Vajinal Mantar Tedavisi

3
3.691 views
Vajinal mantar tedavisi

Vajinal mantar tedavisi, genital bölge sağlığımız açışından büyük önem taşıyor. İstatistiklere göre her 4 kadından 3’ü en az bir defa vajinal mantar enfeksiyonu sorunu yaşıyor. Vajinal mantar enfeksiyonu ile ilgili olarak; vajinada mantar nasıl oluşur? Vajinal mantar neden olur? Vajinal mantarın belirtileri neler? Vajinal mantar tedavisi nasıl yapılır? vajinada mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar hangileri? Vajinal mantar tedavisinde en etkili ilaç hangisi? Vajinal mantar enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemleri neler? Vajinal mantar enfeksiyonu doğal tedavi yöntemleri neler? Vajinal mantar için evde ne yapabilirim? Gibi aklınıza gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Vajinada Mantar Nasıl Oluşur?

Yazımızın ilk bölümünde belirttiğimiz gibi vajinal mantar enfeksiyonu kadınların en sık karşılaştığı sağlık problemlerinden biri. Sağlıklı bir vajinanın ph değer 3,5 ile 4,5 aralığında olur ve vajina içinde sürekli olarak laktobasiller adı verilen yararlı bakteriler ve maya mantarları bulunur. Söz konusu bu bakteriler vajinanın sağlıklı kalması için mikroorganizmalarla savaşır. Vajina ph’ında herhangi bir sebeple yaşanacak bir değişim bu yararlı bakterilerin hayatta kalması için gereken ortamın bozulmasına neden olur. Laktobasillerin sağlıklı şekilde üremesi için gereken ph dengesi bozulduğunda candida adı verilen zararlı mikroorganizmaların daha fazla üremesi için uygun ortam oluşur. Vajinada bakteri ve mantar dengesinde yaşanan bu değişim vajinal mantar enfeksiyonuna yol açar.

Yapılan klinik çalışmalar göstermiştir ki, vajinal mantar türleri çok fazladır. Ancak vajinada mantar oluşumu yüzde 90’dan fazlası gibi bir yüksek oranla candidas albicans adı verilen bir maya mantarı sebebiyle olur.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar neden olur sorunun tek bir cevabı yok tahmin edeceğiniz üzere. Vajinada mantar oluşmasının nedenleri arasın başı antibiyotik kullanımı çeker. Antibiyotikler vücuttaki bakteri dengesini değiştirir ve doğal olarak kadın vücudunda bu durumdan en çok vajina etkilenir. Antibiyotikler vajinanın ph değerini doğrudan etkiler. Antibiyotik kullanımı sonrasında vajinal mantar enfeksiyonu çok sık yaşanan bir durumdur. Bu sebeple doktorlar kadın hastalarında antibiyotik tedavisi başlattıklarında ayrıca vajinal mantar riskini de değerlendirerek bir tedavi programı uygular. Antibiyotik kullanımı dışında vajinada mantar enfeksiyonu oluşmasının diğer sebepleri ise;

 • Yoğun stres
 • Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Dengesiz beslenme ve şekerli gıdaların aşırı tüketimi
 • Aşırı kilolu olma ve obezite
 • Spiral benzeri vajina içi cihaz kullanımı
 • Herhangi sebeple yapılan hormon tedavileri
 • Vücudun östrojen seviyesini yükselten bazı doğum kontrol hapları
 • Vajinanın sağlıklı şekilde hava almasını engelleyecek türde pamuklu olmayan iç çamaşırı giyilmesi,
 • Ay uyuma
 • Kemoterapi ve kortizon tedavileri
 • Şeker hastalığı
 • Vajinanın sık sık suyla veya sabunla yıkanması

Vajinal Mantar Neden Olur

Vajinal mantar enfeksiyonunun vajinal veya oral cinsel ilişki sonrasında da görülebilmesi, cinsel yolla da bulaşabildiği intibasına sebep olabilir. Vajinada mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşmaz. Bu sebeple cinsel olarak aktif olmayan veya daha önce hiç cinsel ilişki yaşamamış kadınlar da mantar enfeksiyonu olabilirler. Ayrıca vajinanın çok fazla şekilde su veya sabunla yıkanması ph dengesini bozabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

VAJİNAL AKINTI KONUMUZU OKUMAK İÇİN TIKLAYIN…

Vajinada Mantarın Belirtileri Nelerdir?

Vajinada mantar enfeksiyonu neden olur, nasıl olur yazımızın bu bölümüne kadar açıkladık. Peki vajinada mantar olduğu nasıl anlaşılır? Bunun için vajnal mantar belirtiler neler bilmek gerekiyor.

 • Vajinada kaşıntı
 • Cinsel ilişki esnasında ve idrara çıkıldığında vajinada yanma veya ağrı hissi
 • Vajinada akıntı. Hastaların büyük bölümü bu akıntıyı peynirimsi beyaz renkte olarak tarif etmektedir. Akıntının rengi bazen gir ve sarımsı olabilir.
 • Vajinada kızarıklık
 • Vajina çevresinde şişme
 • Vajinada döküntü
Benzer İçerik:  Sürekli Yorgun ve Uykulu Olma Hali

Yukarıda saydığımız belirtiler vajinal mantar enfeksiyonu için tipik tablo şeklidir. Vajinada mantar enfeksiyonunun görülme sıklığı reglden önceki bir haftada daha fazladır. Belirtiler ilk görüldüğünde tıbbi tedavi alınmaması halinde mantar enfeksiyonu şiddetlenir ve seyreden tablo ağırlaşabilir. Vajinal mantar en çok bağışıklık sistemi zayıf olan kadınlarda görülmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kadınlar vajinal mantar enfeksiyonu geçirse dahi hiçbir belirti vermeye bilir. Böyle durumlar ancak özel testler yapılarak tespit edilebilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kadınlar uzun yıllar herhangi bir belirti vermeden mantar enfeksiyonu taşıyabilir. Bu durum tıp dünyasında tartışmalı bir durumdur. Belirti vermeyen bakteri enfeksiyonunun tedavi edilmesinin gerekip gerekmediği konusunda uzman hekimler fikir ayrılığı yaşamaktadır.

Doktora Gitmeden Önce Neler Yapmak Gerekir?

Doktorunuzun rahatsızlığınızı en doğru şekilde teşhis edip doğru tedavi programını seçebilmesi için doktora gitmeden önce bir dizi önlem uygulayıp, işlemler yapmanız son derece faydalı olacaktır.

Doktora gitmeden önce;

 • Hasta sayısının fazla doktor sayısın az olması ne yazık ki bir Türkiye gerçeği. Bu sebeple doktorlar hastalarına yeteri kadar zaman ayıramıyorlar. Bu durumu göz önünde bulundurarak gözlemlediğiniz tüm belirtileri not etmeyi ihmal etmeyin. Özel doktora gittiğiniz için zaman kısıtlamanız olmasa dahi belirtileri not almanız doğru teşhis açısından faydalı olacaktır.
 • Kullandığınız bir ilaç, vitamin, gıda takviyesi şeyler varsa, farklı bir hastalık sebebiyle tedavi görüyorsanız doktorunuza mutlaka bunu belirtin
 • Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri içinde akıntı olduğundan bahsetmiştik. Vajinada akıntı en temel belirtilerden biridir. Bu sebeple doktorunuzun akıntıyı gözlemleyebilmesi için muayene gününde kesinlikle tampon kullanmayın.
 • Hamile olma ihtimaliniz varsa muayeneden önce mutlaka bunu netleştirin. Çünkü hamilelik sadece mantar enfeksiyonunda değil her türlü rahatsızlıkta tedavi programını temelden değiştiren bir unsurdur.

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzman hekimler için vajinal mantar enfeksiyonunun teşhisi son derece kolaydır. Basit bir pelvik muayenesi, belirtilerin gözlenmesi ve hasta kişiye sorulan sorular sonrasında rahatlıkla teşhis edilip uygun tedavi nin programlanması mümkün olur. Çok sık tekrar eden, uzun süre geçmeyen, tedaviye yanıt vermeyen örneklerde doktorlar vajina içi ve çevresinden numune alarak laboratuara test için yollayabilirler. Bu testlerin amacı mantar türünün belirlenmesi veya mantar enfeksiyonuna eşlik eden farklı bir hastalık olup olmadığını tespit etmektir.

Benzer İçerik:  Paraben Nedir? Zararları Nelerdir?

Vajinal mantar tedavisi

Uzman hekimler vajinal mantar tedavisi için 1ila 3 gün arası sürecek bir tedavi programı uygulamayı tercih ediyor. Hekimler genellikle tedavi programında antifungal kremi (mantar önleyici), tablet formunda vajinal mantar ilacı, vajinal mantar fitilleri reçete ediyorlar. En iyi vajinal mantar ilacı hangisi olduğu sorusuna net bir cevap vermek çok sağlıklı olmayabilir. Çünkü her bünye her ilaca farklı reaksiyon gösterebilir. Ancak kadınlardan alınan geri bildirimler dikkate alındığında en etkili vajinal mantar ilacı itrakonazol ve mikanazol demek mümkün olabilir.

Doktorunuz muayene sonucunuza göre oral yoldan tablet ilaç reçete edebileceği gibi reçetenize krem, merhem, sipozituvar da dahil edebilir. Vajinal mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar reçeteli alınabilirken, bir bölümü reçetesiz olarak da alınabilir.

Vajinal Mantarda Kullanılan Kremler

 • Travazol. Fiyatı, etken maddesi, nasıl kullanılır öğrenmek için BURAYA tıklayın.
 • Fiyatı, etken maddesi, nasıl kullanılır öğrenmek için BURAYA tıklayın
 • Pruzon. Fiyatı, etken maddesi, nasıl kullanılır öğrenmek için BURAYA tıklayın
 • Zalain. Fiyatı, etken maddesi, nasıl kullanılır öğrenmek için BURAYA tıklayın
 • Mikanazol. Fiyatı, etken maddesi, nasıl kullanılır öğrenmek için BURAYA tıklayın

Vajinal Mantarda Kullanılan Kremler

Vajinada Mantar Evde Nasıl Tedavi Edilebilir?

Pek çok kadın vajinal mantar için evde ne yapabilirim sorusunun cevabını merak ediyor. Baştan belirtmek gerekir ki vajinal mantarlar da dahil olmak üzere tüm hastalıklar için öncelikle sağlık kuruluşlarına gitmenizi ve uzman hekimlerden yardım almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Sağlık kuruluşuna gitme imkanınız kısıtlıysa evde kendi imkanlarınızla bitkisel tedavi başta olmak üzere yapabileceğiniz birkaç uygulama mevcut.

Ancak unutmayın ki vajinal mantar evde tedavi seçeneğini aşağıda saydığımız durumların tamamı mevcutsa değerlendirin. Aksi bir durum söz konusuysa bir uzman hekime muayene olmak önceliğiniz olmalı. Bilmelisiniz bazı cinsel hastalıklar vajinal mantar enfeksiyonuyla benzer belirtileri gösterebilir. Ayrıca vajinal mantarı evde tedavi etmek için kullandığınız bazı maddeler şayet başka bir hastalık için kullandığınız bir ilaç ile etkileşime girme ihtimali söz konusu.

 • Belirtiler hafif seyrediyorsa
 • Belirtilerden vajinal mantar olduğuna dair kesin kanıya varmışsanız
 • Hamile değilseniz ve hamile olma ihtimaliniz yoksa
 • Daha önceden tekrar ve yeniden karşılaştığınız bir durum değilse
 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız yoksa
 • Farklı bir hastalık sebebiyle ilaç kullanmıyor veya tedavi programı uygulamıyorsanız

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Vajinal mantar hastalığı bitkisel tedavisi için neler yapabileceğinizden bahsedelim şimdi de. Vajinal mantar enfeksiyonun evde bitkisel tedavisinde genel olarak antibakteriyel olduğu bilinen bitkileri kullanmak esastır.

Sirke: evde vajinal mantar tedavisinde en etkili yöntem sirke kullanmaktır.Vajinal mantar enfeksiyonunun sebeplerinin arasında sık sık su ve sabunla yıkanması olduğunu belirtmiştik. Vajina içi ph değer itibariyle asidik bir ortamdır. Sabunlar ise bazik yapıdadır. Yani vajina temizliğinde su ve sabun kullanımı ph dengesini kolaylıkla bozabilir. Bu sebeple vajinal temizlik işlemini sirke ile yapmak evde vajinada mantar tedavisi veya önleyici faaliyet olarak en etkilisidir. Sirke asidik yapıda bir sıvıdır ve ph değer vajina içi ph değerine son derece yakındır. Bu sebeple vajina içinin temizliğini sirkeli su ile yapmak hem önleyici hem de enfeksiyona yakalanmışsanız tedavi edici olur.

Benzer İçerik:  Adet Gecikmesinin Nedenleri

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Çay Ağacı Yağı: çay ağacı yağının mantar enfeksiyonlarını tedavi etmede faydalı olduğu klinik olarak kanıtlanmış durumda. Ancak çay ağacı yağı alırken alkole seyreltilmediğinden mutlaka emin olun. Yaklaşık olarak 1 kova kadar suya 10 damla çay ağacı yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Çay ağacı yağı damlattığınız bu suyla temiz bir bezi ıslattıktan sonra günde 4-5 defa vajina bölgesini silmeniz vajinada mantar oluşumunu engelleyeceği gibi oluşan mantar enfeksiyonunu da geçirir.

Sarımsak: Sarımsak, evde vajinal mantar tedavisi için kadınların kullandığı yöntemlerden biri. Soyulmuş ve iyice ezilmiş bir diş çiğ sarımsağı yatmadan önce vajina içine fitil şeklinde uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı bilinen en etkili bitkisel antibakteriyel maddelerden biridir. Bir tamponu Hindistan cevizi içine batırarak yağı iyice emdirin. Bu tamponu günde 4-5 kez vajina içine uygulayın. Bunun yanı sıra yemeklerinizde Hindistan cevizi yağı kullanmanız da fadalı olacaktır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Doğal Tedavisi

Vajinada mantar bitkisel tedavisi yanında doğal ürünler kullanarak da başarılı sonuçlar almak mümkün. Doğal tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce bir uyarıda bulunalım. Vajinal mantar tedavisinde karbonat kullanılması yönünde bazı kadınlar arasında çok yanlış bir düşünce var. Karbonat bazik bir maddedir ki sirkeyle tepkimeye girmesinde bunu anlamak mümkün. Karbonat vajina içinin ph değerini bazik olacak yönde bozarak mantar enfeksiyonu oluşumu hızlandırır. Bu yüzden vajinal mantar tedavisinde karbonat kesinlikle kullanılmamalıdır.

Şimdi de vajinal mantarın doğal yöntemlerle tedavisinde neleri kullanabileceğinizden bahsedelim.

Borik Asit Fitilleri: Borik asit ilaç yapımında çok kullanılan bir maddedir. Yazımızın çok yerinde vajina içinin asidik olduğunu söyledik. Bozulan vajina içi ph dengesini dengelemekte borik asit kullanmak pek çok uzman hekim tarafından onaylanmakta. Borik asit beyaz renkte ve kristal bir yapıdadır.  Reçetesiz olarak temin edilmesi mümkündür.

Yoğurt: Yoğurt her derde deva bir gıda ürünü tabi hijyenik ve doğal olmak kaydıyla. Yoğurdun yararlı bakterilerden oluştuğu biliniyor. Ancak bu bakterilerin mantar enfeksiyonunu tedavi edici bir özelliği olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Ancak evde vajinal mantar tedavisi için çok sayıda kadının yoğurt kullandığı biliniyor. Vajinal mantardan kurtulanlar yoğurdun etkili olduğunu ifade ediyorlar. Vajinal mantar tedavisinde yoğurtun kullanımı ise şu şekilde. Plastik bir eldivenin parmakları için yoğurt doldurun ve buzdolabında dondurun. Daha sonra yoğurt dolu bu parmakları geceleri yatmadan önce fitil olarak uygulayın.

Sorularınızı Yazın

Vajinada mantar enfeksiyonu hakkında, akıllara gelebilecek tüm hususları en ince detayına kadar siz değerli okuyucularımıza aktarmış bulunuyoruz. Vajinal mantar enfeksiyonu ile ilgili olarak aklınızdaki sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız yorum bölümüne yazarak bize iletebilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. […] Vajinal mantar enfeksiyonu: Genital bölge rahatsızlıklarının en yaygın sebebi vajinal mantardır. Vajinal mantarın antibiyotik kullanımından, beslenmeye kadar çok fazla sebebi olabilir. Vajinal mantar konusuyla ilgili olarak, neden olur, nasıl teşhis edilir, tedavisi nasıldır gibi tüm detaylar hakkında geniş kapsamlı bilgi içeren bir makaleyi daha önce yayımlamıştık. Bu makaleyi okumak için BURAYA tıklayın. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here