Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

22.03.2018
1.681
A+
A-

Saç dökülmesine çözüm olarak sunulabilecek pek çok alternatif bulunmaktadır. Bunlar arasında doğal ve kimyasal yöntemler de yer alır. Saç dökülmesine çözüm bitkisel yöntemler öncelikli denenmesi gereken yöntemlerdir.

Doğal yollarla saç dökülmelerini durdurmak daha sağlıklı olduğu için bitkisel yöntemlere öncelik tanınır. Aşağıda saç dökülmesine çözüm olan alternatifler bulunmaktadır.

Saç Neden Dökülür?

Saçların dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların ortak sorunu haline gelmiştir. Saçları dökülen kişiler bu dökülmelerin neden olduğunu merak etmektedir. Gün içinde 100 – 150 tel saç dökülmesi normal karşılanmaktadır. Sağlıklı saçlara ve sağlıklı vücuda sahip olan her insanın gün içerisinde belirtilen miktarlarda saçlarının dökülmesi olağandır. Dökülen saçların ardından yenisi çıkmaya başlar.

Saç dökülmesi sorunu eli saça atmakla 10 telden daha fazla saçın elde kalması şeklinde tanımlanabilir. Olağan dökülmenin dışında saç dökülmesinin birden fazla nedeni olmaktadır. Saç dökülmelerinin erkek ve kadın vücudundaki nedenleri ve etkileri farklılık göstermektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi üreme hormonlarındaki bozukluklardan ya da çevresel faktörlerden kaynaklanabilirken erkeklerde saç dökülmesi stres, genetik yapı ve vitaminsizlik gibi nedenlere sahip olabilmektedir. Saçın neden döküldüğünü tespit ettikten sonra saç dökülmesine çözüm yolları aranmalıdır. Saç dökülmesi nedenleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

Yaşlılık, uzun süren hastalıklar ve kemoterapi tedavileri saç dökülmelerinin en temel sebepleri arasındadır. Bununla birlikte kansızlık ve tiroit hastalıkları da saçların dökülmesine neden olur. İlaç kullanımı esnasında meydana gelen saç dökülmelerinin en büyük nedeni ilacın vücuda yaptığı yan etkilerdir. Alkol ve sigara tüketimi de saçların erken dökülmesine etki etmektedir. Hızlı kilo verme durumunda da saç dökülmeleri meydana gelebilmektedir.

Saç Uzatma Dönemi Nedir? Neler Yapılır?

Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir? Dökülen Saçlar Nasıl Uzar?

Saçınızı Hangi Renklere Boyamalısınız?

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

 • Genetik faktörler

Genetik, insan vücudundaki değişiklikleri büyük oranda etkileyen bir faktördür. Yaşlanma, saç dökülmesi, kırışıklık, çatlak gibi çeşitli sorunlar genetikle bağlantılıdır. Anne ya da babada erken saç dökülmesi durumu varsa bu durumun çocuklarda görülme olasılığı da bulunmaktadır.

 • Çevresel faktörler

Yaşanılan bölgedeki hava koşulları ve mevsim geçişleri saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte saçları kep, bere, şapka gibi ürünlerle çok sık kapatmak güneş ışınlarıyla beslenememesi ve şapkanın saçları sıkması sonucunda dökülebilmektedir. Saçları çok sıkı bağlamak da dökülmelerine neden olabilir.

 • Gebelik

Gebelikte saçların dökülmesi görülebilir. Bebeğin gelişimi esnasında annenin vücudundaki vitamin ve minerallerdeki azalmalar saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Gebelik ve emzirme döneminde devam etmesi beklenen bu saç dökülmeleri, emzirme döneminden sonra durmaktadır.

 • Stres

Stres, saçların dökülmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Sadece bununla kalmayıp cilt hastalıklarına, baş ağrılarına, huzursuzluğa ve depresyona da neden olabilmektedir. Stres yaratan durumlardan uzaklaşmakta ve hobi edinmekte fayda olacaktır.

 • Beslenme bozukluğu

Özellikle protein eksikliği, saçların dökülmesindeki en büyük sebeplerden biridir. Gün içinde dengeli olarak protein, karbonhidrat ve yağ alımı yapılmalıdır. Süt, balık, et, tavuk, yumurta gibi hayvansal proteinlerin alınmaması, saçların dökülmesine neden olabilmektedir.

 • Demir eksikliği

Saçların yeteri kadar beslenmesi için gerekli olan minerallerden biri de demirdir. Demir eksikliğinde saç dökülmeleri meydana gelir.

 • Vitamin eksikliği

E vitamini saçların, tırnakların ve cildin yenilenmesinde büyük önem taşır. Hücrelerin canlanmasında ve çoğalmasında etkili olan E vitamini, vücutta eksik kaldığında saç dökülmeleri görülebilir. Bunula birlikte B vitamini eksikliğinin de saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir.

 • Çinko eksikliği

Saçların canlanması ve gürleşmesi için çinkoya ihtiyaç duyulur. Vücuttaki çinko değeri düşük olduğunda saç dökülmeleri meydana gelebilmektedir.

 • Üreme hormonları bozukluğu

Kadın ve erkekte bulunan üreme hormonlarındaki dengesizlikler de saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Konuyla ilgili detaylı analiz yapmak için kan tahlili yapılması tavsiye edilir.

Görüldüğü gibi saç dökülmesi nedenleri arasında pek çok sebep bulunmaktadır.

Saç Dökülmesine Çözüm Önerileri

Saç dökülmesine çözüm şampuan seçimi olabilir. Saç tipine uygun olan şampuanı kullanarak dökülmeleri önlemek mümkündür. Erkek tipi saç dökülmesi ülkemizdeki erkek nüfusunun büyük bir kısmının ortak sorunudur.

Alın kısmında ve tepe bölgesinde saç dökülmelerine neden olan erkek tipi saç dökülmesi, genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Kaynağı genetik olan nedenlerin çözümünü bitkisel ya da doğal yollarla bulmak olduğundan daha zordur. Çünkü genetik, oldukça güçlü ve sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Saç Dökülmesine Çözüm_

Erkeklerde saç dökülmesi oranı 40 yaşından sonra %50’lere yaklaşmaktadır. 25 yaşındaki erkelerdeki bu dökülme oranı ise %25 civarındadır. Saç dökülmesine çözüm erkek ve kadınlar için hemen hemen aynıdır. Doğru şampuan seçimi önem taşır. Bununla birlikte 4 – 5 tane normal aspirini ezdikten sonra bir şişe şampuanın içerisine ekleyerek saçların beslenmesini sağlamak da mümkündür.

Saçların Dökülmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Saçların dökülmesini engellemek için aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır.

 • Stres ve kaygı yaratan durumlardan ve insanlardan uzaklaşmak sağlık açısından önemlidir. Kişiyi aşağı çeken insanlarla görüşmemekte fayda olacaktır.
 • Demir ve çinko eksikliğinin bulunması durumunda takviye vitamin alınmalıdır.
 • Saçların yıpranmasına neden olan açıcıları uygulamamak ve farklı saç renkleri denememek gerekir.
 • Jöle gibi doğal olmayan saç sakım ürünlerini kullanmamak gerekir.
 • Sağlıklı beslenerek yağ, karbonhidrat ve protein alımını dengeli yapmak gerekir.
 • Düzenli olarak egzersiz ya da yürüyüş yapmak saçların daha az dökülmesini sağlar.
 • Sigara – alkol tüketimi yapılmamalıdır.
 • E ve B vitamini içeren besinler tüketmeye ve ürünler kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Protein içeren yumurta, et, balık, süt gibi besinler tüketilmelidir.
 • Saçları tararken fırça kullanmak düz ve saçı yıpratmayan taraklar tercih edilmelidir.
 • Saçları kuruyken taramamaya özen gösterilmelidir.
 • Saçların güneş görmesini sağlayarak masaj uygulamaları yapılmalıdır.
Benzer İçerik:  İsotrexin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? İsotrexin Fiyat

Saç Dökülmesine Doğal Çözüm

Saç dökülmelerini engellemek için kimyasal ürünler kullanmadan önce mutlaka bitkisel ve doğal yöntemler denenmelidir. Doğadaki bitkilerin gücü sandığımızdan çok daha fazladır. Bu bitkisel ürünlerin düzenli ve istikrarlı bir şekilde kullanılması, fayda sağlaması açısından önemlidir. Aşağıda saç dökülmesine doğal yöntemler sıralanmıştır.

Saç Dökülmesine Doğal Çözüm

 • Hindistan cevizi – aloe vera kürü

Hindistan cevizi yağını ya da sütünü aloe vera yaprağının içindeki jelle karıştırarak mucizevi bir ürün elde etmek mümkündür. Bu karışım saça uygulanır ve 2 saat kadar saçta bekletilir. Daha sonra ılık suyla yıkanır. Bu kürü haftada 1 – 2 defa düzenli olarak yapmak gerekir.

 • Soğan – sarımsak kürü

Saç dökülmesine çözüm önerileri arasında yer alan soğan ve sarımsak kürü, soğan ve sarımsak suyunu rendeleyerek ya da robottan geçirerek elde etmeyle uygulanır. Soğan ve sarımsağın suyu saça sürüldükten sonra 1 – 2 saat kadar bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanır. Bu kürü haftada 2 – 3 defa uygulamak yeterli olacaktır.

 • Prozinc Plus Şampuan

Bu şampuan paraben içermemesi ve doğal içeriğe sahip olduğu için tercih edilmektedir. 3 haftalık düzenli kullanımdan sonra etkisini göstermeye başlar.

 • Bioxin Forte Şampuan

Bu şampuan da doğal formülü sayesinde saçları yıpratmadan güçlendirmektedir. Ürün içeriğindeki vitaminler saçların beslenmesinde ve güç kazanmasında oldukça etkilidir.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç dökülmesine çözüm bitkisel yöntemler oldukça fazladır. Dökülmeyi engelleyen ve saçların çoğalmasını sağlayan bu yöntemler, saçı besleyerek güçlendirir. Aşağıda saç dökülmelerine bitkisel çözüm önerileri sıralanmıştır.

 • Sarımsak

Saçların çoğalmasında ve dökülmelerin engellenmesinde en etkili bitkisel yöntemlerin başında sarımsak gelmektedir. Sarımsak ile kaş dökülmelerini tedavi etmek de mümkündür. Sarımsağın içerdiği sülfür, zararlı mikroorganizmaların yok olmasında etkilidir. Bu da saçın güç kazanarak çoğalmasını sağlar. 4 – 5 tane sarımsağı ezip saç diplerine ve kaşlara sürmek, saçların ve kaşların gürleşmesini sağlayacaktır.

 • Badem yağı

Badem yağının kıl köklerini güçlendirme etkisi olduğu için kaş, kirpik ve saç dökülmelerinde oldukça etkili bitkisel bir üründür. Bu yağı her gün kullanmak mümkün olmaktadır. Saç diplerine sürüp birkaç saat bekletip yıkanabilir. Saç dökülmesine çözüm önerilerinin en etkilileri arasındadır.

 • Isırgan otu

Isırgan otu gerekli vitaminleri sağlayarak saçların beslenmesine olanak tanır. Kaynamakta olan 1 litrelik suya iki avuç ısırgan otu atıp dinlendirmek gerekir. Su hafif ılıyınca süzülür ve saç bu suyla yıkanır. 4 – 5 saat kadar saçta bekletilir ve ardından yıkanır. Bu kürü haftada 3 – 4 defa uygulamak mümkündür.

 • Soğan

Soğanın içeriğinde bol miktarda sülfür bulunur. Bu da zararlı organizmaların yok olmasını sağlar. Böylece saç dökülmesine çözüm üretilmiş olur. Soğanın suyunu çıkartıp içine badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ekleyerek saça sürmek yeterli olacaktır. Birkaç saat saçta beklettikten sonra yıkanması mümkündür. Bu uygulamayı haftada 2 – 3 defa uygulamam mümkün olmaktadır.

Saç Çıkartan Formül

Saç dökülmesine çözüm olarak uygulanabilecek özel bir formül bulunmaktadır. Doktorlar tarafından reçete edilen bu ürünler ile etkili bir formül oluşturarak saç dökülmesi engellenir. Bunun için ihtiyaç duyulan malzemeler Bemiks, Evigen, Bepanthen (Bepanthol) ürünleridir. Eczanelerden satın alınması mümkün olan bu ürünler, ampul formunda olmalıdır.

 • Bemiks, B12 ve B vitaminlerini içeren bir üründür.
 • Evigen, E vitamini içeren bir üründür.
 • Bepanthen (Bepanthol), Provitamin B5 vitaminlerini içeren bir üründür.

Bu ürünler vitamin ağırlıklı ürünlerdir. İlaç niteliğinde olmadıkları bilinmelidir. Ağır bir hastalığı olan ya da ciddi alerjik reaksiyonları olan kişilerin bu tür ürünleri doktor kontrolü dışında kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Saç çıkartan formül uygulanışı için ampul şeklindeki Bemiks, Evigen, Bepanthen üçlüsünü satın aldıktan sonra bir kabın içerisine kırmak gerekir. Bu üç vitamine takviye olarak birere kaşık badem yağı, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı da eklenir. Hazırlanan karışım saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Bu şekilde saçta 3 – 4 saat kadar bekletilmesi tavsiye edilir. Ardından ılık suyla yıkanır. Bu saç çıkartan formülü haftada 1 – 2 defa uygulamak mümkündür.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Saç dökülmesine çözüm olarak saç dökülmelerini engelleyici bitkiler tüketilmelidir. Bunlar aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Kuruyemiş
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Deniz mahsulleri
 • Zeytinyağı
 • Yumurta
 • Havuç
 • Tavuk
 • Hindi
 • Somon

Bu besinlerin öğünlerde dengeli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Besinlerin içerdiği vitamin ve faydalı yağların yalnızca saçların değil cildin beslenmesinde de önem taşır.

Daha sağlıklı, güçlü ve canlı bir vücuda sahip olmak için sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, metabolizmanın hızlanmasında da etkilidir. Bu da sindirim sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Kuruyemişleri kavrulmamış yani çiğ olarak tüketmek daha faydalıdır.

Böylece içeriklerindeki yağın yanma ve zarara dönüşme ihtimali olmaz. Saç dökülmesine çözüm olarak çiğ kuruyemiş tüketmek, saçların gürleşmesinde oldukça etkilidir.

Saç dökülmelerini engellemek ve saçları gürleştirmek için A, B, B12, E vitamini içeren besinler tüketmeye özen gösterilmesi gerekir. Gerekli vitamin ve minerallerin alınması sağlıklı bir vücuda sahip olmayı sağlar. Folik asit eksikliği de saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Folik asit takviyesi yaparak saç dökülmelerini önlemek mümkün olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.