Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer? Lekelerden Kurtulma Yolları

17.03.2018
245
A+
A-

Yüzdeki lekeler nasıl geçer konusu önem ve istikrara isteyen bir konudur. Yüzdeki lekeler ancak istikrarlı olunduğunda giderilebilir. Bunun için uygulanan yöntemi düzenli şekilde yapmaya özen göstermek gerekir. Bu süreçte aceleci davranmamaya ve sabırlı olmaya çalışılmalıdır. Özellikle yüzdeki lekeleri doğal yöntemlerle gidermeye çalışırken istikrar çok önemlidir. Çünkü doğal yöntemler, kimyasal ürünlere nazaran daha fazla zaman isteyen, ancak sağlık açısından daha avantajlı yöntemlerdir. Bu nedenle tavsiye edilen yöntemi birkaç gün uygulayıp bırakmak yerine düzenli şekilde uygulamaya özen göstermek gerekir.

Yüzde oluşan lekelerin giderilmesi için önlem alınması ve gerekli bakımların yapılması gerekir. Bu lekeleri önemsememek lekelerin kalıcı olmasına ve zamanla artabilmesine neden olabilir. Bu sebeple biran önce önlem almakta fayda vardır.

Yüzdeki lekeler çoğunlukla ya güneş lekesi ya da sivilce izi olarak ortaya çıkmaktadır. Güneş lekesi olarak meydana gelen lekelere önlem olarak her zaman güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremi kullanmak, hem güneş lekesi oluşumunu engeller hem de zararlı ışınlara karşı kalkan oluşturarak cildin daha geç yaşlanmasını sağlar.

Yüzdeki lekeler doğal yöntemlerle ya da medikal yöntemlerle giderilebilmektedir. Bunun yanı sıra lazer ile leke giderme yöntemi de bulunmaktadır. Yüzdeki lekeler fazla derinde değilse ve henüz oluşmuşsa doğal yöntemlerin düzenli olarak uygulanması işe yarayacaktır.

Yüzdeki lekelerin doğal yöntemlerle giderilebilmesinin yanı sıra medikal yöntemler de uygulanabilmektedir. Bunun için bir cildiye uzmanına ya da dermatoloğa görünmek de fayda vardır. Kişinin cilt tipine ve leke derecesine göre doğru bir tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin arasında kimyasal peeling ürünleri ve lazer tedavisi bulunmaktadır. Bunlarla birlikte dermo kozmetik ürünlerin kullanımı da yüzdeki lekelerin giderilmesinde rol oynamaktadır.

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Yüzdeki lekeler için bitkisel çözümler oldukça fazladır. Bu bitkisel tariflerin uygulamasına geçmeden önce cildi iyi tanımak gerekir. Kişinin kendi cildine uygulayacağı bitkisel yöntemin işe yaraması için cilt tipinin kuru, yağlı, akneye meyilli – yağlı, karma gibi sınıflandırılması yapılmalıdır. Cilt tipine uygun bitkisel yöntemler kullanılmalıdır. Aksi takdirde daha büyük cilt sorunları meydana gelebilir.

Kuru ciltli kişilerin cilde nemlendirme özelliği olan; yağlı cilde sahip kişilerin ise yağı azaltmaya yönelik yöntemler kullanması gerekir. Ancak bu demek değildir ki; yağlı ciltlerin nemlendirilmeye ihtiyacı yoktur. Tam tersi, yağlı ciltlerin de düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. Ancak öncesinde temizliğinin çok iyi yapılması gerekir. Nemlendirme aralıklarda cildin ihtiyacına göre olmalıdır. Fazlası cilde iyi gelmeyecektir.

Aşağıda yüzdeki lekeler için bitkisel çözüm sunan maske tarifi bulunmaktadır.

Yüzdeki Lekeler İçin Yoğurt Maskesi

 

Bu maske içerdiği limon ve karbonat sayesinde cilde peeling etkisi yaratmaktadır. Bu sayede cildin en üst tabakasının hafifçe soyularak lekelerden kurtulmasını sağlar. Bunun için maske tarifini düzenli

olarak haftada 1 defe uygulamak gerekir. İçerdiği yoğurt sayesinde cildin nemlenmesinde de oldukça etkilidir.

Bu maske tarifini kuru cilde sahip olan kişilerin uygulamasından sonra tekrar nemlendirmeleri tavsiye edilir.

Malzemeler

· 1 yemek kaşığı yoğurt

· 2 çay kaşığı karbonat

· 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

· 2 tatlı kaşığı limon suyu

 

Nasıl Yapılır?

Cam bir kase içerisine yoğurt, karbonat, zeytinyağı ve limon suyu eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım cilde bir pamuk ya da fırça yardımıyla uygulanır. Ciltte hafif bir yanma – kaşınma etkisi yapabilir. Çok kuru cilt tipine sahip olan kişiler 10 dakika kadar bekletebilirler. Daha yağlı ve karma cilt yapısına sahip kişilerin bu maskeyi 20 dakikaya kadar bekletmeleri mümkündür.

Maskeyi yeterince beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp cildi kurulamak gerekir. Ardından hafif bur nemlendirici uygulanabilir.

Yüzdeki Kahverengi Lekelere İbrahim Saraçoğlu Çözümü

Yüzdeki kahverengi lekeler yaşlılıkla meydana gelebilmektedir. Zamanla derideki melanin fazlalığı ciltte kahverengi lekelere neden olmaktadır. Bunun yanı sıra güneş lekeleri de kahverengi lekeler olarak görülmektedir.

Bunların yanı sıra gebelik ve çeşitli tiroit hastalıkları da ciltte kahverengi oluşumunu tetiklemektedir. Doğum kontrol ve epilepsi ilaçları da leke oluşumunu tetikler.

Ciltte meydana gelen bu kahverengi lekelerin herhangi bir zararı ya da tehlikesi yoktur. Ancak çoğu kadın bu lekelerin oluşumundan rahatsızlık duymaktadır. Bu durumda yüzdeki kahverengi lekeler nasıl geçer konusu gündeme gelir.

Yüzdeki kahverengi lekelerin giderilmesi için doğal yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu süreçte mutlaka düzenli olarak güneş kremi kullanmak gerekir.

Güneş kremi kullanımını yaz – kış her daim yapmak önemlidir. Güneşli olmayan günlerde dahi güneş kremi kullanmaya özen gösterilmesi gerekir. Çünkü güneşin zararlı ışınları her daim dünyaya ulaşmaktadır. Bu nedenle yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmak gerekir.

Yüzdeki Kahverengi Lekeler İçin İbrahim Saraçoğlu Kürü

Malzemeler

· 1 tatlı kaşığı limon suyu

· 1 tatlı kaşığı sirke

Nasıl yapılır?

Her iki malzeme karıştırıldıktan sonra lekelerin üzerine uygulanır ve 5 – 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından ılık suyla yıkayıp cilt kurulanır. Bu tarifi haftada 3 defa, 1 ay boyunca uygulamak gerekir. Bu kürü uygularken farklı leke giderme kürlerinin uygulanması tavsiye edilmez.

Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

· Yüzdeki kahverengi lekeler doğal yöntemlerle, lazer tedavisiyle ve çeşitli kozmetik ürünlerle giderilebilmektedir.

· Yukarıdaki kürü düzenli olarak uygulamak lekelerin giderilmesinde etkili olur.

· Yüzdeki kahverengi lekeleri gidermek için ne kadar erken önlem alınırsa o kadar faydalı olacaktır.

· Gün içerisinde dışarı çıkarken daima güneş kremi sürmeye özen gösterilmelidir.

· Renk açma özelliği bulunan dermotolojik ürünler doktor kontrolüyle kullanılabilir.

· İçeriğinde retinol, C vitamini ve azelaik asit gibi maddeler bulunduran ürünlerin leke giderme özelliği bulunmaktadır.

· Karaciğer rahatsızlıkları ciltte lekeye neden olabilmektedir. Bu nedenle karaciğeri rahatlatan yiyecekler tüketmekte fayda vardır.

· Alkol ve sigara tüketimi ciltte lekelerin meydana gelmesine sebep olmaktadır.

· Antioksidan özelliği olan meyve ve sebzeler tüketilmelidir.

· Cilt doktorunun uygulayacağı lazer tedavi yöntemleri de ciltteki lekelerin giderilmesinde etkilidir.

Yüzdeki Güneş Lekeleri İçin Suna Dumankaya Tarifi

Yüzdeki güneş lekeleri için Suna Dumankaya’nın etkili bir yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemi uygularken yüksek faktörlü bir güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmemek gerekir.

Bu tarifi haftada 1 düzenli olarak uygulamak, lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Aşağıda bu tarif paylaşılmıştır.

Malzemeler

· 1 yemek kaşığı yulaf unu

· 1 yemek kaşığı yoğurt

· 1 tatlı kaşığı elma suyu

· 1 tatlı kaşığı limon suyu

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeler cam bir kase içerisinde iyice karıştırılır. Ardından bir pamuk yardımı ile cilde sürülür ve 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra kurumuş olan maskeyi cilde peeling uygular gibi ovarak çıkartmak gerekir. Ardından cilt soğuk suyla yıkanır ve hafif bir nemlendirici sürülür. Eğer dışarı çıkılacaksa güneş kremi sürülmesi ihmal edilmemelidir.

Benzer İçerik:  Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

Yüzdeki Lekeler İçin Yumurta Kabuğu Maskesi

Yüzdeki lekeler için doğal yöntemler adı altında 2 adet maske tarifi aşağıdadır. Bu maske tariflerini düzenli olarak uygulamaya özen göstermek gerekir.

Malzemeler

· 1 tane yumurtanın kabuğu

· 1 tatlı kaşığı karbonat

· 1 tatlı kaşığı vazelin

Nasıl Yapılır?

Yumurta kabukları un haline getirildikten sonra içerisine kabartma tozu ve vazelin ilave edilir. İyice karıştırılan maske bir fırça yardımıyla ya da parmaklarla cilde uygulanır. Bu şekilde 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra peeling yapar gibi ciltten ovarak çıkarılır. Cilt soğuk suyla yıkanır.

Yüzdeki Lekeler İçin Semizotu Maskesi

Malzemeler

· Bir tutam semizotu

· Bir tutam maydanoz

· 1 tatlı kaşığı limon suyu

· 2 yemek kaşığı yoğurt

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeler cam bir kaseye alınır ve güzelce karışması sağlanır. Ardından cilde uygulanır ve 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Maske kuruduktan sonra ovarak, peeling yapar gibi çıkarılır. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulamak mümkündür. Maskeyi temizledikten sonra cilde muhakkak güneş kremi uygulamak gerekir.

Yüzdeki Lekeler İçin Krem Önerileri

Yüzdeki lekeler için krem önerileri de doğal yöntemler kadar ilgi görmektedir. Çünkü bu kremlerin cildin en üst katmanını soyma özelliği bulunmaktadır. Bu da yüzdeki lekelerin giderilmesi anlamına gelir.

Doğal yöntemler istikrar ve sabır gerektiriyordu. Aslında krem kullanımı da istikrar gerektiren bur durumdur. Ancak daha hızlı sonuç almayı sağlar. Doğal yöntemlerle cildin hasar görme ihtimali oldukça düşükken krem gebe dermotolojik ürünlerle, yanlış uygulama sonrası, cildin hasar görme ihtimali daha yüksektir. O nedenle yüzdeki lekeler için öncelikli doğal yöntemlere başvurulması tavsiye edilir. B

u tip kremlerin sürekli kullanılması cildi tembelleştirir ve erken yaşlanmaya sebep olabilir. Bu kremleri kullanmadan önce prospektüslerini mutlaka okumak ve tavsiye edildiği şekilde kullanmak gerekir. Cilt lekeleri için krem önerileri arasında yer alan kremler aşağıdaki gibidir.

Tretin Krem

Bu leke giderici krem, özellikle sivilce izlerini yok etmede oldukça başarılıdır. Ancak ürünün belli başlı yan etkileri de vardır. Bu kremi uyguladıktan sonraki ilk bir saat boyunca güneşe çıkmamak gerekir. Aksi takdirde daha büyük cilt lekelerine neden olur.

Expigment Krem

Bu kremin etkisi cildi soymaktır. Bu sayede cildin yüzeyindeki lekeler de yok olur. Güneş yanığı, cilt lekesi, çil gibi lekelerin giderilmesinde oldukça etkili bir kremdir. Bu kerim doktor tavsiyesi ile kullanmak gerektiği unutulmamalıdır.

Elocon Leke Kremi

Bu krem kızarıklık, sivilce izi, cilt lekesi gibi sorunlarda doktor tarafından verilen bir kremdir. Aynı zamanda iltihabi oluşumlara da iyi geldiği bilinmektedir. Bu ürün kortizonlu bir kremdir. O nedenle uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez.

 

 

Dermycin Leke Kremi

Bu krem, içeriğinde papatya ekstratı, kayısı çekirdeği, su teresi ve üzüm çekirdeği bulundurmaktadır. Bu da aynı zamanda cildin nemlenmesi ve bakım görmesi anlamına gelir. Ciltteki lekeler giderken nem dengesi de korunmuş olur. Böylece cildi yıpratmaz.

 

Soskin Leke Kremi

Bu kremin içeriğinde beyaz dut ve arbutine maddeleri bulunmaktadır. Bu da melanin üretimini destekleyerek vücuttaki lekelerin giderilmesini sağlar. Bu ürünün tüm cilt tiplerine uygun olduğu bilinmektedir.

 

Lekomed Leke Kremi

Bu krem, cildi soymadan tedavi eder. İçeriğinde civa ve paraben bulunmamaktadır. Diz – dirsek kararması, genital bölge – koltuk altı kararması, gebelik lekeleri, sivilce izleri, güneş lekeleri gibi pek çok problemde kullanılabilmektedir.

 

Arap Kızı Leke Kremi

Bu ürünün de ciltteki lekeleri giderme ve cilt tonunu açma özelliği bulunmaktadır. Ürünün düzenli şekilde ve tavsiye edildiği gibi kullanılması önemlidir. Bu ürünün pek çok sahtesi yapıldığı için ürünü alırken orijinal ürün olduğundan ve bandrol bulundurduğundan emin olmak gerekir.

 

Madecassol Krem

Bu krem çoğunlukla yanık, yara izi, sivilce izi gibi problemlerde tercih edilmektedir. Ciltteki hücreleri yenileyerek cildin canlanmasında etkilidir. Bu kremi düzenli kullanarak cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Sivilce Lekeleri İçin Öneriler

Sivilce oluşumu cilt yapısıyla, yaşla, genetikle ve beslenme düzeniyle ilgili olarak gelişebilen bir durumdur.

Bu sivilcelerin sıkılması o bölgede iz kalacağı anlamına gelir. O nedenle sivilcelerin asla sıkılmaması ve kendi haline bırakılması gerekir.

Ancak sivilce izleri için doğal yöntemler de bunulmaktadır. Bu yöntemlerden 3 tanesi aşağıda yer almaktadır.

Sivilce Lekeleri İçin Bal

Bal ile cildin hem nemlenmesini hem de sıvı kazanmasını sağlamak mümkündür. Doğal balı yüze sürüp 15 – 20 dakika bekletmek, ciltteki lekelerin giderilmesinde de etkili olmaktadır.

Balın Cilde Faydaları

Sivilce Lekeleri İçin Toz Şeker

Toz şeker, pütürlü yapısıyla ciltte peeling etkisi yaratır. Bu da ciltteki ölü derinin atılması için önemlidir. Ölü derilerin ciltten uzaklaştırılması daha canlı ve daha taze, parlak bir cilt görünümü kazandırır. Her akyam cildi yıkayıp temizledikten sonra düzenli olarak nemli toz şekerle ovmak, lekelerin giderilmesi için yeterli olacaktır.

Sivilce Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi, ciltteki lekelerin ve sivilce izlerinin giderilmesinde oldukça etkili bir üründür. Bir pamuk yardımıyla cilde uygulayarak 20 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Bunu her gün, günde 1 defa uygulamak sivilce izlerinin giderilmesini sağlar.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Yüzdeki siyah noktalar için doğal yöntemler kullanarak daha sağlıklı alternatifler oluşturabilirsiniz. Aşağıda yer alan yöntemlerden birini tercih ederek ve düzenli şekilde uygulayarak peeling etkisi yaratabilir ve cildin siyah noktalardan arınmasını sağlayabilirsiniz.

Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Aspirin

1 adet aspirin toz kıvamına getirildikten sonra 1 çay kaşığı karbonatla karıştırılır. Üzerine çok az su ekleyerek macun kıvamı elde edilir ve cilde uygulanır. Ciltte kuruyacak kadar bekledikten sonra temizlenir.

Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Yulaf Unu

1 yemek kaşığı yulaf ununu bir miktar su ile hamur kıvamına getirip cilde uygulamak ve 15 -20 dakika kadar kurumasını beklemek yeterli olacaktır. Ardından cildi temizleyip nemlendirmek gerekir.

Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Bal

Balın cildi nemlendirme ve besleme gibi çeşitli özellikleri bulunmaktadır. 1 tatlı kaşığı balı her gün düzenli olarak cilde sürmek, siyah noktaların giderilmesinde ve oluşumunun engellenmesinde oldukça etkilidir. Balı ciltte 15 dakika bekletip yıkamak gerekir.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin En Etkili Yöntemler

Yüzdeki Lekeler İçin Lazer

Yüzdeki lekeler için lazer tedavisi de bir alternatiftir. Özellikle doğal yöntemlerle ya da dermatolojik ürünlerle giderilemeyecek kadar derin olan cilt lekeleri lazerle giderilebilmektedir.

Cildi Yenileyen Bitkisel Yağlar

Cilde lazer tedavisinin uygulanabilmesi için cildin güneşte ya da kremle bronzlaşmamış olması gerekir. Solaryum yaptırmış olan kişilerin de lazer tedavisi yaptırmamaları gerekir. Çünkü ciltteki koyu renkli bölgeler lazer ışınlarını emerek irritasyona sebebiyet verebilir. Bu da istenmeyen bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.