Saç Bakımı Nasıl Yapılır

19.03.2018
376
A+
A-

Saçlarına önem veren bir kişi iseniz ve saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız şimdi sizlere bazı pratik püf noktalarından bahsedeceğiz. Saç bakımı hem kadın hem de erkekler için oldukça önemlidir. Çünkü saçlarımız dışarıdan bakıldığında herkes tarafından görülen ve kişilere benlik katmaya yardımcı olan bir parçadır. Kişiler saçlarını istedikleri şekli vererek günlük hayatta kendilerinde farklılıklar yaratabilirler.

Pek çok çeşitli ve renkte saçlar vardır. Ama kişiler renginden ve şeklinden sıkıldığı saçlarını değiştirirler. Saçlarda yapılan bu değişimler ve bunların yanı sıra hava koşulları ve stres gibi durumlar saçları kolaylıkla etkilemektedir. Dış olaylardan etkilenen saçlar eski canlılığını kaybederler. Sağlıklı olmayan saçlar eskisi gibi uzamaz ve hiç parlak görünmezler. Sizlerde saçlarınızın bu halinden memnun değilseniz ve saç bakımı nasıl yapılır diye düşünmeye başlamışsanız dikkat etmeniz gereken pek çok nokta olduğunu unutmayınız.

Saçınıza bakım yapmadan önce öncelikle saçınızın türünün ne olduğunu bilmeniz gereklidir. Saçınız ince telli ya da kalın telli, yağlı ya da kuru formda olabilir. Saçınızın türünü bildikten sonra ona uygun bir yöntem ile saç bakımınızı yapabilirsiniz. Çünkü yağlı formdaki bir saça kuru saç bakımı yaparsanız saçınız daha da kuruyacaktır. Bu gibi nedenlerden ötürü saç bakımı nasıl yapılır diye araştırılırken ilk önce saçınızı tanımanız gerekir. Hem dışarıda satılan kozmetik ürünleri ile hem de evinizdeki doğal malzemeler ile saçınıza bakım yapabilirsiniz. Siz nasıl istiyorsanız ona uygun bir bakım yıpranmış saçlarınızı kurtaracaktır. Özellikle şehir hayatında yaşıyorsanız ve saçınızın sıklıkla boyatıyorsanız bakım yapmanız artık şart hale gelmiştir. Saçınızın bakımını ertelerseniz ileride daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bakımsız hale gelen saç sadece mat görüntüsüyle kalmaz. Sağlığını kaybeden saç incelip dökülmeye başlar.

Saç bakımı nasıl yapılır diye düşünürken beslenmeyi de unutmamanız gerekir. Çünkü saçların sağlıklı olabilmesi için beslenme de oldukça önemli bir yer sahibidir. Doğru beslenmediğiniz takdirde vücudunuzda gerekli olan vitaminleri alamazsınız ve saçınız da bu durumdan etkilenir. Saç için gerekli olan vitaminlerin vücuda girmesiyle saçlarınız da güçlenecek ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşacaktır. Saç bakımı için gerekli olan belli başlı vitamin ve mineraller şunlardır:

 • A vitamini: Saçın daha hızlı uzaması ve daha güçlü olması için gerekli olan bir vitamindir. A vitamini genellikle balık, lifli gıda ve yeşil sebzelerde daha sıkı olarak bulunmaktadır.
 • C vitamini: Vücudumuzun sağlıklı olması için oldukça faydalı olan C vitamini saçların daha güçlü olması için de yararlıdır. Özellikle saç kırıkları için C vitamini daha faydalı olmaktadır. Turunçgiller de bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.
 • Biyotin ( H vitamini): Özellikle saç dökülmesi gibi sorun yaşayan kişilerin H vitamini alması gerekmektedir. Bu vitamin saç dökülmesini engellerken saçın daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Pirinç, yumurta, mısır ve soya fasulyesinde bol miktarda bulunur.
 • Demir, çinko, magnezyum: Bu minerallerin azalması ile beraber saç dökülmesi de artmaktadır. Saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız ve saç dökülmesi gibi şikayetleriniz bulunuyorsa muhtemelen bu minerallerin eksikliğinden olabilir. Demir, çinko ve magnezyum eksikliğinden dolayı yaşanan sıkıntılar için doktora danışmayı unutmayınız.

Saç Bakımı Doğal Yollarla Nasıl Yapılır?

Kimyasal ürünlerden uzak durmak istiyorsanız ve saç bakımı doğal yollarla yapmak arzusunda iseniz şimdi bahsedeceğimiz birkaç pratik doğal saç maskesi sayesinde saç bakımınızı evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüp hiç korkmaya gerek yok. Herkesin evinde bulunan pratik malzemelerle de saç bakımınızı gerçekleştirebilir ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Doğal malzemeler ile saç bakım maskeleri:

 1. Limonlu yumurta maskesi

Gerekli olan malzemeler:

 • 1 adet yumurta (saç uzunluğuna bağlı olarak miktarı artırılabilir)
 • 1 su bardağı süt
 • 1 adet limonun suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Maske için yumurtanın sarısı lazım olduğundan yumurtanın sarısı ve beyazını ayırıp sarısını bir kaba koyun ve verilen ölçülerdeki zeytinyağı ve sütü kaba ekleyerek karıştırın. En son limon suyunu karışıma ekleyerek çırpmaya devam edin. Güzelce karıştıktan sonra hazırlanan maskeyi saçınıza uygulayabilirsiniz. Hem saç uçlarına hem saç diplerinize masaj yaparak maskeyi sürün. 5-10 dakika kadar maske saçınızda kaldıktan sonra ılık su ile saçınızı temizleyiniz.

Saç uçlarınız da kırıklar çoksa ve saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Maskede ki limon saç köklerinizi rahatlatacaktır.

 

 1. Ballı yumurta maskesi

Gerekli olan malzemeler:

 • 1 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Mat görüntüye sahip yıpranmış saçlarınız için saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız bu maskeyi kullanabilirsiniz. Yumurtanın akını bir kaba alın ve bal ve zeytinyağını ekleyip çırpmaya başlayın ve karışım macun kıvamına gelinceye kadar güzelce çırpmaya devam edin. Hazırladığınız maskeyi kuru saça değil nemli saça uygulamanız gerekir. Saçınız kuru ise saçınızı ıslattıktan sonra masaj yaparak saç köklerinize maskeyi güzelce yedirin. Yaklaşık yarım saat kadar maskeyi saçınızda beklettikten sonra soğuk su ile saçınızı yıkayıp temizleyin.

 1. Muz maskesi

Gerekli olan malzemeler

 • 2 adet muz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Özellikle kuru saça sahipseniz bu maske ile saç köklerinizdeki ve saç uçlarındaki yağ dengesini ayarlayabilirsiniz. 2 adet muzu içerisinde hiç topaklık kalmayacak şekilde ezerek püre haline getirin. Püre halindeki muzlara diğer malzemeleri de ekleyerek macun kıvamına gelinceye kadar karışımı karıştırın. Hazır olan maskeyi saçınızın köklerinden uçlarına kadar sürüp yaklaşık 5-10 dakika maskeyi saçınızda beklettikten sonra yıkayın. Kuru saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız bu maske sizlerin yardımcısı olacaktır.

 1. Sirkeli yoğurt maskesi

Gerekli olan malzemeler

 • 1 çay bardayı yoğurt (saç yoğunluğuna bağlı olarak miktarı değişebilir)
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi

Kuru saçlara sahipseniz ve saçınızın nem dengesini korumak istiyorsanız bu maskeyi kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisinde bütün malzemeleri koyup güzelce karıştırarak maskeyi elde ediniz ve masaj yaparak saç köklerinden uçlarına doğru maskeyi uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika maske saçınızda kaldıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Maske içerisinde sirke bulunduğu için 15 dakikadan uzun süre maskeyi tutmak saç diplerinizi yakabilir.

 1. Ferahlatıcı yoğurt maskesi

Gerekli olan malzemeler

 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 4 yemek kaşığı aloe vera jel
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Kurumuş ve yıpranmış saçlarınıza saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız bu maske sayesinde saçınızın nem dengesini düzenleyebilirsiniz. Bir kabın içerisinde verilen malzemeleri macun kıvamı oluşuncaya kadar güzelce karıştırın. Nemli saça maskeyi masajla uygulayıp yarım saat kadar saçınızda bekletin. Daha sonra ılık su ile saçınızı yıkayıp temizleyin.

 1. Avokado maskesi

Gerekli olan malzemeler

 • 1 adet avokado
 • 1 yemek kaşığı badem yağı ya da yoksa zeytinyağı
 • 1 çay bardağı süt

Kırılmış, kuru ve cansız saçlarınıza saç bakımı nasıl yaparım diye düşünüyorsanız avokado maskesi ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Avokadoyu tamamen ezip püre haline getirdikten sonra süt ve yağı ilave ederek güzelce karıştırıp maskeyi elde ediniz. Saç diplerinden başlayarak uçlara kadar masaj yaparak sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayıp temizleyin. Avokado sayesinde yumuşak saçlara sahip olacaksınız.

 1. Çilek maskesi
Benzer İçerik:  Hametan Krem Nedir? Hametan Pomad Ne İşe Yarar? Hametan Krem Fiyat

Gerekli olan malzemeler

 • 4-5 adet çilek
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Çilekleri ezerek püre haline getirdikten sonra diğer malzemeleri de ekleyip güzelce karıştırın. Nemli olan saçınıza maskeyi uygulayarak 15 dakika bekleyin. Yıpranmış ve kurumuş saçlarınızdan artık sıkıldıysanız saçınızı tararken bile zorlanır hale geldiyseniz saç bakımı nasıl yaparım diye düşünüyorsanız bu maske sayesinde saçınız parlaklık kazanacak ve nem dengesini koruyacaktır.

 

Kırık saç bakımı nasıl yapılır?

Saçlarınızın uçları artık eskisi gibi değilse kırık saç bakımı nasıl yapılır diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Saç telleri dış etkilere ve beslenmeye bağlı olarak zaman içerisinde yıpranırlar. Bu yıpranma hem saç diplerinde hem de saç uçlarında olabilir. Saç üzerinde saç telini koruyucu bir tabaka yer alır ve zaman içerisinde bu tabaka incelip ortadan kaybolabilir. Özellikle saç uçlarında bu koruyucu tabaka zaman içerisinde etkisini kaybettiği için saç uçları da eskisi gibi sağlıklı olmaz. Ve sadece uçlarında ayrılmalar ve kırıklar meydana gelir.

Saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız öncelikle kırık saç uçlarından kurtulmanız gerekiyor. Saç kırıkları beslenmeye bağlı olarak, kirli havadan, saç düzleştiricisi fazla kullanmaktan ve sürekli saç boyamakta oluşabilir. Kırılan saç ayrılmaya başlar ve daha ince sağlıksız saçlar oluşur.

Özellikle kuru saçlar daha çok kırılmaya meyillidir. Bu nedenle kuru saçlara sahipseniz saçlarınızı nemlendirme unutmamanız gerekir. Yaz aylarında da saç kırılması daha çok gözlenir. Güneş ışınları ve deniz gibi etkenler sadece uçlarına daha çok zarar vermektedir. Yaz aylarında saçlarınızı korumak için denizden çıktığınızda fazla tuzu hemen temizlemeniz ve şapka gibi araçlarla saçınızı korumanız gerekmektedir. Duştan çıktığınızda da saçınızı taramak için tarakla zorlamak doğru olmaz. Eğer saçınız açılmıyorsa saçınızı açmak için yağ veya krem sürerek saçınızı nemlendirebilirsiniz. Nemli olmayan saç her zaman kırılmaya daha meyillidir.

Kırık saç bakımı nasıl yapılır diye düşünürken saçlarınızı canlandırmak için kullanılan saç maskelerini de unutmamanız gerekir. Bu maskeler sayesinde saçınız güçlenirken saç diplerinizden uçlarına kadar nem düzeni de sağlanmış olur. Saç kırıkları ile baş etmek için uygulayacağınız maskeleri hazır olarak alabileceğiniz gibi organik maddelerle kendinizde hazırlayabilirsiniz. Saç kırıklarınızı kesmeden onlara gerekli olan bakımı yaparak saç kırıklarınızdan kurtulup hem saçınızın daha sağlıklı bir hale gelip daha hızlı uzamasını sağlarken hem de daha canlı ve parlak bir görüntüye kavuşursunuz.

Kırık saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız ve kozmetik ürünlerine para vermek istemiyorsanız diğer maskelerden farklı olarak biberiye maskesi ile saçlarınızdaki kırıklar da kısa zamanda kurtulabilirsiniz. Biberiye maskesi sayesinde hem saç kırıklarınız onlar alırken hem de saçınız nem dengesini koruyarak parlak bir görüntü kazanır. Biberiye maskesi için gerekli olanlar ise bir yemek kaşığı biberiye yağı, bir yemek kaşığı havuç tohumu yağı ve bir yemek kaşığı limon suyu dur. Bu malzemeleri bir kap içerisinde karıştırarak elde ettiğiniz karışımı saç diplerine ve uçlarına masaj yaparak sürebilirsiniz. Karışımı saçınız da yaklaşık 2 saat kadar bekledikten sonra yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Uzun saç bakımı nasıl yapılır bayanlar için?

Uzun saç pek çok kişi tarafından sevilse de uzun saç bakımı nasıl yapılır bayanlar için diye akıllarda uyanan soru işareti yüzünden birçok kişinin gözü uzun saçtan korkmaktadır. Çünkü uzun saçın bakımının zor olduğu düşünülüyor. Ama yine de uzun saç pek çok kadın için bir vazgeçilmezdir. İstediğiniz şekli verebildiğiniz sağlıklı ve uzun saçlar kadınlarda çok güzel görünmektedir.

Saç bakımı nasıl yapılır sorusu özellikle uzun saça sahip kadınlar için biraz daha düşündürücü olmaktadır. Fakat birkaç pratik yol ile uzun saç bakımı da düşünüldüğü kadar zor değildir. Uzun saç bakımı için bazı püf noktaları şunlardır:

 • Duştan çıktıktan sonra uzun saçın taranması ve kurutması tabii ki biraz daha zordur. Islak saçınızı havluya sardıktan sonra havlu ile çok fazla saçınızı hırpalamadan kurulamalısınız. Çekiştirerek ve saçınızı hırpalayarak havluyla saçın suyunu almaya çalışmak saçtaki nemi de alacaktır. Böylelikle nemi alınan saç kuru ve kırılmaya daha meyilli bir hale gelecektir. Duştan çıktıktan sonra saçını kolay taranmıyorsa saçınızı açacak yağ veya serumlar kullanabilirsiniz. Saçınızı kuruturken de saç kurutma makinasına saçınıza çok yaklaştırmadan ve direk saç diplerinize tutmadan kurutmalısınız. Çok yakın mesafeden saç kurutma makinasına maruz kalan saçlar hem nemini kaybedip hem de kırılırlar.
 • Uzun saçınızın kurutma işlemi bitse de saç bakımı nasıl yapılır düşüncesi devam eder. Çünkü kurutsanız bile saçınıza şekil verme sırası gelmiştir. Saç düzleştiricileri ve saç maşaları uzun süreli kullanımda saça zarar vermektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca bu aletleri az kullanmaya çalışmalısınız. Ve de saçınızın yapısını bozmadan şekil vermeniz daha doğru olacaktır. Yani kıvırcık olan saçınızı sürekli düzleştirmeye çalışırsanız ısıyla saçınıza müdahale ettiğiniz için saçınızın yapısını bozabilirsiniz.
 • E vitamini saçlar için oldukça önemlidir. E vitamini saçınızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle saçınız için şampuan ve bakım ürünleri seçerken E vitamini içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Düzenli olarak E vitamini içeren ürünler kullandıktan sonra açınız zaman içerisinde sağlıklı ve güçlü bir hal alacaktır.
 • Uzun saç bakımı nasıl yapılır sorusunun en önemli cevabı ise saçınızın sağlıklı olması için az miktarda ama sık bir şekilde saçınızı kestirmelisiniz. Saçınızın ne kadar çok kestirirseniz saçınız kırıklarında o kadar çok arınır ve daha sağlıklı olur. Sağlıklı olan saçın uzaması daha da hızlı olacaktır. Yani saçınızı kestirdiğiniz de saçınızın kısaldığını düşünseniz de aslında daha sağlıklı bir şekilde daha hızlı saçınız uzar.

 

Saç bakımı nasıl yapılır erkekler için?

Saç bakımı sadece kadınlar için önemli değildir. Saç bakımı nasıl yapılır erkekler için sorusu da pek çok erkeğin merak ettiği bir şeydir. Erkekler genellikle kısa saçı tercih etseler de uzun ya da kısa fark etmeden her saça bakım yapılması şarttır. Eğer saçınız kısa diye bakım yapmayı ihmal ederseniz bir süre sonra saçınız sağlığını kaybeder. Sağlıksız saçınız hem cansız görünürken bir süre sonra da dökülmeye başlar. Erkekler olarak saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Saç tipinize uygun olan şampuanı seçerek düzenli olarak saçınızı yıkamalısınız. Çünkü eğer bir kısa saça sahipseniz saç yağlanması diplerde olacağı için bu yağ ve sadece uçlarına daha kolay ulaşacaktır. Bu nedenle en az iki günde bir olmak üzere saçınızı uygun saç bakım ürünleri ile temizlemelisiniz.
 • Duş alırken ılık su ile duş almaya özen gösterin. Çok sıcak su saç köklerinizi ve saç derinize zarar verecektir. Saçınızdaki nem oranı çok sıcak suyla duş aldığınızda bozulur. Böylelikle saçınız nemini kaybederek kurur ve cansız bir hal alır. Soğuk su ile saçınızı yıkamak ise saç derinizdeki kan dolaşımını artıracağı için daha sağlıklıdır.
 • Sadece saçınızı yıkamakla saç bakımı bitmez. Saç bakımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız saçınızı yıkadıktan sonra kurutma aşamasında da mümkünse saçınızı kendi halinde kurumaya bırakın. Eğer kurutma makinası kullanacaksanız da 30-35 santimetre uzaklıktan saçınızı kurutmalısınız. Yakın mesafeden kullanılan saç kurutma makinası saçınıza nem kaybı yaşatır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.