Sivilce Kurutma

25.02.2019
469
A+
A-

Sivilce kurutma yöntemleri, ilaçları, maskeleri ve kremleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Sivilce geçirme yöntemlerinin başında kremler gelir. Ancak bugün size evde basit, pratik ve ekonomik olarak uygulayabileceğiniz en etkili sivilce kurutma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Sivilce geçirme yöntemlerini araştırdığımızda 1 saatte sivilce yok etme, 1 günde sivilce kurutma gibi oldukça iddialı ama doğruluğu kanıtlanmamış yöntemlerden bahsediliyor. Öncelikle anında sivilce geçirme gibi bir yöntem olmadığını belirtmek isteriz. İster sivilce kurutucu ilaç kullanın ister sivilce kurutucu krem kullanın fark etmez. Sivilceleriniz elbette geçecektir. Ancak bazı yöntemlerle çok uzun sürede geçerken bazı yöntemlerle çok kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bugün size doğruluğu bizzat test edilip denenmiş en etkili sivilce kurutma yöntemlerini anlatacağız. Sivilce kurutma yöntemlerimiz tamamen doğal ve evde bulunan malzemelerinizle çok pratik şekilde hazırlayabilirsiniz. Aşağıda anlatacağımız en etkili sivilce kurutma ve geçirme yöntemlerini uygulamadan önce cilt tipinize uygun yöntemi seçmenizi tavsiye ediyoruz. Bazı sivilce geçirme yöntemleri hassas bir cilt yapısına sahipseniz cildinizde tahrişe sebep olabilir. Bu nedenle sivilce kurutma yönteminizi belirlerken cilt tipinize göre karar verin.

Sivilce Kurutma Yöntemleri Videolar

Diş Macunu ile Sivilce Kurutma Yöntemi

Parmağınıza sivilce üzerini kapatacak kadar macun alarak krem sürer gibi sivilcenizin üzerini macunla kapatın. 10-15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayarak uygulama bölgesini temizleyin. Diş macununun sivilce üzerinde uzun süre kalması cildinizde ciddi tahriş ve kızarıklara neden olabilir. Bu nedenle belirtilen sürenin dışına çıkmamaya özen gösterin. Ayrıca diş macunu ile sivilce kurutma yöntemini hassas cilt yapısına sahip olanlar için tavsiye etmiyoruz. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz diğer sivilce kurutma ve geçirme yöntemlerimize göz atın.

Limon Suyu ile Sivilce Geçirme Yöntemi

Limon suyu ile sivilce kurutma yöntemini uygulamadan önce yüzünüzü kirden, terde ve yağdan arındırmak için yıkayın ve kurulayın. Daha sonra bir tabağa sıktığınız limon suyuna kulak temizleme çubuğu ile temas ettirin. Pamuğun limonu iyice çekmesini bekleyin. Daha sonra sivilce bölgenize uygulayın. 30 dakikada kadar limon suyunun sivilce üzerinde kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Limon suyunu uyguladıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edin. Ayrıca ilk olarak küçük bir bölgeye uygulayın. Eğer yanma ve acı hissederseniz bu yöntem size göre değildir.

Limon suyu ile sivilce kurutma ve geçirme yöntemini kuru ciltler için tavsiye etmiyoruz. Limon suyunun ciltte kurutucu etkisi olduğundan kuru cilt üzerinde tahrişe neden olabilir. Hassas cilt yapısına sahip olanlarda az miktarda uyguladıktan sonra alacakları etkiye göre bu yöntemi kullanabilir.

Limon suyu ile sivilce kurutma ve geçirme yöntemini 2-3 günde bir tekrarlayın. 2 ve 3. Uygulamadan sonra gözle görülür bir tedavi gözlemleyeceksiniz. Limon ile evde pratik olarak yapabileceğiniz limon maskeleri vardır. Limonun Cilde Faydaları adlı yazımızda cilt tipinize uygun maske ve sivilce geçirme yöntemlerini ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Sivilce Geçirme Yöntemi

Elma sirkesi ile sivilceyi kurutma ve geçirme en etkili ve cildi yenileyici bir yöntemdir. Anti bakteriyel olan elma sirkesi ciltte oluşan bakterileri yok etmede oldukça etkilidir. Aynı zamanda asidik özelliği olan elma sirkesini cilde uygulamadan önce su ile inceltilmesini öneriyoruz. Sağlığa oldukça faydalı olan elma sirkesi doğal bir ürün olduğundan cilde uygulanmasında birçok kimyasala göre en sağlıklı ve kesin sonuç veren sivilce kurutma yöntemlerinin başında gelir. Daha önceki yazılarımızda elma sirkesinin cilde uygulanma şekli ve elma sirkesinin cilde faydaları tüm ayrıntılarıyla Elma Sirkesinin Cilde Faydaları başlıklı yazımızda anlattık.

Tamamen organik ve ekonomik olan elma sirkesini cildinize uygulamadan önce 1/3 oranında su ile inceltin. Pamuk yardımı ile sivilce olan bölgenize sürün. 10 dakika kadar cildiniz üzerinde kuruyan elma sirkesini ılık su ile yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Anti bakteriyel özelliği sayesinde sivilce oluşumuna neden olan bakterileri kısa sürede kurutarak sivilcelerinizden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Benzer İçerik:  Terapix Jel Nedir? Ne İşe Yarar? 2019 Satış Fiyatı

Sarımsak Suyu ile Sivilce Geçirme Yöntemi

Sarımsakta bulunan Thiacremonon adlı etken madde cilt üzerinde kurutma etkisi yapan kükürt bileşikler içerir. Aynı zamanda mükemmel ve doğal bir antioksidan olan sarımsak sivilce kurutma ve geçirmede de oldukça etkilidir.

Sarımsağın güçlü doğası nedeniyle bazı ciltler tolare edemeyebilir. Özellikle hassas cilt tipine sahip olanlar ufak miktarlarda deneyerek kullanmalılar. Gene de sarımsağın direk cilde temas ettirilmesini tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine suyla karıştırarak inceltilmiş sarımsak suyunun sivilcelere uygulanmasını öneriyoruz.

Bazı kişilerin cildinde tahriş ve kızarıklığa neden olabileceğiniz söylemiştik. Bu nedenle 3 diş sarımsağı bir su bardağı suyun içine atarak 1 gece bekletilmesini tavsiye ederiz. Ertesi günü sarımsaklı suyu cildinizi iyice yıkayıp kuruladıktan sonra sivilcelerinizin üzerine sürebilirsiniz. Buna rağmen yanma veya tahriş hissederseniz sarımsaklı suyun içine bir miktar gül suyu ilave ederek yumuşatabilirsiniz. İçerdiği antioksidan sayesinde sivilce kurutma ve geçirmede oldukça başarılı bir yöntemdir. Bazı kişiler kokusundan dolayı bu yöntemi tercih etmeyebilir. Ama kokusuna dayanabilirseniz kısa sürede harika sonuçlar alabilirsiniz.

Aspirin ile Sivilce Kurutma Yöntemi

Aspirin ile sivilce kurutma yöntemi hemen her cilt tipine uygulanabilecek bir yöntemdir. Bir adet aspirini (yetişkinler için) toz haline getirerek ezin. Üzerine birkaç damla su damlatarak eritin. Ardından kulak temizleme çubuğu yardımı ile sivilce üzerine sürün. Yaklaşık 2-3 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. 2-3 uygulamadan sonra farkı kendinizde göreceksiniz.

Maden Suyu ile Sivilce Geçirme Yöntemi

Maden suyu ile sivilce kurutma yöntemi ünlü güzellik uzmanı Suna Dumankaya tarafından verilmiştir. Bir tatlı kaşığı maden suyu, 3 damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı süt ile karıştırılır.  Bu karışımın içine küçük bir ekmek parçası batırılır. Karışımlı ekmek parçası yaklaşık 25 dakika kadar sivilcenin üzerinde bekletilir. Daha sonra ılık suyla cildiniz yıkanarak kurulanır. Bu formülü 5 gün boyunca uygularsanız etkisini göreceksiniz.

Karbonat ile Sivilce Geçirme Yöntemi

Karbonat etken maddesi sayesinde sivilcelerden kurtulmak için en etkili maddelerin başında gelir. Ciltteki gözenekleri temizleyerek cildi ölü hücrelerden arındıran etkisi vardır. Ayrıca antiseptik özelliği sayesinde sivilce oluşumunu da önler. Daha önceki yazılarımızda karbonat ile evde uygulayabileceğiniz pratik maske tarifleri ve cilde uygulanma tekniklerini anlatan Karbonatın Cilde Faydaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İki tatlı kaşığı karbonata bir miktar su ilave ederek hamur haline getirin. Hamur haline gelen kürü sivilce bölgelerine sürün. yaklaşık 3-5 dakika bekledikten sonra suyla temizleyin.   Bir diğer yöntem ise, 2 yemek kaşığı karbonata 1 tatlı kaşığı toz tarçın, 2 tatlı kaşığı bal ve yarım limon suyu ile iyice karıştırtın. Sivilce olan bölgeye uyguladıktan sonra 5 dakikada kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın ve kurulayın.

Sivilce Kurutma Kremleri

Yukarıda evde uygulanabilecek en pratik ve ekonomik doğal sivilce kurutma yöntemlerinden en etkililerini anlattık. Yukarıdaki yöntemler haricinde sivilce kurutma kremleri ve maske tarifleri de tüm ayrıntıları ile sitemizde diğer yazılarımızda daha önce paylaştık. Sivilce kremi kullanmak isterseniz Sivilce Kremi başlıklı yazımıza tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Başlıca sivilce kurutma kremleri;

 • Clinoper Jel – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Magnis Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Clindoxyl – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Eritretin Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Cleocin T Jel – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • İsotrexin Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Differin Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Aknilox Jel – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Skinoren Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Nadixa Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Sivex Losyon ve Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Sebi İxir – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Effaclar Duo – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Derma Derm Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.
 • Hametan Krem – Ürün hakkında detaylı bilgi için BURAYA tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.