Sivilceye İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Yöntemler

08.04.2020
460
A+
A-

Sivilceye iyi gelen doğal yöntemler arasında pek çok maske tarifi bulunmaktadır. Bu maske tariflerini düzenli olarak uygulayarak cildin aknelerden arınmasını sağlamak mümkündür. Bu maske tariflerini düzenli aralıklarla uygulamaya özen göstermek gerekir. Bu sayede etkili bir sonuç almak mümkün olmaktadır.

Sivilceye İyi Gelen Zerdeçal Maskesi

Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
  • 2 tatlı kaşığı yoğurt (mümkünse ev yapımı)

Nasıl Yapılır?

Cam bir kase içerisinde tüm malzemeler iyice karıştırılır. Ardından temiz cilde uygulanır. Özellikle sivilce olan bölgelere masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilir. Maske ciltte yaklaşık 15 – 20 dakika kadar bekletilmelidir. Kuruduktan sonra ılık suyla temizlenir.

Zerdeçal, cildin beslenmesinde ve derinlemesine temizlenmesinde oldukça etkili doğal bir üründür. Bu maske tarifini yağlı cilde sahip kişiler haftada 2 – 3 defa uygulayabilirler.

 

Sivilceye İyi Gelen Tarçın Maskesi

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 2 tatlı kaşığı bal

Nasıl Yapılır?

Cam bir kasenin içerisinde bal ile tarçın iyice karıştırılarak homojen bir karışım elde edilir. Macun kıvamındaki bu karışım temiz cilde uygulanır. Özellikle sivilce sorunu olan bölgelere uygulanması tavsiye edilir. 15 – 20 dakika ciltte beklettikten sonra ılık suyla yıkanır ve cilt kurulanır.

Tarçın, ciltteki sivilcelere iyi geldiği gibi sivilce lekelerine de etkili çözüm sunmaktadır. Bu maske tarifini haftada birkaç defa uygulamak yeterli olacaktır.

Sivilceye İyi Gelen Limon Suyu Maskesi

Malzemeler

  • 1 limonun suyu
  • 1 tatlı kaşığı karbonat

Nasıl Yapılır?

Cam bir kasede her iki malzeme iyice karıştırılır. Sivilce sorunu olan cilde uygulanır ve 15 dakika kadar kuruması için bekletilir. Daha sonra ılık su ile yıkanır ve cilt kurulanır.

Bu maske tarifini her gün 1 defa uygulamak mümkündür. Limon suyunun hem sivilcelere hem de ciltteki sivilce izlerine iyi geldiği bilinmektedir. Karbonatın ise sayısız faydası bulunmaktadır. Karbonat cildi temizlerken hafif bir peeling etkisi de yaratır.

Bu maske tarifi çok kuru ciltler için daha seyrek aralıklarla kullanılmalıdır. Maske uygulamasından sonra da cildi nemlendirmek gerekir.

Sivilceye Ne İyi Gelir Bitkisel Yöntemler

Sivilceye iyi gelen bitkisel yöntemler arasında çok fazla alternatif bulunmaktadır. Bunlardan en etkili ve cilde en uygun olanını deneyerek bulmak gerekecektir. Ancak bu malzemeler tamamen doğal olduğu için herhangi bir yan etkileri yoktur. O nedenle gönül rahatlığı ile deneyebilirler.

Çay Ağacı Yağı ve Sirke

Çay ağacı yağı sivilcelere iyi geldiği gibi sivilce izlerini yok etmede de oldukça başarılı doğal bir üründür. Bu yağın mantar önleme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle sivilce oluşumunu engelleyebilir.

Benzer İçerik:  Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Kesin Çözüm

Sivilcelerin üzerine birkaç damla çay ağacı yağı sürmek yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra cilt yıkanmamalıdır. Cildin yağı emmesi için beklenmelidir. Bu ürünü her gün kullanmak mümkündür.

Cildi elma sirkesi ile temizlemek sivilce oluşumunu engellemek için en doğal yöntemlerin başında gelir. Sirkenin bakterileri yok etme özelliği olduğu için sivilce oluşumunu da engeller.

Sirkeyi direkt olarak uygulamak yerine bire bir oranla suyla karıştırdıktan sonra cilde uygulamak daha sağlıklı olacaktır. Bu uygulamayı her gün sabah – akşam yapmak mümkündür.

Bal ve Aspirin

Balın cildi besleme ve bakterilerden arındırma özelliği bulunmaktadır. Bu da sivilce oluşumunu büyük oranda etkileyen bir durumdur. Bal, aynı zamanda cildi nemlendirme özelliğine de sahiptir.

Sivilceli cilde bal sürüp 5 – 10 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Ardından cilt ılık su ile yıkanır. Bu doğal yöntemi her gün uygulamak mümkündür

Sivilceleri yok etmek için aspirin kullanımı da tavsiye edilmektedir. Bunu için aspirini toz haline getirip suyla karıştırdıktan sonra sivilceli bölgeye uygulamak gerekir. 20 dakika kadar bekledikten sonra cilt temizlenir. Bu doğal yöntemi sivilceler yok olana kadar 2 günde bir uygulamak mümkündür. Aspirin aynı zamanda ciltteki kızarıklıklara da iyi gelmektedir.

Patates ve Yumurta Sarısı

Patatesin bakterileri yok ettiği ve iltihabı kuruttuğu bilinmektedir. Çiğ patatesi ortadan keserek sivilceli bölgeye uygulamak yeterli olacaktır. Bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra cilt temizlenir. Bu doğal yöntemi her gün uygulamak mümkündür.

Yumurta sarısının cildi besleme özelliği bulunmaktadır. Çırpılan yumurta sarısı sivilceli bölgelere uygulanır ve 1 saat kadar beklenir. Ardından cilt temizlenir. Bu doğal yöntemi sivilceler yok olana kadar günde 2 defa uygulamak mümkündür.

Sarımsak ve Limon

Sarımsağın iltihabı kuruttuğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bunun için sarımsağı ortadan bölüp sivilce üzerine sürmek yeterli olacaktır. 15 dakika kadar bekledikten sonra cildi temizlemek mümkündür. Bu tarif sivilceler kuruyana kadar her gün uygulanabilir.

Taze limonun suyunu sivilceli bölgeye sürerek sivilcelerin kurumasını sağlayabilirsiniz. Limonu cilde sürdükten sonra 15 dakika beklenir ve cilt temizlenir. Bu uygulamayı yaptıktan sonra cildi yıkamadan güneşe çıkmamak gerekir. Aksi takdirde cilt lekeleri meydana gelebilir.

Sivilceye İyi Gelen Maske Tarifeleri

Sivilceye İyi Gelen En Etkili Sabunlar

Fucidin Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Fucidin Sivilce Kremi

İmex Sivilce Kremi Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.