Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Yağlı Ciltlere Öneriler

13.03.2018
423
A+
A-

Yağlı cilt bakımı için yapılması gereken tüm ayrıntıları anlatmadan önce yağlı cilt nedir ilk olarak açıklayayım. Her insan aynı cilt tipine sahip değildir. Bazen insanların ciltleri pul pul dökülüp kuru bir hale sahip iken bazı insanların ise parlak ve yağlı bir cildi vardır. Yağlı ciltler parlak ve mat bir görüntüye sahip sivilce ve siyah noktalara daha meyilli ciltlerdir.

Yağlı bir cilde bakıldığında daha geniş gözenekler gün ortasında parlamalar sıklıkla görülebilir. Cilt teninin altında bulunan yağ bezleri normalden fazla yağ üretimi yapmaktadır. Üretilen bu ya da cilt teninin üzerine çıkarak gözle görülür bir hal alır. O bu tür cilde sahip olan kişilerin yağlı cilt bakımı yapmaları gerekmektedir.

Yağlı Cilt Nasıl Neden Olur?

Yağlı cildin pek çok sebebi bulunabilir. Yağlı cilt genellikle ergenlik çağında ki gençlerde sıklıkla görülmektedir. Özellikle ergenlik çağında meydana gelen hormonsal farklılıklar ciltte de yağlanma duruma sebep olmaktadır. İnsanın yaşı ilerledikçe bu yağlı cilt yerine kuru bir cilde bırakacaktır.

Bunların yanı sıra kişinin yağ bezleri normalden fazla çalışıyor ise bu durumda cildin yağlanmasını arttırır. Bazı kişilerde cildin tamamı yağlı değildir. Yani cildin bazı bölgeleri yağlı bazı bölgeleri kuru olabilir. Bu cilt türü karma cilt olarak adlandırılır ve onunda bakımı farklıdır.

Yağlı cilt bakımı ve diğer cilt bakımları birbirinden ayrıdır. Kişinin gün içerisindeki yediği yiyecekler, hava değişimleri de cildin yağlanmasını sağlayan etkenler arasındadır. Özellikle kadınların kullandığı makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünler iyi bir şekilde temizlenmediği takdirde ciltte yağlanma yapar.

Kuru bir cilde sahip olan kadınlar özellikle hamile kaldıkları dönemde ya da hormon düzenlemesi için ilaçlar kullandığını da bu etkenlerde ciltlerinin yağlanmasına sebep olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında yağlı cilt bakımı uygulamaları ile bu durumdan kurtulabilirler.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler

Bepanthol Cilt Bakım Kremi

Pürüzsüz Cilt İçin Doğal Yöntemler

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Her cilt tipinde olduğu gibi yağlı ciltlerinde kendine özel bir bakımı vardır. Bu bakımları doğru ve düzenli bir şekilde yaptığınız zaman cildinizde alakalı bir sıkıntı yaşamazsınız. Sizler cildinizi tanıyıp ona göre davrandığınız takdir de cildinizde sizin istediğiniz gibi bir şekle kolaylıkla girecektir.

Şimdi bahsedeceğimiz tüyoları yaptığınız zaman yağlı cildiniz ile baş etmek oldukça kolay bir hal alacaktır. Yağlı cilt bakımı tüyolarından şu şekilde bahsedebiliriz:

Yüzünüzü temizlemeyi unutmayın

Yağlı cilt bakımı yapmanın en önemli basamağı cildinizin temizliğidir. Cildinizi temizlerken cildinize nazik davranmayı unutmayınız. Çünkü yağlı ciltler ovalanmayı sevmeyen sert davranıldığında aşınan ciltlerdir.

Gün içerisinde ortalama iki kez yüzünüzü temizlemeyi ihmal etmeyin. Yüzünüzü temizlerken özellikle yağlı cilt tipine göre uyumlu olan yüz temizleyicilerinden yararlanabilirsiniz. Bu yüz temizleyicilerinin özellikle içerisinde glikolik asit içerenleri cildiniz için oldukça faydalı olacaktır.

Yağlı ciltleri de nemlendirmek gereklidir

Toplumumuzda özellikle yerleşmiş yağlı ciltlere nemlendirici kullanmak doğru değildir gibi yanlış bir bilgiyi hâkimdir. Fakat bu bilgi doğru olmamakla beraber uygulandığı takdirde cildinize zarar verebilir. Çünkü yağlı bir cilde sahip olsanız bile yüzün uzun bazı bölgeleri temizledikten sonra kuruma gösterecektir. Bu bölgeleri nemlendirmediğiniz sürece cildinizde farklılıklar oluşacaktır. Yani cildinizin bir bölümü yağlı ve parlama gösterirken diğer bölgesi ise kuruyarak dökülme yapabilir.

Benzer İçerik:  Pürüzsüz Cilt İçin Doğal Maske Tarifleri

Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız yağlı cilt bakımı yaparken nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyiniz. Fakat nemlendiricinizi seçerken yağsız ürünler seçmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Doğru nemlendirici ürün ile cildinizi gönül rahatlığı ile nemlendirebilirsiniz.

Yağlı ciltlerin kurtarıcısı yatıştırıcı tonikler

Yağlı cilt bakımı yaparken sadece cildinizi temizlemek ile işiniz bitmiyor. Bazen cildinizi temizleseniz bile hala yağlı bir görüntüye sahip olabilir. Bu durum sizi yanıltmasın. Çünkü bazı kişiler cilt yağlı kaldığında temizlenmediğini ve kirli olduğunu düşünebilir. Fakat böyle bir durum söz konusu değildir.

Sizi bu yağlı ve parlak görüntü rahatsız ediyor ise yatıştırıcı tonik kullanabilirsiniz. Bu yatıştırıcı tonikler sayesinde cildinizin üzerinde parlama yapan bölgeden kurtulmuş ve yağlı görüntüden arınmış olursunuz. Fakat yatıştırıcı tonik seçerken de dikkatli olmanızda fayda vardır. İçinde alkol bulunmayan ürünleri tercih ederek cildinizin sağlığını da koruyabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Cilt Maskesi

Özellikle kil maskesi yağlı cilt bakımının aranan ismidir diyebiliriz. Haftada bir kez cildinize uygulayacağınız kil maskesi sayesinde cildiniz üzerinde gözle görülür yağ oranının büyük bir bölümünden kurtulabilirsiniz.

Yaptığınız kil maskesi hem yüzünüzü yatıştırırken hem de cilt üzerindeki gözenekleri de temizleyecektir. Kil maskesi sayesinde cildinizde fazla yağ kaynaklı oluş muş olan siyah nokta ve sivilcelerinden de kurtulabilirsiniz.

Güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin

Yağlı cilde sahip bazı kişiler cilt üzerindeki yağ tabakasının kendilerini zararlı güneş ışınlarından koruyacağını düşünmektedir. Fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Cilt türünüz nasıl olursa olsun kendinize güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir. Tek yapmanız gereken kendinizi korumak için seçtiğiniz güneş kreminin yağlı cilt tipinize uygun olması gerektiğini unutmamanız olacaktır. Özellikle yağsız olan güneş kremlerini tercih ederek cildinize uygulayabilirsiniz.

Yağlı cilt bakımında beslenmenin önemi

Cilt yağlanmasının sebeplerinden bir tanesi de beslenme şeklidir. Yanlış beslenme cilt üzerinde yağlanma bazı kişilerde de kuruma gibi sorunlara yol açabilir. Cildini tanıyan insanların buna uygun bir şekilde beslenme düzeni belirlemeleri gerekmektedir. Çünkü düzenli bir şekilde beslenmediğiniz takdir de her ne kadar yağlı cilt bakımınızı düzgün bir şekilde yapsanız dahi eksik kalacaktır.

İlk ve en önemlisi bol miktarda su tüketmek olacaktır. Bol miktarda tükettiğini su sayesinde cilt yenilenmenizde hızlanacaktır. Bol lifli gıdalar, greyfurt, salatalık ve bol miktarda omega 3 içeren besinler yağlı ciltlere dost bol miktarda tüketebileceğiniz yağlı cilt bakımında yardımcınız olan gıdalar olacaktır.

Tuzlu ve yağlı atıştırmalıklardan, yağlı etsel ürünlerden, şeker katkılı gıdalardan, bol unlu yiyeceklerden, alkollü ve alkolsüz gazlı içeceklerden uzak durmanız daha doğru olacaktır.

Yemek öğünlerinizdeki taze sebze ve meyve miktarını artırmaya önem verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.