Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

10.04.2018
798
A+
A-

Kuru cilde ne iyi gelir konusu kuru cilde sahip kişiler için oldukça önemlidir. Pul pul dökülmeye yatkın olan kuru cilt, kırışıklık riskinin de fazla olduğu cilt tipidir. Bu nedenle bakımının özenle yapılması gerekir. Bu içerikte kuru cilde hangi krem iyi gelir, kuru ciltlere bitkisel çözüm, kuru cilde ne iyi gelir, cilt kuruluğuna maske gibi konulara yer verilmiştir.

Kuru Cilt Tipi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Cilt yapısını oluşturan katmanlar vardır. Bu katmanların en üst kısmında yağ ve su içeren yapılar bulunur. Bu yapıların azalması ile birlikte ciltte kurumalar meydana gelir. Su ve yağ içeren katmanların temel görevi, cildin nem dengesini sağlamak ve dışarıdan gelen tehditlere karşı cildi korumaktır. Ancak bu dengenin bozulmasıyla birlikte ciltte kuruma ve dökülmeler görülebilir. Cilt kuruluğunun tıp literatüründeki adı kserozis olarak bilinir.

Kuru cildin özellikleri arasında en belirgin olanı kuru ve mat görünmesidir. Kızarmaya yatkın olan kuru ciltlerde gözenekler genellikle küçük yapıdadır. Kuru ciltlerin yeteri kadar nemlenmemesi durumunda çatlamaya ve acıya neden oldukları bilinir. Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin deri çizgileri daha belirgin olmaktadır. Bununla birlikte kuru cilt yeterli su oranına sahip olamadığı için daha erken kırışmaya meyillidir. Genellikle hassas bir yapıya sahiptir.

Kuru cildin özellikleri

Kuru cilt tipi vücudun hemen her bölgesinde görülebilmektedir. Bununla birlikte yaygın olduğu bölgeler yüz, eller, kollar, karın kısmı ve alt bacaklardır. Kuru cilt tipinin bakımı yeterli yapılamazsa meydana gelen deri çatlamaları enfeksiyona, kızarıklığa, ağrıya, şişmeye ve iltihaba neden olabilir.

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir Kadınlar Kulübü gibi pek çok forumda tartışılmaktadır. Kuru ciltlere önerilen bazı uygulamalar vardır. Bunlardan en önemlisi cildin yeteri kadar nemlendiriliyor olması, bu nemlendirme işlemi hem kremler, bitkisel yağlar aracılığıyla hem de bol su içerek cildi içerden besleme şeklinde yapılmalıdır. Cilt kuruluğuna maske ve çeşitli bitkisel tarifler de bulunmaktadır. Bu tarifleri düzenli aralıklarla uygulayarak cildi doğal yollarla nemlendirmek mümkün olur.

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir sorusunun cevabını netleştirmek için öncelikle cilt kuruluğuna neden olan faktörler belirlenmelidir. Bu şekilde daha etkili tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Cilt Kuruluğu Sebepleri

Cilt kuruluğu sebepleri arasında uzun süreli duş almak ve eldivensiz bulaşık yıkamak başta gelir. Cildin gün içinde suya fazla temas etmesi vücudun nem oranını etkiler. Özellikle klorlu havuzlarda fazla zaman geçirmek cilt kuruluğu sebepleri arasında yer alır. Bununla birlikte güneş kremi kullanmadan güneşe uzun süre maruz kalma da cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Bazı cilt ve deri hastalıklarının, gebeliğin ve menopozun da cilt kuruluğuna neden olduğu bilinmektedir. Kullanılan kozmetik ürünlerin yanlış seçilmesi, yağlı cilt tipi için üretilmiş olan ürünlerin kullanılması gibi sebepler de cilt kuruluğunu tetikler.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu çevresel ya da genetik faktörlerle meydana gelebilen bir durumdur. Bu durumu netleştirmek için kişinin aşağıdaki maddeleri inceleyerek kendi hayatı üzerinden çıkarım yapması gerekir. Cilt kuruluğunun teşhisini koymak için cildi tanımak gerekir. Güzellik merkezlerinde ve dermatolog kliniklerinde de cilt tipi analizi yaptırmak mümkündür.

Cilt Kuruluğu Neden Olur

Cilt kuruluğunun nedenleri 7 kategori altında toplanabilmektedir. Bunlar aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Hava/mevsim koşulları

Nem oranı düşük ve soğuk bölgelerde cilt kuruluğu daha yaygın görülebilir. Bununla birlikte kışın tercih edilen ısınma şekli de cilt kuruluğunu etkileyen faktörler arasındadır. Kaloriferler, odun sobaları ve şöminelerin ortamdaki nemi azalttığı bilinmektedir. Bu da kişide cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Soğuktan korunmak için eldiven kullanmaya özen göstermek gerekir.

 • Kullanılan kozmetik ürünler ve deterjanlar

Günümüzde üretilen pek çok deterjan ve sabunun asli görevi yağları çıkarmaktır. Bunların elle temas etmesi ya da yağlı ciltler için üretilmiş olan kozmetik sabunların, jellerin kullanılması durumunda cilt kuruluğu meydana gelebilir. Bununla birlikte uzun süre sıcak su kullanımı da ciltteki nemin yok olmasına ve cilt kuruluğuna neden olur.

 • Çeşitli hastalıklar

Egzama, mantar, atopik dermatit, sedef hastalığı gibi deri ve cilt hastalıklarının ve tiroit hastalığı gibi hormon bozukluklarının cilt kuruluğuna neden olduğu bilinmektedir. Bu hastalıkların görülmesi durumunda deride pul pul dökülme, çatlama gibi sorunlar da meydana gelir.

 • Genetik kuru cilt tipi

Kişilerin cilt yapısı doğuştan kuru özellikli de olabilmektedir. Bu durum herhangi bir tedavi gerektirmez ancak bakımının özenle yapılması gerekir.

 • Yaş

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt kuruluğu daha fazla artış gösterir. Vücuttaki nem oranı azaldıkça ciltte de kurumalar meydana gelir. Yaşın ilerlemesi cildin elastikiyetini kaybetmesine de neden olur. Bu süreçte bol bol nemlendirici kullanılmalıdır.

 • Hamilelik

Gebelik durumunda cildin kuruması muhtemeldir. Özellikle karın bölgesinde cilt kuruluğu fazla olabilir. Bu durumda kuru ciltlere bitkisel çözüm önerileri uygulanmalıdır.

 • Beslenme

Gün içerisinde yeterli miktarda su içmemek ve sağlıklı besinler tüketmemek de cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Cilt ve vücut sağlığını korumak adına protein – karbonhidrat – yağ dengesini iyi ayarlamak gerekir.

Cilt Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Cilt kuruluğunun belirtileri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Bu belirtilerin görülmesi halinde kuru cilt tipi için önerilen ürünlerin ve bitkisel tariflerin uygulanması gerekir.

 • Cilt rengi koyu olan kişilerin derilerinin grileşmesi
 • Kaşıntı
 • Ciltte pul pul dökülmeler
 • Cildin kabarması ve sertleşmesi
 • Dudakların derinden çatlaması veya kabuk bağlaması
 • Deride ciddi çatlakların oluşması (ağrılı veya kanamalı)

Bu belirtilerin ilerlemesi halinde çatlayan cilt yapılarının içerisine mikropların girmesi söz konusudur. Bu durumda çatlayan cildin enfeksiyon kapması, kanaması veya iltihaplanması söz konusudur.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

cilt kuruluğu nasıl önlenir

Cilt kuruluğunu önlemenin yolları vardır. Bunlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Beslenme düzenine önem vermek cildin yapısı için oldukça önemlidir. Kuru cilde ne iyi gelir sorusuna en etkili cevap vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri vücuda vermek olacaktır. Bu da sağlıklı ve dengeli beslenmekle mümkündür. Somon balığı gibi bol miktarda Omega 3 yağ asidi içeren besinler tüketilmelidir.
 • Kuru cilde ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise cildin içerden nemlendirilmesidir. Bu da su içmekle mümkün olur. Bol su içmek cildin nemlenmesi için önemlidir. Gün içerisinde içilen meyve suyu, çay ve kahve su etkisi yaratmaz. Bu nedenle günde mutlaka 2 – 2,5 litre su içilmesi gerekir.
 • E vitamininin cildi yenileme ve canlandırma özelliği vardır. Ispanak, zeytin, fındık, kuşkonmaz, gibi E vitamini içeren besinler tüketebilir ya da eczanelerden E vitamini ampulü satın alıp nemlendirici kremlere karıştırabilirsiniz. Mano, yumurta, patates, ciğer, havuç, kayısı kurusu, yeşil yapraklı sebzeler, portakal, mandalina gibi A ve B vitaminlerini içeren besinler de cilt için önemlidir.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

 • Cildi soğuktan korumak

Cildin kurumasına neden olan faktörlerden biri de soğul ve kuru havadır. Bu tip bölgelerde yaşayan kişilerin ellerini kremledikten sonra mutlaka eldiven giymeleri önerilir. Ayrıca ayak topukları için yoğun nemlendirici özelliği olan vazelin gibi ürünler tercih edilebilir.

 • Çok dar kıyafetler tercih etmemek
Benzer İçerik:  Pürüzsüz Cilt İçin Doğal Maske Tarifleri

Çok dar kıyafet giymek kan akışını yavaşlatan bir durumdur. Bunun yanı sıra cildi sardığı ve hareket esnasında cilde tutunarak sürtündüğü için pul pul dökülmelere ve cilt kuruluğu durumuna neden olur.

 • Nemlendirici kullanmak

Cilt kuruluğuna zeytinyağı kullanmak oldukça etkili bir yöntemdir. Kuru ciltlere bitkisel çözüm önerilerinin yanı sıra dermatolojik kremler de kullanılabilir. Kuru ciltler için özel olarak üretilmiş olan nemlendiriciler tercih edilmelidir. Cildi yeterince nemlendirmemek cildin çatlamasına neden olur.

 • Deterjanları elle temas ettirmemek

Kimyasal deterjanlar hem cildin daha çok kurumasına hem de zarar görmesine neden olur. Cilt tabakasını incelten, kurutan, yakan ve kızartan bu ürünlerin çıplak elle temas etmemesi gerekir. Bu nedenle bulaşık yıkarken ve temizlik yaparken mutlaka kalın temizlik eldivenleri kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra bitkisel özellikli temizlik ürünleri kullanmak da alternatif çözüm yoludur.

 • Duşta ve havuzda fazla vakit geçirmemek

Kuru ciltlerde nem oranı daha düşüktür. Duşta, hamamda, denizde ve havuzda fazla vakit geçirmek vücudun nem oranını olumsuz etkilemektedir. Özellikle duş esnasında kullanılan kozmetik ürünler cildin daha da kurumasına neden olabilmektedir. Duş ve havuz sonrası cildi mutlaka nemlendirmek gerekir.

 • Ortamı nemlendirmek

Bulunulan işyerini ya da evi nemlendirmek de cilt kuruluğuna iyi gelen bir yöntemdir. Bunun için özel üretilmiş olan buhar makineleri kullanılabilir. Bunun yanı sıra kalorifer peteklerine su hazneleri asılabilir.

 • Bitkisel yağlar kullanmak

Cilt kuruluğuna zeytinyağı gibi yağların iyi geldiği bilinmektedir. Hem doğal hem de maliyeti düşük olan bu ürünlerin sık sık kullanılması tavsiye edilmektedir. Kuru ciltlere bitkisel yağı direkt olarak sürmek yeterli olacaktır.

 • Cilt tipine uygun ürünler kullanmak

Kuru cilde ne iyi gelir sorusuna cevap olarak doğru ürün kullanmak denilebilir. Cilt tipine uygun sabun, deterjan, şampuan ve krem kullanmak her zaman önemlidir. Kuru ciltler için üretilmiş olan sabunların gliserin oranı yüksektir.

 • Bol su içmek

Günde ortalama 8 bardak su içerek cildin yeteri kadar nemlenmesine destek vermek gerekir. Aksi takdirde diğer çözüm önerileri yavan kalacaktır.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru cilt bakımı için öncelikli kuru cilt tipi için üretilmiş olan ürünler tercih edilmelidir. Cildi her gün nemlendirmek gerektiği unutulmamalıdır. Nemlendirme işlemi için bitkisel yağları tercih etmek de mümkündür. Kuruyan ve çatlayan topuklar duş esnasında ponza taşıyla giderilmelidir.

Kuruyan ciltlerdeki dökülmeleri önlemek için duş sırasında kese veya günlük peeling uygulamaları yapmak gerekir. Bu uygulamalar ölü derilerden kurtulmak için önerilir. Böylece cilt canlanır ve tazeliğini korur. Cildin tahriş olmasına neden olacak kimyasalları elle temas ettirmemeye dikkat etmek gerekir.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt Kuruluğu Tedavisi

Cilt kuruluğu ileri derecede olan kişilerin günlük yaşam kalitesi düşer. Özellikle el ve yüz bölgesinde görülen cilt kuruluğu, ellerin rahatça kullanılmasını ve yüze makyaj yapılmasını engelleyebilmektedir. Pul pul dökülecek kadar kuru olan cilde uygulanan makyaj, daha kötü bir görüntü oluşturabilmektedir. Bu durumda aşağıdaki önerileri dikkate alarak cilt kuruluğu tedavisi yapılabilir. Cilt kuruluğuna maske tarifleri uygulayarak da bu sorunu kontrol altına almak mümkündür.

 • Bulunulan ortamda havayı nemlendiren cihazlar kullanılabilir.
 • Aşırı sıcak su kullanılmamalıdır. Duş esnasında ılık su tercih edilebilir.
 • Duşta ve havuzda fazla vakit geçirilmemelidir. Her gün banyo yapmak da cildin nem oranını bozar. Bu nedenle en az 2 günde 1 duş almak gerekir.
 • İçeriğinde gliserin bulunan bakım kremleri, şampuanlar ve sabunlar tercih edilmelidir. Çok kuru ciltler için vazelin kullanılması da tavsiye edilmektedir.
 • Her banyo sonrasında cildi mutlaka nemlendirmek gerekir.
 • Kuru ciltlere en iyi nemlendirici su içmektir. Gün içinde dengeli beslenmek ve bol su içmek önem taşır.
 • Cildin kuruması sonucu kaşıntı olabilmektedir. Bu bölgeleri fazla kaşımamaya özen göstermek gerekir. Aksi takdirde tahriş olması ve kızarması söz konusudur.

Kuru Ciltlere Bitkisel Çözüm Önerileri

Kuru ciltlere en iyi nemlendirici olarak bitkisel öneriler ve bol su tüketmek önerilir. Kuru ciltlere bitkisel çözüm önerileri de bulunmaktadır. Bu ürünleri düzenli ve sık kullanarak kuru cilt yapısını nemlendirmek ve çatlak, kırışıklık, döküntü, kızarıklık gibi belirtilerin oluşmasını önlemek mümkün olur. Bu bitkisel çözüm önerileri aşağıda sıralanmıştır.

 • Avokado: yağ oranı yüksek olan avokadonun cildi nemlendirme özelliği bulunmaktadır. Avokadoyu olgunlaşmış şekilde kullanmak ve tüketmek gerekir. Olgun avokadonun yarısını 1 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı lor peynir ile karıştırıp cilde sürmek, cildin doğal nemlenmesini sağlamak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu şekilde 10 dakika bekletip yıkamak gerekir. Avokadoyu yiyerek de besin değerlerinden faydalanmak gerekir.
 • Avokado yağı: avokado yağı da aynı şekilde cildin nemlenmesinde ve yapılanmasında etkilidir. Bunun için cilde ince bir katman avokado yağı sürülmesi cilt kuruluğu için iyi gelmektedir.

Kuru Ciltlere Bitkisel Çözüm Önerileri

 • Yumurta: Yumurtayı çırpıp içerisine 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı bal eklemek, etkili bir cilt kuruluğuna maske Bu karışımı cilde sürüp 5 dakika bekletip yıkamak yeterli olacaktır.
 • Süt: Süt içeriğinde laktik asit bulunur. Bu maddenin cildin yenilenmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Ölü derinin ciltten uzaklaşmasını sağlar. Sütün ayrıca anti inflamatuar (enfeksiyon önleme) özelliği de bulunmaktadır. Bu da kuruyan cildin enfeksiyona meyilli olması sebebiyle oldukça önemli bir özelliktir. Süt kreması gibi ürünler de aynı etkiyi gösterir. Sütü ya da süt kremasını cilde sürmek, nemlenmeyi sağlamak için yeterlidir. Cilt kuruluğuna maske şeklinde uygulanarak da iyi gelir.
 • Zeytinyağı: Cilt kuruluğuna zeytinyağı en etkili bitkisel çözümlerden bir tanesidir. İçeriğinde insen sağlığı için faydalı yağ asitleri bulunan zeytinyağı, kuru cilt yapısını nemlendirmede oldukça başarılıdır. Bunun için cilde ince bir katman halinde sürmek yeterli olacaktır. Zeytinyağının üzerine günlük nemlendirici sürmek de mümkündür.
 • Bal: Balın cildi yenileme ve besleme özellikleri bulunur. Cilt kuruluğuna maske tariflerine bal ekleyerek kuruluk etkisini ortadan kaldırmak mümkündür. Balı tek bayına kuru cilde uygulayıp 10 dakika beklettikten sonra yıkamak da cildin nemlenmesi için yeterli olmaktadır.
 • Jojoba yağı: Anti inflamatuar (enfeksiyon önleme) özelliği bulunan jojoba yağı cildin doğal olarak nemlendirilmesini sağlar. Aynı zamanda cilt yapısına uygun olduğu için cildin canlanmasında ve tazelenmesinde etkilidir.
 • Elma sirkesi: elma sirkesi mucizevi bir etkiye sahip üründür. Bunun nedeni ise hem yağlı ciltlerde akneyi önlemek amacıyla hem de kuru ciltlerin nemlendirilmesi amacıyla kullanılabilir oluşudur. Elma sirkesini bir pamuğa döküp cildi bununla temizlemek yeterli olacaktır. Doğal/organik veya ev yapımı sirke kullanmaya özen göstermek gerekir.
 • Yoğurt maskesi: cilt kuruluğuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak yoğurt maskesi denilebilir. Cilt kuruluğuna maske önerileri arasında oldukça etkili özelliktedir. Bunun için bir kase yoğurda 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı şeker karıştırılır. Şeker eklenmesindeki sebep, peeling etkisi yaratarak cildin ölü derilerden arınmasını sağlamaktır. Yoğurt ise içerdiği laktik asit sayesinde anti inflamatuar (enfeksiyon önleme) özelliğe sahiptir. Bu maskeyi yumuşak uçlu bir fırçayla cilde uygulayıp 15 dakika kadar bekletmek gerekir. Ardından cilt ılık suyla yıkanır.
 • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağının cilde olan faydaları oldukça fazladır. Yalnızca cilde değil saçlara da iyi gelen Hindistan cevizi yağı, olduğu gibi cilde sürülebilir. Dudak çatlağı tedavisi için de Hindistan cevizi yağı kullanılması önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.