Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

02.06.2018
584
A+
A-

Dudak çatlamasına ne iyi gelir konusu özellikle dudak kuruluğu yaşayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Dudak çatlamasına neden olan faktörlerin değerlendirilip bunları ortadan kaldırma ya da tedavi etme yöntemlerini uygulamak gerekir. Bu içerikte dudak çatlamasına ne iyi gelir, dudak kuruluğuna iyi gelen kremi, dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer. Dudak yarılmasına ne iyi gelir, dudak çatlaması için ne yapılmalı konularına yer verilmiştir.

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Dudakların neden çatladığını belirlemek, tedavi yöntemlerinin şeklini ve süresini belirlemede önemlidir. Herhangi bir hastalık, vitamin eksikliği ya da vitamin fazlalığı gibi durumlarda meydana gelen dudak çatlamalarını önlemek için problemin ortadan kaldırılması gerekir. Bunların yanı sıra dudak çatlamalarına neden olan çevresel faktörler de bulunmaktadır. Dudak çatlaması neden olur sorusunun cevapları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Güneşe çok fazla maruz kalmak, dudaklardaki suyun yok olmasına neden olmaktadır. Bu da dudak çatlamalarına neden olur.
 • Rüzgara ve soğuğa maruz kalmak da dudakların kurumasındaki en büyük etkendir.
 • Soğuk algınlığı, grip gibi vücudun dengesini bozan hastalıklar dudak kuruluğu ve dudak çatlaması sorunlarına sebep olabilir.
 • Dudak yalama alışkanlığı, dudak kuruluğunun en yaygın sebeplerinden biridir.
 • Dudak çatlaması neden olur sorusunun cevaplarından biri de sağlıksız ve dengesiz beslenme düzenidir. Aşırı asitli yiyecekleri, A vitamini içeren besinleri ve fazla tuz ihtiva eden yiyecekleri fazla tüketmek dudakların kurumasına yol açar.
 • Yeteri kadar su içilmemesi hem vücudun hem de dudakların kurumasına neden olan etkenlerden bir tanesidir.
 • Temiz içeriğe sahip olmayan kalitesiz makyaj malzemeleri kullanımı dudakların kurumasına yol açabilir.
 • Sjögren sendromu, Kawasaki hastalığı, diyabet, alerjik reaksiyonlar, makrositoz hastalığı ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların da dudak kuruluğuna neden olduğu bilinmektedir.
 • B vitamini eksikliği de dudak kurumasına yol açabilmektedir.

Bebeklerde Dudak Çatlaması

Dudaklar, sebum bulundurmayan bölgelerdir. Yağ bezlerinin oluşturduğu sebumun dudaklarda bulunmaması; dudakların daha çabuk kurumasına ve çatlamasına neden olur. Bu nedenle dudakların dışarıdan ve içeriden müdahalelerle düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. Dudakları nemlendirme hakkında detaylı bilgi için dudak çatlamasına ne iyi gelir başlığını inceleyebilirsiniz.

Özellikle soğuk havalarda daha çabuk kuruyan ve çatlayan dudaklar bazı hastalıkların ya da vitamin eksikliklerinin habercisi de olabilmektedir. Bu konuyu netleştirmek için yapılması gereken en etkili yöntem kan tahlili yaptırmak olacaktır.

Bebeklerde dudak çatlaması ise ciddiye alınması gereken bir konudur. Yetişkinlerin zarar görmeden atlatabileceği dehidrasyon (vücudun susuz kalması) durumunu bebekler tolere edemeyebilir. Bebeklerdeki dudak çatlamaları eğer susuzluk dışında gelişmişse (ilaç kullanımı, vitamin ve mineral eksikliği, oksijensiz kalma, alerjik reaksiyon…) vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Bebeklerdeki dudak kuruluğu dikkate alınması gereken bir konudur. Bu nedenle bebeklerde dudak çatlamasına ne iyi gelir arayışında olan kişiler acil olarak doktora başvurmalıdırlar.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlamasına iyi gelen pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak dudak kuruluklarını önlemek mümkündür. Bu sayede olası dudak yarılmaları da önlenmiş olur. Aşağıda dudak çatlamasına ne iyi gelir adı altında öneriler bulunmaktadır.

 • Dudakları soğuktan korumak gerekir.

Dudakları soğuktan korumak için atkı veya şal kullanarak dudaklar kapatılabilir. Aynı zamanda vazelin gibi yoğun nemlendirme özelliği olan ürünler kullanmak da dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusunun cevabıdır.

 • Beslenme düzenine özen göstermek gerekir.

Tuzlu besinler vücudun daha fazla kurumasına yol açmaktadır. Dudaklardaki kurumayı önlemek adına tuzlu gıdaları daha az tüketmeye özen göstermek gerekir. Aynı zamanda et, balık, koyu yeşil yapraklı sebze, meyve, süt, tam tahıl, fasulye gibi B vitaminlerini içeren besinleri tüketerek dudak kuruluğu önlenebilir.

 • Gün içerisinde bol miktarda su içilmelidir.

Dehidrasyon adı verilen vücudun su kaybetmesi olayı, dudakların çatlamasına ve kurumasına neden olur. Bunu önlemek adına bol su içmek gerekir. Suyu kahveden ve çaydan alma düşüncesi yanlıştır.

 • Güneşe direkt olarak maruz kalınmamalıdır.

Güneşin zararlı ışınlarının vücuda olan etkisini azaltmak adına güneşten koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Nemlendirme amaçlı kullanılan dudak kremlerinin 15 SPF özelliği olanlarını kullanarak güneşten korunmak mümkün olur.

 • Ağızdan nefes alınmamalıdır.

Ağızdan nefes almak dudakların hızla kurumasına yol açar. Bu nedenle burundan nefes alınması tavsiye edilir.

 • Dudakları nemlendirmek için yalamamak gerekir.

Dudakları yalayarak kuruluğunu giderme düşüncesi doğru değildir. Çünkü tükürüğün buharlaşma hızı oldukça fazladır ve bu da dudakların daha fazla kurumasına neden olur.

 • Sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de sigara ve alkol kullanmamak gerektiğidir. Dudaklara sürekli değen şeyler, onların hızla kurumasına ve çatlamasına neden olur. Ayrıca bu maddelerin vücuda zararları bulunmaktadır.

 • Bitkisel ağız bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Diş macunu ve ağız bakım suyu gibi ürünlerin bitkisel olması tavsiye edilir. Florür maddesinin dudakları daha da kuruttuğu bilinmektedir. Bu nedenle florür içermeyen diş macunları tercih edilebilir.

Dudak Çatlaması İçin Ne Yapılmalı?

Dudak çatlamalarını önlemenin ya da tedavi etmenin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde uygulanabilen yöntemlerle de etkili sonuçlar elde edilebilir. Aşağıda dudak çatlaması için ne yapılmalı sorusunu içeren cevaplar maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Dudakları çok sıcak ve çok soğuk havalardan korumak önemlidir. Her iki hava koşulu da dudakların hızla kurumasına ve çatlamasına yol açar.
 • A vitamini fazlalığının dudak kurumasına neden olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde bacaklarda kaşıntılara da neden olabilen A vitamini fazlalığı, bu vitamini içeren besinlerin tüketilmemesiyle azaltılabilir. Bunların başında yumurta, ciğer, havuç, et gelmektedir.
 • Gün içinde bol bol su tüketilmesi gerekir. İçilen suyun herhangi bir işlemden geçmemesi önemlidir. Yani günlük tüketilen kahve ve çayların vücudun su ihtiyacını karşılamadığı bilinmelidir. Suyu, işlenmemiş ve doğal olarak tüketmek gerekir.
 • Dudak çatlaması için ne yapılmalı sorusuna cevap olarak bitkisel yöntemlerin uygulanması gerektiği söylenebilir. Kimyasal içerikli kozmetik ürünler kullanmak yerine evde kolaylıkla hazırlanabilen yöntemler uygulanmalıdır.
 • Dudakları ısırmak ve yalamak gibi tiklere sahip olan kişilerin bunları bırakmak için çabalamaları gerekir. Dudakların yalanması düşünülenin aksine kuruluğu arttırır. Dudakları ısırmak ve kabukları koparmak da yaralanmaları arttırarak estetik olmayan bir görüntü oluşmasına neden olur.
 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde uygulanabilen yöntemlerin mutlaka düzenli olarak uygulanması gerekir. Süreklilik ve istikrar dudak çatlaklarının giderilmesindeki en önemli faktörlerdir.
 • Yoğun nemlendirme özelliğine sahip bakım ürünlerini kullanarak soğuktan ve çatlaklardan korunmak mümkündür.
 • Dudak yarılmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak tuz içeren bitkisel peeling uygulamalı yapılması gerektiği söylenebilir.
 • Dudak kurumalarına neden olan bir diğer faktör kansızlıktır. Kansızlığın teşhisi için kan tahlili yapılması gerekir. Kansızlık sorununu ortadan kaldırarak dudak kuruluğu önlenebilir.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Bitkisel Yöntemler

Dudak çatlamasına ne iyi gelir diye merak eden kişiler için çeşitli bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler hem doğal olduğu için hem de maliyeti diğer ürünlere göre daha düşük olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde uygulanabilen bu yöntemler sürekli ve düzenli olarak yapıldığı takdirde başarılı bir sonuç elde etmek mümkün olur.

 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir: Ceviz yağı
Benzer İçerik:  Yüz Gerdirme Nedir Nasıl Yapılır?

Ceviz yağının faydaları oldukça fazladır. Egzama gibi hastalıklara iyi gelen ceviz yağı, cilt ve dudak kuruluklarında da onarıcı etkiye sahiptir. Ceviz yağını parmaklarla dudaklara masaj yapar gibi sürmek ve 15 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının hem seç hem de cilt için oldukça fazla yararı bulunur. Bununla birlikte dudak çatlamaların ada iyi geldiği bilinmektedir. Oda sıcaklığındaki Hindistan cevizi yağını parmak yardımıyla dudaklara sürüp bekletmek yeterli olacaktır.

 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir: Salatalık

Salatalık, bol miktarda su ihtiva eden bir besindir. Cilt sağlığı için oldukça etkili olan salatalık, dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusunun da cevabıdır. Cildin ve dudakların nemlenmesini ve derinlemesine temizlenmesini sağlar. Ayrıca göz altı morluklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Salatalığı rendeleyip suyuyla birlikte cilde ve dudaklara sürüp 15 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir: Mango

Mangonun dudak çatlaklarını onarmada etkili bir meyve olduğu bilinmektedir. Bunun için mangoyu püre haline getirip dudaklara sürdükten sonra 15 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Bu şekilde kullanımının yanı sıra mangoyu beslenme düzenine ekleyerek tüketmek de fayda sağlayacaktır. Dudak çatlaması için ne yapılmalı sorusuna cevap olarak mango yağı kullanmak da mümkündür. Market veya aktarlardan alınacak olan mango yağını dudaklara parmak vasıtasıyla sürüp 15 dakika bekletmek yeterlidir.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Yöntemler

Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde uygulanan yöntemler de merak edilmektedir. Düşük maliyetle uygulanması mümkün olan bu yöntemlerin düzenli aralıklarla yapılması önem taşır.

 • Dudak çatlaması için ne yapılmalı: Vazelin

Vazelin, yoğun nemlendirme özelliğine sahip bir üründür. Aşırı kurumuş olan ve çatlayan dudaklara ince bir tabaka halinde vazelin sürerek kuruluğu gidermek mümkündür.

 • Dudak çatlaması için ne yapılmalı: Süt kaymağı

Sütün içeriğindeki enzimler, vitaminler ve mineraller dudaklardaki yıpranmaların onarılmasında etkilidir. Bunun için süt, yoğurt ya da süt kaymağı gibi besinler dudaklara sürülerek onarım gerçekleştirilir. Dudaklara sürülen besinin 15 dakika kadar kalması gerekir. Bu şekilde dudakla, ihtiyacı olan nemi alarak onarılmaya başlar. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak yapmak gerekir.

 • Dudak çatlaması için ne yapılmalı: Hint yağı

Kuruyan ve çatlayan dudakların tedavisi için Hint yağı da tavsiye edilmektedir. Dudak yarılmasına ne iyi gelir sorusunun da cevabı olan Hint yağı, gün içinde birkaç defa dudaklara sürülebilir. Bu şekilde dudakların onarılması, canlanması ve sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

 • Dudak çatlaması için ne yapılmalı: Aloe Vera

Aloe vera yaprağındaki doğal jel, hem dudakların hem de cildin onarılmasında oldukça etkili bir maddedir. Bu jeli yıpranmış, kurumuş ve çatlamış olan dudaklara sürüp 15 dakika bekleterek dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusuna cevap vermek mümkün olur.

 • Dudak çatlaması için ne yapılmalı: Sebum uygulamak

Dudakların sebum üretmediğinden ancak buna ihtiyaç duyabileceğinden bahsetmiştik. Dudakların doğal olarak üretemediği bu yağ bezleri oluşumu, dışarıdan müdahale ile dudaklara sağlanabilir. Bunun için dudak çevresindeki (burun kenarları ve çene) fazla sebumun kazınarak dudaklara sürülmesi mümkündür. Ancak bu işlemi yaparken cildin temiz olduğundan emin olmak gerekir.

 • Dudak çatlaması için ne yapılmalı: Su içmek

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra su tüketmeye de özen gösterilmesi gerekir. Dudakları ve cildi dışardan nemlendirirken, içeriden nemlendirmeyi ihmal etmek büyük hata olacaktır. Bu nedenle günde ortalama 2,5 litre su içilmesi tavsiye edilir.

Dudak Kuruluğuna İyi Gelen Krem

Dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler uygulanmasına rağmen ileri derecedeki dudak çatlamaları giderilmeyebilir. Bu durumda eczaneden alınabilecek yoğun nemlendirme özelliği bulunan kremler tedavi sağlayacaktır. Dudak kuruluğuna iyi gelen krem tavsiyeleri alırken bu ürünlerin içeriğini okumayı ihmal etmemek gerekir. Özellik ciddi bir hastalığı bulunan ya da alerjik reaksiyon gösterebilen kişilerin doktora ya da eczacıya danışarak ürün kullanmaları önerilir. Aşağıda dudak kuruluğuna iyi gelen krem önerileri yer almaktadır.

 • Bepanthol Dudak Kremi

Bepanthol dudak kremi, kurumuş olan dudakların kısa sürede nemlenmesini sağlayarak çatlak oluşumunu engeller. Aynı zamanda dudakların onarılmasında da etkilidir.

 • Nuxe Reve de Miel Baurne Levres

Nuxe Reve de Miel Baurne Levres, içeriğinde bal, mentol ve E vitamini bulundurmaktadır. Diğer rakiplerine göre daha yüksek fiyatlı olan Nuxe Reve de Miel Baurne Levres, dudak çatlaklarının kısa sürede onarılmasını sağladığı için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

 • Blistex Med Plus

Blistex Med Plus, yoğun nemlendirme özelliğine sahip, SPF 15 içeren bir dudak kremidir. Eczanelerde ve kozmetik ürün satan mağazalarda bulunması mümkün olan Blistex Med Plus, E vitamini ve mentol içermektedir.

 • Darphin Age Defying

Darphin Age Defying, mentol, hyaluronik asit, E vitamini ve jojobo yağı içeren yoğun nemlendirme özelliğine sahip bir üründür. Dudak çatlaması için ne yapılmalı sorusuna cevap olan Darphin Age Defying, çatlak oluşumunu engeller ve dudakları onarır.

 • Burt’s Bees Beeswax

Burt’s Bees Beeswax, E vitamini içeren dudak koruyucu bir kremdir. Yoğun nemlendirme özelliğini bulunun Burt’s Bees Beeswax, içerdiği bal sayesinde dudakların kısa sürede nemlenmesine ve yumuşamasına olanak sağlar.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Peeling Yöntemleri

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de dudaklara peeling uygulamaktır. Uygulanacak olan peeling ürünü, kozmetik mağazalardan satın alınabilir. Ancak evde yapılabilen doğal peeling yöntemleri hem daha düşük maliyetli hem de daha sağlıklı olmaktadır. Bu nedenle aşağıda dudaklar için peeling yöntemleri bulunmaktadır.

Dudaklar İçin Bal Peeling Yöntemi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker

Uygulanışı

Tüm malzemeler cam bir kapta iyice karıştırılır. Ardından parmak yardımıyla dudaklara sürülerek hafifçe bastırılır. Şekerin yapısı dudak kabuklanmalarının ve ölü derinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Bal, kurumuş olan dudakları beslerken, Hindistan cevizi yağı ise kabuklanmaların yumuşamasını sağlamaktadır.

Dudaklar İçin Tarçın Peeling Yöntemi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı bal

Uygulanışı

Bal ve tarçın macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Ardından dudaklara sürülerek ölü derinin atılması sağlanır. Kuruyan dudakların üzerindeki kabuklanmalar, tarçın sayesinde dökülecektir. Bal, çatlayan dudakların nemlenmesinde etkin rol oynar.

Dudaklar İçin Gliserin Peeling Yöntemi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı gliserin
 • 1 tatlı kaşığı irmik

Uygulanışı

İrmik ve gliserin bir kasede karıştırıldıktan sonra dudaklara sürülür. İrmiğin tanecikli yapısı, dudaklardaki ölü derilerin atılmasında etkili olmaktadır. Gliserin ise yoğun nemlendirme özelliğine sahip bir üründür. Bu iki ürünü karıştırıp dudaklara masaj yapmak, dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusuna cevap verecek niteliktedir.

Dudaklar İçin Badem Yağı Peeling Yöntemi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı toz esmer şeker

Uygulanışı

Her iki malzeme bir kasede iyice karıştırılır. Ardından dudaklara hafifçe bastırarak sürülür ve bu şekilde peeling etkisi oluşturulur. Esmer şeker, ölü derinin atılmasında oldukça etkilidir. Badem yağı ise dudakların yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusuna cevap olan bu peeling yöntemleri her gün uygulanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.