Madecassol Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Ne Kadar?

24.02.2019
1.043
A+
A-

Madecassol krem; sivilce, yanık ve yara tedavisinde sıkça kullanılan son derece etkili bir pomat üründür. Hekimlerin tedavi programında sıkça yer vermeyi tercih ettikleri madecassol merhem ile iligli olarak; madecassol merhem nedir, ne için kullanılır? Madecassol ne işe yarar? Madecassol nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir? Yan etkileri nelerdir? Fiyatı ne kadar? gibi bilinmesi gereken tüm hususların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda.

Madecassol Merhem Nedir?

Madecassol krem, dünyanın en büyük ilaç firmalarından biri olan Alman Bayer AG firması tarafından üretilen bir pomad türüdür. Sikatrizan sınıfı yani yara iyileştirici ilaç kategorisinde olan Madecassol kremin etken maddesi ise Centella Asiatica. Centelle Asiatica maddesi özellikle Uzakdoğu Asya ülkelerinde yetişen ve mucize bitki olarak adlandırılan Gotu Kola bitkisinin yapraklarından elde edilir. Üretimi esnasında içeriğine eklenen lavanta ve ıtır esansı sayesinde çok hoş bir kokuya sahip olan madecassol merhem, hekimlerin yara, yanık ve sivilce tedavisinde hastaları için en çok tercih ettiği kremlerin arasında yer almaktadır.

Madecassol Krem Ne İşe Yarar?

Verdiğimiz bu genel bilgilerin ardından madecassol krem ne için kullanılır, ne işe yarar sorularına cevap vererek başlayalım. madecassol merhemin kullanım alanı bir hayli geniştir. Madecassol krem; sivilce ve sivilce izlerinin tedavisinde, lokal deri ülseri, meme başı çatlakları ve yaraları, 2. dereceye kadar yanıklarda, küçük cerrahi müdahaleler sonrasında yaraların iyileştirilmesinde, ciltte soğuk nedeniyle oluşan çatlaklarda, yatak yaralarında, doğum sonrası oluşan cilt hasarlarında, sünnet yaralarında, vajinal yırtıklarda, radyasyon sonrası oluşabilen cilt hasarlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini hızlandırıcı etkisi sebebiyle yara tedavisinde son derece etkilidir. Bu özelliği sayesinde madecassol krem sivilce ve sivilce izlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılır ve son derece iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Madecassol yanık tedavisi için iyi bir seçenektir. Birinci ve ikinci derece yanıkların tedavisinde etkilidir. Yaz aylarında beyaz tenliler çok fazla güneş yanığına maruz kalırlar. Madecassol krem güneş yanıklarında rahatlıkla kullanılabilir. Hanımlar mutfakta bazen ufak sakarlıklar yaparak başta elleri olmak üzere yanıklarla karşı karşıya kalabiliyor ne yazık ki. Madecassol krem bu tarz yanık tedavisine uygun bir üründür.

Madecassol kremin faydaları arasında vücuttaki hücrelerin yenilenmesini hızlandırması olduğunu belirtmiştik. Bu özellik sayesinde madecassol krem ile cilt bakımı yapmak da mümkün olmaktadır. Ancak bu konu bir miktar hassas ve dikkat edilmeli. Madecassol merhemin etken maddesi sedatif etkiye sahiptir. Sedatif tıp dilinde yatıştırıcı anlamına gelir. Aşırı doz kullanımında stupor durumu riski söz konusu olabilir. Stupor, çevrede olan bitene ilgisizlik ve sesli uyarılara tepki verememe haline denir. Tıpta komadan bir önceki evreyi tanımlayan bir durumdur.

İLGİLİ KONU:

SİVİLCE KREMLERİ

Madecassol Krem Nasıl Kullanılır?

Madecassol, hekimler tarafından hastalarının cilt sorunları tedavisinde tedavi planlamasına en sık dahil edilen kremlerden biri. madecassol krem hasarlı bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defadan fazla kullanılmaması gerekmektedir. Madecassol krem kullanalar sıkça madecassol yakıyor şeklinde serzenişte bulunduğu bilinen bir gerçek. Cilde sürüldüğünde madecassol yanma hissi verir. Yanma hissi madecassol merhem kullanımında beklenmeyen bir durum değildir ve uygulandıktan birkaç dakika sonra yavaş yavaş azalır ve kaybolur.

Dermatologlar sivilceler ve cilt lekelerinde madecassol, hametan ve bepanthen krem üçlüsünü karıştırılarak kullanılmasını tavsiye edebiliyorlar. Bu her üç merhemi boş bir krem kutusuna sıkarak iyice karıştırın. Bu madecassol hametan  bepanthen üçlü krem karışımını sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez sivilcelere ve cilt lekelerine uygulayın. Bu üçlü krem karışımını cildine uygulayanlar çok başarılı sonuç aldıklarını ve sivilceler ve sivilce izlerinden kurtulmak için son derece etkili bir yöntem olduğunu ifade ediyorlar.

Yanık, yara, sivilce gibi sağlık problemleri hepinizin bildiği üzere ağrılı ve acılı olur. Madecassol krem yanık, yara ve sivilce tedavisinde kullanılsa da anestezik, acı azaltıcı bir etkisi yoktur. Bu sebeple madecassol krem kullanırken anestol ve benzeri gibi lokal anestezik kremler ile karıştırılarak kullanılması daha uygun olacaktır. Madecassol ve lokal anestezik pomat, her ikisi eşit miktarlarda kullanılmalıdır.

Benzer İçerik:  Hametan Krem

Madecassol Kremin Faydaları Neler?

Yazımızın ilk bölümünde madecassol kremin etken maddesi centella asiatica’nın mucize bitki gotu kola yapraklarından elde edildiğini ifade etmiştik. Gotu Kola bitkisine mucize bitki denmesi sebepsiz yere değil elbette. Bu bitki hemen her aktar ve şifalı bitki satan işletmede mutlaka bulunmaktadır. Bu bitki uzak doğu mutfağında salata malzemesi olarak da kullanılmaktadır. İçinde Centella Asiatica etken maddesi olması sebebiyle madecassol kremin faydaları nerdeyse saymakla bitmez. İşte klinik olarak gözlenmiş başlıca madecassol kremin faydaları;

Madecassol Kremin Faydaları

 • Özellikle sosyal medyada madecassol sivilce yapar mı, madecassol sivilce üzerine sürülür mü gibi sorular sıkça görülüyor. Madecassol sivilce tedavisinde en etkili kremlerin başında gelir. Sivilcelerin iyileşmesi ve sivilce lekelerinden kurtulmak için madecassol krem gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
 • Ameliyat yaraları, derin yaralar, uzun süreli iyileşmeyen yaraların tedavisinde güçlü onaracı etkisi sayesinde hızlı iyileşme sağlar.
 • Aşırı kilo kaybının ardından veya doğum sonrasında veya ciltte oluşan çatlaklara iyi gelir.
 • Emziren annelerin en büyük sorunlarından biri olan meme başı çatlakları ve meme ucu hasarlarını onarıcı etkisi vardır. Ancak emzirmeden hemen önce kullanmak doğru değildir. Medacassol krem meme uçlarına emzirme işlemi sonrasın uygulanmalıdır. Kremi uyguladıktan sonra yeniden emzirme durumu söz konusu olursa meme ucu yıkanarak kremin bölgeden temizlenmesi gerekir.
 • Soğuk havalarda meydana gelen el çatlaklarının tedavisinde iyi sonuç verir. Düzenli kullanıldığında ellerde oluşan çatlarları tedavi ederek yumuşak bir cilde kavuşturur.
 • Bıçak kesiği, yanık gibi ufak yaralanmalarda madecassol krem mucizevi bir etkiye sahiptir. Madecassol vücutta hücre yenilenmesini hızlandırıcı etkiye sahiptir.
 • Vücuttaki hücre yenilenmesini hızlandıran etkisi sayesinde kuru ciltlerde kullanıldığında madecassol krem nemlendirme ve cildi canlandırıcı özelliği vardır.
 • Madecassol merhem uçuk, arpacık, dudak etrafındaki yaralara da kullanılabilir. Hızlı bir iyileştirici etkisi vardır, madecassol krem kullananlar bu gibi şikayetlerden hızlıca kurtulabilirler.
 • Etken maddesi centella asiatica, kan damarlarının açılmasına faydalıdır. Ayrıca sedatif yani yatıştırıcı etkisi sebebiyle uyku problemi çekenlere de faydalı olduğu görülmüştür.

Yan Etkileri Nelerdir?

Madecassol merhem kullanımında bugüne kadar yaygın görülen bir yan etki bildirimi olmamıştır. Madecassol krem kullananların küçük bir bölümü kabızlık şikayeti yapmış olsa da yaygın görülen bir yan etki değildir.

Kremi kullandıktan sonra aşağıda saydığımız yan etkilerden biri veya birkaçı başınıza gelmesi halinde madecassol kremi içeriğinde bulunan bir maddeye alerjiniz olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

 • Cilt döküntüsü
 • Ciltte kızarma ve içi su dolu kabartı
 • Nefes almada güçlük
 • Dil, dudaklar, yüz, eller ve boğazda şişme
 • Kaşıntı

Madecassol Krem Fiyatı Ne Kadar?

Madecassol merhem 40 gram alüminyum tüp içerisinde satışa sunulan bir üründür. 2018 yılı Mart ayı itibariyle Madecassol merhem fiyatı KDV hariç 20.26 TL’dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Madecassol Yüze Sürülür Mü?

Makalemiz boyunca defalarca belirttiğimiz gibi bu krem özellikle sivilce tedavisinde sıkça kullanılıyor. Bu sebeple madecassol kremi yüzme sürmenin doktorunuzun tavsiye ettiği şeklin dışına çıkmamak kaydıyla herhangi bir sakıncası yoktur.

Madecassol Tüylenme Yapar Mı?

Madecassol’ün tüylenme yaptığına dair herhangi bir yoğun bir geri bildirim söz konusu değil. Kortizon içeren ilaçların tüylenmeye sebep olabildiği klinik olarak tespit edilmiş bir husus. Tedavi programlarında madecassol ile birlikte kortizon içeren bir ilaç kullanıyorsanız tüylenme kullandığınız bu kortizonlu ilaç kaynakla olması ihtimali mevcuttur.

Madecassol pomat cilt lekelerini gidermede son derece etkili bir kremdir ve bu etkisi klinik olarak kanıtlanmıştır.

Madecassol Açık Yaralara Sürülür Mü?

Madecassol merhem nemlendirici etkiye sahip bir üründür. Doğrudan açık yaraya sürülmesi halinde yara bölgesi sürekli ıslak kalacağı için iyileşme sürecine olumsuz etki edebilir. Bu sebeple kremi açık yara kabuk bağlamaya başladıktan sonra sürmek en doğru yöntem olacaktır.

Sorularınızı Bize Yazın

Madecassol Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Ne Kadar? yazımızda soryulara yanıt verdik. Sivilceye iyi gelen kremler arasında başı çeken ürünlerden biri olan madecassol pomat ile ilgili olarak aklınıza takılan tüm hususları, cevabını öğrenmek istediğiniz tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca daha önce madecassol kullandıysanız tecrübelerinizi, nasıl kullandığınızı, gördüğünüz faydaları, maruz kaldığınız yan etkileri, kerimi kullanmak isteyenleri bilgilendirmek için yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.