Kusmak İçin Ne Yapılmalı

1
2.687 views
Kusmak için ne yapılmalı

Kusmak için ne yapılmalı demeden önce kusmak nedir öncelikle onu açıklayayım. Yenilen besinleri doğal olarak çıkmadan, ağız yoluyla dışarı çıkartılmasına kusmak adı verilmektedir. Kusmanın pek çok nedeni bulunabilir. Sağlık problemleri ve dışarıdan mideye alınan yabancı bir cismin atılması kusmanın nedenleri arasında bulunabilir sadece mideyle alakalı sağlık sorunları değil dengi ile alakalı problemler de mide bulantısı ve beraberinde kusmaya getirebilir. Kusma mide bulantısı ile beraber gelen bir eylemdir. Hastalık durumunda kendiliğinden meydana gelen eylem bazı durumlarda yapılamayabilir. Yani ne kadar mideniz bulansa da kusamayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kişiler kusmak için ne yapılmalı diye bir çare arayışına girerler.

Zayıflamak İçin Kusmanın Zararları

Bazı insanlar kusmaktan korksalar da bazıları için kusmak rahatlatıcı bir yoldur. Midesinde bulunan fazlalığı çıkarttığı zaman vücut olarak bir rahatlama yaşanır. Fakat yine de kusmak sağlıklı bir olay değildir. Özellikle zayıflamak için bu yola başvurmak çok tehlikelidir. Çünkü kusma durumu yaşandığında midenizdekilerden kurtulsanız dahi vücudunuzun başka bölgelerine zarar verebilirsiniz. Kusma durumu yaşanırken midede bulunan kendi doğal asidi de dışarı çıkacağı için yemek borunuza ve boğazınıza bu asit zarar verebilir. Bunların yanı sıra mide asidi dişler içinde zararlıdır. Bu nedenler göz önünde bulundurularak kusma eylemini bilinçli bir şekilde yapacaksınız sadece gerekli olan durumlarda kullanmanız gerekir. Yani kusmak için ne yapılmalı sorusundan önce neden kusma ihtiyacı duyuyorum sorusuna cevap vermeniz daha doğru olacaktır.

Zayıflamak İçin Kusmanın Zararları

Kusmanın Zararları Nelerdir?

Kusmak için ne yapılmalı diye araştırmadan daha önce kusmanın zararlarını bilmek daha doğru olacaktır. Çünkü bazı durumlar vücudunuz için oldukça fazla zarar teşkil edebilir. Kustuğunuzda yemek burnunuzda ve boğazınızda yanma durumu meydana gelebilir. Bunların yanı sıra kusma dişler içinde oldukça zararlı bir eylemdir. Kusma durumu yaşadığınız da diş minelerinizde aşınma durumu meydana gelir. Bunların yanı sıra kusma vücudunuzdaki suyunda dışarı atılması demektir. Yani kustuğunuzda vücudunuz normalden daha fazla susuz kalacaktır. Kusmadan hemen sonra su içmeniz zor olabilir. Bu nedenle sırtüstü yatıp bir süre dinlendikten sonra su içebilirsiniz. Kaybettiğiniz suyun vücuda alınması oldukça önemlidir.

Kendini Kusturma Yöntemleri

Bazı hastalık durumlarında kendiliğinizden kusabilirsiniz ama her zaman bu eylem kendiliğinden olmayabilir. Böyle durumlarda ise kusmak için yapılacak bazı yollar vardır. Kusmak için ne yapılmalı şimdi beraber bakalım.

Parmak yardımı ile kusma

Her insanın vücudunda bir öğürme refleksi bulunmaktadır. Bu refleks kendiliğinden harekete geçmediğinde siz dışardan yardım ederek bu refleksi harekete geçirebilirsiniz. En basit olarak da parmaklarınızı kullanarak öğürme işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için parmaklarınızı kullanacağınız için öncelikle elinizi güzelce temizleyiniz. Daha sonra kusarken boğulmanızı önlemek ve daha rahat kusmak için başınız aşağıya bakacak şekilde kendinizi ayarlayın. Temizlediğiniz elinizin işaret ve orta parmağını ağzınızın içine sokarak parmaklarınızı küçük dilinize doğru arkaya doğru itin. Parmaklarınızı ağzınızdan çıkarmadan itme işlemini birkaç kez yaptığınızda refleks harekete geçecek ve kusmaya başlayacaksınız. Bu işlemi yaparken parmaklarınızı kullanmanız en doğrusu olacaktır. Parmak yerine sert bir obje ile bunu yapmanız bazı tehlikeli durumlara yol açabilir.

Dönerek kusma

Mide bulantısı ve kusma durumu sadece mide rahatsızlıklarında ortaya çıkmaz. Vücuttaki denge durumu bozulduğunda da beraberinde mide bulantısı yaşanmaya başlar. Denge durumunu bozmanın en iyi yolu ise kendinizi döndürmek olacaktır. Kusmak için ne yapılmalı diye düşünürken aklınıza bu yöntem gelmişse başta eğlenceli gibi gözükse de sonu tam olarak eğlenceli olmuyor maalesef. İlk önce dönen bir sandalye bulun ve ona oturun. Daha sonra yavaş daha sonra hızlanarak dönmeye başlayın. İyice mideniz bulanana kadar dönme işlemine devam edin.

Kusmayı Sağlayan Yiyecekler

Diş fırçası yardımı ile kusma

Elinize ağzınıza sokmaktan korkuyorsanız ve kusmak için ne yapılmalı diye düşünüyorsanız sizin için daha kolay bir yöntem bulunmaktadır. Diş fırçanızı alın ve ıslatınız. Daha sonra diş fırçanızı dilinizin arka tarafına doğru götürerek oraları yavaşça fırçalamaya başlayın. Birkaç kez bu hareketi tekrarlayarak midenizi bulandırır. Mide bulantısından sonra diş fırçası yardımı ile kusacaksınız.

Elma sirkesi ile kusma

Mideniz de normalden farklı hareketler hissediyorsanız ve kusmanız gerektiğini düşünüp kusmak için ne yapılmalı diye düşünmeye başladıysanız elma sirkesi yardımcınız olacaktır. Elma sirkesi keskin kokusu olan bir maddedir. Ham elma sirkesinden yaklaşık bir ya da iki yemek kaşığı kadar için. Elma sirkesinin keskin kokusu ve ekşimiş tadı kusmanızı sağlayacaktır.

Su, limon suyu ve tuz karışımı ile kusma

Keskin kokusu olmayan bir şey ile kusmak için ne yapılmalı diye soru sormaya başlamışsanız herkesin evinde bulunan oldukça kolay malzemeler ile kolayca kusabilir ve midenizi rahatlatabilirsiniz. Bir bardağın içerisine sıcak su, tuz ve limon suyu ilave edin. Suyun sıcak olması tuzu rahat çözülebilmesi için lazım olacaktır. Bol miktarda tuzu çözdükten sonra bu karışıma için. Bu karışım midenizi bulandıracak ve sizi kusturacaktır.

Önemli not: Bu karışım tansiyon hastaları için bol miktarda tuz içerdiği için tehlikedir.

Hardallı su ile kusma

Hardal sevilen bir sos olsa da suyla karıştığında kötü bir tat ve koku oluşturacağından kusmanız için yardımcı olacak diğer yollardan bir tanesidir. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir kaşık hardal koyun ve karıştırın. Hazırladığınız bu karışıma için ve yaklaşık yarım saat kadar bekleyin. Karışım etkisini gösterdiğinde mide bulantınız başlayacak ve peşinden kusma eylemi yaşarsınız.

Kusmak için ne yapılmalı

Kusarken ve kustuktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Kusarken ağzınızdan çıkanların nefes borunuza kaçıp boğulma tehlikesi yaşamamanız için ağzınızın aşağı yöne bakar vaziyette olmasına dikkat edin.
  • Kustuktan sonra birde temizlik olayları ile uğraşmak istemiyorsanız tuvalete ya da atabileceğiniz bir poşetin içerisine kusun.
  • Kustuktan sonra elinizi, yüzünüzü ve ağzınızı yıkamayı ihmal etmeyin. Hem o kötü tat ve kokudan kurtulmuş olup hem de kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Midenizin yatışmasını bekledikten sonra kusarak kaybettiğiniz sıvıyı geri almak için bol su içmeye çalışın.
  • Kustuktan birkaç saat sonra midenizi yormayacak sıcak ve sıvı gıdalar tüketebilirsiniz.
  • Kusma eylemi vücudunuzu yoracağı için kustuktan sonra bir süre dinlenmeye çalışın.
  • Midenin asitli suyu diş minelerinize zarar vereceği için kustuktan bir süre sonra dişlerinizi fırçalayarak temizleyin.

Önemli not: Kusmak için ne yapılmalı sorunuza farklı olarak pek çok cevap vermeye çalıştık. Fakat bu yolları kesinlikle zayıflamak için kullanmayınız. Aksi takdirde beraberinde çok ciddi rahatsızlıkları da getirebilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here