Saç Uzatma Dönemi Nedir? Saçlar Ne Zaman Uzatılmalı?

05.04.2018
1.234
A+
A-

Saç uzatma dönemi, hem erkekler hem de kadınlar için önem taşıyan bir dönemdir. Yanlış/ani kararla kesilen, kazaya kurban gedin ya da kuaför hatası sonucu kısalan saçların biran önce uzatılması istenir.

Bu süreçte uygulanabilecek bazı saç uzatma yöntemleri bulunmaktadır.

Bu doğal yöntemleri uygulayarak saç uzatma dönemi daha verimli hale getirilebilir. Aşağıda saç uzatma teknikleriyle ilgili paylaşımlar yer almaktadır.

Erkek Saç Uzatma Evreleri

Sağlıklı bir saçın yılda ortalama 15 cm kadar uzadığı bilinmektedir. Bu sayı kişinin beslenmesine, genetiğine, bulunduğu iklim koşullarına (çevre kirliliğine) ve saça uyguladığı bakımlara göre farklılıklar gösterebilir. Erkek saç uzatma evreleri 3 ana kategoride toplanmaktadır. Bu evreler aşağıda açıklamalarıyla sıralanmıştır.

 • Anajen evresi

Bu evre, saç derisindeki tüylerin henüz uzamaya başladığı evredir. Saç tellerinin neredeyse tamamı (%90) bu evrede uzamaya başlar. Saçın son raddeye kadar uzama süresi 3 – 7 yıl alabilmektedir. Saç telleri ayda ortalama 1 – 1,5 cm kadar uzar. Bu değer kadınlarda da erkeklerde de aynıdır. Yaz mevsiminde saçların uzama oranı artmaktadır. Açık hava, güneş ve su saç uzatma dönemi içerisinde olumlu etki gösterir.

 • Katajen evresi

Bu evre, saç tellerinin uzamayı durdurduğu evre olarak bilinmektedir. Geçiş evresi olarak da bilinen katajen evresi, birkaç hafta sürebilmektedir. Bu süreçte saç tellerinin kökleri zayıflayabilmektedir.

 • Eksojen evresi

Katajen evresinden sonra kökleri tamamen zayıflayan saç tellerinin dökülmeye başladığı evredir. Bu evrede zayıf olan saç telleri dökülerek yerini yeni tellere bırakır. Günlük saç dökülmesi 100 tel kadar olmaktadır. Saçın neredeyse %15’lik bölümü dökülme gösterebilir. Bu durum normal olarak algılanmaktadır.

 • Telojen evresi

Bu dönem artık saçların yeniden oluştuğu ve tazelendiği dönem olarak bilinmektedir. Dökülen saç tellerinin ardından yenilerinin çıkması 1 – 1,5 yıl alabilmektedir.

Saç Uzatma Yolları Nelerdir? 

Saç uzatma dönemi, kendi içerisinde çeşitli teknikleri ve detayları barındıran bir süreçtir. Bu dönemde doğal yöntemlere başvurmak yan etkilerin görülmemesi adına önem taşır. Saç uzatma yollarını ve tekniklerini öğrenirken saçı tanımaya ve doğru değerlendirmeye özen göstermek gerekir. Unutmamak gerekir ki her saç birbirinden farklıdır ve gereksinimleri de buna göre farklılık gösterir.

İnsan, ortalama 80 yıllık ömür boyunca 10 – 15 kere saç dökülmesi evresi yaşayabilmektedir. Bu evrenin bu kadar yaşanması normal oyarak değerlendirilir. Saç derisinde yeni oluşan saçlarım ömrü 2 ila 10 yıl arasındadır. Bu süreden sonra saç telleri dökülür ve yerini yenilerine bırakır. Bu sayede saç yenilenir ve tazelenir.

Bu süreçte kişi kellik sorunu yaşamamaktadır. Aynı zamanda seyrelme durumu da olmaz. Saç derisindeki bu yenilenme evresi, her saç teli için aynı dönemde gerçekleşmemektedir. Bu da dökülen saçların yenilenme evresinin ayırt edilemeyecek bir süreçte yaşanmasını sağlar.

Saç uzatma yolları arasında doğal yöntemlerin uygulanması, vitamin kullanımı, saç derisi masajı, hijyenik ürün kullanımı, saçı yüksek ısıya maruz bırakmama gibi teknikler yer almaktadır.

Saçların sağlıklı bir şekilde daha hızlı uzaması için bazı vitamin takviyelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar arasında B7 ve E vitamini ilk sırada yer alır. B7 vitamini, Biotin olarak da bilinmektedir. Bu vitaminler saçın beslenmesini sağlayarak güçlenmelerine olanak tanır.

Kişinin vücudunda herhangi bir vitamin ya da mineral eksikliği varsa bu durumda da saç dökülmeleri ve saç uzamama durumu gözlemlenebilir. Bunu teşhis edebilmek için kişinin kan tahlili yaptırması gerekir. Kansızlık sorunu olan insanların saç uzama dönemleri normalden uzun sürebilmektedir. Kişide eğer Biotin eksikliği mevcutsa günlük 1 – 2 mg Biotin almak yeterli olacaktır.

Özellikle kilo verme sürecinde olan kişilerde saç dökülmeleri ve saç uzaması durması sorunları ortaya çıkabilmektedir. Saç uzatma dönemi diyet sürecinde daha zorlu olabilmektedir. Çok fazla kilo veren kişilerin mutlaka kan tahlili yaptırmaları gerekmektedir. Saçın sağlıklı bir şekilde uzaması için sağlıklı bir vücuda ve dengeli – doğal beslenmeye ihtiyaç vardır.

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir? 

Saç Uzatma Yöntemleri ile Saçlarınıza Can Katın 

Saç Uzatma Yöntemleri

Saç uzatma yöntemleri düzenli ve istikrarlı bir şekilde uygulandığı takdirde olumlu sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Bunun için yukarıda bahsi geçen kan tahlili yaptırma ve vitamin eksikliği teşhisi konuları açıklığa kavuşturulmalıdır. Yapılan kan tahlili sonucunda bu doğrultuda vücutta eksik olan vitaminlerin destek vitaminlerle takviye edilmesi mümkün olmaktadır. Doktorun önermiş olduğu vitamin ürünleri kullanılabilir.

Saç uzatma konusu hem kadınlar için hem de erkekler için merak konusu haline gelmiştir. Erkek saç uzatmanın püf noktaları için aşağıda yer alan maddelere göz atabilirsiniz.

 • E vitamini takviyesi
 • B7 vitamini takviyesi
 • Sağlıklı ve dengeli beslenme
 • Karbonhidrat, yağ ve protein alımına dikkat etme
 • Biotin ihtiva eden besinler tüketme
 • Yeteri kadar uyuma
 • Saç ve vücut hijyenine özen gösterme
 • Saçın yapısına uyumlu saç ürünleri kullanma
 • Biotin içeren şampuan kullanma
 • Saçları yıkarken saç derisini uyaracak şekilde masaj yapma
 • Saçları kuruyken değil ıslakken veya nemliyken tarama
 • Bitkisel yağlarla saçı besleme
 • Stresten uzak durma
 • Saç kırıklarını aldırma

Saç uzatma yöntemleri yukarıdaki gibi özetlenebilir. Saç derisini uyaran her işlemin saçı uzatabileceğini unutmamak gerekir. Buna bağlı olarak saçı sık yıkamak, saç derisine masaj yapmak ve saçları taramak saç derisini uyaran işlemlerdir. Saçları yıpratmadan bu işlemleri uygulayarak daha kısa sürede uzamasını sağlamak mümkün olmaktadır.

Saç uzatma yöntemleri hakkında daha geniş kapsamlı bilgi edinmek için aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyabilirsiniz.

Erkek Saç Uzatma Yöntemleri

Saçların uzadığı dönemde özellikle erkekler için ense kısımları kötü görünebilmektedir. Saç uzatırken ense kısımlarını jiletle kesmek doğru olacaktır. Bu sayede daha temiz ve bakımlı bir görüntü meydana gelir.

Saçlara uygulanacak olan bakım ürünlerinin vitamin takviyeli olanlarını tercih etmekte fayda vardır. Bununla birlikte doğal saç ürünlerinin saçları daha az yıprattığı bilinmektedir. Bu nedenle doğal yağlar içeren ve temiz içeriğe sahip olan saç bakım ürünleri tercih edilebilir.

Badem yağı, lavanta yağı ve zeytinyağı gibi doğal yağları saça sürüp bekletmek de saçın beslenmesini sağlamaktadır. Bu tür doğal kürleri haftada 1 defa uygulayarak saçların daha kısa sürede uzamasını sağlamak mümkün olmaktadır.

Saç uzatma dönemi içerisindeyken saçı hiç kestirmemek doğru bir seçenek değildir. 1 – 2 ayda bir düzenli olarak saçların kırıkları alınmalıdır. Bu işlem sırasında saçın 3 – 5 cm kısaltılması yeterli olacaktır. Başta saç kısalmış gibi görünse de sağlığına kavuşan saç telleri canlanacak ve uzama süreleri kısalacaktır. Böylece daha kısa sürede saç uzatmak mümkün olacaktır.

Doğal ve faydalı yağlar içeren kuruyemişleri tüketmek, balık, yumurta yemek ve vitamini – minerali bol besinler tüketmek saç uzatma dönemi için oldukça doğru işlemler olacaktır. Kızartma, aşığı yağlı yiyecekler, fast foodlar, işlenmiş gıdalar hem vücudun hem de saçın kalitesini düşürecek niteliktedir. Bu tür gıdaları mümkün olduğu kadar tüketmemeye özen göstermek gerekir.

Gece uykusuna önem vermek gerektiği de unutulmamalıdır. Yeteri kadar uyunmaması saçların beslenememesine ve enerji alamamasına neden olur. Bu da saçların daha zor uzamasına neden olur. Bu durumu yaşamamak için uyku düzenine dikkat etmek gerekir.

Benzer İçerik:  Acnelyse Krem ile Sivilceye son! Acnelyse Fiyat, Acnelyse Kullananlar

Bu süreçte mümkün olduğu kadar stresten uzak durmaya çalışmak gerekir. Stres, her hastalığın ve her olumsuzluğun kaynağı olduğu gibi saç uzamasında da oldukça etkili bir faktördür. Stresi hayattan uzaklaştırmak adına kişisel gelişimi tamamlayıcı aktiviteler yapılmalıdır. Çeşitli hobiler edinerek ve kitap okuyarak stresi azaltmaya çalışmak gerekir.

Dalgalı Saç Nasıl Uzatılır?

Dalgalı saç nasıl uzatılır erkek saçları için merak edilmektedir. Dalgalı ve kıvırcık saça sahip olan erkeklerin saç uzatma dönemi daha kolay olmaktadır. Dalgalı ve kıvırcık saçlı erkeklerin saçlarını uzatması daha kolayken saçlarına şekil vermesi zorluk yaratabilmektedir. Saç uzatırken ense kısımlarının alınması gerekir.

Aynı şekilde kulak kısımlarında bulunan saçların da kısaltılması ve inceltilmesi gerekebilir. Bu sayede saça daha derli toplu bir imaj kazandırmak mümkün olacaktır. Aksi takdirde saçın şekil alması ve bakımlı görünmesi zorlaşır.

İnceltilen dalgalı ve kıvırcık saçlar, saçın kabarmasını da engellemektedir. Saç uzatırken ense kısmına kadar uzamış olan saçların kırıklarının alınması gerekir. Bu işlemi 1 – 2 ayda bir tekrarlamak önemlidir. Bu sayede saçın daha hızlı uzaması mümkün olur.

Kıvırcık veya dalgalı saça sahip olan kişilerin saç uzatma dönemi boyunca saçlarına şekil vermeleri zor olabilmektedir. Saçların kabarmasını engellemek için jöle, vaks ya da saç köpüğü gibi sabitleyici ürünlerden faydalanılabilir. Ancak bu ürünleri sık aralıklarla kullanmak saçın doğal dengesini bozabilmektedir. Bu nedenle arada bir saçların doğal olarak bırakılması gerektiği unutulmamalıdır.

Düz Saç Nasıl Uzatılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkek saç uzatma kesimi kişinin yüz şekline ve saç tipine göre değişiklik gösterir. Ön kısımları uzayan saça fön çekerek şekil vermek mümkündür.

Düz saçlar için katlı saç kesimi yaptırarak daha dinamik bir görüntü elde edilebilir. Kıvırcık saçlı erkekler ise kulak ve ense kısımlarını incelterek daha derli toplu bir görünüm kazanabilirler.

Saç uzatma dönemi genellikle saçların en şekilsiz olduğu dönemdir. Bu dönemde kulak ve ense kısımlarını tıraş ederek daha bakımlı görünmek mümkün olur. Bununla birlikte saç bandanası gibi ürünler kullanarak saç uzatma dönemi içerisinde daha şekilli saçlara sahip olmak mümkün olabilmektedir. Kışın kullanılabilecek spor bereler de bu dönemin daha kolay geçmesini sağlar.

Saç ister dalgalı, ister kıvırcık, ister düz olsun; saçı uzatırken sabırlı olmaya özen göstermek gerekir. Bu süreçte yazının yukarısında bahsi geçen saç uzatma yöntemleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu şekilde daha sağlıklı bir saç uzatma dönemi geçirilebilir.

Hızlı ve Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

Saç uzatmak, gerek kadınlar gerekse erkekler için oldukça önemli bir konudur. Özellikle erkekler için saç uzatma dönemi saça şekil verme açısından zor olabilmektedir.

Zamana, bakıma ve sabra ihtiyaç duyulan bu dönemde saçların doğal yollarla beslenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Saça doğal bakım teknikleri uygulayarak saçın beslenmesini sağlayabilir ve daha hızlı uzamasına olanak tanıyabilirsiniz. Bunun için uygulanması gereken yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Saçları ılık suyla yıkadıktan sonra son olarak soğuk su tutmak saçı canlandırır ve uzamasına sağlar. Ayrıca şampuan uygulamasından sonra saç kremi kullanmak da önemlidir.

Saç kremini yalnızca saç uçlarına uygulamak gerektiği bilinmelidir. Böylece saçın daha kolay taranması ve birbirine karışmaması sağlanır. Özellikle ince telli saç tipine sahip olan kişilerin saçlarını yıkadıktan sonra saç uçlarına krem uygulamaları oldukça önemlidir.

Elma Sirkesi İle Saç Uzatma

Saç uzatma yöntemleri için organik bir elma sirkesi kullanmaya özen göstermek gerekir. Elma sirkesini, banyoda saçları yıkadıktan sonraki durulama suyuna katmak yeterli olacaktır. 1 yemek kaşığı elma sirkesi yeterlidir. Bu sayede saç dipleri beslenerek daha kısa sürede uzayacaktır.

Sarımsak İle Saç Uzatma

Sarımsak, hem cilt, hem vücut hem de saç için oldukça faydalı bir besindir. Sarımsağı çiğ veya pişmiş şekilde tüketerek ondan faydalanmak mümkündür.

Bunun yanı sıra sarımsağı kür halinde saçlara uygulayarak da saçların uzamasını sağlayabilirsiniz. Üstelik yalnızca saçların değil, kaşların gürleşmesi için de sarımsak oldukça etkili bir üründür.

Sarımsak uygulaması için 2 diş çiğ sarımsağı ezip saç diplerine uygulamak yeterli olmaktadır. Bu şekilde yaklaşık 1,5 saat kadar bekledikten sonra saçlar şampuanla iyice yıkanmalıdır.

Yeteri kadar yıkanmazsa veya sarımsaklar saç diplerinde gereğinden fazla bekletilirse saçın zarar görme ihtimali bulunmaktadır. O yüzden azı karar fazlası zarar düşüncesiyle hareket etmek gerekir.

Yumurta Akı İle Saç Uzatma

Saçın uzunluğuna ve gürlüğüne göre 1 ya da 2 tane yumurtanın akını iyice çırptıktan sonra saça uygulamak gerekir.

Daha sonra saça bir saç bonesi, streç film ya da plastik poşet geçirilir.

Bu şekilde 1 – 2 saat kadar bekledikten sonra saçlar güzelce yıkanır. Saçların yıkanmasından sonra kötü bir koku oluşmaz.

Bu yöntemle saçların daha kısa sürede uzamasına sağlarken aynı zamanda güçlenmesine de olanak tanınır.

Bademyağı İle Saç Uzatma

Saçların beslenmesindeki en etkili ürünlerden biri de badem yağıdır.

Aktarlardan ya da eczanelerden doğal olarak satın alabileceğiniz badem yağını parmak uçlarına döküp saç diplerine masaj yapmak yeterli olacaktır.

Saça uygulanan bademyağının yaklaşık 30 dakika kadar saçta bekletilmesi tavsiye edilir.

Ardından saçın şampuanla yıkanması mümkün olmaktadır.

Zeytinyağı İle Saç Uzatma

Zeytinyağı ile saç bakımı yapmak saç uzatma dönemi için oldukça avantajlı bir işlemdir.

Uygulaması kolay ve uygun fiyatlı olan zeytinyağı ile saç uzatma, saç diplerine uygulanarak yapılır.

Masaj şeklinde saça uygulandıktan sonra yarım saat kadar bekletilir ve ardından yıkanır.

Hindistancevizi Yağı İle Saç Uzatma Dönemi

Hindistancevizinin insan vücuduna olan faydaları oldukça fazladır.

Tatlılarda ve yemeklerde tüketilmesi mümkün olan hindistancevizi yağını saç diplerine masaj yaparak uygulamak, saçın beslenmesini ve nem kazanmasını sağlar.

Bu sayede daha kısa sürede uzaması mümkün olur.

Lavanta Kürü İle Saç Uzatma

Bir avuç lavantayı kaynamış olan suda 30 dakika demlendirip süzmek ve bu suyu saçlara uygulamak yeterli olmaktadır.

Tüm lavanta suyunu saç diplerine iyice yedirmek gerekmektedir.

Bu şekilde yarım saat kadar bekledikten sonra saçlar şampuanla yıkanır ve durulanır.

Doğal Yağ Karışımı İle Saç Uzatma

Saç uzatma dönemi içinde yağ karışımlarından faydalanmak mümkündür.

Eczanelerden veya aktarlardan alınacak olan jojoba yağı, biberiye yağı, sedir ağacı yağı, kekik yağı, lavanta yağı karışımı saçlara uygulanır. Bu işlem için her yağdan bir kaseye 4 – 5 damla dökerek iyice karıştırmak gerekir.

Ardından hazırlanan karışım parmak uçlarıyla saç diplerine iyice yedirilir. Yarım saat kadar saçta bekletilen yağ karışımı, güzelce yıkanır.

Aloe Vera İle Saç Uzatma

Aloe vera bitkisinin cilde olan faydaları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra saça sağladığı faydaların sayısı da çoktur. Saç uzatma dönemi içinde saçların daha hızlı uzaması için aloe vera maskesi uygulanabilir.

Bunun için 1 fincan aloe vera jeli, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal iyice karıştırılır. Ardından saç diplerine ve tüm saça sürüldükten sonra yaklaşık 30 dakika kadar saçta bekletilir. Daha sonra yıkanıp durulanır. Aloe vera saçın canlanmasını ve beslenmesini sağlamaktadır.

Patates Suyu İle Saç Uzatma

Haşlanmış patatese bal ve yumurta sarısı ekleyerek besleyici bir saç maskesi yapmak mümkündür. Hazırlanan bu maske saç diplerine uygulanır ve yarım saat kadar bu şekilde bekletilir. Ardından yıkanır ve durulanır. Durulama işleminden sonra saça soğuksu tutarak canlanması sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ceylan dedi ki:

  Hiç keratinden bahsetmemişsiniz. Keratin saçta bulunan bir madde olduğu için saçın dökülmesi, çıkması ve ona bakım yapıyor. Ben saç uzatmak için patentli doğal keratin kulanmaya başladım. Etkisini de gördüm. Sizlere de öneririm.