Saç Boyama Renkleri

21.03.2018
508
A+
A-

Saç boyama renkleri oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Kadınların saç rengi seçiminde önem taşıyan saç renkleri kataloğu ten rengine göre saç rengi seçimine olanak sağlar. Yüz hatları, ten rengi, göz rengi gibi kriterler kişiye yakışacak olan saç rengini de belirlemektedir. Bu doğrultuda bir tercih yaparak daha yumuşak ve karakteristik görünüşe sahip olmak mümkün hale gelir.

Hangi Saç Rengi Kime Yakışır?

Saçları boyatmadan önce bana hangi saç rengi yakışır diye düşünen çoğu kadın, bu sorunu photoshop uygulamalarıyla çözmektedir. Ekran üzerinde bu değişime olanak sağlayan mobil uygulamalar da bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birini telefona indirip herhangi bir resim üzerinde deneme yamak mümkündür. Saç boyama renkleri arasından yapılacak farklı tercihlerle hangi saç renginin daha çok yakıştığı görülebilir.

Photoshop uygulamasıyla yapılan saç renkleri büyük oranda gerçeği yansıtmaktadır. Ancak fotoğrafın çekim açısı, ışık gibi etkenler az da olsa sonuca farklı etkilerde bulunabilmektedir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerektiği unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

SAÇ UZATMA YÖNTEMLERİ

SAÇ DÖKÜLMESİNE ÇÖZÜM

Hangi Saç Rengini Seçmeliyim?

Günümüzde kullanılmakta olan pek çok saç rengi bulunmaktadır. Ancak her saç rengi her kadına yakışmayabilir. Bu durumda kişiye uygun saç boyama renkleri tercih etmek faydalı olacaktır. Peki, hangi saç rengini seçmelisiniz?

Hangi Saç Rengini Seçmeliyim

Öncelikle unutmamak gerekir ki doğal saç rengine yakın renkler kullanmak her zaman garanti sonuç verir. Saç boyama renkleri doğal saç rengiyle aynı olabileceği gibi farklı tonlarında da olabilir. Doğal saç rengi, kişinin yüz hatlarına yakışacak olan en risksiz renktir. Ancak bazen kadınlar farklılık isteyebilir. Bu durumda doğal saç renginden çok daha farklı renk tonları tercih edilebilir. Bu tercihlerde de kişinin ten rengine uyumlu bir renk seçmeye dikkat edilmesi önerilir. Birbirine tezat düşen ten ve saç rengi kişinin güzelliğini arka plana atacaktır. Yanlış saç rengi seçimi kişinin olduğundan daha yaşlı ve çatık görünmesine de neden olabilir.

Saç ve Ten Rengi Uyumu

Saç boyama renkleri arasından tercih edilecek olan alternatifin saç – ten rengi uyumu önem taşır. Aşağıda hangi ten rengine hangi saç rengi yakışır paylaşılmıştır.

  • Sarı (soluk) ten rengi için kahve tonları, kızıl rengi, siyah veya farklı bir canlı renk tercih edilebilir. Sarı ten rengine sahip olan kişiler saç rengi olarak pastel tonları, sarıyı ve bakır rengi tercih etmemelidir. Aksi halde zaten sarı olan ten, sarı renkli saçlarla birleşerek solgun, mat ve silik bir görüntü oluşturur.
  • Buğday ten rengine sahip olan kişiler saç boyama renkleri arasından kahve tonlarını ve sarı tonlarını rahatlıkla kullanabilmektedir. Boyanan saçlara ek olarak kaşları da saç rengiyle uyumlu hale getirmek daha da etkili olacaktır.
  • Ten rengi esmer olan kişiler için kırmızı, kızıl ve siyah renkler oldukça etkileyici olacaktır. Kızıl renk tonları, esmer teni daha da canlı gösterecektir. Esmerlere yakışan saç rengi arasında kırmızı tonların, siyahın ve doğal kahvenin olduğu söylenebilir.

Ten rengine uygun olan bir saç rengi tercih etmek, kişinin daha karakteristik bir yüze sahip olmasını ve daha canlı görünmesini sağlar. Ten renklerini her ne kadar 3 kategori altında toplamış olsak da aslında çok daha fazla alternatife sahiptir. Kişinin saç rengi seçimi yaparken doğal saç rengini baz alması etkili olacaktır.

En Çok Tercih Edilen Saç Boyama Renkleri

Günümüzde kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bazı saç boyama renkleri bulunmaktadır. Bu renkler kişinin yüz hatlarına ve tenine uyumlu olarak seçilir. Doğal geçişlerin yapılması ve saç – kaç rengi uyumu ile oldukça doğal, canlı ve bakımlı bir görünüm kazanmak mümkün olur. Saç renkleri kataloğu üzerinden seçilebilecek olan saç rengini yukarıda bahsettiğimiz gibi photoshop programıyla kişiye uygulayarak ipucu almak mümkün olur. Aşağıda en sık tercih edilen ve günümüzde oldukça popüler olan saç renkleri ve isimleri yer almaktadır.

Karamel Kahve Saç Rengi

Karamel saç renkleri doğala çok yakın renkler olduğu için geçmişten günümüze popülerliğini korumayı başarmış olan saç rengidir. Koyu saç rengi sahiplerinin karamel kahve tonlarını tercih etmesi yerinde olacaktır. Bu sayede saçın yıpranması da önlenir. Loreal 6.32 numaralı boya, karamel kahve saç rengi için uygundur.

Akaju Kahve Saç Rengi

Akaju saç rengi birçok kadın tarafından tercih edilen saç renkleri arasında yer alır. Kızıl, kahve ve siyah tonlarını barındıran akaju, beyaz tenlilere saç rengi önerileri arasındadır. Loreal 5.54 numaralı boya, akaju kahve saç rengi için uygundur.

 

Marsala Saç Rengi

Koyu mürdüm tonlarındaki marsala saç rengi günümüzde kullanılan popüler saç renkleri arasındadır. Beyaz tenlilere saç renkleri arasında olan marsala saç rengi, koyu patlıcan moru rengindedir. Koleston 3.66 numaralı boya, marsala saç rengi için uygundur.

 

Küllü Kumral Saç Rengi

Küllü kumral renkleri, çok açık tenlilere tavsiye edilmeyen bir saç rengidir. Zaten soluk bir renge sahip olan küllü kumral, açık tenli kadınların soluk görünmesine neden olabilmektedir. Koyu tenlilere yakışan saç renkleri arasındadır. Loreal 7.1 numaralı boya, küllü kumral saç rengi için uygundur.

 

Bakır Saç Rengi

Bakır rengi açık tenli kadınlara oldukça yakışan renkler arasındadır. Ancak saçın bu rengi alabilmesi için büyük oranda açıcı uygulanır. Bu da saçın yıpranmasına neden olabilir. Palette 7.77 numaralı boya, bakır saç rengi için uygundur.

 

 

En Popüler Saç Boyama Renkleri

Popüler saç renkleri arasında kahve ve sarı tonların hakim olduğu renkleri bulunmaktadır. Doğal saç rengi çeşitlerine uygun olan bu popüler renkler, doğru ten rengiyle tercih edildiğinde oldukça etkileyici bir görünüm oluşturmaktadır.

Mor – Kızıl Saç Rengi

Bu renk tonu marsala saç rengi ve koyu patlıcan morundan daha açık bir tona sahiptir. Bu nedenle pek çok ten rengine uyum sağlamaktadır. Kişinin olduğundan fit görünmesini de sağlayan mor – kızıl saç rengi oldukça canlı bir görünüm kazandırır. Syoss 3.3 numaralı boya, mor – kızıl saç rengi için uygundur.

Çikolata Rose Gold Saç Rengi

Rose gold saç rengi en sık tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Pek çok ten rengine uyum sağlayan rose gold saç renginin uygulanışı diğer renklere göre biraz daha zordur. Daha fazla özen gerektirdiği için evde boyamak yerine kuaförde boyatmak tavsiye edilir. Loreal Casting Creme Gloss 503 Gold Choco boya, çikolata rose gold saç rengi için uygundur.

Buzul Kahve Saç Rengi

Buzul kahverengi çok sık tercih edilmese de aslında çoğu kadına yakışan saç renkleri arasındadır. Saç renkleri kataloğu içerisinde buzul kahve ismiyle yer alan bu renk, küllü kahveden daha koyu ve doğal bir renktir. Loreal Paris Excellence 5.15 numaralı boya, buzul kahve saç rengi için uygundur.

 

Balköpüğü Saç Rengi

Günümüzde en popüler renkler arasında yer alan balköpüğü saç boyası, hem esmer hem de açık ten rengine sahip olan kadınlara yakışan bir renktir. Özenle uygulanması gerektiği için  kuaför aracılığıyla boyanması tavsiye edilir. Loreal Casting Creme Gloss 832 Blond Miel boya, balköpüğü saç rengi için uygundur.

 

 

Kestane Saç Rengi

Uygulanması en kolay olan ve en doğal saç renkleri arasında yer alan kestane saç rengi, pek çok ten rengine uyumludur. Açık renkli saçlarda daha etkili bir sonuç ortaya çıkar. Loreal Excellence Creme Set Boya 3 Koyu Kestane boya, kestane saç rengi için uygundur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.