Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

27.01.2019
520
A+
A-

Elma sirkesinin cilde faydaları için bu ürünü düzenli olarak kullanmak gerekir. Bu sayede ciltteki pek çok kusurdan kurtulmak mümkün olmaktadır. Beden sağlığı için birçok faydası bulunan elma sirkesinin cilde de iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle akne oluşumunu önlemesi sebebiyle birçok kişi tarafından güvenle kullanılmaktadır. Bu içerikte elma sirkesi içeriği, elma sirkesini faydaları, elma sirkesinin cilde faydaları, elma sirkesi cilde nasıl uygulanır, elma sirkesi yüz lekeleri geçirir mi, elma sirkesi ile yüz beyazlatma, elma sirkesi maske tarifleri konularına yer verilmiştir.

Elma Sirkesi İçeriği

Elma sirkesi, elmaların ezilmesi ile birlikte şekerle mayalanıp alkolle fermente edilmesi sonucunda elde edilir. Fermantasyon sürecinde kullanılan bakteriler, alkol yapısının sirkeye dönüşmesini sağlar. Beyaz sirke, üzüm sirkesi, balzamik sirke gibi sirkeler salata ve yemeklerde tercih edilirken elma sirkesi çoğunlukla vücut ve cilt sağlığı için tercih edilir. Elma sirkesinin içeriğinde 100’e yakın vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu da insan sağlığı için oldukça faydalı bir ürün olduğunu gösterir. Elma sirkesinin cilde faydaları da oldukça fazladır.

Elma sirkesinin içeriğinde A vitamini, , B1 Vitamini, B2 Vitamini, B6 Vitamini, C Vitamini, E Vitamini bulunmaktadır. Bunların yanı sıra fosfor, sülfür, demir, sodyum, magnezyum, bakır, florin, klorin, kalsiyum ve manganez gibi mineraller de elma sirkesinde yer alır. Elma sirkesi potasyum hidrat, aldehit, propionik asit, amino asit ve pektin de ihtiva eder.

Elma sirkesinden maksimum düzeyde faydalanmak için pastörize edilmemiş olan elma sirkeleri tercih edilmelidir. Çünkü  pastörize edilmemiş elma sirkeleri vitamin, mineral, enzim ve amino asit bakımından çok daha zengindir.

Limonun Cilde Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi insan vücudunda mucizevi etkiler gösteren şifalı bir besindir. Elma sirkesinin faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu nedenle pek çok kişi gönül rahatlığı ile elma sirkesi kullanabilmektedir. Elma sirkesi içeriğinde birçok vitamin, mineral, amino asit ve pektin barındırdığı için birçok soruna çare olmaktadır. Aşağıda elma sirkesinin faydaları maddeler halinde açıklanmıştır.

 • İmmün sistemi güçlendirir

Bağışıklık (immün) sisteminin elma sirkesi ile güçlenmesi mümkündür. Çünkü elma sirkesi vücuttaki zararlı bakterilerin uzaklaştırılmasında ve enfeksiyonların önlenmesinde etkilidir.

 • Bağırsaktaki zararlı bakterileri yok eder

Elma sirkesinde bulunan asetik asit ile malik asit, bağırsak yapısının korunmasında etkin rol oynar. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan elma sirkesi, bağırsaktaki zararlı bakterileri yok ederek mantar enfeksiyonlarını önler.

 • Sindirimi kolaylaştırır

Elma sirkesi ile suyu karıştırıp içerek sindirimi kolaylaştırmak ve hazımsızlığı önlemek mümkündür. Bunun için sabahları kahvaltıdan yarım saat önce 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırıp içmek yeterli olacaktır. Ancak tüketilen elma sirkesinin muhakkak doğal olmasına özen göstermek gerekir.

 • Yüksek tansiyonu düşürür

Elma sirkesi, kan damarlarının rahatlatılmasında ve tansiyonu düşürmede etkilidir.

 • Mide asidini önler

Elma sirkesinin alkali olma özelliği de bulunur. Bu da pH seviyelerinin dengelenmesinde önemli rol oynar. Mide yanması problemi olan kişilerin elma sirkesi tüketerek bu sorunu kontrol altına almaları mümkün olmaktadır. Bunun için 1 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak suyla karıştırıp içmek gerekir. Bu sayede mide yanması, kabızlık gibi problemler giderilir.

 • Kilo vermeyi destekler

Elma sirkesi tüketimi, iştah seviyesini düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca vücudu hastalıklara karşı da korur.

 • Vücudu toksinlerden arındırır

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Bunun için 1 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak suyla karıştırıp içmek yeterli olacaktır.

 • Kan şekeri seviyesini düzenler

İçeriğinde bulunan enzim ve asitler kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde de etkilidir. Elma sirkesi içeriğinde insülin salgılanmasını sağlayan yapılar bulunmaktadır.

 • Cilde kusurlarını giderir

Ciltteki lekelerin ve aknelerin giderilmesinde oldukça etkili bir üründür.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesinin faydalarının yanı sıra elma sirkesinin cilde faydaları da çok fazladır. Bunun için düzenli olarak cildi elma sirkesi ile temizlemek gerekir. Aşağıda elma sirkesinin cilde faydaları maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Elma sirkesinin kullanımı oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra ulaşımı mümkün olan maliyeti kozmetik – kimyasal ürünlere nazaran düşük bir üründür.
 • Elma sirkesi içeriğinde çeşitli asitler barındıran bir üründür. Bu sayede ciltteki bakterilerin uzaklaşmasını ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar.
 • Doğal anti septik görevi gören elma sirkesi cilt kusurlarının giderilmesinde etkilidir. Özellikle siğil oluşumunu önlemede yardımcıdır. Siğilin üzerine elma sirkesine batırılmış pamuğu koyup bir gece bekletmek gerekir. Bu uygulamayı birkaç gün yaptıktan sonra siğillerin yok olması beklenir.
 • Elma sirkesi bakteri oluşumunu engellediği için akne oluşumunu önler. Var olan sivilcelerin kurumasına yardımcı olur.
 • Elma sirkesi, ciltteki güneş yanıklarında da güvenle kullanılabilecek bir üründür. Güneşin ciltte yarattığı tahriş ve kızarıklık elma sirkesi ile doğal şekilde giderilebilir.
 • Cildin asidik yapısını dengede tutmayı başaran elma sirkesi, pH seviyesini dengeler.
 • Anti bakteriyel özellik taşıyan elma sirkesi, cildi birçok hastalıktan korumaya yardımcı olur.
 • Tüm günün yorgunluğunu almak ve vücudun rahatlamasını sağlamak için küvetteki ılık suya 1 fincan elma sirkesi ekleyip 10 dakika kadar suyun içinde beklemek gerekir.
 • Elma sirkesi yüz lekeleri gidermede de oldukça etkili bir üründür. Bunun için suyla seyreltilmiş elma sirkesi ile cildi düzenli olarak temizlemek gerekir.
 • Tıraş ve epilasyon sonrası ciltte oluşan tahriş ve kızarıklığın elma sirkesi ile giderilmesi mümkündür.
 • Cildin asidik yapısı zamanla alkali yapıya dönüştüğünde sivilce oluşumu görülür. Elma sirkesi kullanımı, cildin asidik yapısını korur ve dengede tutar.

Cilt Lekelerine Doğal Çözüm

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Suna Dumankaya

Elma sirkesinin cilde faydaları Suna Dumankaya tarafından da dile getirilmektedir. Çeşitli karışımlarla kullanılabilen elma sirkesini cilde sürerek aknelerden ve ciltteki kirden, mikroptan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Malzemeler

 • 2 su bardağı içme suyu
 • 3 yemek kaşığı doğal elma sirkesi

Uygulanışı

Bir cezvenin içerisine su koyulur ve üzerine elma sirkesi ilave edilir. Birkaç dakika kadar kaynattıktan sonra üzerine eğilerek cildin bu karışımın buharıyla ıslanması sağlanır. Su soğuyana kadar bu şekilde beklenir. Buharın etkisiyle birlikte ciltteki gözenekler iyice açılır. Ardından temiz bir pamuğa 1 ölçü su ve 2 ölçü elma sirkesi ile hazırlanan karışımı dökülerek cilt temizlenir. Ardından soğuk suyla cilt yıkanır.

Bu uygulama ciltteki mikropların derinlemesine temizlenmesini sağlar. Son olarak soğuk suyla yıkanarak gözeneklerin kapanması sağlanır. Bu şekilde elma sirkesinin cilde faydaları sağlanmış olur.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Elma sirkesinin cilde faydaları Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından da vurgulanmaktadır. Elma sirkesini cilde sürmeden önce su ile seyreltmek tavsiye edilir. Bunun nedeni elma sirkesinin içreğindeki güçlü asitlerin alerjik reaksiyona neden olmamasını sağlamaktır. Elma sirkesinin cilde faydaları için suyla seyreltilmiş olan elma sirkesini geceleri yatmadan önce cilde sürmek yeterli olacaktır.

Elma sirkesinin cilde faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından şu şekilde açıklanmıştır;

Malzemeler

 • 1 fincan doğal elma sirkesi
 • 1 fincan doğal maden suyu

Uygulanışı

Her iki malzeme cam bir kasede karıştırılır. Ardından içerisine disk pamuk batırılır ve cilt bu pamukla iyice temizlenir. Bu temizleme işlemini günde 2 defa yapmak yeterlidir. Ancak elma sirkesini cilde uyguladıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalınmaması tavsiye edilir.

Benzer İçerik:  Susam Yağının Cilde Faydaları

Elma sirkesinin cilde faydaları için doğal elma sirkesi kullanmaya özen göstermek gerekir. Hatta mümkünse ev yapımı elma sirkesi çok daha faydalı ve etkili olacaktır. Eğer ev yapımı elma sirkesi yoksa bu durumda pastörize edilmemiş, cam şişede satılan kaliteli bir ürün almak gerekir.

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildi elma sirkesi ile yıkamanın ve temizlemenin faydaları oldukça fazladır. Ciltteki zararlı bakterilerin yok olmasını sağlayan bu yöntem, cildi dış etkenlerden korur. Elma sirkesinin cilde faydaları için elma sirkesini cilde sürmek gerekir. Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır aşağıda açıklanmıştır.

Elma sirkesinin cilde faydaları için elma sirkesini cilde doğrudan sürmek mümkündür. Ancak sirkenin içeriğinde bulunan güçlü asitler, ciltte tahrişe ya da alerjiye neden olabilir. Bu nedenle elma sirkesini 2 veya 3 katı kadar su ile karıştırarak kullanmak daha doğru olacaktır. Böylece cildin tahriş olmasını ve kızarmasını engellemek mümkün olur. Hazırlanan karışım kullanılmadan önce iyice çalkalanmalıdır.

Elma sirkesinin cilde faydaları arasında yaşlanma ile birlikte meydana gelen lekelerin giderilmesi de yer alır. Ciltteki ölü hücrelerin arınmasını sağlayarak cildin genç ve diri kalmasına yardımcı olur. Bunun için yarım su bardağı içme suyuna 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi karıştırıp cilde sürmek yeterli olacaktır. Bu şekilde 20 – 25 dakika bekledikten sonra cildi bol su ile yıkamak mümkündür. Bu işlem 2 ay boyunca her gün yapılmalıdır. Böylece ciltteki yaşlılık lekeleri giderilir.

Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır sorusunun genel cevabı sirkenin suyla seyreltilerek uygulanmasıdır. Ancak farklı maske tariflerine elma sirkesi eklenerek de kullanılması mümkündür. Bu şekilde elma sirkesinin etkisini arttırmak mümkün olur. 1’e 1 ölçülerdeki elma sirkesi ile maden suyunu karıştırıp cilde sürerek aknelerden kurtulmak mümkündür. Elma sirkesinin cilde faydaları arasında cildin pH seviyesini dengelediği de bulunmaktadır. Böylece ciltte sivilce oluşumunu engeller.

Geceleri yatmadan önce 1 su bardağı içme suyuna 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırıp cilde sürerek siyah noktalardan ve kirden arınmak mümkündür. Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır sorusuna cevap olarak bu yöntemler kullanılır. Elma sirkesini cilde sürdükten sonra yıkanması tavsiye edilir. Özellikle elma sirkesinin ağır kokusu bu şekilde giderilir. Ancak hassas cilt tipine sahip olmayan kişiler ciltlerine sürdükleri elma sirkesini yıkamayabilirler.

 

Elma Sirkesi Yüz Lekeleri

 

Elma sirkesi yüz lekeleri için de iyi bir seçenektir. Sirkenin içerisindeki asitler, ciltteki ölü hücrelerin atılmasında ve epidermis tabakasının çok ince bir şekilde soyulmasına yardımcı olur. Bu sayede lekelerin bulunduğu üst katman aşınarak yerini daha canlı, pürüzsüz ve parlak deriye bırakır. Bu şekilde cilt lekelerinden kurtulmak mümkün olur.

Çok derinde bulunan cilt lekeleri için elma sirkesinin uzun süre kullanılması gerekebilir. Derin lekelerin renklerinin açılması bazı durumlarda kimyasal işlemler ya da lazer gerektirebilmektedir.

Elma sirkesinin cilde faydaları için aşağıda yer alan elma sirkesi maskesi tarifini düzenli olarak kullanmaya özen göstermek gerekir.

Malzemeler

 • 1 yemek kayığı doğal elma sirkesi
 • 1 su bardağı içme suyu
 • 1 fincan yeşil çay
 • 4 – 5 damla macadamia yağı
 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli

Hazırlanışı ve uygulanışı

İçme suyu ile yeşil çay karıştırılır. Ardından içerisine elma sirkesi, aloe vera jeli ve macadamia yağı eklenerek tekrar karıştırılır. Ardından temiz cilde pamuk yardımıyla sürülür. 30 dakika kadar ciltte bekletilen karışım bol su ile yıkanarak temizlenir. Ardından nemlendirici sürerek işlem sonlandırılır.

Bu karışımı hazırladıktan sonra kapaklı cam bir kavanozda saklamak mümkündür. Ancak her kullanımdan önce iyice çalkalamak gerekir. Elma sirkesinin cilde faydaları için bu maske tarifini her gün 1 defa uygulamak mümkündür. Aşırı hassas cilt tipine sahip olan kişiler bu maskeyi haftada 2 – 3 defa uygulayabilirler. Hassas cilde sahip olan kişiler bu tür maskeleri yüzlerinde kullanmadan önce ellerinde veya kollarında deneyerek alerjik bir reaksiyona neden olup olmadığını öğrenebilirler.

Elma sirkesi karışımını cilde geceleri sürmek gerekir. Çünkü güneş ışınları, elma sirkesi ile reaksiyona geçebilmektedir. Bu da ciltte bazı güneş lekeleri oluşmasına neden olur. O nedenle elma sirkesinin cilde faydaları için bu uygulamayı geceleri yapmak gerekir.

Cildi maskeden bol su ile arındırdıktan sonra cilt soğuk suyla yıkanmalıdır. Böylece henüz temizlenmiş olan cilt gözenekleri soğuk suyun etkisiyle küçülerek dış etkenlere karşı korunaklı olur.

Elma Sirkesi İle Yüz Beyazlatma

Elma sirkesinin cilde faydaları arasında cilt beyazlatma özelliği de bulunmaktadır. Ancak elma sirkesi ile yüz beyazlatma uygulaması sırasında güneş ışınlarından kaçınmak gerekir. Elma sirkesi sürülmüş olan cilt, güneş ışınlarına karşı dayanıksızdır ve güneş lekesi oluşumuna neden olur. Elma sirkesini geceleri temiz bir cilde sürüp sabahları soğuk su ile yıkayarak elma sirkesi ile yüz beyazlatma işlemi uygulanabilir.

Elma sirkesi ile yüz beyazlatma uygulaması her cilt tipinde farklı etkiler göstermektedir. Bu nedenle bir kişide etkili olan bir yöntem herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Fakat elma sirkesi ile yüz beyazlatma işlemi uygulayarak başarılı sonuç almış kişiler bulunmaktadır.

Elma sirkesinin cilde faydaları için cilt beyazlatma işleminde elma sirkesini mutlaka doğal kullanmak ve suyla seyreltmek gerekir. Aksi takdirde ciltte yanıklara, kızarıklığa, aşınmalara ve tahrişe sebep olabilir. Doğal elma sirkesini 3 katı su ile karıştırıp sprey şişeye koymak ve geceleri cilde püskürtmek yeterli olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra dilerseniz yarım saat sonra cildi yıkayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Hakkında Merak Edilenler

Elma sirkesini cilde faydaları görüldüğü gibi çok fazladır. Ancak bu ürünü önerildiği şekilde kullanmaya özen göstermek gerekir. Yüze elma sirkesi kullananlar bakterilerden kurtulmaktadır. Bu da sivilcelerin oluşmasını önleyen en büyük etkendir. Bunun yanı sıra cilt lekesi ve siyah nokta gibi cilt kusurları da ortadan kalkar.

Ciltteki kızarıklık elma sirkesi ile geçer mi?

Sinek ya da böcek ısırması gibi nedenlerle meydana gelen kızarıklıklara elma sirkesi sürmek oldukça etkili bir yöntemdir. Bu şekilde kızarıklıklar ortadan kalkar.

Elma sirkesi kıl dönmesini engeller mi?

Ciltteki bakterilerin ve enfeksiyonun giderilmesinde etkili olduğu için kıl köklerindeki enfeksiyonları önler. Kıl dönmesi olan bölgeye suyla seyreltilmiş elma sirkesi sürerek o bölgedeki enfeksiyonun giderilmesi sağlanır.

Ciltteki morluklar elma sirkesi ile geçer mi?

Ciltte meydana gelen morlukların elma sirkesi ile azaltılması mümkündür. Bunun için suyla seyreltilmiş olan elma sirkesi morluk olan bölgeye bir pamuk yardımıyla sürülür. Doğal elma sirkesi, o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırarak morlukların geçmesini sağlar.

Elma sirkesi kepek sorununa iyi gelir mi?

Elma sirkesinin saçlara da çok iyi geldiği bilinmektedir. Saç derisindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kepek sorununu ortadan kaldırır. Kafadaki ölü derilerin atılması ile birlikte kepekler de yok olacaktır. Bunun için durulama suyuna elma sirkesi katmak yeterlidir. Elma sirkesinin kokusunu dert etmeyen kişiler şampuanlarına 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyebilirler.

Elma sirkesi yaşlanma etkilerini geciktirir mi?

Elma sirkesinin cilde faydaları arasında serbest radikallerle savaşması da yer almaktadır. Bu da elma sirkesinin yaşlılık etkilerini azalttığı anlamına gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.