Sivilceye İyi Gelen Maske Tarifeleri

17.03.2018
221
A+
A-

Sivilceye ne iyi gelir sorusunu sivilce sorunu yaşayan ve sivilcelerden kurtulmak isteyen herkesin sıklıkla sorduğu soruların başında gelir. Sivilceye ne iyi gelir, sivilceye ne iyi gelir doğal maske tarifleri nelerdir, sivilceye ne iyi gelir bitkisel çözüm önerilerini sizlerin için bu yazımızda derlemeye çalışacağım.

Ergenliğe geçiş ile görülmeye başlanan sivilce özellikle yağlı cilt tipine sahip olanların baş belası durumundadır. Sivilcelerden kurtulmak için sizlere en çok kullanılan ve olumlu sonuç veren yöntemleri derlemeye çalıştım.

Sivilceye ne iyi gelir diyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Sivilceye İyi Gelen Yüz Maskeleri

Sivilceye ne iyi gelir diyenler için doğal ve sağlıklı birçok ev yapımı kürler bulunmaktadır. Bu kürler doğal malzemelerden oluştuğu için cildi yıpratmaz. Ancak cilt yapısına uygun olan malzeme seçmeye özen gösterilmelidir.

Bu malzemeler doğal olmalarına rağmen oldukça etkili bir sonuç çıkarabilmektedir. O nedenle aşırı kullanımları cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Tavsiye edilen miktardan ve süreden fazla uygulanmamasına dikkat etmek gerekir.

Sivilceye ne iyi gelir maske tarifleri doğal olduğu için sağlığa zarar vermez. Ancak kimyasal ürünler gibi anında çözüm sunması da beklenemez. Bu maske tariflerini istikrarlı bir şekilde uygulayarak sonuç almak mümkündür. Bu süreçte düzenli kullanmaya ve tavsiye edilen sıklıktan fazla uygulamamaya dikkat edilmelidir.

Siz de sivilceye ne iyi gelir diye arayış içerisindeyseniz, yazının devamında yer alan doğal maske tariflerini uygulayabilirsiniz.

Sivilceye ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de karbonattır. Karbonatın sayısız faydası arasında sivilcelere iyi gelme özelliği de bulunmaktadır. Hem uygulaması kolay hem de doğal olan bu malzeme ile çok çeşitli maskeler yapmak mümkündür. Karbonatın antiseptik özelliğe sahip olması, akne tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Ayrıca cildin sahip olduğu pH seviyesinin dengelenmesinde de oldukça etkilidir.

Aşağıda birkaç tane sivilceye iyi gelen karbonat maskesi tarifi paylaşılmıştır.

Sivilceye İyi Gelen Karbonat Macunu Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı su

Nasıl Yapılır?

Karbonat cam bir kaseye alınır ve üzerine su eklenerek macun kıvamına getirilir. Daha sonra cilde dairesel hareketlerle uygulanarak masaj yapılır. Macun kıvamındaki karışım özellikle sivilcelerin üzerine uygulanmalıdır.

Masaj işlemi bittikten sonra cildin malzemeyi emmesi ve malzemenin ciltte kuruması için 15 – 20 dakika kadar beklenir. Ardından ılık su yardımıyla cilt temizlenir.

Bu maske tarifini uygulayacak olan kişinin cildi çok kuruysa, işlemden sonra cildine nemlendirici krem sürmesi tavsiye edilir. Bu maske tarifini günde 1 kere uygulamak yeterli olacaktır.

Sivilceye İyi Gelen Karbonatlı Banyo Yöntemi

Malzemeler

 • 100 gram karbonat

Nasıl Yapılır?

Öncelikle küvet ılık su ile doldurulur. Ardından suyun içerisine 100 gram karbonat eklenerek iyice karıştırılır. Karbonatlı suya girip 20 – 30 dakika kadar beklenir. Bu esnada tüm cilt yüzeyi karbonattan faydalanır.

Bu sürenin sonunda normal su ile duş alınır. Kuru cilde sahip olanlar duş sonrası nemlendirici krem kullanabilir. Bu tarifi ayda 1 kere uygulamak yeterli olacaktır.

Sivilceye İyi Gelen Karbonatlı Şampuan Yöntemi

Malzemeler

 • 1 kutu şampuan
 • 1 çay kaşığı karbonat

Nasıl Yapılır?

Bir kutu şampuanın içerisine belirtilen miktarda karbonat eklenir ve şampuan kutusu iyice çalkalanarak malzemelerin karışması sağlanır. Daha sonra her saç yıkayışta bu şampuan kullanılır.

Şampuan içerisine eklenen karbonat, kafa derisinde yer alan sivilcelerin geçmesinde etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi düzenli olarak kullanmaya özen göstermek gerekir.

Karbonatlı Sprey

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 adet sprey şişesi dolusu su

Nasıl Yapılır?

Su ile doldurulan sprey şişesinin içerisine karbonat eklenir ve iyice çalkalanır. Daha önce temizlenmiş olan cilde sprey uygulanır. Bu aşamada gözlere temas etmemesine dikkat edilmesi gerekir. Uygulanan karbonat karışımlı suyun ciltte kuruması beklenir ve yıkanmasına gerek yoktur.

Bu yöntemi gün içerisinde birkaç defa tekrarlamak mümkündür. Düzenli olarak kullanımında ciltteki sivilcelere iyi gelecektir.

Sivilceye Ne İyi Gelen Doğa ve Bitkisel Yöntemler

Sivilceye İyi Gelen En Etkili Sabunlar

Sivilce Kurutma Yöntemleri ile Sivilcelerden Kurtulun 

Karbonatlı Kil Maskesi

Malzemeler

 • Karbonat + su karışımı (macun kıvamı)
 • Kil

Nasıl Yapılır?

İlk olarak cilde macun kıvamına getirilmiş olan karbonatla masaj yapılır. Birkaç dakika kuruması beklenir ve ardından ılık su ile cilt yıkanır. Kurulama işlemine geçmeden hemen kil maskesi uygulanır. Kil maskesinin de kuruması için 15 – 20 dakika kadar beklenir. Ardından tekrar cilt ılık suyla güzelce yıkanır.

Bu maske tarifi ciltteki sivilcelere iyi gelirken ölü derinin atılmasında da etkilidir. Bu işlemi uygulamadan önce ciltteki gözenekleri açmakta fayda vardır. Bunun için sıcak su buharını cilde uygulamak yeterli olmaktadır. Bu yöntemi sivilceler geçene kadar her gün 1 defa uygulamak mümkündür.

Benzer İçerik:  Kadınlarda Sık İdrara Çıkma

Karbonatlı E Vitamini Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 tane E vitamini ampulü (veya kapsülü)
 • 1 çay kaşığı su

Nasıl Yapılır?

İlk önce cildi su ve sabunla ya da temizleme jeli ile temizlemek gerekir. Ardından karbonat, su ve E vitamini karışımını macun kıvamına getirerek cilde uygulamak gerekir. Bu karışımı özellikle sivilce olan bölgelere uygulamak faydalı olacaktır. Uygulama esnasında cilde dairesel hareketler yaparak kan akışını hızlandırmak mümkündür. Yaklaşık 3 – 4 dakika bu şekilde masaj yaptıktan sonra cildi ılık su ile yıkamak gerekir.

E vitamini cildin yenilenmesinde ve canlanmasında etkin rol oynar. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 2 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Yulaf Maskesi ile Sivilcelere Veda Edin

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 2 çay kaşığı yulaf unu
 • 1 çay kaşığı su

Nasıl Yapılır?

Cam bir kasenin içerisine karbonat, yulaf unu ve su koyularak karıştırılır. Elde edilen macun kıvamındaki karışım ciltte bulunan sivilcelerin üzerine uygulanır. Uygulama esnasında cilde masaj yapmak kan akışını hızlandıracağı için dairesel hareketlerle cilde sürülmelidir. 10 – 15 dakika kadar bekledikten sonra cilt yıkanır.

Bu maske tarifini haftada 2 – 3 defa düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Yulaf unu, antioksidan özelliğe sahip olduğu için cilde iyi gelmektedir.

Karbonatlı Yumurta Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı karbonat
 • 2 yumurta beyazı
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı limon suyu

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeler cam bir kasenin içerisinde karıştırılır. Macun kıvamına gelen karışım ciltteki sorunlu bölgelere uygulanır. Maskenin kuruması için yaklaşık 20 dakika kadar beklenir. Daha sonra cilt ılık su yardımıyla temizlenir.

Yumurta akı ve yoğurt cildi besleyerek cildin canlılık kazanmasında etkilidir. Bu maske tarifini haftada 2 – 3 defa düzenli olarak uygulamak gerekir.

Esmer Şeker Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı karbonat
 • 2 çay kaşığı esmer şeker
 • 1 limonun suyu
 • 1 çay kaşığı ılık su

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeler cam bir kasenin içerisinde iyice karıştırılır. Karıştırma işlemi esmer şeker eriyinceye kadar yapılmalıdır. Maske hazır olunca ciltteki sivilceli bölgelere uygulanır. Uygulama öncesinde cildi temizlemek gerektiği unutulmamalıdır. Maskeyi masaj yaparak uygulamaya özen gösterilmelidir. Böylece ciltteki kan akışının hızlanmasını sağlamak da mümkün olur. Yaklaşık 10 – 15 dakika kadar maskeyi ciltte beklettikten sonra ılık su ile temizlemek gerekir.

Bu maske tarifini haftada 2 – 3 defa uygulamak yeterli olmaktadır. Esmer şeker, cildi beslediği için sivilce oluşumunu engeller.

Karbonatlı Deniz Tuzu Maskesi

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı karbonat
 • Yarım çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 çay kaşığı ılık su

Nasıl Yapılır?

Cam bir kasenin içerisinde tüm malzemeler iyice karıştırılır. Macun kıvamına gelen karışım daha önce su ve sabunla temizlenmiş olan sivilceli bölgeye uygulanır. Ardından kuruması için yaklaşık 10 – 15 dakika kadar beklenir. Bu sürenin sonunda cilt güzelce temizlenir.

Bu maske tarifini her gün 1 defa uygulamak yeterli olmaktadır. Deniz tuzu mantarların engellenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu da sivilcelerin kısu sürede yok olmasını sağlar.

Suna Dumankaya Kürü

Sivilceye iyi gelen Suna Dumankaya kürleri oldukça meşhurdur. Bu tarifleri düzenli şekilde uygulayarak cildin sivilcelerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıda sivilceye iyi gelen Suna Dumankaya kürleri paylaşılmıştır.

Sivilceye İyi Gelen Aspirin Kürü

Malzemeler

 • 2 adet aspirin
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı kil (beyaz ya da yeşil)

Nasıl Yapılır?

Aspirinler toz haline getirilir ve cam kaseye alınır. Üzerine limon suyu ve kil eklendikten sonra iyice karıştırılır. Temizlenmiş olan cilde uygulanır ve 10 – 15 dakika kadar bekletilir. Eğer cilt çok hassassa daha az bekletilmesi tavsiye edilir. Ardından yıkanır ve cilt kurulanır.

Bu doğal kür tarifini haftada 1 defa uygulamak yeterli olmaktadır. Bu kür ile cildin canlanması ve bakterilerden arınarak sivilcelerin yok olması sağlanır.

Sivilceye İyi Gelen Portakal Kürü

Malzemeler

 • 1 portakal kabuklarının rendesi
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu

Nasıl Yapılır?

Portakal kabuğunun rendesi kabartma tozu ile iyice karıştırılarak krem kıvamında bir karışım elde edilir. Ardından sivilceli bölgeye sürülür ve 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile yıkanır ve durulanır.

Bu doğal kür tarifini sivilceler yok olana kadar 2 günde bir uygulamak mümkündür.

Sivilceye Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Kürü

Sivilceye iyi gelen İbrahim Saraçoğlu kürleri cilt sağlığını koruduğu için pek çok kişi tarafından uygulanmaktadır. Aşağıda yer alan doğal kürü düzenli olarak uygulamanızı tavsiye ederiz. Böylece etkili bir sonuç almak mümkün olacaktır.

Malzemeler

 • 1 fincan elma sirkesi
 • 1 fincan sade maden suyu

Nasıl Yapılır?

Cam bir kasede maden suyu ve elma sirkesi karıştırılır. Daha sonra bir pamuk yardımı ile sivilceli bölgeyi uygulanır. Yaklaşık yarım saat kadar bekledikten sonra yıkanır ve cilt kurulanır.

Bu tarifte doğal ev sirkesi kullanılması tavsiye edilir. Ancak eğer bu mümkün değilse doğal asetik asit içermeyen bir sirke tercih edilmelidir. Bu kürü sivilceler yok olana kadar düzenli olarak günde 2 defa (sabah, akşam) uygulamak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.