Saç Uzatma Yöntemleri ile Saçlarınıza Can Katın

31.03.2018
1.292
A+
A-

Saç uzatma yöntemleri, kısa saçlı kadınlar için oldukça dikkat çeken konular arasındadır. Uzun, dolgun ve parlak saçlar çoğu kadın için vazgeçilmezdir. Ancak kimi zaman saç boyama işlemlerinden, kimi zaman ani alınmış saç kestirme kararlarından dolayı saçlar kısalabilmektedir.

Kuaförlerin saçtaki kırıkları almak isterken saçın gereğinden kısalmasına neden oldukları da bir gerçektir. Bu gibi durumlarda kadınlar saç uzatma yöntemleri arayışına girerek saç uzatma kürleri uygularlar. Sizler için saç uzatma yöntemleri bitkisel ürünleri ve kürleri derledik.

Saç Uzatma Yöntemleri Bitkisel Alternatifler

Saç uzatma yöntemleri doğal, bitkisel, medikal ve kimyasal ürünleri içermektedir. Doğal ve bitkisel olan yöntemler vücutta tahribat yaratmadıkları için sıklıkla tercih edilmektedir. Saç uzatma yöntemleri evde denenebileceği gibi güzellik merkezlerinde de uygulanabilmektedir. Aşağıda saç uzatma yöntemleri maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Aloe vera ile saç uzatma yöntemi

Aloe vera, cilt lekelerinden kurtulmayı sağlamakla birlikte saçın uzamasına da katkı sağlar. Hızlı saç uzatma maskeleri arasında yer alan aloe vera maskesi, bitkinin dalını enine kesip içindeki jeli saça uygulayarak yapılır. Yatmadan önce bu işlemi yaptıktan sonra sabah saçları ılık suyla yıkamak gerekir. Bu maskeyi haftada 1 defa yapmak yeterli olacaktır.

 • Soğan ile saç uzatma yöntemi

Saçın hem uzamasını hem de gerekli besinleri almasını sağlayan soğan, güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Soğan maskesi, saçın kısa sürede uzamasına olanak tanırken canlanmasını ve gürleşmesini de sağlamaktadır. 1 bütün soğanı dörde bölüp haşladıktan sonra suyu süzülür ve bu su saça dökülerek yedirilir. Bu şekilde 2 – 3 saat bekledikten sonra saç yıkanır. Haftada 1 – 2 defa uygulanması mümkündür. Soğanın içeriğindeki vitamin ve mineraller saçın beslenmesini sağlar.

 • Patates ile saç uzatma yöntemi

Saç uzatma kürleri arasında yer alan patates kürü, en doğal saç uzatma yöntemleri olarak bilinir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle patatesi haşladıktan sonra iyice ezerek püre kıvamına getirmek gerekir. Püre kıvamındaki patatese 1 yumurtanın sarısı ve 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. İyice karıştırdıktan sonra saç diplerine uygulanır. Bu şekilde yaklaşık 1 saat kadar beklenir. Ardından saçlar yıkanır. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Saç Uzatma Yöntemleri İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun geliştirmiş olduğu saç uzatma yöntemleri bitkisel içerikli oldukları için herhangi bir yan etki oluşturmazlar. Aşağıda İbrahim Saraçoğlu’nun sunmuş olduğu saç uzatma yöntemleri yer almaktadır.

 • Lavanta kürü ile saç uzatma yöntemi

Kaynamakta olan 3 bardak suya 1 yemek kaşığı kadar taze lavanta eklenir ve 5 – 10 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra 15 dakika ılıması için dinlendirilir. Hazırlanan bu su süzülür ve saçlar şampuanla yıkandıktan sonra durulama suyuna eklenerek saça uygulanır. Bu tarifi haftada 1 – 2 defa uygulamak yeterli olacaktır. Hazırlanan lavanta suyunu içmek de mümkün olmaktadır. Günde 1 bardak içilmesi yeterlidir.

 • Keçiboynuzu ile saç uzatma yöntemi

Saç uzatma yöntemleri arasında keçiboynuzu da büyük öneme sahiptir. Bu besini tüketmek hem cilt hem de saç için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak keçiboynuzu yemek, saçların olduğundan daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Keçiboynuzu yerine doğal keçiboynuzu özü de tüketilebilir. Sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı almak yeterli olacaktır. Keçiboynuzu özü tüketmenin vücuda çok fazla fayda sağladığı bilinmektedir.

Saç Uzatma Dönemi Ne Zaman? Saçlar Ne Kadar Uzar?

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Hızlı Saç Uzatan Bitkisel Yağlar

Saç uzatma yöntemleri arasında çok fazla maske tarifleri bulunmaktadır. Bu tarifleri uygularken doğal ürün kullanmaya özen göstermek gerekir. Saçın uzamasına sağlayan bitkisel yağlar, birbirleriyle karıştırılarak maske gibi de kullanılabilir. Aşağıda saça iyi gelen, saçı besleyen ve kısa sürede uzamasını sağlayan bitkisel yağlar sıralanmıştır.

Benzer İçerik:  Bal Maskesi | Yüz İçin Tüm Ciltlere Uygun En İyi 5 Bal Maskesi Tarifi

 • Hint yağı ile saç uzatma yöntemi

Hint yağı, içeriğinde yüksek miktarda protein bulunduran bitkisel bir üründür. Aynı zamanda e vitamini de bulundurması sebebiyle oldukça besleyici bir ürün olarak bilinir. Saç uzatma kürleri için sıklıkla tercih edilen bu yağ, haftada 1 – 2 defa saça uygulanabilmektedir. Bu tür bitkisel yağları saça uygularken masaj yaparak uygulamak saç derisinin de canlanmasını sağlayacaktır.

 • Badem yağı ile saç uzatma yöntemi

Badem yağı, A, B ve K vitaminlerini barındıran oldukça besleyici bir yağdır. Aynı zamanda potasyum ve kalsiyum deposu olan badem yağı, saçın hem uzamasını hem de gürleşerek canlanmasını sağlamaktadır. Bu bitkisel yağ saç uzatma yöntemleri için kullanılmakla birlikte kaş – kirpik bakımında da oldukça tercih edilmektedir.

 • Susam yağı ile saç uzatma yöntemi

Susam yağı içeriğinde bulundurduğu E vitamini ve çeşitli mineraller sayesinde oldukça besleyici bir özelliğe sahiptir. Saçın beslenerek kısa zamanda uzamasına olanak tanır. Saç uzatma yöntemleri arasında yer alan susam yağı, kaşların ve kirpiklerin gürleşmesinde de oldukça etkilidir.

 • Zeytinyağı ile saç uzatma yöntemi

Saf zeytinyağının insan vücuduna olan faydaları oldukça fazladır. Zeytin yağını cilde – saça sürmek fayda sağlayacağı gibi salatalarda tüketmek de oldukça yararlıdır. Zeytinyağı içeriğinde bol miktarda bulunan E vitamini, saçın beslenmesini sağlayan en etkili vitamindir. Bu sayede saç derisinin de daha sağlıklı olması sağlanır. Zeytin yağını saça sürüp birkaç saat beklettikten sonra yıkamak yeterli olacaktır. Bu tarifi her gün uygulamak mümkündür.

Hızlı Saç Uzatan Bitkisel Çözümler

 • Jojoba yağı ile saç uzatma yöntemi

Saç uzatma yöntemleri için sıklıkla tercih edilen jojoba yağı, saçın beslenmesini ve deri hastalıklarının önlenmesini sağlar. Kepek ve enfeksiyon sorunlarına oldukça iyi gelmektedir. Bu bitkisel yağı haftada birkaç defa kullanarak saçı kısa sürede uzatmak ve sağlığına kavuşturmak mümkün olmaktadır.

 • Lavanta yağı ile saç uzatma yöntemi

Lavanta yağı, anti bakteriyel olma özelliğiyle de bilinmektedir. Hızlı saç uzatma maskeleri listelerinde ilk sıralarda yer alan lavanta yağı, deri hastalıklarını önlemede de oldukça etkili bir üründür. Saç diplerine masaj yaparak uygulanmasıyla birlikte saçın canlanmasını ve kısa sürede uzamasını sağlar.

 • Argan yağı ile saç uzatma yöntemi

Argan yağı, saçın ve cildin doğal yollarla nemlenmesini sağlayan en etkili bitkisel ürünlerden biridir. Bu nemlilik, saçın kısa sürede uzamasını ve canlılık kazanmasını sağlar. Haftada birkaç defa uygulanması yeterli olmaktadır. Bu tür bitkisel yağları alırken mutlaka doğal olmalarına dikkat etmek gerekir.

Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

Saç uzatma yöntemleri evde uygulanabilen bitkisel kürlerden oluşmaktadır. Ancak bunun yanı sıra bazı konulara dikkat ederek saçların daha sağlıklı olmasını ve daha hızlı uzamasını sağlamak mümkündür. Saç uzatma yöntemleri uygulanırken saçın sıkı toplanmaması gerekmektedir. Bununla birlikte saçın her gün yıkanması da kullanılan ürünler nedeniyle saçı yıprattığı için önerilmemektedir.

Doğal saç uzatma yöntemleri için yapılması gerekenler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Bol su içmek
 • Saçları kuruyken değil, nemliyken ya da ıslakken taramak
 • Saç kremi kullanmak
 • Saça sıcak – soğuk su uygulayarak şok etkisi yaratmak
 • Saçı sık aralıklarla kestirmek
 • Yastık kılıfını sık değiştirmek
 • Yüksek ısılı saç ürünleri kullanmamak
 • Evde uygulanabilen bitkisel yöntemler uygulamak
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
 • Doğal yiyecekler tüketmek
 • Saç diplerine masaj uygulamak
 • Bitkisel yağları sık aralıklarla uygulamak
 • Elma sirkesi tüketmek
 • Saçları düzenli şekilde taramak
 • Duş sonrası saçı soğuk su ile durulamak

Saç Uzatma Yöntemleri ile Saçlarınıza Can Katın yazısını sizler için düzenledik. Kafanıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.