Paraben Nedir? Zararları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

28.03.2018
337
A+
A-

Paraben nedir? zararları nelerdir? diye merak edildiğinde kısaca bahsedilecek olursa paraben kimyasal bir koruyucudur. İnsan vücudu için zararlı bir kimyasaldır. Genellikle kozmetik, kişisel bakım ürünleri ve ilaçlar da bu kimyasal madde kullanılmaktadır.

Günlük hayatımızda kullandığımız diş macun, sabun, krem, şampuan ve deodorantların içerisinde paraben maddesi yer almaktadır. Hatta tüketilen bazı gıda maddelerinin içerisinde de paraben bulunur.

Özellikle yemeklerin yanında kullanılan soslar ve dondurulmuş hazır gıdalarda bulunur. Çünkü paraben bu gıdaların raf ömrünü uzatmaktadır. İçerisinde paraben bulunan gıdalar küflenmezler ve uzun süre bayatlamadan kalabilirler.

Gıda alırken içerisinde paraben olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu satılan gıda ürünlerinin içerisinde paraben olup olmadığını anlamak için yasal olarak E kodları getirilmiştir. Bu kodlar ile gıdanın içerisinde paraben olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Özellikle kozmetik ve kişisel bakım ürünleri içerisinde çok fazla bulunan bu kimyasal ürün insanlara zarar vermektedir. Paraben maddesi kişisel bakım ürünlerinde bulunduğunda insan derisinde kimyasal reaksiyonlara yol açıyor ve beraberinde alerji ve döküntü gibi reaksiyonları da getiriyor. Hatta deriden insan kanına bile geçebiliyor. Bu nedenle ürünü iyice araştırmalı ve hangi ürünün içerisinde olup olmadığını bilmek gereklidir.

Paraben Zararları Nelerdir?

Paraben zararları insanlara dokunan beraberinde kötü sonuçları getiren bir kimyasal maddedir. Genellikle maddelerin ömrünü uzatmak için kullanılan bu ürün geri dönüşü olmayan kötü sonuçlara sebep olmaktadır.

Parabenin zararları şunlardır:

  • Deri üzerinde alerji, döküntü ve egzama gibi durumlara yol açabiliyor.
  • Paraben vücuttaki toksin miktarını arttıran bir kimyasal maddedir. Sürekli paraben içeren ürün kullanılması sonucunda vücuttaki toksin miktarı da giderek artmaktadır.
  • Kadınlar için oldukça tehlikeli bir üründür. Çünkü meme kanserine tetiklemektedir. Paraben östrojen hormonu arttırarak meme kanseri riskini yüksek seviyelere çıkarmaktadır.
  • Bebek ve çocuk bakımında kullanılacak olan bakım ürünlerine dikkat etmek ve özenle seçmek gerekir. Paraben nedir zararları nelerdir diye araştırılarak paraben içeren çocuk bakım ürünlerinden uzak durmak gereklidir. Çünkü paraben çocuklarda ve bebeklerde bağışıklık sistemini bozan bir üründür.
  • Kadınlarda olduğu kadar erkeklerin kullanımında da tehlikeli bir üründür. Erkeklerin sperm sayısını düşürerek testesteron hormonlarını da azaltır. Yani erkeklerde kısırlığı yol açmaktadır.
  • Paraben kimyasal ürünü genellikle sıklıkla kullanılan cilt bakım ve kozmetik ürünlerinde fazlalık da bulunduğu için deri tarafından emilmektedir ve böylece insan vücudunda bulunan dokulara hatta kanada karışmaktadır.
  • Genellikle cilt bakım ürünlerinde fazla olarak bulunan paraben maddesi erken yaşlanmaya da yol açmaktadır. Cilt bakım ürünleri aslında yaşlanmayı geciktirmek için kullanılsa da parabenin sürekli vücuda alınmasından dolayı erken yaşlanma olayı da görülebilir.
  • Parabenin vücutta bulunması hormonal sisteme de oldukça zararlıdır.
Benzer İçerik:  Cildi Yenileyen Meyveler

Paraben oldukça zararlıdır ve paraben içeren ürünlerden uzak durulması gerekir. Paraben nedir zararları nelerdir diye araştırıldığında bu ürünün sıklıkla bulunduğu bazı ürünler insan karşısına çıkmaktadır. Parabenin daha sık bulunduğu ürünler şunlardır:

  • Diş macunu, nemlendirici kremler, el ve yüz kremleri, fondöten, pudra, kapatıcı, allık, rimel, makyaj çıkartıcı kozmetik ürünler, parfüm, sabun, şampuan, güneş kremi, saç kremi, traşı losyonu, deodorant, ruj, oje, tonik, vücut spreyi

Paraben Kullanımının Saça Zararları

Şampuanlar saçta bulunan kiri temizlemek için kullanılan ürünlerdir. Şampuanların raf ömrünü uzatmak içerisinde ki ürün ile bakterileri temizlemek amacı ile paraben maddesi de içeriğe eklenmektedir. Fakat paraben insan vücudu için oldukça tehlikelidir. Oldukça kötü hastalıklara neden olan paraben kanseri de tetiklemektedir.

Şampuan seçerken içerisinde paraben olmayan ürünleri yönelmeniz daha doğru olacaktır. Sağlınız için paraben içermeyen şampuanlar kullanmaya özen gösterin.

Paraben nedir zararları nelerdir diye içerisinde paraben bulunan ürünler araştırıldığında paraben içeren ilaçlarda piyasada bulunarak insan sağlığını tehdit etmektedir. Paraben kimyasal ürünü ile ilaçların raf ömrünü uzatmaya çalışılırken kanser gibi pek çok hastalığı da beraberin de getirmektedir.

Paraben kadınlar da östrogen hormonunu artırırken meme kanseri riskini de artırmaktadır. Erkeklerde ise testesteron hormonunu azaltıp sperm sayısını düşürmekte ve kısırlığa yol açmaktadır.

Paraben İçeren Ürünler Nelerdir?

İnsan sağlığını tehdit eden paraben özellikle koruyucu amaçla pek çok üründe bulunarak tehlike saçmaya devam etmektedir. Paraben içeren ürünlerin neler olduğunu öğrenip o ürünleri tüketmemek insan sağlığı için daha faydalıdır. Paraben içeren ürünler nelerdir:

Gıda ürünleri

Dondurulmuş paket yiyecekler, hazır meyve suları, gazlı içecekler, salata sosları, ketçap mayonez hardal ve diğer paketli soslar, hazır reçeller, bazı işlenmiş gıdalar

Cilt ve kozmetik ürünleri

Şampuan, sabun, saç kremi, parfüm, traş losyonu, vücut spreyi, oje, ruj, rimel, allık, göz kalemi, göz farı, pudra, fondöten, kapatıcı, losyon, nemlendirici, el kremleri, güneş kremi, tonik, deodorant, diş macunu

İlaçlar

Göz damlası, burun spreyi, boğaz spreyi, kulak damlası, merhem ve krem türleri, sargı bezleri, bandajlar, vajinal ilaçlar, lokal anestezi ilaçları

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer? Lekelerden Kurtulma Yolları

Cilt Lekelerine Karşı Uygulanan En İyi Çözümler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.