Kakao Yağının Faydaları

12.05.2020
367
A+
A-

Kakao yağının faydaları saymakla bitmez. Kakao yağının en önemli faydalarından biri cilde ve saça iyi gelmesidir. Sizde evde kakao yağını doğru bir şekilde kullanarak gür saçlara sahip olabilirsiniz.

Kakao Yağının Saça Faydaları

Kakao yağının saça faydaları için bu yağı düzenli olarak kullanmak gerektiğini unutmamak gerekir. Bu tür yöntemlerde süreklilik ve istikrar önemlidir. Bu nedenle kakao yağı ile saçı besleme işlemini periyodik aralıklarla uygulamak gerekir. Kakao yağının saça faydaları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Saçı derinlemesine besler ve nemlendirir
 • Saç kırılmalarının önüne geçer
 • Saç kaşıntılarını önler ve hassasiyeti giderir
 • Kepek sorununu önler
 • Saçların parlamasına ve yumuşamasına yardımcı olur
 • Kuru saçları onararak saça canlılık kazandırır
 • Aşırı yağlanmayı kontrol altına alır
 • Saça güç ve hacim verir
 • Saç derisinin temizlenmesini sağlar
 • Saçların daha hızlı uzamasına destek olur
 • Saçların derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur
 • Zor taranan ve şekil almayan saçların yatışmasını sağlar
 • Saç dökülmelerine iyi gelir
 • Saçların güzel kokmasını sağlar

Katı kakao yağı olarak satılan kakao yağını benmari usulü eritip saça uygulamak mümkündür. Kakao yağını nemli saça uygulamak daha etkili olmaktadır. Bunun için temiz ve ıslak saçlara eritilmiş olan kakao yağı sürülerek masaj yapılır. Yaklaşık 1 saat kadar beklemesi için saç bonesi sarılır. Bu süreninin sonunda saçlar bol su ve şampuan ile yıkanır.

Kakao yağının saça faydaları arasında saçı dış etkenlerden koruma ve besleme özelliği de bulunmaktadır. Bu maskenin ayda 1 – 2 defa uygulanması yeterli olacaktır.

 

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao yağı güçlü bir antioksidandır. Cilt kusurlarını giderme, yaraları iyileştirme ve cildi bronzlaştırma özelliği bulunur. Benmari usulüyle eritildiğinde çikolata yapımında da kullanılmaktadır. Kakao yağının tüketilmesi kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır. Aşağıda kakao yağının cilde faydaları maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Kakao yağının cilde faydaları arasında cildi beslemesi ve nemlendirmesi ilk sırada yer alır. İçeriğinde bulunan E vitamini cilt elastikiyetini korumada etkilidir. Kakao yağı cildin canlanmasını ve ışıldamasını sağlar.
 • İltihaplı deri hastalıklarına ve egzamaya iyi gelir. Deriyi yumuşatır ve onarır.
 • Cildin bronzlaşmasında oldukça etkilidir. Cildi nemlendirirken kalıcı olarak bronzlaşmasına da yardımcı olur. Kakao yağı cilt tonunu bronzlaştırırken cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyamaz. Bunun için öncelikle güneş koruyucu bir ürün kullanmak gerekir.
 • Kakao yağı kullananlar yaşlanma etkilerini de geciktirmektedir.
 • Ciltteki yaraların daha kısa sürede iyileşmesi için cilde kakao yağı sürülmesi tavsiye edilir.
 • Kakao yağının cilde faydaları olduğu kadar kakao yağının saça faydaları da vardır. Saçın derinlemesine nemlenmesini ve beslenmesini sağlayarak saça hacim ve parlaklık kazandırır.
 • Aşırı kuru ciltlerdeki pul pul dökülmeleri önler.
 • Güneşlenme sonrası ciltte meydana gelen ağrının giderilmesinde etkilidir.
 • Gece yatmadan önce dudaklara kakao yağı sürmek, dudak çatlamalarını önler ve dudaklara dolgunluk kazandırır.
 • Tıraş, epilasyon gibi işlemlerden sonra ciltte meydana gelen hassasiyetin ve tahrişin giderilmesinde etkilidir.
 • Kilo alımı veya gebelik sebebiyle ciltte oluşan deri çatlaklarının giderilmesinde yardımcı olur.
 • İçerdiği E vitamini sayesinde masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Kakao Yağı Kullanım Önerileri

Kakao yağının cilde faydaları için farklı yağlarla karıştırılarak kullanılması mümkündür. Bunun için cilt tipine uygun ürünler tercih etmek gerekir. Aşağıda ihtiyaca göre kakao yağı kullanımları açıklanmıştır.

Kakao yağı ile bronzlaşın

Temiz cilde önce güneş koruyucu bir krem sürdükten sonra katı kakao yağı benmari eritilerek cilde uygulanır. İnce bir tabaka halinde cilde sürülen kremin cildi bronzlaştırma etkisi bulunur. Bu şekilde 30 dakika kadar güneşlenmek yeterli olmaktadır. Güneşlenmek için güneşin zararlı olduğu öğlen saatleri yerine daha erken ya da daha geç saatleri tercih etmek gerekir.

Benzer İçerik:  Bal Maskesi | Yüz İçin Tüm Ciltlere Uygun En İyi 5 Bal Maskesi Tarifi

Kakao yağı ile tüm vücudunuzu nemlendirin

Kakao yağını aynı oranda Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak oldukça etkili bir nemlendirici losyon elde etmek mümkündür. Elde edilen nemlendirici ürünün ciltteki yaraları ve yanıkları onarma görevi de bulunmaktadır. Cildi hem besleyen hem de derinlemesine nemlendiren bu uygulamayı çatlamış dudaklara, çatlak topuklara, dizlere, dirseklere ve ellere kullanmak mümkündür. Tüm vücuda uygulanması mümkün olan bu karışımı akşamları yatmadan önce ince bir tabaka halinde sürmek yeterlidir.

Kakao yağı ile dudaklarınızı dolgunlaştırın :Kakao yağının cilde faydaları arasında dudak çatlaklarına iyi gelmesi de yer alır. Kakao yağı aynı zamanda dudakların daha dolgun olmasına da yardımcı olmaktadır. Sert iklim koşullarında çatlayan, kabuk bağlayan ve hatta kanayan dudakların kakao yağı sürülerek en doğal şekilde tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Kakao yağı ile egzamadan kurtulun: Kakao yağının cilt ve deri hastalıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Ciltteki enfeksiyonun giderilmesinde de etkili olan kakao yağı, cildin kısa sürede onarılmasını sağlar. Egzama nedeniyle incelen, kuruyan ve çatlayan deri, yeterli bakımın yapılmaması durumunda enfeksiyon kapabilir. Bu durumun yaşanmaması adına kakao yağı ile cildi nemlendirmek gerekir.

Kakao yağı ile sakinleşin: Kakao yağının hoş kokusu pek çok kişide sakinleştirici etki oluşturmaktadır. Bu sebeple kakao yağını eritip masaj yağı olarak kullanmak mümkündür.

 

Kakao Yağı Hakkında Merak Edilenler

Kakao yağının cilde faydaları için düzenli şekilde kullanılması gerekir. Ancak kakao yağı yenir mi, kakao yağı sivilceye iyi gelir mi, kakao yağının zararları gibi konular da merak edilmektedir. Aşağıda bu soruların cevabı yer almaktadır.

Kakao yağı yenir mi?

Kakao yağı yenebilir bir yağdır. Ancak doğal ve soğuk pres kakao yağı olmasına özen göstermek gerekir. Bunun için kaliteli içeriğe sahip ürünleri tercih etmek gerekir. Kakao yağını benmari usulüyle erittikten sonra belli boranlarda kakao tozu ve şekerle karıştırarak çikolata elde etmek mümkündür.

Kakao yağı sivilce yapar mı?

Kakao yağını çikolata şeklinde tüketmek sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Ancak kakao yağını az miktarda cilde sürerek nemlenmesini sağlamak sivilceye neden olmaz. Bunun için aşırı kullanmamak gerektiğini unutmamak gerekir.

Kakao yağı sivilceye iyi gelir mi?

Kakao yağı, ciltteki yağ oranını dengelemeye yardımcı olur. Ancak tek başına sivilce oluşumunu önlediğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Sivilce oluşumunu önlemek için anti inflamatuar ve anti bakteriyel ürünler kullanmak gerekir. Elma sirkesi bunlardan bir tanesidir. Elma sirkesini 3 katı oranında su ile seyreltip cilde sürdükten sonra kakao yağı uygulamak ciltteki kusurların ve aknelerin giderilmesinde etkili olacaktır.

Kakao yağının zararları

Kakao yağını fazla tüketmek veya ciltte fazla kullanmak çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Hassas cilt tipine sahip olan bazı kişilerde kakao yağının alerjik reaksiyona neden olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra fazla tüketilmesi obezite sorununa sebep olmaktadır.

Kakao yağında belli bir oranda kafein bulunur. Emziren annelerin kakao yağını fazla tüketmeleri çocuklarının rahatsız olmasına sebep olabilir.

Bunun yanı sıra aşırı kakao yağı tüketimi baş ağrısına, ellerde titremeye, asabiyete ve uykusuzluğa yol açabilmektedir. Kakao yağının cilde faydaları için kakao yağını doğru ölçülerde kullanmaya özen göstermek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.