. Bu yağlar aşağıda paylaşılmıştır.

 • Lavanta Yağı

Lavanta Yağı

Hoş kokusu ile dikkat çeken lavanta yağının cilt için de faydası bunulmaktadır. Lavanta yağı ile sakinleştirici bir etki yaratırken ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlamak da mümkündür. Güneş lekelerine ve sivilce izlerine iyi gelen lavanta yağı har cilt tipine uygundur. Aynı zamanda stresi azalttığı da bilinmektedir.

 • Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Akne oluşumunu engelleyen çay ağacı yağı, anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede ciltte sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin uzaklaşmasını sağlar. Çay ağacı yağı, yağ hücrelerinin ürettiği yağları düzenlemede de etkilidir. Böylece ciltteki deri dökülmelerini büyük oranda azaltır.

 • Havuç Tohumu Yağı

Havuç Tohumu Yağı

Havuç tohumu yağı, cildin canlılık kazanmasında ve hücrelerin yenilenmesinde rol oynar. Böylece pürüzsüz bir cilt oluşumunu sağlar. Havuç tohumu yağı ile cilt lekelerini yok etmek mümkün olmaktadır.

 • Portakal Çiçeği Yağı

Portakal Çiçeği Yağı

Portakal çiçeği yağı, cildin gerginlik kazanmasında oldukça etkilidir. Bu sayede ciltteki sarkmaların engellenmesi ve cildin elastikiyet kazanması mümkün olur. Hücrelerin yenilenmesinde rol oynayarak cilde parlaklık kazandırır. Antiseptik özelliğe sahip olan portakal çiçeği yağı, vücuttaki yağ üretimini de dengelemektedir. Bu sayede cildin kurumasını önler.

 • Gül Yağı

Gül Yağı

Gül yağı, anti bakteriyel özelliğe sahip olan bitkisel yağların başında gelir. Bu bitkisel yağ, kuru ciltlerin nemlenmesinde ve cildin yenilenmesinde rol oynar. Hücre dokusunu iyileştiren gül yağı, birçok deri ve cilt hastalığına da iyi gelir. Bunlardan bazıları dermatit, egzama ve sedef hastalığıdır.

 • Sığla Ağacı Yağı

Sığla ağacı, ciltteki akne oluşumunu engellemede oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olması ve cilt gözeneklerini temizlemesi, cildin doğal ve sağlıklı görünüm kazanmasında etkilidir. Sığla ağacı yağı, ciltteki kızarıklıkların giderilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Aynı zamanda cildin nemlenmesini sağlar ve çatlak oluşumunu önler.

 • Sakız Ağacı Yağı

Sakız ağacı yağı, cilde nemlilik kazandırarak kurumasını ve kırışmasını engeller. Bu bitkisel yağ anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Bu sayede yaşlanma etkilerini oldukça azaltır. Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar ve doğal bir görünüm sunar. Sakız ağacı yağı kullanarak güneş lekelerinden kurtulmak da mümkündür.

 • Ylang Ylang Yağı

Ylang ylang yağı, ciltteki döküntülerin giderilmesinde etkili bir yağdır. Cildin elastikiyet kazanmasında rol oynar. Bu da yaşlanma etkilerini azaltır ve cildin canlılık kazanmasını sağlar. Cildin nemlenmesinde de etkili olan ylang ylang yağı, diğer yağlarda olduğu gibi orijinal bitkisel yağ olmalıdır. Aksi takdirde faydasını görmek mümkün olmayabilir.

 • Sardunya Yağı

Sardunya yağı, akne oluşumunu engellemede başarılı bir bitkisel yağdır. Ciltteki çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir. Bunlardan bazıları varis, kesik, çatlak, egzama gibi rahatsızlıklardır. Mantar, dermatit, yanık, morluk gibi durumlarda da kullanımı mümkündür.

 • Silhat Yağı

Silhat yağı, ciltteki yaşlılık belirtilerini azalmada oldukça etkili bir yağdır. Ciltteki hücre oluşumunu destekleyerek cilde canlılık kazandırır. Antiseptik özelliğe sahip olan silhat yağı, aynı zamanda anti bakteriyeldir. Birçok deri hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Bu bitkisel yağlardan fayda sağlamak için düzenli olarak kullanılmaları gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca bitkisel yağ satın alırken ürünün orijinal olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.