Vajinal Akıntı

1
2.086 views
Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı, biz kadınların sık karşılaştığı sağlık sorunlarından yalnızca bir tanesi. Vajinal akıntı problemleri beraberinde koku, kaşıntı, kanama gibi rahatsız edici şeyleri de getiriyor. Vajina akıntısı konusu ile ilgili olarak; vajina akıntısı nedir? Vajinal akıntı neden olur? Vajiana akıntısı nedenleri nelerdir? Vajina akıntısına ne iyi gelir? vajinal akıntının rengi ve kokusundan ne tür sorunlar anlaşılabilir? Vajinal akıntıya hangi bitki iyi gelir? Vajinal akıntıya iyi gelen ilaçlar hangileri? Vajinal akıntıya kesin çözüm hangisi? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için özenle hazırladığımız makalemizde.

Vajinal Akıntı Nedir? 

Vajina sağlığı her kadın için çok önemlidir, son derece vajinal sağlık için özen göstermek gerekir. Az miktar bir akıntı olması sağlıklı bir vajinanın belirtisidir. Adet döngüsünün ilk iki haftasında kadın vücudu östrojen hormonunun hakimiyetindedir. Bu sebeple bu 14 günlük süreçte beyaz, sürt renginde az miktar vajina akıntısı olması normaldir. Yumurtlama döneminde (adet döngüsünün 14. günü), şeffaf, yapışkan, uzayan yapıda elastik bir akıntı olur. 14. Günde gerçekleşen yumurtlama sonrasında vücut progesteron hormonun etkisi altına girer. Progesteron hormonu hakimiyetindeki adet döngüsünün son 14 gününde ise yapışkan yapıda, koyu kıvamlı, kuruduğunda iç çamaşırında sarı leke bırakabilen akıntı meydana gelir.

Yukarıda bahsettiğimiz süreç sağlıklı bir kadının yaşayacağı süreçtir. Adet görme öncesi, esnası ve sonrası bahsettiğimiz tarzda akıntılar normal kabul edilir. Bahsettiğimiz akıntılar haricinde, kokulu, sarı veya yeşil renkte, köpüklü, peynirimsi, peynir kesiği veya süt kesiği kıvamında, kanlı akıntılar bir sağlık problemi olduğunun göstergesidir.

Vajinal Akıntı Neden Olur? 

Vajinal Akıntı Neden Olur

Vajina içi ph olarak asidik bir ortamdır. Sağlıklı bir vajinanın ph değeri 3,5 -4,5 arasında olması gerekir. Vajinanın 3,5 – 4,5 ph değeri aralığındaki asidik ortamı, laktobasil adı verilen yararlı bakterilerin üremesi ve var olması için uygun ortamı oluşturur. Laktobasiller zararlı bakterilerle savaşarak vajina içinin sağlıklı olmasını sağlarlar. Herhangi bir zararlı bakteri, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon durumu ve özellikle antibiyotik kullanımı sonrasında vajinanın ph değerinde değişimler meydana gelir. Ph değerinde meydana gelen bu değişimler laktobasillerin vajina içinde üremesi ve hayatta kalması için gereken sağlıklı asidik ortamın bozulmasına neden olur.

Benzer İçerik:  Bikini Bölgesi Temizliği

Vajina içindeki sağlıklı ortamın bozulması sonucu laktobasiller etkilenir ve ardından candida adı verilen mantarlar vajende hızla üremeye başlar. Bir süre sonra mantarlar vajina florasına hakim olur ve vajianada mantar enfeksiyonu meydana gelir. Bu mantar enfeksiyonu vajinada peynirimsi akıntı, koku, kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşılmasına sebep olur. Bu vajinal akıntı köpüklü, kötü kokulu, iç çamaşırına sarı renk iz bırakan yapıda da olabilir. Bu saydığımız belirtiler hafife alınmamalı, doktora başvurulmazsa önemli sağlık problemlerine yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple bu belirtilerle karşılaşmanız halinde en kısa sürede doktora başvurmanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

VAJİNAL MANTAR TEDAVİSİ KONUMUZU OKUMAK İÇİN TIKLAYIN…

Vajina Akıntısı Nedenleri Neler?

Vajinal akıntı iki türdür. Bunlardan ilki fizyolojik vajinal akıntı, ikincisi ise patolojik vajinal akıntısıdır. Fizyolojik akıntı hormonal kaynaklı olup doğal bir süreçtir. Ancak patolojik akıntılar hastalık göstergesidir.

Fizyolojik Vajinal Akıntı (Doğal Akıntı)

Fizyolojik vajina akıntısı hormon üretiminin aktif olarak devam ettiği üreme çağı sürecinde gözlemlenir. Yazımızın başında yer alan vajinal akıntı nedir başlığında bahsettiğimiz akıntı türü budur. Fizyolojik vajina akıntısı doğal akıntı olarak da adlandırılır. Temel görevi vajina içindeki artıkların vücut dışına atılmasıdır. Vajina içinin temiz ve sağlıklı kalmasında son derece kritik bir rol oynar. Bazı kadınlarda akıntı miktarı fazla olabilirken bazılarında daha az olur. Fizyolojik vajinal akıntı miktarı östrojen hormon seviyesi, akıntıyı salgı hücresinin sayısına göre kadından kadına değişiklik göstermektedir. Özellikle gebelik döneminde bebeği korumak için vajinal akıntı oranında artış görülür. Rahim ağzındaki salgı bezleri gebelik sürecinde çok daha fazla çalışarak akıntıya sebep olur. Gebelik sürecinde bu şekilde sürekli akıntı olması normal kabul edilir.

Patolojik Vajina Akıntı (Doğal Olmayan Akıntı) 

Patolojik Vajina Akıntı

Fizyolojik vajina akıntısı sağlıklı bir vücudun işaretidir. Patolojik vajina akıntısı ise genital bölgede bir sağlık problemi olduğunun göstergesidir. Patolojik vajina akıntısının çok sayıda sebebi vardır.Meydana gelen akıntı; sarı, yeşil, kahverengi, kanlı, kötü kokulu bazen köpüklü, peynirimsi beyaz olabilir. Bu belirtilerin yanında idrar yaparken yanma ve ağrı, normalden farklı bir kanama da görülebilir. Bu saydığımız belirtiler genital bölge enfeksiyonuna işaret eder. Vajinal akıntının rengi ve kokusundan ne tür sorunlar anlaşılabilir genel bir fikir sahibi olabilmeniz için belli başlı patolojik vajina akıntı türleri hakkında bilgi verelim şimdi de.

 • Vajinit (Bakteriyel Vaginosis): Bol miktarda köpüklü sası renkli akıntıya sebep olur. Vajina akıntısı kokusu ağırdır. Ayrıca cinsel ilişki esnasında ağrıya sebep olur. Ağızdan veya vajinal yoldan anti bakteriyel ilaç ile tedavi edilir.
 • Vajina Mantar Enfeksiyonu: Mantar enfeksiyonunda vajina akıntısında koku yoktur. Akıntı peynirimsi beyaz renkte olur. Mantar enfeksiyonunda ayrıca kaşıntı ve yanma şikayeti de çok görülür. Mantar enfeksiyonu ilaç tedavisi tetrakonazol veya mikanazol ilaçları ile yapılır
 • Trikomonas Emfeksiyonları: Cinsel yolla bulaşır akıntı köpüklü, sarı veya yeşil renkli olur. Vajinal akıntı miktarı fazla ve kötü kokulu olur. Metronidazol ve antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Tümör kaynaklı akıntı: Akıntı sümüksü, yapışkan ve üzerinde şerriler halinde kan görülür.
Benzer İçerik:  Bikini Bölgesi Temizliği

Bu saydığımız temel sebepler haricinde; pamukçuk, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, bel soğukluğu, rahim kanseri, vajinayı çok fazla su ve sabunla yıkamak, cinsel yolla bulaşan hastalıklar da patolojik vajinal akıntıya sebep olabilir. Şayet kötü kokan, kahverengi, sarı yeşil gibi farklı renkler, kanlı köpüklü, peynirimsi, süt kesiğine benzer akıntıdan şikayetçiyseniz vakit kaybetmeden bir jinekologa görünmeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Vajina Akıntısına Ne İyi Gelir? 

Vajina Akıntısına Ne İyi Gelir

Vajinal akıntı problemleri ile karşı karşıya kalmamak için baştan tedbirli davranmak en çok önemli. Vajinanın ph değerini bozmamak için dikkatli ve tedbirli davranmak vajina akıntısı sorunuyla karşılaşmama konusunda kilit önem taşıyor.

 • Vajinayı sık sık su ve sabunla yıkamaktan kaçının. Vajinayı sık sık su ve sabunla yıkamak asidik ortamı bozarak bazik hale getireceğinden enfeksiyonların üremesine elverişli ortam hazırlar. Genital bölge temizliği için su ve sabun yerine, vajina temizliği için özel üretilmiş ph değeri ayarlı jel ve sıvı ürünleri tercih edin.
 • Aşırı şeker, karbonhidrat, asitli içecek ve meyve suları vajina ph değerine olumsuz etki eder. Mümkün olduğunca bu gıdaları çok tüketmekten kaçının.
 • Bildiğiniz üzere vajina ve içi son derece hassastır. Bu sebeple mümkün olduğu kadar pamuklu iç çamaşırı giymeye çalışın.
 • Süt ürünleri ve yaban mersini suyu zararlı bakterilerin üremesine engel olmada çok önemlidir. Beslenme düzeninizde yoğurt, kefir, yaban mersini suyu ve soyalı gıdalara daha çok yer verin.
 • Mümkün olduğu kadar ve zorunlu olmadıkça antibiyotik kullanmaktan kaçının. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere vajinal mantar enfeksiyonu ve vajinal akıntının birinci sebebi antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotik kullanmaya mecbursanız ayrıca vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için doktorunuza mutlaka danışın.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar vajina akıntısının ikinci büyük sebebidir. Cinsel ilişkiye girmeden önce partnerinizin sağlıklı olmasına ve prezervatif kullanmaya çok dikkat edin.
 • Adet dönemlerinde pedinizi sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin.
 • Özellikle sıcak yaz günlerinde her gün iç çamaşırı değiştirmeye özen gösterin.
 • Sigara sadece akciğerler için zararlı değil. Yapılan araştırmalar ortaya koydu ki sigara vajinan ph değerini bozabilmektedir. Bu yüzden sigarayı bırakın.
 • Düzenli bir şekilde jinekolojik muayene yaptırın. Yaşayama ihtimaliniz olan bir vajinal rahatsızlık bu sayede erken dönemde teşhis edilerek tedavi edilmesi mümkün olacaktır.
Benzer İçerik:  Bikini Bölgesi Temizliği

Vajinal Akıntıya Hangi Bitki İyi Gelir? 

Vajinal Akıntıya Hangi Bitki İyi Gelir

Vajinal akıntı bitkisel tedavi yöntemleri ile belirli oranlarda düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. Vajinal akıntıya elma sirkesi kullanmak bazen doktorların bile tavsiye ettiği bir yöntem. Bu yöntemde bir bardak suya bir kaşık kadar elma sirkesi eklenir. Daha sonra bu su ile vajina içi yıkanır. Elma sirkesi bilindiği üzere asidiktir. Bu yöntemle vajina ph’ı ideal oranlarına yaklaşması sağlanır, kötü bakteriler ölürken yararlı bakterilerin üremesi için uygun ortam sağlanmış olur.

Vajina akıntısına karşı doğru beslenmek, karbonitrat tüketimini azaltmak fayda sağlayacaktır. Ancak bitkisel yöntemler ve gıda alımı önleyici yöntemlerdir. Unutmayın ki vajinal akıntıya kesin çözüm tıbbi muayene ve ilaç tedavisidir. Kulaktan dolma bilgiler ve uygulamalarla bozulan genital bölge sağlığınızı daha da kötüleştirme riskine girmeyin. Vajinal akıntıya iyi gelen ilaçlar doktorunuz tarafında tedavi programınızda size verileceğini, bu tedavi programına uyarsanız kısa sürede rahatsızlığınızdan kurtulacağınızı unutmayın.

Sorularınızı Bize Yazın

Vajina akıntısı konusu ile ilgili olarak; nedir, neden olur, ne iyi gelir, hangi ilaç kullanılır, bitkisel tedavi yöntemleri neler gibi tüm temel hususların ayrıntılı birer izahını yapmış bulunuyoruz. Vajina akıntısı konusu ile ilgili olarak aklınıza gelen tüm soruları bize yazmayı unutmayın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here