Dudak Çatlağı Nasıl Geçer?

13.12.2018
532
A+
A-

Dudak çatlağı nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce dudak çatlağı neden olur bilmek gerekir. Vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliği de dudak çatlamalarına neden olmaktadır. Dudak çatlamasının kaynağını öğrenerek daha etkili bir tedavi yöntemi uygulamak mümkündür. Bu içerikte dudak çatlaması nasıl geçer, dudak çatlaması için ne yapılmalı, dudak çatlaması bitkisel çözüm, dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur, dudak yarılmasına ne iyi gelir konuları yer almaktadır.

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Sebum, yağ bezlerinin oluşturduğu bir çeşit salgıdır. Ancak dudaklar sebum üretmemektedir. Bu da dudakların yağsız yapıda olmasına ve bazı durumlarda çabuk kurumasına, çatlamasına neden olmaktadır. Dudakların çatlamasını önlemek için eksik vitamin ve minerallerin giderilmesi gerekir. Bunun yanı sıra dudak çatlaması bitkisel çözüm alternatifleri de değerlendirilmelidir.

Dudak çatlağı oldukça acı verici ve bazın da kanamalarla sonuçlanabilen bir durumdur. Kişinin günlük yaşamını olumsuz şekilde etkilemeye yetmektedir. Kabuklanma oluşumu hem dudakların kullanımını zorlaştırmakta hem de estetik olmayan bir görünüm oluşturmaktadır. Dudak çatlamasının neden olduğunu saptayarak bu konuda önlem alınması tavsiye edilir. Aşağıda dudak çatlağı nedenleri maddeler halinde sıralanmıştır.

 • B vitamini eksikliği
 • A vitamini fazlalığı
 • Soğuk hava koşulları
 • Güneş ışığı
 • Alerjik sebepler
 • Dudakları yalamak
 • Vücudun susuz kalması (dehidrasyon)
 • Asitli yiyecekler
 • Ağızdan nefes almak
 • Şeker hastalığı
 • Tıbbi ilaç kullanımı
 • Kawasaki hastalığı (kan hastalığı)
 • Mevsim değişiklikleri

Görüldüğü gibi dudak çatlağı sebepleri farklı kaynaklara dayanabilmektedir. Hastalık kaynaklı dudak çatlamalarında hastalığın tedavi edilmesi yoluna gidilmelidir. Bu süreçte dudakları sürekli nemlendirmek gerektiği de unutulmamalıdır.

Dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur sorusuna cevap olarak B2, B3 vitaminlerinin eksikliği söylenebilir. B grubu vitaminlerinin eksilmesi dudakların kurumasına ve zamanla çatlamasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra vücuttaki bazı vitaminlerin gereğinden fazla olması da dudak çatlaması sebepleri arasında yer alır. Bu vitaminlerin başında A vitamini gelir. Ciğerde ve yumurtada bol miktarda A vitamini olduğu unutulmamalıdır. Bununla birlikte ıspanak, maydanoz gibi sebzelerde de A vitamini bulunur. Bu durumda A vitamini içeren meyve ve sebzeleri daha az tüketmeye önen göstermek gerekir.

Dudak Çatlağı Nasıl Geçer?

Çeşitli sebeplerden dolayı kurumuş olan dudakların iyileşmesi için hem beslenme düzeninde hem de dudak bakımında değişiklikler yapılması gerekebilmektedir. Bunların düzenli olarak uygulanması dudak çatlamalarının daha kısa sürede onarılmasına yardımcı olacaktır.

Çatlayan dudakların onarılması için yapılması gerekenlerin başında dudakları yumuşatmak gelir. Bunun için etkili bir kremi ya da merhem kullanılabilir. Kozmetik lip balm adı altında satılan ürünleri kullanmak yerine dermatolojik dudak bakım ürünlerini kullanmaya özen göstermek gerekir. Bakım ürünü olarak vazelin kullanımı da mümkündür. Dudaklardaki çatlamaları onarmak için E vitamini içeren ürünler tercih edilebilir. Dudak çatlağı nasıl geçer konusu altında aşağıdaki maddeleri uygulamak gerekir.

 • Bol su içmek
 • Beslenmeye özen göstermek
 • Dudakları yalamamak
 • Dudak kremi kullanmak
 • Peeling yapmak
 • Dudakları soğuk havadan korumak
 • Bitkisel diş macunu kullanmak
 • Bitkisel yağlar kullanmak
 • Sigara ve alkol kullanmamak
 • Bitkisel çözüm önerilerinden faydalanmak
 • Kozmetik ürün kullanımını sınırlandırmak
 • Ortam nemlendirici makine kullanmak

Dudak Çatlaması İçin Ne Yapılmalı?

Dudak kuruluğunun sebepleri arasında yer alan susuzluk mutlaka giderilmelidir. Susuzluğu gidermek için susamayı beklemek oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü susamak, vücudun susuz kaldığı anlamına gelen bir alarmdır. Buna fırsat vermeden gün içerisinde sürekli su içmek gerekir. Günde ortalama 2,5 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir.

Dudakları yalamak pek çok insanın fark etmeden yaptığı bir davranıştır. Bunun yanı sıra dudakları nemlendirme ve dudak kuruluğunu giderme amaçlı dudak yalayan insanlar da vardır. Fakat bu oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü tükürük yapısı, çabuk buharlaşan özelliğe sahiptir. Dudakları daha da kurutmaya neden olur.

Dudak çatlağı nasıl geçer sorusuna verilecek en etkili cevaplardan biri de peeling yapma gerekliliğidir. Dudaklara peeling yaparak ölü derinin atılması sağlanır. Ayrıca dudaklardaki kabuklanmaların koparılmaması önemlidir. Aksi takdirde kopan kabuklar kanamalara ve enfeksiyonlara neden olabilir. Bunun yerine düzenli olarak dudak peelingi yapılması gerekir. Dudak çatlaması bitkisel çözüm önerileri başlığı altında doğal peeling tarifleri yer almaktadır. Dişleri fırçalarken dudaklar da diş macunundan etkilenebilmektedir. Bu etkiyi azaltabilmek adına daha temiz içeriğe sahip olan ve florür içermeyen diş macunlarını tercih etmek doğru olacaktır.

Hindistan cevizi yağı, kuşburnu çekirdeği yağı, badem yağı, zeytinyağı, jojoba yağı, kakao yağı gibi doğal ve bitkisel içerikli yağları kullanarak da dudak onarımı yapmak mümkündür. Dudakların doğal şekilde nemlenmesini sağlayan bu bitkisel yağların düzenli olarak kullanılmaları tavsiye edilir. Dudak çatlağı nasıl geçer arayışında olan kişiler bilmelidir ki en etkili dudak onarıcı ürün Hindistan cevizi yağıdır.

Dudak çatlamalarını gidermek için dudak çatlaması bitkisel çözüm önerileri denenmelidir. Bu önerilerin düzenli ve istikrarlı bir şekilde uygulanmaları gerektiği unutulmamalıdır. Ruj gibi kozmetik ürünlerin kullanımı dudakların daha fazla kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Özellikle çatlamış olan dudaklara ruj sürülmesi yerine bitkisel yağlarla onarılması sağlanmalıdır. Ofis, ev gibi ortamlarda buhar makineleri kullanarak ortamın nemlenmesini sağlamak mümkündür. Böylece dudaklardaki çatmalara azalır ve onarılması daha kolay olur.

Dudak Çatlaması Bitkisel Çözüm Önerileri

Dudak çatlaması geçmiyor diye yakınan insanların uygulaması gereken en etkili yöntemler bitkisel yöntemler olacaktır. Ancak bu yöntemlerin başarılı sonuç vermesi için düzenli olarak yapılması gerekir. Bir iki defa uygulanmasından sonra %100 çözüm beklemek doğru olmaz. Sürekli uygulayarak daha etkili bir sonuç elde etmek mümkündür. Dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel önerileri merak edenler aşağıda bulunan alternatifleri değerlendirebilirler.

 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir: Doğal peeling

Kurumuş dudaklara doğal peeling yaparak dudakların sağlığına kavuşması sağlanır. Bunun için 2 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı esmer şeker karıştırılıp dudaklara hafifçe sürtülür ve ölü derinin uzaklaşması sağlanır.

 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir: Hindistan cevizi yağı

Dudak çatlamalarının onarımı için en etkili yöntem Hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Hindistan cevizi yağı içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamininin ise dudakları, cildi ve saçı besleme özelliği bulunur. Aynı zamanda dudak ve cilt hücrelerinin yenilenip çoğalmasında etkilidir.

Dudak çatlağı nasıl geçer sorusu için Hindistan cevizi yağını oda sıcaklığında kullanmak gerekir. Bir kaşık yardımıyla alınan yağı parmaklarla dudaklara sürmek yeterli olacaktır. Daha sonra dudaklar yıkanmasa da olur. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda yenebilen bir ürün olduğu için sağlığa herhangi bir zararı yoktur.

 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir: Bal

Çatlayan dudaklara en iyi gelen bitkisel yöntemlerden bir tanesi de baldır. Dudak çatlaması bitkisel çözüm önerileri arasında olan bal, dudakların nemlenmesini ve beslenmesini sağlar. Böylece kabuklaşan dudakların yumuşaması mümkün olur. Balı dudaklara sürüp 5 – 10 dakika bekletmek ve ardından yıkamak yeterli olacaktır.

 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir: Badem yağı

Dudak çatlaması için ne yapılmalı diye merak eden kişilere verilebilecek en etkili önerilerden biri badem yağı kullanımıdır. Badem yağının içerisinde B2 vitamini (riboflavin9 bulunur. Bu da dudak onarımında oldukça etkili bir vitamindir. Badem yağı ayrıca E vitamini ve protein de içermektedir. Badem yağını dudaklara parmakla yedirmek dudak çatlaması geçmiyor diyen kişiler için etkili olacaktır.

Benzer İçerik:  Ayak Tırnağı Kalınlaşması

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Bitkisel Tarifler

Evde uygulanabilecek bitkisel tariflerle dudak çatlağı nasıl geçer konusuna çözüm bulmak mümkündür. Bunun için aşağıda yer alan bitkisel ve doğal tarifler uygulanmalıdır.

Dudak çatlamasına doğal peeling tarifi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Uygulanışı

Her iki malzeme iyice karıştırılır ve ardından dudaklara sürülür. Dudaklara sürerken masaj yapar gibi sürmekte fayda vardır. Şekerin pütürlü yapısı dudaklardaki ölü derinin atılmasında etkilidir. Böylece doğal peeling etkisi yaratılır. 4 – 5 dakika dudaklara masaj yaptıktan sonra yıkanır ve ardından dudaklar nemlendirilir. Nemlendirme işlemi için bitkisel bir yağdan faydalanmak mümkündür.

Dudak çatlamasına Hindistan cevizi yağı + zeytinyağı tarifi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Yarım çay kaşığı bal

Uygulanışı

Tüm malzemeler cam bir kasede iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım dudaklara sürülür ve 5 – 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra yıkanır ve dudaklar kurulanır. Bu tarifi her gün uygulamak mümkündür. Hindistan cevizi yağı ile zeytinyağının besleyici özellikleri bir araya gelerek dudak çatlamalarının giderilmesinde etkin rol oynar.

Dudak çatlamasına bal + badem yağı tarifi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı

Uygulanışı

Bal ve badem yağı iyice karıştırılarak dudaklara sürülür. Sürme işlemi sırasında küçük dairesel hareketler yaparak dudaklardaki kan akışının hızlanması sağlanır. Bu şekilde 5 – 10 dakika beklettikten sonra dudaklar ılık suyla yıkanır. Bu tarifi her gün uygulamak mümkündür.

Dudak çatlamasına mango tarifi

Malzemeler

 • 1 dilim olgun mango

Uygulanışı

Yumuşamış olan mango çatalla ezilerek püre kıvamına getirilir. Ardından dudaklara sürülür ve 5 – 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Dudak çatlağı nasıl geçer sorusuna etkili bir cevap olan mango, dudakların nemlenmesini ve onarılmasını sağlar.

Dudak Yarılmasına Ne İyi Gelir?

Dudak kuruluğu bur süre sonra dudakların çatlamasına ve yarılmasına neden olabilmektedir. Oldukça ağrılı olan dudak yarılmaları, enfeksiyon riskiyle de karşı karşıyadır. Bu riskleri ortadan kaldırmak için dudak bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Aşağıda dudak yarılmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olacak nitelikte bitkisel yöntemler sunulmuştur.

 • Dudak yarılmasına ne iyi gelir: Deniz tuzu

Tuzlu yiyecekler tüketmek dudak kuruluğunu tetikler. Ancak deniz tuzunu peeling etkisi yaratmak için dudaklara sürmek oldukça etkileyici sonuçlar ortaya çıkarır. Tuzun enfeksiyonu önleme özelliği de bulunduğu için dudak yarılmasına ne iyi gelir sorusuna etkili bir cevaptır ve dudak yarılmalarında uygulanması tavsiye edilir.

1 tatlı kaşığı deniz tuzu, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ile iyice karıştırılır. Ardından masaj yaparak dudaklara sürülür ve ılık su ile yıkanır. Tuz, enfeksiyon oluşumunu önlerken Hindistan cevizi yağı ise dudakların nemlenmesini ve onarılmasını sağlayacaktır. Bu uygulama peeling etkisi de yaratır.

 • Dudak yarılmasına ne iyi gelir: Aloe vera jeli

Aloe vera bitkisinin yapraklarını enine kesip içerisindeki jeli dudaklara sürerek oldukça etkili bir dudak bakım uygulaması yapmak mümkündür. Uygulanan aloe vera jeli, dudaklarda 5 – 10 dakika kadar bekletilir ve ardından ılık su ile yıkanır. Dudak çatlaması geçmiyor diyen kişiler bu uygulamayı her fün yapmak durumundadır.

 • Dudak yarılmasına ne iyi gelir: Hardal yağı

Dudaktaki çatlamaların ve yarılmaların giderilmesinde en etkili olan bitki yağlarından bir tanesi de hardal yağıdır. Hardal yağının dudakları onarma ve canlandırma özellikleri bulunur. Hardal yağını dudaklara tek başına sürmek mümkündür. Bunun yanı sıra Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak da sürülebilir. Yağın dudaklara sürülmesinden sonra 10 dakika kadar dudakta kalması sağlanır. Bu uygulamayı her gün yaparak dudak çatlaması bitkisel çözüm önerisinden etkin bir şekilde faydalanılabilir.

 • Dudak yarılmasına ne iyi gelir: Gül yaprağı

Bir avuç gül yaprağını sütle kaynatıp ılıdıktan sonra dudaklara sürmek oldukça etkili bir çözüm önerisidir. Bu sayede hem dudaklardaki ölü deriler arındırılır hem de bakterilerin giderilmesi sağlanır.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Suna Dumankaya Tarifi

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın dudak çatlaması bitkisel çözüm önerisi bulunmaktadır. Bu öneriyi düzenli olarak uygulayarak dudak çatlamalarının giderilmesi mümkündür. Tarifin detayları aşağıda yer almaktadır.

Malzemeler

 • Ceviz yaprakları
 • 1 çay kaşığı bal

Uygulanışı

Ceviz yaprağını dudaklara bastırarak uygulamak, dudak kuruluğunun giderilmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra ceviz yapraklarını kaynatıp oluşan suya pamuk batırarak dudaklara sürmek de mümkündür. Daha sonra dudakları nemlendirmek için dudaklara bal sürülmelidir.

Malzemeler

 • Adaçayı
 • 1 çay kaşığı bal

Uygulanışı

Adaçayı yaprakları suda kaynatılır ve ılıması sağlanır. Ardından bir pamuk yardımıyla dudaklara sürülür. Bu şekilde 15 dakika kadar bekletilir. Dudakları nemlendirmek için bal sürülmesi önerilir. Bu uygulamayı düzenli şekilde yaparak dudakların nemlenmesini sağlamak ve kuruluğu önlemek mümkün olmaktadır.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Tarifi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun sunmuş olduğu bu tarifi uygulayarak dudak çatlaması bitkisel çözüm önerisi sağlanabilir. Tarifin detayları aşağıdadır.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı susma yağı

Uygulanışı

Her iki malzeme cam bir kasede iyice karıştırılır. Ardından çatlamış olan dudaklara sürülür. Bu şekilde 15 dakika kadar beklettikten sonra dudaklara masaj yaparak çıkarılması sağlanır ve ılık suyla yıkanır. Bu tarifin doğal peeling özelliği bulunur. Bu sayede dudaklardaki ölü derilerin atılmasını sağlar. Bu şekilde dudak çatlağı nasıl geçer sorusuna cevap bulmak mümkün olur. Bu uygulama ile dudak çatlamalarını önlemek için haftada 1 – 2 defa uygulanması gerekir. Bununla birlikte gün içerisinde bol su tüketmeye ve tuzlu yiyecekler yememeye de dikkat edilmesi gerekir.

Dudak Çatlamasını Önlemek İçin Öneriler

Dudak çatlamasını önlemek için uygulanması gereken bazı tavsiyeler bulunmaktadır. Bunları düzenli olarak yaparak dudakların kurumasını, çatlamasını ve yarılmasını engellemek mümkündür.

 • Dudakları sürekli nemlendirmeye özen göstermek gerekir. Dudakların yeteri kadar nemlenmemesi çatlamalara ve kanamalara neden olur. Bunun için hem bol su içilmeli hem de dudaklara bitkisel yağlar sürülmelidir.
 • Dudak çatlağı nasıl geçer sorusunun cevaplarından biri de dudaklardaki kabukların sağlıklı bir şekilde giderilmesidir. Dudaklardaki kabuklanmalar ölü derilerden meydana gelir. Bu ölü derilerin uzaklaştırılması önemlidir. Ancak oluşan kabuklanmayı koparmaya çalışmak kanamalara neden olur. Bunun yerine doğal ve bitkisel peeling yöntemlerini uygulayarak dudaklardaki ölü hücreler atılmalıdır.
 • Beslenme düzenine mutlaka özen gösterilmesi gerekir. Çok tuzlu yiyecekler tüketmek cildin ve dudakların daha çabuk kurumasına neden olur. Bu nedenle aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca vücuttaki eksik olan vitamin ve minerallerin yapılacak kan tahlili ile belirlenmesi sonucunda giderilmesi gerekir.
 • E vitamininin cildin onarımında etkin rol oynadığı bilinmektedir. Bu etkiyi arttırmak adına E vitamini içeren yağları dudaklara sürerek dudakların beslenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Dudak çatlaması ruj kullanımında daha da olumsuz tepkiler verebilmektedir. Bunun nedeni ise ruj gibi kozmetik ürünlerin temiz bir içeriğe sahip olmamasıdır. İçeriğinde çeşitli kimyasalların ve kalitesiz yağların bulunduğu rujlar, dudak çatlamalarında bir süre kullanılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.