GDO Nedir? Zararları Nelerdir?

01.04.2018
401
A+
A-

GDO yani genetiği değiştirilmiş organizma son dönemlerin oldukça büyük sorunlarından bir tanesi olup bilmeyen kişiler de bu konuda uyarılmalıdır. Bu konuda kişileri de aydınlatmak üzere GDO nedir zararları nelerdir hakkında sizlere bazı bilgiler vereceğiz.

Genetiği değiştirilmiş organizmalar yani GDO nedir kısaca bahsedecek olursak sizlere insan sağlığına zararlı olarak etkileyebilecek organizmaların yapısı değiştirilerek kişilere sunulmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi ürünlerin genetiği ile oynanmasıdır. Bu genetikleriyle yani dnalarıyla oynanan ürünler kullanılmak üzere insanlara son olmaktadır.

Peki ya neden ürünlerin DNA’sı ile oynanıyor diye sorulduğunda daha çok dayanıklı olması için diye cevaplar verilecektir.

GDO’lu ürünler organik olmadığı için dayanma süreleri organik ürünlere göre daha uzundur. Fakat dayanma süreleri uzun olsa da insan sağlığı için oldukça zararlıdırlar. Ayrıca GDO’lu ürünlerle beraber bu kimyasalları maruz kalan pek çok böcek türünün de biyolojik yapıları bozulmaktadır.

Yani tarım ilaçlarına karşı dayanıklı yeni böcek türleri meydana gelmektedir. Halde böyle olunca ilaçlama yapılsa dahi zararlı böcekleri öldürmek artık çok zor hale gelmektedir.

GDO nedir zararları nelerdir diye araştırıldığında bu başkalaşımın sadece topraktaki ürünlerde ve canlılardadeğil denizdeki hatta havadaki kuşlara bile zararlı olduğu görülecektir. Çünkü genetiği ile oynanan organizmaları diğer canlılar da yemektedir. Böylece GDO’lu ürünler tüketim yoluyla diğer canlılara ulaşmaktadır. GDO’lu ürünleri tüketen canlılarda bozukluklar meydana gelmektedir.

Verilen zararı sadece canlı insanlar ve hayvanlarla sınırlandırmak da doğru olmaz. İlaçlama da yapıldığı için toprakta bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir. Olumsuz olarak etkilenen toprak artık eski verimini kaybeder ve dikilen ürünler toprakta yetişmez. Bununla beraber kıtlık sorunu da meydana çıkabilir.

GDO Anlamı Nedir?

GDO nedir zararları nelerdir diye araştırıldığında bir canlının geninin diğer bir canlıya aktarılarak farklı çeşitlilikte yeni canlılar oluşturulması sağlanmaya çalışılır fakat genetiği ile oynanırken diğer canlı türü çeşitleri de azalmaktadır. Çünkü genetiği ile oynanan canlıların biyolojik yapıları bozulduğundan ekolojik sistemdeki yerleri de değişmektedir.

Ekolojik sistemdeki yerlerin oynaması bir piramit gibi bütün katları bozabilir.

Artık genellikle modern tarım hakimdir ve modern tarımla beraber besinlerin ve bitkilerin çeşitleri de oldukça azalmıştır. Çünkü organik olarak tüketilen besinler çok dayanıklı değildir. Yani sağlıklıdır ama raf ömürleri uzun sürmez. Durumda böyle olunca daha dayanıklı ürünler nasıl elde edilebilir diye düşünülmektedir.

Çözüm yolu olarak ise canlıların genetiği ile oynanması bulunmuştur. Fakat oldukça tehlikeli bir yöntem olan bu yöntem sayesinde GDO’lu besinlerin yiyen canlılar büyük bir tehdit altındadır.

Yararlı böcekler tarımda oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. GDO nedir zararları nelerdir diye bakıldığında yararlı böceklerin de bu durumdan oldukça etkilendiğini ve türlerinin de baya azaldı gözlemlenir. Bu yararlı böcekler de ortadan kalktıklarında tarımda bu durumdan zarar görmektedir.

Ayak Tırnağı Kalınlaşması Nedenleri Nelerdir?

Paraben Nedir? Zararları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

GDO Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

GDO nedir yararları ve zararları nelerdir diye merak edilmektedir. Çünkü GDO’lu ürünler artık günümüzde her yerde karşımıza çıkan ve hayatımıza tamamen girmiş olan ürünlerdir. Dünya değişmekte ve dünya nüfusu da sürekli artmaktadır. Değişen ve gelişen dünya ve teknolojiyle beraber insan talepleri ve ihtiyaçları da değişmektedir.

Dünyanın insanların gelişebilmesi için bilim adamları sürekli çalışmalar yapmaktadır. Bu yapılan çalışmaların arasında da genetiği değiştirilmiş organizmalar bulunmaktadır. Çünkü artık besinlerin de daha dayanıklı hale gelmesi tüketim kolaylığı açısından oldukça önemlidir. GDO’lu pek çok ürün sürekli tükettiğimiz ürünler arasındadır.

GDO nedir zararları nelerdir diye bakıldığında insanın karşısına çok fazla şey çıkmaktadır. Ama sadece GDO’nun zararlarından bahsetmek doğru olmaz. Çünkü GDO’nun yararları da olmaktadır. Örnek verecek olursak sürekli tüketilen bir ürünün soğuk havaya karşı direnç olmayabilir.

Fakat soğuk havaya karşı direnci bulunan bir canlının genleri bu soğuk hava direnci olmayan besini enjekte edilip genetiği değiştirildiğinde artık bu besin soğuk havalara karşı dayanıklı hale gelecektir. Böylece hem yazın hem de kışın tüketilen bir besin halde oluşturulmuş olur.

Benzer İçerik:  Kakao Yağının Faydaları

GDO’lu ürünlerin oluşturulması ile beraber ürün çeşitliliği de artmaktadır. Yani bu durum aslında açlığa karşı yapılan bir mücadele gibi de düşünülebilir. Çünkü artan nüfusla beraber açlık durumu da meydana gelmektedir. Açlıkla mücadele etmekte bu şekilde mümkün olabilir.

GDO’nun Zararları Nelerdir?

GDO nedir zararları nelerdir diye bakıldığında yararından çok zararı da karşımıza çıkmaktadır. Çünkü GDO’lu ürünler insan sağlığına pek çok yönden tehdit edebilir. Yeni bir genetik yapıya sahip olan ürünler tüketen canlıların da genetiğini bozarak başta kanser gibi pek çok hastalığı da beraberinde getirebilir.

Tabii ki insanlar ve canlılar için yararları olsa da, insanlığın gelişimi ve açlığa karşı yapılan bir mücadele gibi düşünülse de GDO nedir ve zararları nelerdir diye şimdi biraz bahset edeceğiz.

  • Oldukça besleyici olan ürünler genetiği ile oynandığında eski besleyiciliklerini kaybedebilirler. Ayrıca sindirimi de daha zor hale gelebilir.
  • GDO’lu ürünler ile beslenmesi sonucunda özellikle anne karnında gelişim aşamasında ki bebeklerde bazı genetik bozukluklar meydana çıkabilir.
  • GDO’lu ürünler tüketildiğinde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilirler.
  • Vücuttaki toksin miktarını arttırırlar.
  • GDO’lu ürünlerin sürekli tüketilmesi ile antibiyotik direnci azalmaktadır.
  • Tarımdaki toprak verimliliğini düşürerek katılan neden olabilir.
  • GDO’lu bir ürünün diğer ürüne bulaşması organik yollarla oldukça kolay olabiliyor.
  • GDO’lu ürünleri yiyen canlılar genetiklerinde oluşan bozulmalar nedeniyle hayatlarını kaybedebiliyor.

GDO’lu Ürünler Nelerdir?

Artık hayatımızın pek çok noktasına girmiş olan GDO’lu ürünleri incelerken GDO’lu ürünler nelerdir zararları nelerdir diye bilgi edindikten sonra hangi ürünlerin GDO’lu olabileceğini de bilmek oldukça önemlidir. Çünkü bu ürünlere bilerek tüketmekte insan sağlığına zarar verebilir. Yani GDO’lu ürünler yerine organik ürünleri tercih etmek her zaman sağlık için daha önemlidir.

Günlük hayatımızda da kullanılan pek çok GDO’lu ürünler vardır. Özellikle mısır, soya, buğday, pirinç, patates, domates, balkabağı, kabak, yer fıstığı, ayçiçeği ve bazı balık türlerinde de GDO’ya rastlamak mümkündür.

Bu ürünlerin yanı sıra muz, çilek, kiraz, biber, karpuz, kavun, ananas ve ahududu gibi meyvelerin de genetiği ile oynanmaktadır.

Tabii ki GDO’lu ürünler bu saydıklarımız ile bitmemektedir. Çünkü bu ürünler ile elde edilen diğer alt ürünlerde de GDO’ya rastlanmaktadır. Yani mısırdan elde edilen diğer ürünlerde de bu genetik değişiklik olduğu için onlarda direk ürün kadar zararlıdır. Bir buğdayın genetiği ile oynandığında o buğdaydan elde edilen ekmek bile un kaynaklı olarak tüketen kişilere zarar vermektedir.

GDO nedir zararları nelerdir diye bir araştırma yapıldığı zaman GDO’lu ürünlerden ziyade yan ürünlerin daha fazla olduğu da görülmektedir. Yani aslına bakarsanız tükettiğimiz çoğu ürün GDO’lu olarak bizlere sunulmaktadır.

GDO’lu tohum nedir?

GDO’lu tohum nedir diye sorulduğunda; GDO’lu tohum tohumunun laboratuvar ortamında dna’sı ile oynanarak suni bir şekilde üretilmesidir. Yani ortaya çıkan bu tohum normal şartlardan etkilenmez.

Organik bir tohum hava koşullarından mevsimlerden, böceklerden, hayvanlardan yani dış ortam etkenlerinden etkilenebilirken GDO’lu tohum bu durumların hiçbirinden etkilenmez. Oldukça dayanıklıdır. Bu tohumlardan elde edilen GDO’lu ürünlerde tohumlar gibi dayanıklı uzun ömürlü gıdalardır. Yani uzun süre lafta bekleseler dahi bozulma göstermezler.

Fakat GDO’lu tohum hiç faydalı bir şey değildir. Çünkü genetiği ile oynanmış ve bir gıda olduğundan dolayı üretim yapılan toprağı dahi etkilemektedir. Bir süre sonra bu tohumların yetiştiği topraklar verimsiz değişir ve kıtlık başlar.

GDO’lu ürün nedir zararları nelerdir diye bakıldığında ilk önce bu geride onun tohumdan ürüne geçtiğini unutmamak gerekir. Tohum üzerinde yapılan genetik oynamalar ile elde edilen ürün yetiştirilir ve sonrasında laboratuvar ortamının bir ürünü olarak piyasaya sürülür. Oldukça zararlı olan bu ürünleri tüketmekten kaçınmak gerekir. Mümkün olduğunca organik ürünler tüketmek her zaman daha sağlıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.