Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur, Ne iyi Gelir, Nasıl Geçer?

0
3.205 views
genital bölgede kaşıntı

Genital bölgede kaşıntı, biz kadınların en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri. Genital bölge kaşıntısı genellikle; şişlik, kabarma, siğil, sivilce, akıntı, kızarıklık ve yanma belirtileri ile birlikte görülür ve önemli bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Şişlik, yanma, kabarma, kızarıklık, akıntı gibi diğer belirtilerle birlikte veya tek başına görülen genital bölge kaşıntısı ilgili olarak; genital bölgede kaşıntı neden olur? Genital bölge kaşıntısına ne iyi gelir? Genital bölge kaşıntısı nasıl geçer? Genital bölge kaşıntısına iyi gelen krem, ilaç ve bitkisel çözüm yöntemleri neler? Genital bölge kaşıntısı evde nasıl giderilir? Gibi akılınıza gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda.genital bölgede kaşıntı

Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur?

Genital bölgede kaşıntı, hemen her kadının yaşantısının bir bölümünde mutlaka karşılaştığı, sık yaşanan bir sağlık sorunu. Vajinal kaşıntı tek başına bir sağlık problemi değil daha başka bir sağlık probleminin belirtisidir. Vajinada kaşıntı genel olarak tek başına gözlenen bir semptom değildir. Kaşıntıya büyük çoğunlukla vajinada yanma, kızarıklık, kabarma, vajinada yara, batma hissi, şişlik, akıntı, kuruluk, siğil, sivilce gibi diğer semptomlar da eşlik eder.

Genital bölgede kaşıntının nedenleri arasında ilk sırada vajinal mantar yer alır. Ancak unutmamak gerekir ki her genital bölge kaşıntısı vajinal mantar olduğu anlamına gelmez. Vainal kaşıntının pek çok sebebi olabilir. Başlıca genital bölge kaşıntı sebepleri ise şu şekilde:

 • Vajinal mantar enfeksiyonu: Genital bölge rahatsızlıklarının en yaygın sebebi vajinal mantardır. Vajinal mantarın antibiyotik kullanımından, beslenmeye kadar çok fazla sebebi olabilir. Vajinal mantar konusuyla ilgili olarak, neden olur, nasıl teşhis edilir, tedavisi nasıldır gibi tüm detaylar hakkında geniş kapsamlı bilgi içeren bir makaleyi daha önce yayımlamıştık. Bu makaleyi okumak için BURAYA tıklayın.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Vajina sağlığı ve temizliğine çok özen gösterseniz dahi cinsel partnerinizde frengi, bel soğukluğu, klamidya, trikomonas gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar mevcutsa veya yeteri kadar korunmadan ilişkiye giriyorsanız bu hastalıklara maruz kalabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tamamında kaşıntı semptomu görülür.
 • Yetersiz hijyen: Yeterli zaman aralıklarında ve uygun şekilde vajina temizliği yapılmazsa, özellikle yaz aylarında sık iç çamaşırı değiştirilmezse kadın vücudunun en hassas bölümü olan vajinada zararlı mikroorganizmalar üremek için uygun ortamı bulur.
 • Şeker hastalığı: Kandaki şeker seviyesinin yükselmesi genital bölgede yanma, kaşıntı, batma hissi gibi sorunlara sebep olabilir.
 • Yanlış beslenme: Aşırı miktarlarda hamur işi ve şeker tüketimi idrardaki üre miktarını yoğunluğunu artırır. Asidik yapıda olan ürenin miktarı ve yoğunluğundaki artış kaşıntı, yanma ve batma hissini sebep olur.

İLGİLİ KONULAR:

VAJİNAL AKINTI NEDEN OLUR NASIL GEÇİRİLİR?

BİKİNİ BÖLGESİ TEMİZLİĞİ

Genital Bölgede Kaşıntı Nasıl Geçer?

Genital bölge kaşıntısı evde, doğal ve bitkisel yöntemlerle tedavisi mümkün olan bir sorun. Ancak kaşıntı uzun süredir devam ediyor, kaşıntı, yanma ve benzeri belirtiler şiddetli seyrediyorsa, kaşıntıya kanama da eşlik ediyorsa, alerjik reaksiyon belirtileri gösteriyorsa evde tedaviden önce doktora giderek jinekolojik muayene olmak en doğru yöntem olacaktır. Yazımızın ilk bölümde saydığımız belirtiler yeni başlamış ve hafif seyrediyorsa,  başka bir rahatsızlıktan dolayı bir tedavi programında değilseniz evde kendi başınıza, doğal ve bitkisel yöntemler kullanarak sorun daha fazla büyümeden müdahale etmeniz mümkün olacaktır.vajinal kaşıntı

Benzer İçerik:  Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur

Vajinal kaşıntı sadece bir hastalık belirtisi olmak zorunda değil elbette. Giyim ve benzeri gibi bazı kişisel tercihlerde vajinada yanma, kaşıntı, kızarıklık, şişmeye sebep olabilir. Bu gibi sebeplerden kaynaklanan vajinal sorunlardan kurtulmak için yapılması gerekenler ise şu şekilde;

 • Sürekli ve uzun süre tayt, dar pantolon giymekten kaçının
 • Sürekli ve uzunlu süre pamuklu olmayan, sentetik, naylon ve benzeri malzemelerden üretilen iç çamaşırı giymeyin
 • Regl dönemlerinde sık sık ped değiştirin. Nemli pedler uzun süre vajinaya temas etmesi son derece sakıncalıdır. Sürekli olarak tampon kullanmayın.
 • Özellikle yaz aylarında her gün iç çamaşırı değiştirmeyi ihmal etmeyin.
 • Aktif bir cinsel hayatınız varsa veya farklı dönemlerde farklı cinsel partnerlerinizin olması söz konusuysa, korunma tedbirlerini asla ihmal etmeyin.
 • Parfüm, krem, şampuan, pudra ve benzeri ürünleri kullanırken vajina içine kaçırmamaya azami özen gösterin.

Yukarıda saydığımız hususlara özen göstermeniz halinde, genital bölge problemlerini daha başınıza gelmeden önlemiş, başlangıç seviyesindeyse ilerlemenin önüne geçmiş olursunuz.

Genital Bölge Kaşıntı Evde Tedavi

Gentila bölgede kaşıntı evde nasıl giderilir meselesine değinmeye başlayalım şimdi de. Belirtiler uzun süredir ve şiddetli seyretmiyorsa evde bitkisel ve doğal yöntemlerle genital bölge kaşıntı tedavisi yapmak mümkün.elma sirkesi

Sirke: Vajina içi asidik bir yapıdadır ve PH değeri 3,5 ile 4,5 arasındadır. Bu ph seviyesindeki vajina sağlıklıdır ve zararlı organizmaların üremesine engel olur. Vajinanın ph değerindeki bozulma beraberinde sağlık sorunlarını getirir. Sirke, özellikle elma sirkesi asidik yapıya sahiptir ph değeri vajina ph değerine çok yakındır. Sirke zarlı mikroorganizmaların üremesine engel olur. Bir bardak suya 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyin. Elde ettiğiniz sirkeli suyla genital bölgeyi yıkayabilir veya sirkeli suya batırdığınız bezle bölgeyi silebilirsiniz.sarımsak

Benzer İçerik:  Antioksidan Nedir? Ne İşe Yarar?

Sarımsak: kötü kokusu nedeniyle kadınlar her ne kadar çok fazla tercih etmiyor olsa da sarımsak en etkili doğal antibiyotiklerden biridir. Dişi sarımsağı iyice ezip ince bir bez veya tülbent içine koyun. Daha sonra sarımsağı kaşıntı olan bölgeye sürün. Vajina içinde temas etmemeye çok ama çok dikkat edin. Sarımsağın kötü kokusu için ise işlemi tamamladıktan sonra duş jeli ve benzeri güzel kokulu ürünleri kullanarak duş alabilirsiniz.karbonatlı su

Karbonatlı Su: Karbonatlı su genital bölge kaşıntısı yaşayan kadınların en çok tercih ettiği yöntemlerden biri. genital bölgeyi karbonatlı suyla birkaç gün yıkamak kaşıntıyı geçirdiğini göreceksiniz.hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı vajinal kaşıntıya bire birdir. Akşamları yatmadan önce genital bölgeye hindistan cevizi yağıyla masaj yaparsanız kaşıntının birkaç gün içinde tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.fesleğen yaprağı

Fesleğen Yaprağı: Fesleğen yaprağı  antibakteriyel olma özelliği ile doğal bir mucize adeta. Bir miktar fesleğen yaprağını suyla kaynatın ve ardından soğumaya bırakın. İsterseniz bal ile tatlandırabileceğiniz bu suyu akşamları yatmadan önce için. Vücudun zararlı organizmalarla savaşmasına katkı sağlayan fesleğen yaprağı suyu sayesinde kaşıntınız birkaç gün içinde azalıp tamamen yok olacaktır.

Sorularınızı Bize Yazın

Genital bölge kaşıntı sorunu ve basit tedavi yöntemleri konusunda bilmeniz gerekenleri paylaşmış bulunuyoruz. Daha önce bu problemi yaşamış ve evde doğal ve bitkisel yöntemlerle kurtulduysanız yorumlar kısmına yazarak tüm kadınlarla paylaşabilirsiniz. Ayrıca konu hakkındaki tüm sorularınızı da bizimle paylaşın tecrübeli editörlerimiz sorularınıza en güncel bilgilerle cevap vereceklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here