Makyaj Malzemeleri Nelerdir

15.05.2020
620
A+
A-

Kadınların vazgeçilmezi haline gelen makyaj ritüeli için makyaj malzemeleri gereklidir ve makyaj yapan her kadında gerekli olan makyaj malzemeleri nelerdir diye düşünmektedir. Her kadının hem evinde hem de çantasında sürekli bulundurduğu temel makyaj malzemeleri bulunmaktadır. Bu makyaj malzemeleri ile kadınlar yüzlerine renk vererek daha güzel bir görüntüye kavuşurlar. Pek çok değişik markada ve farklı işlere yarayan kozmetik ürünleri bulunmaktadır.

Kadınların sürekli kullandıkları makyaj malzemeleri kişilere göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kadınlar abartılı makyajı severken bazıları ise hafif makyajı severler. Değişik markalar sürekli farklı ürünler piyasaya sürerken kadınlarda yeni çıkan bu ürünleri merak etmekte ve yeni piyasaya çıkan makyaj malzemeleri nelerdir diye düşünmektedirler. Kadınlar makyajı hem özel günlerde hem de günlük hayatlarında yaparlar. Genellikle günlük hayatlarında daha hafif makyaj tercih edilirken gece makyajları ise günlük makyajlara göre daha ağırdır. Tabii ki bu genellemeyi herkes için yapmak doğru olmayabilir. Çünkü makyaj konusu görecelidir ve kişi sevdiği ölçüde ve yoğunlukta makyajını yapar.

Bazı kişilere göre makyaj olayı sağlıksız gibi görünse de aslında hiç de öyle değildir. Cilde dostu makyaj ürünleri de bulunmaktadır. Ayrıca günlük hayatta makyaj yapsanız dahi bu makyajı temizleyici ürünlerde mevcuttur. Her yıl makyaj trendleri değişirken buna bağlı olarak makyaj ürünleri de değişkenlik gösterir. Eğer modayı takip ediyorsanız sizde yeni modanın makyaj malzemeleri nelerdir diye araştırarak bu yeni ürünlere sahip olabilir ve en son moda makyajları yapabilirsiniz.

Makyajınızı profesyonel ya da amatör olarak yapabilirsiniz. Yani önemli olan kendinizi makyaj yaptığınızda iyi hissetmeniz. Siz kendinizi nasıl güzel hissediyorsanız o makyaj malzemelerini kullanarak makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Makyaj malzemeleri çok kullanılan ürünler olduğu için sizlerde yüzünüze uyguladığınız bu ürünleri iyi seçmelisiniz. Çünkü alelade seçtiğiniz ürünler cildinize zarar verebilir. Ayrıca makyaj için gerekli olan püf noktalarını bilerek de daha güzel bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Makyaj malzemeleri seçerken ucuz olması için bilinmedik markalara yönelmek bazen daha kötü sonuçlar doğru bilir. Bu nedenle yüzünüz için uygun makyaj malzemeleri nelerdir diye belirleyerek doğru olan ürüne yönelmelisiniz. Ayrıca makyaj malzemenizi seçmeden önce yüzünüzü da tanımalısınız. Çünkü cildinize uygun olan ürünü seçmezseniz makyaj malzemesi istediğiniz gibi yüzünüzde durmaz. Yani bir fondöten seçerken cildinize uygun olan fondöten seçmezseniz fondöten yüzünüze uyum sağlamaz ve yüzünüzde daha kirli bir görüntü oluşturabilir. Ayrıca cilt tonunuza göre uygun ürün seçimi de çok önemli olacaktır. Çünkü yüzünüze gitmeyen bir ürün kullandığınızda güzelleşmek yerine daha kötü bir görüntü de alabilirsiniz.

Makyaj Malzemeleri Hakkında Bilgi

Makyaj malzemeleri hakkında bilgi sahibi olmayı her kadın ister. Çünkü makyaj her kadının sevdiği bir olaydır. Makyaj yapan her kadın kullandığı ürünleri tanımak ister. Hangi makyaj malzemeleri ne işe yarar, gündüz makyajı gece makyajı için kullanılan makyaj malzemeleri nelerdir diye bilinmesi gerekir. Makyaj yapılmadan önce kadınlar cildini tanımalıdır. Çünkü cildine uygun makyaj malzemesi seçerek daha güzel bir makyaj yapmak mümkündür. Ayrıca makyaja başlamadan önce nasıl bir makyaj istediğinize karar verirseniz ürünleri daha kolaylıkla seçersiniz ve uygun ürünler ile makyajınız istediğiniz gibi olur. Bir makyajın olmazsa olmazı olan makyaj malzemeleri nelerdir:

 • Fondöten: Makyaja başlarken kullanılan bir başlangıç malzemesidir. Makyajın temelini hazırlar. Fondöten ile yüzde pürüzsüz bir hal elde edilirken uygulanan ürün ile yüzdeki renk dengesi de sağlanır. Fondöten seçimi çok özenli olarak yapılmalıdır. Çünkü makyajın en temelini oluşturduğu için cilde uygun olan fondöten seçilmelidir. Cildinizin tonu ve cildinizin yapısı fondöten seçiminde önem teşkil etmektedir. Yüzdeki renk dengesini sağlayacağı ve kusurları kapatacağı için uygun renk seçimi çok önemlidir. Fondöteni kullanacağınız zaman cildiniz de başka makyaj olmamalıdır. Temiz bir cilt üzerine fondöten sürülmelidir. Ayrıca nemlendirilmiş cilt üzerine uygulanan fondöten daha düzgün bir görüntü sağlar.Pudra: Fondöten kullanıldıktan sonra uygulanan fondöteni sabitlemek için pudra kesin kullanılması gereken bir üründür. Temel makyaj malzemeleri nelerdir diye sorulduğunda bir zemin hazırlamak için fondöten ve pudra ile başlanmalıdır. Uygulandığın da daha mat bir ten sahibi olmanızı sağlar. Pudraların iki türü bulunmaktadır. Toz pudra ve kompakt pudralardır. Toz pudralar ince bir yapıya sahip olup uygulandığında transparan bir görünü verip fondöteni daha mat gösterir. Kompakt pudralar ise daha çok tercih edilen kolay kullanılan sürmesi pratik pudralardır. Kompakt pudralar fondöteni sabitlerken toz pudralara göre daha yoğun bir görüntü verir.
 • Ruj: Olmazsa olmaz makyaj malzemeleri nelerdir diye sorulduğunda ilk akla gelen ürün rujdur. Farklı pek çok rengi olan rujları zevkinize uygun olanı seçerek kullanabilirsiniz. Kıyafetinize ve makyajınıza uygun ruj tercihi yaparak sürebilirsiniz. Ruju kullanırken düzgün bir şekilde uygulamak çok önemlidir. Taşırmadan sürülen ruj doğru uygulama şeklidir. Ruj seçerken dudak yapınıza uygun olan ruju seçmelisiniz. İnce dudağa sahip olan kişiler ile kalın dudak yapısına sahip kişilerin süreceği ve alacağı rujlar farklı olmalı.
 • Rimel: Kirpiklere uygulanan bu ürün çok sevilen ve tam anlamıyla bakışları değiştiren bir kozmetik ürünüdür. Rimel ile kirpiklerinizi yoğunlaştırabilir ve uzatabilirsiniz. Rimel seçimizi yaparken istediğiniz özelliği belirleyerek yapabilirsiniz. Daha uzun kirpikler için ya da daha dolgun kirpikler için uygun olan fırçaya sahip rimeli seçerek kullanabilirsiniz. Kullandığınız rimelin fırçasının temizliğine de dikkat etmelisiniz. Çünkü temiz olamayan rimel fırçası kirpik üzerinde topaklar bırakabilir.Allık: Yüze canlı bir görüntü sağlayan makyaj malzemesi nelerdir diye düşünüyorsanız allık ile bu görüntüyü sahip olabilirsiniz. Özellikle elmacık kemiklerinin üzerine uygulanan bu ürün ile cildiniz de parlak bir görüntü yakalayabilirsiniz.

 

 

 

Makyaj Malzemeleri Nelerdir Nasıl Kullanılır?

 

Kadınlar için oldukça önemli olan makyaj olayı için pek çok kişi makyaj malzemeleri nelerdir, nasıl kullanılır diye merak etmektedir. Farklı amaçlar ile kullanılan çok sayıda makyaj malzemesi mevcuttur. Makyaj sırasında kullanılan ürünler yapılacak olan makyaja göre farklılık gösterebilir. Makyajın olmazsa olmaz makyaj malzemeleri nelerdir diye düşünüldüğünde fondöten, pudra, allık, ruj ve rimel hemen sayılabilir. Bu ürünler her makyajda kullanılan eksikliğin de makyaj yarım kalan ürünlerdir. Fakat makyaj malzemeleri bu ürünler ile sınırlandırılamaz. Çok daha farklı makyaj sırasında kullanılan ürünler vardır. Temel sayılan makyaj ürünleri ve bu ürünlerin dışında makyajı tamamlayan sizi bir stara dönüştüren makyaj malzemeleri nelerdir ve nasıl kullanılır:

Benzer İçerik:  Bepanthen Ampul | Bephanten Ampul Ne İşe Yarar? Bepanten Ampul Fiyat

 

 1. Makyaj bazı: Cilt üzerinde bulunan gözenekleri doldurup kapatarak cildin pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayan kozmetik üründür. Makyaj bazı ile pürüzsüz ve kusursuz bir makyajın ilk adımına atabilirsiniz.
 2. Kapatıcı: Pek çok kişinin cildinde istemediğim lekeler ve renk tonu eşitsizliği bulunabilir. Makyaja başlamadan önce bu lekeleri kapatarak veren tonunu eşitlemek için uygulanması gereken noktaların üzerine kapatıcıyı sürerek eşitliği sağlaya bilirsiniz. İyi bir makyaj altyapısı için makyaj pazından sonra kapatıcı uygulaması yapabilirsiniz.
 3. Fondöten: Biraz önce de bahsettiğimiz gibi makyajın olmazsa olmazı makyaj malzemeleri nelerdir diye sorulduğunda akla ilk gelen ürün olan fondöten ile cildinizde bir bütünlük sağlayarak renk dengesini sağlayabilirsiniz. Fondöteni göstermenize zarar vermeden cildinize uygulayabilirsiniz.
 4. Pudra: Farklı çeşitleri bulunan programlar yine uyguladığınız fondöteni sabitleyebilir ve makyajınızın daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız fondöten seçimine göre doğal ya da daha pudralı bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Pudrayı fondötenin üzerine kendi süngeri ile uygulayabilirsiniz.
 5. Allık: Yüzünüze canlılık ve parlaklık gelmesi için kullanılan makyaj ürünüdür. Elmacık kemiklerin üzerine uygulanan allık, allık fırçası ile aşağıdan yukarıya doğru kemikli bölgenin üzerine uygulanmalıdır. Cilt tonunuza göre size yakışacak renkte bir allık tonu seçebilirsiniz.
 6. Göz farı: Belirgin bir göz makyajı için gerekli olan makyaj malzemeleri nelerdir diye sorulduğunda ilk akla gelen kozmetik ürünüdür. Toz ve krem olmak üzere farklı çeşitleri bulunan farların çok fazla renk seçenekleri de bulunmaktadır. Sizler zevkinize ve kıyafetinize göre uygun olan far rengini seçerek göz kapağı üzerine uygulayabilirsiniz. Göz farı uygulaması yaparken göz pınarına yakın olan kısımlara açık tonlarda, dışarı doğru göz farını sürerken daha koyu tonlarda uygulama yaparak belirgin bir göz makyajına sahip olabilirsiniz.
 7. Eyeliner: Gözünüzü daha belirgin hale getiren ve bakışlarınızın daha anlamlı olmasını sağlayan bir makyaj ürünüdür. Eyeliner çekmek çok kişi için oldukça zor bir olaydır. Eyeliner çekerken içeriden dışarıya doğru başlayarak daha kolay bir sürüm sağlayabilirsiniz.
 8. Göz kalemi: Her kadının muhakkak kullanmış olduğu makyaj malzemeleri nelerdir diye sorulduğunda göz kalemi cevabını kolaylıkla alabilirsiniz. Göz kalemi pek çok renk seçeneği bulunan eyelinera göre sürülüşü çok daha basit olan bir üründür. Özellikle göz renginiz ile uyumlu olan göz kalemi makyajınızı daha da güzel hale getirecektir.
 9. Rimel: Göz makyajının tamamlayıcısı olan bir üründür. Rimeller ile daha belirgin kirpiklere sahip olursunuz. Rimellerin birbirinden farklı fırçaları vardır. Bu fırçalar sayesinde sizlerde kirpiklerinizde farklı durumlar yaratabilirsiniz. Yani kirpiklerinize fırçanın şekline göre uzatabilir ya da daha dolgun bir hale getirebilirsiniz. Siyah, mavi, kahverengi, yeşil ve lacivert renk seçenekleri bulunan bir makyaj ürünüdür.
 10. Ruj: Makyajınızı tamamlayacaksınız ve bitirmek için gerekli olan makyaj malzemeleri nelerdir diye düşünüyorsanız ruj olmadan makyajınızı tamamlamanız mümkün değildir. Birbirinden farklı onlarca renk seçenekleri olan bu makyaj ürününü kıyafetinize ya da makyajınıza uygun renkler ile tamamlayabilirsiniz.
 11. Far fazı: Bu ürün ile göz makyajınızı sabitleyebilirsiniz. Far fazla kullanarak makyajınızın saatlerce bozulmadan yüzünüzde kalması sağlanabilir.
 12. Aydınlatıcı: Özellikle son dönemlerde sıklıkla tercih edilen ürünleri arasında bulunmaktadır. Aydınlatıcılar sayesinde yüzde canlılık ve dikkat çekici bir durum meydana gelmektedir. Aydınlatıcı elmacık kemikleri üzerine, burun kemiğinin üzerine ve kaşlarının alt bölümüne uygulayabilirsiniz.
 13. Makyaj fırçası: Makyajınızı yaparken her ürünün doğru bir şekilde uygulamak için gerekli olan malzemelerdir. Yardımcı makyaj malzemeleri nelerdir denildiğinde ilk akla makyaj fırçaları gelmektedir. Kıl yapıları ve kalınlıkları farklı olan bu ürünler ile makyajınızı en düzgün şekilde tamamlayabilirsiniz. Kullandığınız makyaj fırçalarını temizliğine de dikkat etmeniz gerekir. Belirli aralıklar ile fırçaları yıkayıp kurutarak kullanabilirsiniz.
 14. Makyaj süngeri: Bu ürün sayesinde özellikle fondöten ve kapatıcı uygulamalarınızı yapabilirsiniz. Ürünün en iyi şekilde yüzünüze dağılmasını sağlayacaktır.

Makyaj Malzemeleri Kullanım Sırası

Makyaj malzemeleri kullanım sırasında binerek yapacağınız bir makyaj ile oldukça güzel bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Cildinizi tanıdıktan sonra makyaj malzemeleri nelerdir diye öğrenip gerekli olan malzemeleri tedarik ettikten sonra makyaj yapımına geçebilirsiniz. Makyajı yaparken doğru bir sırayla ilerlerseniz tam istediğiniz makyajın sahibi olabilirsiniz. Güzel bir makyaj için makyaj malzemeleri kullanım sırası şu şekilde olmalıdır;

 • Makyaja başlarken ilk olarak cildinize nemlendirici ürünler kullanabilir ya da makyaj bazı ile cilt üzerinde pürüzsüz bir durum yaratabilirsiniz.
 • İlk olarak göz makyajına başlarsınız ten makyajınızı bozmamış olursunuz. Göz makyajına başlarken ilk önce kaşlardan başlamak doğru olandır. Kaşınızı taradıktan sonra kaş kalemi ya da kaş farı ile kaşınızın arasında olan boşluklara doldurabilirsiniz. Daha sonra göz makyajınıza geçerek göz farı ile istediğiniz renge göz kapağınıza uygulayabilirsiniz. Far uygulamasından sonra eyelinerı göz kapağı çizgisine çekebilirsiniz. Eyeliner kullanmayacaksınız göz kalemi ile de gözünüzü renklendirme işlemi yapabilirsiniz. En son rimel ile göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Göz makyajının bozulmaması için kullanılacak makyaj malzemeleri nelerdir diye düşünüyorsanız faz farını tercih edebilirsiniz.
 • Göz makyajınızı tamamladıktan sonra ten makyajına geçebilirsiniz. İlk olarak fondöten ile renk tonunu eşitleyebilirsiniz. Daha sonra kapatıcı ile cilt üzerinde bulunan sivilce ya da lekeleri kapatabilirsiniz. Pudra uygulaması ile fondöten sabitlenmesi yaptıktan sonra allık uygulamasına geçebilirsiniz. En son olarak daha canlı bir uygulama istiyorsanız aydınlatıcı kullanabilirsiniz.
 • En son dudak makyajı ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz. İlk önce dudak kalemi ile dudak çevresindeki sınırları belirleyebilirsiniz. Daha sonra istediğiniz renkteki bir ruj ile makyajınızı bitirebilirsiniz.

Bu yazımızda makyaj malzemeleri nelerdir? hakkında kafanız takılan bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Makyajın güzel durmasının en önemli detayı uygulanış sırasıdır. Sizde yazımızdan edindiğiniz bilgilerle kaliteli ürünlerle ve doğru tekniklerle mükemmel gözüken makyajlar yapabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.