Kakao Yağının Kullanımı

17.06.2018
650
A+
A-

Kakao yağının kullanım alanları  oldukça fazladır. Saç ve beden sağlığı için de kakao yağı kullanımı tavsiye edilmektedir. Pek çok alanda fayda sağlayan kakao yağı, doğal içeriğe sahip olması nedeniyle yan etkiye neden olmaz. Ancak alerjik bünyeye sahip olan kişilerin kakao yağını kullanmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Bu içerikte kakao yağı içeriği, kakao yağının cilde faydaları, kakao yağının saça faydaları, kakao yağı nasıl kullanılır, kakao yağı nerelerde kullanılır, kakao yağı yenir mi ve kakao yağı sivilceye iyi gelir mi konularına yer verilmiştir.

Kakao Yağı İçeriği

Kakao yağı, kakao çekirdeklerinden üretilen bir yağ çeşididir. Kakao yağı özellikle çikolata yapımında kullanılır. Çikolatanın oda sıcaklığında katı formda olmasını; ağızda ise kolayca erimesini sağlar. Kakao yağı, içeriğinde pek çok faydalı yağ ihtiva eder. Bu özelliği sayesinde kakao yağını yiyerek ya da cilde veya saça sürerek kullanmak mümkündür.

Kakao yağı içeriğinde yer alan yağ asitleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Laurik asit (%0-%1)
 • Arachidik asit (%1)
 • Miristik asit (%0-%4)
 • Palmitik asit (%24-%30)
 • Stearik asit (%24-%37)

Bu yağ asitleri doymuş yağlardır ve insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Kakao yağının soğuk pres olarak elde edilmiş versiyonlarını tercih etmek gerekir. Kavrularak yağı çıkarılan ürünlerin insan sağlığına olumsuz etkisi bulunur. Bu nedenle diğer yağlar gibi kakao yağının cilde faydaları için soğuk pres olanını tercih etmek gerekir.

Kakao yağının cilde faydaları için kakao yağını ağız yaralarında kullanmak da mümkündür. Aft gibi yaraların kısa sürede iyileşmesi için kakao yağı kullanımı tavsiye edilir. Yaranın üzerine kakao yağı sürmek yeterli olacaktır. Kakao yağının cilde faydaları çok fazla olduğu için cilt için de kullanılmaktadır. Kurumuş olan cildi kakao yağı ile nemlendirmek mümkündür. İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde cildin derinlemesine beslenmesini de sağlar. Kuruyan ve çatlayan cilt, kakao yağı ile onarılmaktadır. Kakao yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak kullanmak da mümkündür.

Kakao Yağı Nerelerde Kullanılır?

Kakao yağı nerelerde kullanılır sorusuna cevap olarak pek çok alan tavsiye edilmektedir. Cilde, saça, dudaklara, kalp sağlığına, yanıklara, ağız yaralarına, iyi gelen kakao yağının kullanım alanları oldukça geniştir. Aşağıda kakao yağı nerelerde kullanılır maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için: Kakao yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir. Kalp hastalıkları, kanser, damar hastalıkları gibi durumlarda kakao yağının olumlu etkileri saptanmıştır.
 • Yaşlanmayı geciktirmek için: Cildin genç ve sağlıklı kalması için elastik yapısını koruması gerekir. Ciltteki elastikiyeti koruyan maddeler arasında polifenoller de bulunur. Kakao yağında ise bol miktarda polifenol vardır. Bu da kakao yağının ciltteki yaşlanma etkilerini geciktirdiği anlamına gelir. Güçlü bir antioksidan olan polifenol, hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cilde parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Yanıkları tedavi etmek için: Soğuk pres kakao yağını yanıkları tedavi etmek amacıyla da kullanmak mümkündür. Ciltteki yara ve yanıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Kakao yağı ayrıca sedef, egzama gibi cilt ve deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. Aynı zamanda cildin nemlenmesini de sağlar.
 • Kalp sağlığını korumak için:Kakao yağının içeriğinde yer alan yağ asitleri her ne kadar doymuş yağlar olsa da bitki temelli bir yağ olduğu için insan sağlığına faydalıdır. Kakao yağının damar sertleşmesine iyi geldiği bilinmektedir. Yağ metabolizmasını destekleyen kakao yağı, kalp krizi riskini de azaltır.
 • Çatlamış dudakları onarmak için: Kakao yağı nerelerde kullanılır sorusunun cevaplarından biri de dudak çatlamalarıdır. Çatlayan dudakların kakao yağı ile kısa sürede onarımı mümkün olmaktadır. Ağız yaralarını da iyileştirme özelliği bulunur. Bunun için kakao yağını dudaklara doğrudan sürmek yeterli olacaktır.
 • Tıraştan sonra cildi yumuşatmak için: Tıraş sonrası cildin hassasiyetini azaltmak ve cildi nemlendirmek için kakao yağı kullanımı tavsiye edilir. Tıraştan sonra kakao yağını cilde direkt olarak sürmek yeterlidir.
Benzer İçerik:  Dudak Çatlağı Nasıl Geçer?

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

Kakao yağını cilde uygulamak için sıvı forma getirmek gerekir. Katı kakao yağı öncelikle benmari usulü eritilir. Benmari usulü, su buharında olarak tanımlanır. Bir tencereye su koyulur ve ocağa alınır. Üzerine suya değmeyecek şekilde ısıya dayanıklı cam veya çelik kase koyulur. Bu kaseye katı kakao yağı koyulur ve erimesi için beklenir. Kakao yağı tamamen eridikten sonra saça veya cilde kullanmak mümkündür. Bu şekilde içerisine kakao ve tatlandırıcı (şeker, bal vs.) katılarak çikolata yapımında da kullanılır.

Kakao yağını ciltte 20 dakika kadar bekletmek yeterli olacaktır. Kakao yağını cilde doğrudan uygulamak da mümkündür. Bunun için işaret parmağı katı kakao yağı üzerinde gezdirilerek yağın vücut ısısıyla erimesi sağlanır. Bu işlemi kakao yağını dudaklara sürmek için uygulamak mümkündür. Kakao yağını cilde sürdükten sonra masaj yapılmasına gerek yoktur. Cilt, yağı kısa sürede emer.

Kakao yağının cilde faydaları için mutlaka kaliteli içeriğe sahip olan bir yağ kullanılmalıdır. İçeriğinde %100 kakao yağı yazan ürünler tavsiye edilir. Kakao yağını susam yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla karıştırarak kullanmak da mümkündür.

Kakao yağı kullananlar eğer bronzlaşma amacıyla kullanıyorlarsa öncesinde mutlaka güneşten koruyucu bir krem ya da yağ kullanmaları gerekir. Çünkü kakao yağının güneşin zararlı ışınlarından koruma özelliği bulunmaz.

Kakao yağı kullanım önerisi

Kakao yağını çeşitli yağlarla karıştırarak kullanmak da mümkündür. Aşağıda kakao yağının cilde faydaları için etkili bir karışım tarifi bulunmaktadır.

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı sıvı kakao yağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı
 • 1 adet E vitamini ampulü

Hazırlanışı ve uygulanışı

Katı kakao yağı benmari usulü eritilerek sıvılaştırılır. Ardından cam bir kaseye alınır ve içerisine jojoba yağı ile badem yağı eklenir. Daha sonra E vitamini ampulü kırılarak tüm malzemeler karıştırılır. Hazırlanan karışım kapaklı cam kavanoza koyularak buzdolabında bekletilebilir.

Bu yağ karışımını cilt çatlaklarını, cilt kuruluğunu ve ciltteki pul pul dökülmeyi gidermek için kullanmak mümkündür.

Kakao Yağı Body Butter Tarifi

Kakao yağının cilde faydaları için düzenli ve doğru ölçülerde kakao yağı kullanmak gerekir. Kakao yağından faydalanmak için çeşitli yağ ve ürünlerle karışım hazırlayarak doğal bir body butter elde etmek mümkündür. Bunun için aşağıda yer alan tarifi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 35 gram katı kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı susam yağı
 • 1 yemek kaşığı doğal balmumu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Küçük boy tencerenin içerisine yarısına gelecek şekilde su koyulur ve ocağa alınarak kaynamaya bırakılır. Üzerine suya değmeyecek şekilde ve ısıya dayanıklı olan bir kap koyulur (cam veya çelik). Bu kabın içerisine katı kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı, susam yağı ve doğal balmumu rendesi eklenerek erimeleri sağlanır. Tüm malzeme eridikten sonra karıştırılarak homojen hale getirilir. Eriyen karışım cam bir kavanoza alınır ve soğumaya bırakılır.

Soğumaya başlayan yağ karışımının içerisine esansiyel (uçucu) yağlardan bir tanesi eklenebilir. Hoş koku vermesi amacıyla eklenen esansiyel yağ 15 damla kadar olmalıdır. Bu yağlar nane yağı, portakal yağı, gül yağı, yasemin yağı gibi yağlardır.

Kakaonun cilde faydaları için hazırlanmış olan body butter, akşamları yatmadan önce tüm vücuda sürülür. Bu karışımı hassas ve alerjik cilt tipine sahip olan kişiler yüzlerine sürmemelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.