Sürekli Yorgun ve Uykulu Olma Hali

17.03.2018
550
A+
A-

Sürekli yorgun ve uykulu olma hali özellikle son zamanların en sık karşılaşılan durumları arasındadır. Pek çok kişi ne kadar uyusa da dinlense de güne başladığında sürekli yorgunluk ve uykulu olma halinden şikayet etmektedirler. Bu durum birçok insanın yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Kişiler uyanıp güne başlasalar da kendilerini tam olarak ayılmış gibi hissetmezler. Yataktan kalksalar dahi sürekli bir geri yatma isteği ve bulduğu her yerde uyuma arzusu bulundururlar. Kişiler fiziksel hem de zihinsel olarak kendilerini yorgun hissederler. Bu durumu sadece bir nedene bağlamak asla doğru olmaz. Bu durumu tetikleyen birbirinden farklı pek çok neden vardır. Durum geçici olabileceği gibi bir hastalık belirtisi ise tedavi edilmediği sürece kalıcı da olabilir. Ama çoğu insanda yeteri kadar dinlenildiği zaman bu yorgunluk hali zamanla ortadan kalkacaktır.

Sürekli halsizlik, yorgunluk ve uyku hali nedenleri nelerdir?

Sürekli yorgun ve uykulu olma halini bir nedene bağlamak doğru olmaz. Her kişiye göre bu yorgunluğun farklı sebepleri bulunabilir. Kimi zaman bir hastalık belirtisi olurken kimi zaman da gün içi yorgunluk ve yetersiz uyku kaynaklıda olabilir. Sürekli halsizlik, yorgunluk ve uyku hali nedenlerinden şu şekilde bahsedebiliriz.

 • Uyku apnesi: Özellikle obezite hastaların da sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Sürekli yorgun ve uykulu olma hali olan bu kişilerin uyku sırasında nefes alışverişlerinde sıkıntı ve durma durumu yaşanır. Bu sıkıntılar yaşanırken kişi uykusundan uyanır ve derin uyku durumu yaşanamadığı için sabah olduğunda kişi yorgun olarak uyanır.
 • Günlük yeterli uyku: çocuklar için 9-10 saat, yetişkinler için ise 7-8 saat ortalama ve kişinin gün içerisinde uyuması gereken zamandır. İnsanlar normal uyku saatinden daha az uyuduğunda sabahları kendilerini halsiz, yorgun ve uykulu hissederler. Kaliteli bir hayat için uyku saatinize dikkat etmeniz gereklidir.
 • Depresyon: Kişilerin psikolojik olarak sıkıntı yaşadığı kendilerini mutsuz ve yetersiz hissettikleri zamandır. Depresyon durumunda ki kişiler geceleri sıklıkla uyku problemleri yaşadıkları için bu durum beraberinde baş ağrısı ve sürekli yorgun ve uykulu olma hali oluşur.
 • Beslenme: düzenli ve yeterli beslenmediğiniz takdir de vücudunuza gerekli olan enerjiyi sağlayamazsınız ve bu durum karşısında enerjisiz kalan vücut kendisini yorgun ve uykulu hisseder.
 • Yeteri kadar su içmemek: Su insan vücudu için çok gerekli olan bir ihtiyaçtır. Günde ortalama 1,5 ile 3 litre arasında su tüketmek gerekirken bu miktarın altında kalındığında yorgunluk hissi artar ve uykuların düzeni bozulabilir.
 • Şeker hastalığı: sürekli yorgun ve uykulu olma hali şeker hastalarında sıklıkla görülen durumlardan bir tanesidir. Bu durumu doktorunuza danışmalı ve uygun tedaviyi uygulamalısınız.
 • İnsülin direnci: Şeker hastalığı belirtileriniz bulunurken insülin direnciniz bulunabilir. Aniden acıkma, yemek yedikten sonra gelen uyku hali ve halsizlik sizleri güçsüz bırakabilir. Doktorunuza başvurmayı unutmayın.
 • Kalp rahatsızlıkları: Fiziksel aktiviteler ve günlük hayat sizleri yormaya başlamış olabilir. Bunların yanı sıra sabah uyandığınızda kendinizi halsiz hissetmek kalp rahatsızlığının habercisi olabilir. Bu durumu doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.
 • Enfeksiyon: vücuda giren bir mikrop dolayısı ile yaşanan enfeksiyon durumu beraberinde sürekli yorgun ve uykulu olma halini de getirmektedir. Bu durum yaşandığında doktorunuz tarafından gerekli ilaç tedavisine başlanmalıdır. Enfeksiyon durumunun düzelmesi ile yorgunluk hissi de azalacaktır.
 • Kafein: gün içerisinde fazla miktarda kafein içeren içeceklerin tüketilmesi uyku düzenini etkileyecektir. Yaşanan uykusuzluk ile halsizlik ve bağ ağrısı da yaşanabilir.
 • Hipotiroid: bu hastalık durumunda hormonlar kaynaklı metabolizma yavaşlar. Yavaşlayan metabolizma ile kilo alımı artarken beraberinde halsizlik ve uykusuzluk da gelir.
 • Stres: gün içerisinde yaşanan stres durumu kişileri huzursuz ederek uyku düzenini bozmaktadır. Kalitesiz bir uyku sabah uyanıldığı zaman sürekli yorgun ve uykulu olma halini de beraberinde getirmektedir. Bu durumdan kurtulmak stresinizin azalmasına bağlı olmaktadır.

Sürekli kendini yorgun hissetmek neden olur?

Genellikle uykusuzluk durumunun yorgunluğa neden düşünülse de çok farklı sebeplerden dolayı da kişiler kendilerini yorgun hissederler. Sürekli kendini yorgun hissetmek nedenleri arasında çok ciddi sağlık problemleri de yatabilir.

 • Kansızlık; en sık karşılaşılan kişileri yorgun düşüren rahatsızlıklardan bir tanesidir. Sürekli uyku durumu kansızlıkla beraber gelmektedir. Özellikle kadınlar dönemsel olarak adet kanaması yaşadıklarında kendilerini normalden daha yorgun hissederler. Kansızlık sorunu tedavi edilmesi gereken aksi takdir de sürekli kişiyi yorgun hissettiren bir rahatsızlıktır.
 • Kanser; oldukça tehlikeli bir hastalık olan kanserin ilk belirtileri arasında sürekli kendini yorgun hissetmek bulunmaktadır. Sürekli bir yorgunluk durumu varsa ve kendinizi dinlendirip sağlıklı beslendiğiniz halde geçmiyorsa doktorunuza bu durumu danışmalısınız.
 • Verem; sürekli yorgun ve uykulu olma hali görülürken, verem hastaları hem hasta iken hem de tedavi sırasında sürekli bitkinlik gösterirler.
 • Akciğer hastalıkları: solunum yapmamız için en önemli olan organlar olan akciğerlerde yaşanan hastalık durumlarında vücut gerekli olan yeterli oksijeni alamadığı için gereken enerjiyi üretemez ve bu durumda beraberinde sürekli yorgun ve uykulu olma halini de getirir.
 • İç organların iltihaplanması: yaşanan iltihaplanma durumu ile birlikte vücuda giren virüsler ateşlenmeye ve halsizliğe neden olur. Halsizlikle beraber hasta kendini sürekli uykulu olarak hisseder.
 • AIDS: bağışıklık sistemi üzerinde hakimiyet kuran bir hastalık olduğu için halsizlik ve sürekli uyuklama hali hastalığın ilk belirtileri arasındadır.
 • Depresyon: sürekli yorgun ve uykulu olma hali sadece fiziksel değil zihinsel bir hastalığında belirtisi olabilir. Depresyon yaşayan kişiler kendilerini diğer insanlardan soyutlarken yataktan çıkmak istemeyebilirler.
 • İlaçlar: herhangi bir hastalık durumu için kullandığınız ilaçların yan etkileri arasında halsizlik ve uyuklama durumu olabilir. İlaç kullanımı azaldıkça bu belirtilerde geçecektir.
Benzer İçerik:  Gül Suyunun Cilde Faydaları

Sürekli yorgunluk halsizlik neleri işaret ediyor olabilir?

Sürekli yorgunluk halsizlik durumu vücutta farklı şeyleri bizlere anlatıyor olabilir. Kimi zaman çok ciddi hastalıkları bizlere haber verirken kimi zaman da düzgün bir şekilde dinlenme ile bu sürekli yorgun ve uykulu olma hali durumundan kurtulabilirsiniz. Günlük ortalama 7-8 saat uyuduktan sonra hala bu yorgunluk durumu devam ediyor ise bu yorgunluğun fiziksel başka bir nedeni olabilir.

İç organı enfeksiyonu, kanser, verem, aids, obezite, depresyon, menapoz, parazit hastalıkları, şeker hastalığı, kalp hastalığı, insülin difenci, hipoglisemi, hipotiriod, düzensiz beslenme, vücudun susuz kalması, kansızlık, uyku apnesi ve kalitesiz uyku durumu sürekli yorgunluk ve halsizlik yapabilir.

Sürekli halsizlik ve yorgunluk çabuk yorulma ile nasıl baş edilir?

Sürekli halsizlik ve yorgunluk çabuk yorulma özellikle günümüzde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Her yaş grubundan insanda bu şikayetler ile karşılaşmak mümkündür. Sürekli yorgun ve uykulu olma haline sebep olan birbirinden farklı nedenler vardır. Eğer yorgunluğa neden olan durumu biliyorsanız bu durum ile baş etmek daha kolay olacaktır. Ama bilmiyorsanız ilk önce uyku durumuna ve halsizliğe neden olan durumu bulmanız gerekir.

Eğer fiziksel bir hastalıktan dolayı bu sürekli halsizlik ve yorgunluk çabuk yorulma durumu yaşıyorsanız hastalığınızı tedavi ettiğiniz sürece bu durumda ortadan kalkacaktır.

Yeterli sıvı alamama ve düzensiz beslenme kaynaklı bu sorunu yaşıyorsanız bol su içerek ve yediklerinize dikkat ederek kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Ayrıca düzensiz beslenme beraberinde aşırı kilo ve aşırı kiloda yorgunluk ve uykusuzluğu beraberinde getirmektedir. Yani sağlıklı ve düzenli beslendiğiniz sürece bu sıkıntı ortadan kalkmış olacaktır.

Stres ve depresyonda sürekli yorgun ve uykulu olma halini beraberinde getirmektedir. Eğer bu depresyon durumu ile baş edemiyorsanız doktorunuza başvurup anti depresanlar ile bu durumla başa çıkabilirsiniz.

Sürekli Yorgunluk Hali Nasıl Geçer

Geceleri daha rahat uyuyabilmek için gün içerinde egzersiz yapabilirsiniz. Bu sayede hem kaslarınızı çalıştırırken hem de rahatlatabilirsiniz. Eğer spor yapacak vaktiniz yoksa bile yürüyüş yapmaya özen gösterebilirsiniz. Eve gitmeden bir durak önce bile inmek sizlere spor imkanı sunmaktadır. Spor sayesinde kendinizi daha dinç hisseder ve sürekli yorgun ve uykulu olma hali nden çıkmış olursunuz.

Yatmadan önce ılık duş alarak vücudunuzu rahatlatabilir ve daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

Yatmadan önce ağır yemeklerden, sigaradan ve kafeinli içeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Sağlıksız olan bu gıdaları tükettiğiniz zaman uyku kaliteniz düşecek, düzenli uykunuzu uyuyamadığınız içinde sabah uyandığınızda kendinizi yorgun ve uykusuz hissedeceksiniz.

Düzenli saatlerde uyumaya özen gösterin. Ve yattığınız oda da sizleri oyalayacak elektronik alet bulundurmayın. Ayrıca karanlık bir odada daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.