Pürüzsüz Bacaklar İçin Ne Yapılmalı?

02.05.2018
685
A+
A-

Pürüzsüz bacaklar için ne yapılmalı konusunu detaylı bir şekilde inceleyerek oldukça estetik, parlak ve sağlıklı bacaklara kavuşabilirsiniz. Bunun için uygulanması mümkün olan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bacak pürüzsüzleştirici ürünler, pürüzsüz bacaklar için sprey önerileri, pürüzsüz bacaklar için bitkisel çözüm ve pürüzsüz bacaklar için bitkisel yağlar gibi pek çok alternatifin detayları aşağıda yer almaktadır.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kadınlar için bacakların bakımlı ve pürüzsüz olması oldukça önemli bir konudur. Estetik bacaklara sahip olmak için uygulanması gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri uygulayarak bacak güzelliğine kalıcı olarak sahip olmak mümkündür. Bu uygulamalar kollar için de geçerlidir. Aşağıda maddeler halinde sıralanmış olan önerileri dikkate alarak pürüzsüz kol ve bacak görünümüne sahip olabilirsiniz.

 • Vücudu nemlendirin!

Vücudun yeteri kadar nemlenmesi oldukça önemlidir. Her banyodan sonra bacaklar ve tüm vücut mutlaka nemlendirilmelidir. Böylece pürüzsüz kol ve bacak görünümüne kavuşmak mümkün olur.

 • Epilasyon hatalarına düşmeyin!

Tıraş bıçağı ile bacak epilasyonu yapan kadınlar kılların çıkış yönüne doğru kesim yapmalıdır. Çıkış yönünün aksine kesim yapmak batık oluşumunu tetikleyen bir durumdur. Bu şekilde küçük sivilce oluşumunu engellemek de mümkün olur. Tıraş bıçağını kısa aralıklarla değiştirmek, daha sağlıklı bir tıraş imkanı sağlar. Aynı zamanda daha hijyenik olduğu için başlığın sık sık değiştirilmesi gerekir. Kuru cilde tıraş yapılması, cildin tahriş olmasına neden olur. Tıraş bıçağı kullanırken hızlı hareketlerden kaçınmak gerekir.

 • Ağda yapın!

Ağda yapmak tavsiye edilen epilasyon alternatiflerinden biridir. Çünkü ağda esnasında ciltteki ölü deriler vücuttan uzaklaşır ve bacak pürüzsüzleştirici bir etki oluşur. Bu da bacaklardaki hücrelerin canlanmasına olanak tanır. Ağda ile pürüzsüz bir epilasyon yapmak mümkündür. Tüylerin uzama süresi ise tıraş bıçağı ile yapılan epilasyona göre daha uzundur.

Epilatör cihazları kullanılması tavsiye edilmemektedir. Kılları kökten alamadığı için kırılmalara ve batıklara neden olur.

 • Batıklardan kurtulun!

Batık sorunundan kurtulmak için uygulanması gereken yöntemler sitemizde mevcuttur. Bu yöntemleri uygulayarak tüm batık sorunundan kurtulabilirsiniz. Batık ve kıl sorununu kökten çözen en etkili alternatif ise lazer epilasyondur. Evde kullanımı mümkün olan IPL epilasyon cihazları da batık sorununu ortadan kaldırmaya yeter.

 • Peeling yapın!

Pürüzsüz bacaklar için peeling, ölü derileri vücuttan uzaklaştırma işlemidir. Bunun için bitkisel peeling uygulamaları yapılabilir. Aynı zamanda banyoda kese uygulamak da oldukça etkili bir peeling yöntemidir. Bu sayede batık sorunu da ortadan kalkar.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Ne Yapılmalı?

Pürüzsüz bacaklar için ne yapılmalı sorusunun cevabı için aşağıda bazı öneriler maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Bacaklara sıcak-soğuk şoku yapmak

Sıcak bir duş sonrası bacaklara soğuk su tutmak kan akışını hızlandıran ve bacak sağlığını olumlu etkileyen bir öneridir. Bu da bacak pürüzsüzleştirici bir yöntemdir.

 • Egzersiz yapmak

Pürüzsüz kol ve bacaklar için yeteri kadar hareket etmeye ve düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. Egzersiz yapmak, vücuttaki kan dolaşımını da hızlandırır. Bu da selülitlerin giderilmesi için oldukça etkilidir. Bunun için daha çok bacak kaslarını kullanmayı sağlayan lunge, squat gibi egzersizler tercih edilebilir. Bu egzersizleri başlarda ağırlıksız yapıp ilerleyen zamanlarda 10 – 15 kiloluk ağırlıklarla yapmak mümkündür. Ayrıca günlük hayatta kısa mesafelere yürüyerek gitmek ve merdiven çıkmak da egzersiz etkisi yaratacaktır.

 • Selülitleri yok etmek

Pürüzsüz bacaklar için bitkisel çözüm önerilerini uygulayarak selülitlerden kurtulmak mümkündür. Bunun için duş esnasında bacaklara kese ve fırça uygulamaları yapılabilir. Ayrıca selülit giderici egzersizler de yapılabilir.

 • Bol su içmek

Vücudun yeteri kadar nemlendirilmesinin öneminden bahsettik. Bu nemlendirme işlemi yalnızca krem kullanımı gibi haricen değil; aynı zamanda içerden de olmalıdır. Bu da su içmektir. Su içerek vücudun ihtiyacı olan nem oranı sağlanır ve cildin kırışması engellenir.

 • Sağlıklı beslenmek

Sağlıklı beslenme, pek çok konuda olduğu gibi pürüzsüz kol ve bacaklar konusunda da oldukça önemlidir. Aşırı yağlı yiyecekler, fast foodlar, kızartmalar, işlenmiş ürünler, paketli gıdalar insan sağlığını ve vücudunu deformasyona uğratan ürünlerdir. Bunları tüketmek yerine sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Günlük alınan yağ – karbonhidrat – protein dengesine dikkat edilmelidir.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Bitkisel Yağlar

Yaşın ilerlemesi, hareketsiz yaşam, yeteri kadar su içmemek, masa başı çalışmak ve fazla kilo alıp vermek zamanla bacakların deformasyona uğramasına neden olmaktadır. Sarkma, çatlak, batık gibi sorunların oluşumunda pürüzsüz bacaklar için ne yapılmalı sorusu akla gelmelidir. Pürüzsüz bacaklar için bitkisel yağlar hem oldukça sağlıklı hem de etkili yöntemlerdir. Bu yöntemleri düzenli uygulayarak pürüzsüz kol ve bacaklar görüntüsüne sahip olmak mümkündür. Bu yağların bacaklardaki hücreleri yenileme ve bacak sıkılaştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Düzenli olarak bacaklara sürülmesi gereken yağlar aşağıda sıralanmıştır.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Bitkisel Yağlar

 • Kakao yağı

Kakao yağının haftada üç kere bacaklara uygulanması, çatlak onarımında etkilidir. Kakao yağını uygulamak için benmari (su buharında) eritilmesi gerekir.

 • Greyfurt yağı

Greyfurt yağının bacaklardaki yağı eritme özelliği bulunduğu için bacakların incelmesinde etkilidir.

 • Keten tohumu yağı

Pürüzsüz ve sıkı bacaklar için keten tohumu yağını iki günde bir kullanmak gerekir.

 • Lavanta yağı

Lavanta yağının yağ yakma özelliği bulunmaktadır. Bacakların nemlenmesini ve hücrelerin yenilenmesini sağlar.

 • Çilek yağı

Bacak pürüzsüzleştirici özelliği olan çilek yağı aynı zamanda bacakların parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

 • Biberiye yağı

Bacakların incelmesinde etkili olan biberiye yağı sıkılaşmayı sağlar.

 • Yosun yağı

Selülitlerin giderilmesinde kullanılan yosun yağı, bacak pürüzsüzleştirici etkiye sahiptir.

 • Kekik yağı

Pürüzsüz kol ve bacaklar için kekik yağı kullanmak da oldukça etkilidir. Bu yağın sıkılaştırma özelliği bulunur.

 • Portakal yağı

İki günde bir bacaklara portakal yağı sürerek pürüzsüz bir görünüm elde etmek mümkün olur.

 • Kayısı çekirdeği yağı

Bacak sıkılaştırıcı özelliği olan kayısı çekirdeği yağının düzenli kullanılması gerekir.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Maske

Pürüzsüz Bacaklar İçin Maske

Pürüzsüz bacaklar için maske arayışında olan kadınların aşağıdaki maske tarifini uygulamaları önerilir.

Malzemeler

 • Çilek yağı 2 yemek kaşığı
 • Portakal yağı 2 yemek kaşığı
 • Kayısı yağı 2 tatlı kaşığı
 • Kantaron yağı 1 tatlı kaşığı
 • Greyfurt yağı 1 tatlı kaşığı
 • Lavanta yağı 2 çay kaşığı
 • Avokado yağı 2 çay kaşığı
 • Susam yağı 2 çay kaşığı
 • Kekik yağı 1 çay kaşığı

Yapılışı

Tüm bitkisel yağlar cam bir kasede iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım bacaklara sürülür ve bu şekilde yıkamadan bırakılır. Bacaklar tüm yağları emecektir. Bu tarifi 2 günde 1 uygulamak yeterlidir. Uygulama esnasında dairesel hareketler yapıp bacaklardaki kan akışını hızlandırmak gerekir.

Bacak Bronzlaştırıcı Kremler

Büyük eczanelerden ve web sitelerinden alabileceğiniz pürüzsüz bacaklar için krem çeşitlerini günlük olarak kullanabilirsiniz. Bu kremlerin amacı bacak makyajı yapmayı sağlamaktır. Bacaklardaki kusurların kapatılmasında etkili olan kremler, bacak pürüzsüzleştirici etkiye sahiptirler. Bacak bronzlaştırıcı krem olarak da bilinen bu ürünler kısa sürede pürüzsüz bacaklara sahip olmayı sağlar. Bu kremleri acil durumlarda tercih etmek ve çok sık kullanmamak gerekir. Ayrıca ürünleri uyguladıktan sonra kuruması için beklemek gerekir. Aşağıda pürüzsüz bacaklar için krem önerileri yer almaktadır.

 • Lcn Bacak Bronzlaştırıcı
Benzer İçerik:  Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer? Lekelerden Kurtulma Yolları

Bu krem uygulandıktan sonraki 3 hafta boyunca etkisini korumaktadır. Bacakların doğal şekilde bronz bir görünüme sahip olmasını sağlar.

 • Alessandro Pedix Feet Bacak Bronzlaştırıcı

Bu ürün bacağın doğal şekilde bronzlaşmasını sağlar. İçeriğinde bulunan Hindistan cevizi özü sayesinde aynı zamanda besleyicidir. Ürünü sürer sürmez etkisini görmek mümkündür.

 • Sally Hansen Bacak Bronzlaştırıcı

Bu ürünün sahip olduğu renk skalası pek çok bacak/ten rengine uyum sağlayabilmektedir. Hoş kokulu ve kapatıcı özellikli olan Sally Hansen Bacak Bronzlaştırıcı uygulandıktan sonra kuruması için beklenmelidir.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Krem

Pürüzsüz Bacaklar İçin Krem

Pürüzsüz bacaklar için krem uygulamaları da mümkündür. Bu kremler bacakların parlaklık kazanmasında ve ipeksi görünüm sağlamasında etkilidir. Bacakları olduğundan daha parlak ve ışıltılı gösteren bu kremler aşağıda sıralanmıştır.

 • Nuxe Huile Prodigieuse Or Bacak Parlatıcı Yağ
 • Absolute Shimmer Parlatıcı Bacak Sprey
 • Bulgari Omnia Bacak Parlatıcı Krem
 • Sally Hansen Bacak Parlatıcı Sprey

Bu sprey ve kremler bacakların estetik görünmesini sağlar. Bunların yanı sıra bacakların nemlenmesinde ve beslenmesine etkili olan kremler de mevcuttur. Bunlar aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Organic Arı Sütü Bacak Kremi
 • Oriflame Perfect Body Bacak Kremi
 • Bela B Tummy Bacak Kremi

Pürüzsüz Bacaklar İçin Bitkisel Çözüm

Pürüzsüz bacaklara sahip olmanın en etkili yollarından biri de bitkisel yöntemleri düzenli olarak uygulamaktır. Bu yöntemler ne kadar sık aralıklarla uygulanırsa o kadar etki yaratır. Bitkisel çözüm önerilerini uygularken anında mucizevi bir çözüm bekleme doğru değildir. Bu uygulamaları istikrarlı ve sabırlı bir şekilde yaparak bir süre sonra gelişmeyi fark etmek mümkün olacaktır. Aşağıda bacak pürüzsüzleştirici Suna Dumankaya tarifleri yer almaktadır.

Suna Dumankaya Bacak Bakımı Tarifi

Malzemeler

 • 1 kahve fincanı taze elmanın suyu
 • 1 limon kabuğu rendesi
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 çay kaşığı gül yağı
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı
 • 2 yemek kaşığı nemlendirici krem

Yapılışı

Cam bir kasede tüm malzemeler iyice karıştırılır. Nemlendirici olarak evde bulunan herhangi bir nemlendirici kullanılabilir. Ilık suyla kese yapılan bacaklar kurutulur ve ardından hazırlanan karışım sürülür. 15 – 20 dakika kadar bu şekilde bekletilir. Daha kuruyan maskeyi ovalayarak peeling yapar gibi çıkarmak gerekir. Bu maske tarifini haftada 2 defa uygulamak mümkündür.

Suna Dumankaya Selülit Giderici Yöntem

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı kayısı yağı
 • 1 yemek kaşığı kantaron yağı
 • 1 tatlı kaşığı gliserin
 • 1 çay kaşığı çörekotu yağı

Yapılışı

Bu işlemi uygulamadan önce bacakları hazırlamak gerekir. Bunun için bacakların duş esnasında iyice temizlenmesi ve mutlaka kese yapılması gerekir. Kese yapmak selülitlerin giderilmesinde de oldukça etkilidir. Ancak kese yaparken çok fazla bastırmamaya ve yerçekiminin tersine, aşağıdan yukarıya doğru, dikkat etmek gerekir.

Kese işlemi tamamlanıp bacaklar kurulandıktan sonra tüm malzeme cam bir kase içerisinde güzelce karıştırılır. Hazırlanan karışım bacakların her yerine sürülür. Cildin tamamen emmesi için 15 dakika kadar karışım ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile yıkanır ve nemlendirici sürülür. Bu tarifi haftada 1 defa uygulamak mümkündür.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Peeling

Pürüzsüz bacaklara sahip olmak için bacaklardaki selülitlerin giderilmesi gerekir. Bunun için de bacaklara düzenli olarak peeling uygulaması yapılmalıdır. Yapılacak olan peeling uygulaması kese, ponza taşı (hafice uygulanmalı), bitkisel peeling tarifleri, kozmetik peeling ürünleri ve at kılı fırçası gibi yöntemlerle yapılabilir. Aşağıda pürüzsüz bacaklar için peeling tarifleri bulunmaktadır.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Suna Dumankaya Peeling Tarifi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı
 • 1 yemek kaşığı portakal yağı
 • 1 yemek kaşığı limon yağı
 • 1 yemek kaşığı jojoba yağı
 • 2 yemek kaşığı deniz tuzu (veya Himalaya tuzu)
 • Streç film

Yapılışı

Tüm malzeme bir kabın içerisinde iyice karıştırılır. Bu karışıma tuz eklemek peeling etkisini arttıran bir faktördür. Tuz eklemeyerek bakım tarifi uygulanmış olur. Hazırlanan karışım bacaklara masaj yaparak sürülür. Bu esnada tuz parçaları cilt üzerine sürterek ölü derilerin kaldırılmasını ve cildin canlanmasını sağlar. 5 – 6 dakika kadar bu şekilde masaj yaptıktan sonra karışım bacaklardayken streç film sarılır ve bu şekilde 2 – 3 saat kadar beklenir. Ardından ılık suyla yıkanır. Bu tarifi haftada 1 – 2 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Kahve Peeling Tarifi

Cildin canlanmasında ve kan akışının hızlanmasında etkili olan kahve, pütürlü yapısı sayesinde peeling etkisi de yaratmaktadır. Kolaylıkla uygulanabilen bu tarifin etkisi görmek için haftada 3 kere uygulanması gerekir. Banyo esnasından, bacaklar henüz kuruyken yapılabilir. Ardından duş alarak bacakların temizliği sağlanır.

Malzemeler

 • 1 su bardağı kahve (içilmiş kahvenin telvesi de olur)
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • Yarım su bardağı zeytinyağı (veya Hindistan cevizi yağı)

Yapılışı

Tüm malzemeler iyice karıştırılır ve banyodan önce bacaklara sürülür. Sürme işlemi sırasında aşağıdan yukarıya doğru dairesel hareketler yapılmalıdır. Bu sayede kan dolaşımının hızlanması da sağlanır. 5 – 10 dakika kadar ciltte beklettikten sonra ılık su ile yıkanır.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Lime Peeling Tarifi

Malzemeler

 • 1 lime suyu (limon suyu da olur)
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • Yarım su bardağı zeytinyağı (veya Hindistan cevizi yağı)

Yapılışı

Tüm malzeme bir kapta iyice karıştırılır. Bu karışıma sıkılmış olan lime veya limonun kabukları da rendelenebilir. Daha sonra banyodan önce bacaklara masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar bacakta beklettikten sonra banyoda ılık su ile yıkanır. Bu peeling tarifini haftada 3 kere uygulamak mümkündür.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Sıkılaştırıcı Vücut Kremi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı portakal yağı
 • 1 su bardağı zeytinyağı (veya Hindistan cevizi yağı)
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 tatlı kaşığı greyfurt yağı
 • 1 çay kaşığı ardıç yağı
 • 1 çay kaşığı tarçın yağı
 • 5 damla acı biber yağı

Yapılışı

Tüm malzemeler bir kasede iyice karıştırılır. Ardından bacaklara masaj yaparak uygulanır. Masaj yaparken dairesel hareketler halinde uygulanması gerekir. Yerçekiminin zıttı yönünde (aşağıdan yukarı) sürerek sarkma etkisini azaltmak da mümkündür. Karışımı bacaklara sürdükten sonra 15 – 20 dakika kadar bekletilir. Cilt yağları emdikten sonra ise ılık suyla yıkanır. Bu tarifi haftada 1 – 2 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Bu sıkılaştırıcı vücut kremini uygularken bol su içmeye, egzersiz yapmaya ve iyi beslenmeye de önen göstermek gerekir. Bunların yanı sıra bacaklara düzenli olarak peeling uygulanması önerilir.

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Pürüzsüz bacaklar için ne yapmalı diye merak eden kişiler için etkili bir selülit giderici masaj bulunmaktadır. Pürüzsüz bacaklar için bu masajı bacaklara düzenli olarak uygulamak gerekir. Bu masaj yöntemi aşağıda adım adım anlatılmıştır.

 • Yere ya da yatağa oturulur ve bacaklar karna doğru çekilir.
 • Ayak bileklerinden dizlere doğru 5 dakika boyunca, hızlı bir şekilde sıvazlama işlemi yapılır.
 • Dizlere doğru yapılan işlem kasıklara doğru devam ettirilir.
 • Daha sonra üst bacaklar elle sıkılır ve bırakılır. Bu şekilde bacak kaslarının ve deri altındaki yapıların uyarılması sağlanır.
 • Son olarak bacakları hafifçe yumruklayarak kan akışı hızlandırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.