Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

11.04.2018
457
A+
A-

Göz çevresi bakımı nasıl yapılır konusunu detaylı olarak değerlendirebilmek için göz çevresini olumsuz etkileyen faktörler hakkında bilgi edinmek gerekir. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan göz çevresi, dış etkenlerden çabuk etkilenen özelliktedir. Bunun için göz çevresi bakımının düzenli bir şekilde yapılarak yaşlanma etkilerini azaltmak gerekir. Bu içerikte göz altı bakımı, göz bakımı işlem basamakları, göz çevresi nemlendirme doğal öneriler, göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar, göz çevresi bakımı kremleri, göz çevresi bakımı İbrahim Saraçoğlu önerileri konuları yer almaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Gözler ve göz çevresi oldukça hassas yapıdadır. Bu bölgelerin yeteri kadar nemlendirilmesi önem taşır, ancak bu nemlendirme işlemini yaparken göz çevresine uygun olan ürünlerin ve yağların kullanılması gerekir. Cildin herhangi bir yeri için başarılı olan bir ürün, göz çevresi için alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu nedenle göz çevresi bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce göz çevresinin yüzün diğer kısımlarından daha hassas olduğunu belirtmekte fayda var.

Göz çevresi bakımı doğal yöntemler (bitkisel yağlar) ya da medikal ürünler (bakım kremleri, serumları) ile yapılabilmektedir. Herhangi bir ürünü göz çevresine tamamen sürmeden önce el bileğinde deneyerek alerjik reaksiyona sebebiyet verip vermeyeceği analiz edilmelidir.

Göz altı bakımı için gözlerin yeterince dinlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle göz altı morluklarının ve halkaların oluşmaması için yeteri kadar uyumak önemlidir. Gün içerisinde gözleri dinlendirerek de göz yorgunluğunu ortadan kaldırmak gerekir.

Gözleri dinlendirmek için 10 dakika kadar kapatmak yeterli olacaktır. Bunun için öğlen saatleri tercih edilebilir. Gözleri ışıktan soyutlaşarak dinlenmesi sağlanır. Bu esnada dilerseniz ellerinizle gözlere bastırmadan kapatarak siper oluşturabilirsiniz. Bu şekilde karanlık ortam ve ellerin sıcaklığı gözlerin dinlenmesini sağlayacaktır.

Göz çevresine makyaj yapmak gözlerin daha da hassaslaşmasına neden olur. Özellikle kirpik ve göz içine sürülen kalemler gözlerin kuruluğa karşı tepki vermesine sebep olabilir. Sürekli göz makyajı yapma durumunda olan kişilerin arada bir gözleri doğal bırakmasında fayda olacaktır.

Göz çevresi bakımı nasıl yapılır sorusuna verilecek pek çok maske tarifi vardır. Ancak bu maske tarifleri tek başına yeterli olmayacaktır. Bu süreçte beslenme düzenine, yeteri kadar su tüketimine, uyku düzenine ve gerekli vitaminlerin alınmasına da dikkat etmek gerekir.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz altı bakımı ve göz çevresi bakımı için birçok farklı etkenin aynı anda yapılması gerekir. Bunlar arasında beslenme, su tüketimi, uyku düzeni, spor, stres, bitkisel ürün kullanımı, makyaj yapımı gibi pek çok etken yer alır. Doğru bir göz altı bakımı için tüm etkenlerin iyileştirilmesi gerekecektir.

 • Sağlıklı ve dengeli beslenme

Beslenme düzenine A ve E vitamini içeren besinlerin eklenmesi gerekir. Bu vitaminler cilt ve göz altı bakımı için oldukça önemlidir. A vitamini içeren besinlerin arasında balık, kırmızı et, yumurta, havuç, kereviz, balkabağı, roka, ıspanak gibi gıdalar bulunur. E vitamini içeren gıdalardan bazıları ise ıspanak, fındık, kuru kayısı, fesleğen kurusu, yeşil zeytindir. Bunların yanı sıra işlenmemiş ve koruyucu katkı maddesi içermeyen ürünler tüketilmesi tavsiye edilir. Ev yapımı gıdalar tercih edilmelidir.

 • Düzenli uyku

Gözlerin yeteri kadar dinlenmesi ve sağlıklı olması için 23.00 – 04.00 saatler arasında uyuyor olmak gerekir. Bununla birlikte günde ortalama 8 saat uyunması yeterli olacaktır.

 • Bol su içmek

Göz altı bakımı konusunda en önemli kurallardan biri su tüketimidir. Günde ortalama 2,5 lt su içilmesi gerekir. Böylece gözlerin, göz çevresinin, cildin ve tüm vücudun nem kazanması sağlanır.

 • Güneş kremi kullanmak

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak gerektiği unutulmamalıdır. Göz çevresi de bu konuya dahildir. Yüz kısmına güneş kremi sürülmelidir. Göz çevresini güneşten korumak için güneş gözlüğü ya da şapka kullanılabilir.

 • Egzersiz yapmak

Vücudun kan dolaşımını hızlandırmak, kalp sağlığını korumak ve yaşlanma etkilerini engellemek için egzersiz yapmanın önemi çok büyüktür. Kilo problemi olsun ya da olmasın hareket edebilen herkesin egzersiz yapması gerekir. Göz çevresi bakımı nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından biri de mutlaka egzersiz yapılması gerektiğidir.

 • Doğal ve kaliteli bakım ürünleri kullanmak

Göz çevresi bakımı için bitkisel yağ kullanımı tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra bakım kremleri de kullanılabilir. Ancak bu kremlerin içeriğini bilmek ve kalitesiz ürün kullanmamak gerekir.

Göz Bakımı İşlem Basamakları

Göz çevresi bakımının tam ve doğru olması için işlem basamaklarının eksiksiz uygulanması gerekir. Göz çevresi bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak göz bakımı işlem basamakları uygulanmalıdır.

 • Göz bakımı işlem basamakları: Temizlik

Göz altı bakımı ve göz çevresi bakımı için öncelikle cildin derinlemesine temizlenmesi gerekir. Bunun için göz çevresi temizleme amacıyla üretilmiş olan ürünler kullanılabilir. Göz çevresini temizlerken yağ ve alkol ihtiva etmeyen ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu maddeler gözlerin kızarmasına, yanmasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Göz çevresi temizlenmeden uyumamak gerekir.

 • Göz bakımı işlem basamakları: Nemlendirme

Göz çevresi kurumaya yatkın bir bölgedir. Bu nedenle düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. Nemlendirici olarak kullanılacak ürünlerin A, E ve K vitamini içeren ürünler olması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra bitkisel yağlar ve doğal kürler uygulanarak da göz altı bakımı yapılabilir ve göz çevresi nemlendirilir.

 • Göz bakımı işlem basamakları: Masaj

Göz çevresi bakımı nasıl yapılır sorusunun işlem basamaklarından biri de göz çevresine masaj yapmaktır. Yapılan masaj sayesinde göz çevresindeki kan akışını hızlandırmak ve bu bölgeyi canlandırmak mümkün olmaktadır. Bunun için göz çevresine parmaklarla hafifçe vurmak ve parmakları gezdirmek gerekir. Yüz masajı hakkında detaylı bilgi edinerek göz masajı yapılabilir.

 • Göz bakımı işlem basamakları: Göz dinlendirme

Gün içerisinde gözleri dinlendirmek göz bakımı işlem basamakları arasında yer alır. Bunun için özel olarak satılan jel ürünleri buzluğa atıp dondurduktan sonra gözlere koymak yeterli olacaktır. Bu tür ürünlere ulaşamayan kişilerin, mendil içerisinde sarılı olarak, gözlere buz uygulamaları tavsiye edilir. Göz çevresine soğuk işlem uygulamak buradaki kasların ve kan akışının canlanmasını sağlar. Bunun yanı sıra gün içerisinde gözleri 10 dakika kadar kapatıp ışıktan soyutlamak gerekir.

 • Göz bakımı işlem basamakları: Diğer faktörler

Yeteri kadar su içmek, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve güneşten korunmak da göz bakımı işlem basamakları arasındadır. Tüm bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Göz Çevresi Bakımı Kremleri

Göz altı bakımı ve göz çevresi bakımı için medikal ya da kozmetik kremlerden faydalanmak da mümkündür. Kozmetik kremleri satın almadan önce ürün içeriğinin incelenmesi tavsiye edilir. Göz çevresine zarar vermeyecek maddeler ve vitaminler içeren ürünler tercih edilebilir. Aşağıda göz çevresi bakım kremleri yer almaktadır.

 • Shiseido – Future Solution LX
 • Vichy – Liftactiv Serum 10 Göz & Kirpik
 • Chanel – Hydra Beauty Micro Gel Yeux
 • Kiehl’s Creamy – Eye Treatment with Avocado
 • Clinique – Pep Start Eye Cream
 • Mac – Fast Response Eye Cream
 • Dermalogica – Multivitamin Power Firm
 • Dennis Gross – Ferulic x Retinol Eye Cream
 • Murad – Professional Eye Lifting Firming Cream
 • Estee Lauder – Advanced Night Repair Eye Synchronized Recovery Complex II
 • Estee Lauder – Re-Nutriv Ultimate Age-Correcting eye Cream
 • Benefit – It’s Potent Eye Cream
 • Peter Thomas Roth – Firm Eyelid lift Serum
 • La Mer – The Eye Concentrate
 • La Mer – The Lifting Eye Serum
 • La Prairie – Skin Caviar Luxe Eye Lift Cream
 • Lancome – Énergie de Vie The Illuminating & Anti-Fatigue Cooling Eye Gel
 • Lancôme – Génifique Yeux Youth Activating Eye Cream
 • Clarins- Super Restorative Total Eye Concentrate
Benzer İçerik:  Cildi Yenileyen Bitkisel Yağlar

Yukarıda yer alan ürünler arasından tercih yapmak ve göz altı bakımı için bu ürünleri kullanmak mümkündür. Ancak kozmetik ürünlere yatırım yapmak istemeyen kişiler göz çevresi bakımı için bitkisel yağ önerilerini dikkate alabilirler.

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Göz altı bakımı ve göz çevresi için bitkisel yağlar kullanarak da göz çevresini nemlendirmek mümkündür. Bu yağların düzenli olarak kullanılması, göz çevresini nemlendirmenin yanı sıra kırışık azaltma ve morluk giderme avantajlarını da sağlamaktadır. Göz çevresi bakımı nasıl yapılır diye merak eden kişilerin bu bitkisel yağları kullanmaları tavsiye edilir. Aşağıda göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar sıralanmıştır.

 • Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar: Avokado yağı

Avokado yağı göz altı bakımı için oldukça etkili bir yağdır. Avokado, oleik asit ve E vitamini içeren oldukça faydalı bir bitkisel yağdır. Bu sayede hem cildin onarılmasını hem de göz altı morluklarının giderilmesini sağlar. Göz çevresine masaj yaparak her gün sürmek yeterlidir.

Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar: Avokado yağı

 • Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar: Buğday yağı

Göz çevresinde zamanla oluşan çizgilerin ve kaz ayaklarının giderilmesinde etkili olan buğday yağı, geceleri yatmadan önce göz çevresine uygulanabilir.

 • Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar: Nar çekirdeği yağı

Nar çekirdeği yağı, içeriğinde östrojen hormonu bulunduran nadir yağlardan bir tanesidir. Bu yağı göz altı bakımı için kullanmak mümkündür. Cildi besler ve kırışıklıkların giderilmesinde etkili olur. Akşamları uyumadan önce göz çevresine sürülebilir.

 • Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar: Zeytinyağı

Göz çevresi bakımı nasıl yapılır konusunda en etkili ve en yaygın kullanılan yağlardan buru de zeytinyağıdır. Göz çevresine masaj yaparak zeytinyağı sürmek hem cildi nemlendirir hem de göz çevresinin canlanmasını ve beslenmesini sağlar.

 • Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar: Badem yağı

Badem yağı hem cilt hem de göz çevresi için oldukça etkili bir yağdır. Göz altı bakımı için göz çevresine masaj yaparak her gün sürülebilir.

 • Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar: Kayısı çekirdeği yağı

Kayısı çekirdeği ağı bol miktarda A vitamini içermektedir. Bu da göz sağlığı için oldukça önemlidir. Göz çevresine her gün masaj yaparak uygulanabilir.

Göz Altı Bakımı

Göz altı bakımı için doğal yöntemler ve bitkisel yağlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra göz şişliğini ve göz altı morluklarını önlemek için doğal kürlerin düzenli olarak uygulanması tavsiye edilir. Göz altı bakımı için göz çevresini tahribata uğratmayacak ürünler tercih edilmelidir. Bunun için formülü yumuşak ve içeriği temiz olan ürünler tercih edilebilir.

Göz çevresi bakımı yaparken gözlere narin davranmak gerektiği unutulmamalıdır. Makyaj temizleme işlemi sırasında gözlere fazla bastırmak doğru değildir. Kullanılan makyaj temizleme ürünlerinin içeriği de kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde göz çevresinin daha çabuk deformasyona uğraması mümkün hale gelir.

Göz altı bakımı için maliyeti yüksek yöntemlere başvurmak yerine evde uygulanabilen doğal yöntemler tercih edilebilir. Göz altı morluklarını lazer gibi yöntemlerle gidermek isteyen kişilerin öncelikle doğal yöntemleri uygulamaları önerilir. Göz çevresi çok hassas bir bölge olduğu için bu bölgede yapılan işlemlerin taşıdığı riskler büyüktür. Bunları göz önünde bulundurmak gerekir.

Göz Çevresi Bakımı İbrahim Saraçoğlu

Göz altı bakımı için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun oldukça etkili tarifi bulunmaktadır. Bu tarifi her gün yatmadan önce uygulayıp cildi yıkamak yeterli olacaktır. Göz çevresi bakımı İbrahim Saraçoğlu tarifi aşağıda paylaşılmıştır.

Göz çevresi bakımı için nar çekirdeği yağı

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı avokado (olgunlaşmış)
 • 2 çay kaşığı nar çekirdeği yağı

Uygulanışı

Olgunlaşmış ve yumuşamış olan avokadodan 2 çay kaşığı alınarak bir kasede iyice ezilir. İçerisine nar çekirdeği yağı eklenir ve karıştırılır. Ardından göz çevresine sürülür ve 5 – 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra yıkanarak temizlenir. Bu uygulamayı her gün yapmak mümkündür.

Göz Çevresi Bakımı Suna Dumankaya

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın göz altı bakımı için etkili tarifleri bulunmaktadır. Göz çevresi bakımı nasıl yapılır konusunu merak edenler bu tariflerden birini uygulayarak göz çevresi bakımını yapabilirler.

Göz çevresi bakımı için pirinç suyu

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı pirinç suyu (pirincin bekletildiği su)
 • 2 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı
 • 1 tatlı kaşığı süt kaymağı (mümkünse ev yapımı)
 • 1 tatlı kaşığı bal (veya arı sütü)

Uygulanışı

Bu tarifi, pilav yapmak için bekletilen pirincin suyunu kullanarak yapmak mümkündür. Onun dışında bir miktar pirinci suda bekleterek nişastalı su elde edilebilir. Bir kaseye alınan 1 yemek kaşığı pirinç suyuna üzün çekirdeği yağı ilave edilir. Bu yağ, antioksidan bakımından oldukça zengindir. Karışıma süt kaymağı ve bal da ilave edildikten sonra iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım göz altı bakımı için göz çevresine sürülür. Bu tarif göz çevresi kırışıklıklarına ve göz altı morluklarına iyi gelmektedir.

Göz altı bakımı için yaş maya

Malzemeler

 • Küçük bir parça yaş maya
 • 2 tatlı kaşığı süt

Uygulanışı

Süt ve yaş maya iyice karıştırılarak homojen bir karışım elde edilir. Ardından göz altı bakımı için tüm göz çevresine uygulanır. Bu şekilde 5 – 10 dakika bekleterek kuruması sağlanır. Ardından ılık suyla yıkanır. Mayanın cildi besleme, canlandırma ve güçlendirme özelliği vardır. Bu tarif aynı zamanda göz çevresinde meydana gelen şişliğin önlenmesinde de etkilidir.

Göz Çevresi Nemlendirme Doğal Yöntemler

Göz çevresi bakımı nasıl yapılır konusuna ek olarak doğal nemlendirme yöntemleri de eklenebilir. Bu yöntemlerin uygulanmasıyla birlikte göz çevresi yeteri kadar nemlenirken, kimyasal bir içerik almadığı için sağlığını da korur. Göz çevresi nemlendirme doğal yöntemlerle uygulanarak göz altı bakımı tamamlanır. Aşağıda ev yapımı doğal göz çevresi nemlendirme tarifi yer almaktadır.

Göz çevresi nemlendirme için frankincense (akgünlük) yağı

Malzemeler

 • 3 damla frankincense (akgünlük) yağı
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 adet E vitamini ampulü

Uygulanışı

Oda sıcaklığında bekletilmiş olan Hindistan cevizi yağına E vitamini ampulleri kırılır ve iyice karıştırılır. Ardından 3 damla kadar frankincense (buhur) yağı eklenir ve tekrar karıştırılır. Hazırlanan karışım kapaklı küçük bir kavanoza alınarak buzdolabında bekletilebilir. Geceleri yatmadan önce göz çevresini bu karışımla nemlendirmek, göz altı bakımı için oldukça etkili olacaktır. Bu nemlendiriciyi her gün kullanmak mümkündür.

Frankincense yağının diğer isimleri buhur ve akgünlük yağıdır. Bu yağ, hücrelerin yenilenmesinde ve çatlak tedavisinde yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, göz çevresinin nem kazanmasını ve onarılmasını sağlar. E vitamini ise, cildin yenilenmesinde etkilidir. Göz çevresi bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak, yıpranmaları ve kırışıklıkları bu karışımla yenmek mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.